HU 1TENLANDSCIIE BERIGTE.V HER TELEGRAAF. Ite synode rier Ned licrv. kerk is op 17 Julij alliier geopend.Tot' voorzitter werd verkozen d*. G. Molenkamp van Delft, lot vice-voorzitlei- dr. A. lieilsma van Groningen, en tot secundus van dezen d'. J. G. Ver hoed van Utrecht. De benoeming van een hoogleeraar te Utrecht (vacature Gunning) is op Dingsdag 23 Julij bepaald. BELGIS. Het is nader gebleken at de verkoolde romp, die onder de puinhoopen van de verbrande werkplaatsen van den beer ilendricks te Antwerpen ge vonden is. die is van den vermisten werkman, zijnde de 19-jarige Driesens, die. naar men uieenl, is omgekomen, terwijl hij poogde hel paard van den beer Hendricks te redden. Te Berg bij Tongeren is in den molen van J. Theunissen-Hoegaerts de stoomketel gesprongen en hel gcheele gebouw ingestort; de heer Theunissen werd letterlijk begraven onder de balken en sleenen, en gaf weldra den geest. De ntan laat drie kinderen na. ENGKL4 X LONDEN, 18 Julij. Zooals reeds in het kort werd gemeld, is aan lord Beaconsfield in de hoofdstad eene vorstelijke ontvangst te beurt gevallen. Het station was sierlijk gelooid met bloemen en eereboogen. De minister werd verwelkomd door den lord-mayor en door lord Lennox. Met warmte beantwoordde hij den Item loegebragirn groet en nam toen plaats in het rijtuig, dat hem naar Dowuingstreel zou brengen. Bttilrn het station stond een digt opeen gepakte volksmenigte den minister at te wachten. Langzaam bewoog zich hrl rijtuig voorwaarts, van alle zijden door toegewuifde groeten verwel komd en bij herhaling met bloemen bestrooid. Aan zijn hotel werd de minister door generaal Ponsonby opgewacht, die hem een sierlijk bouquet namens de koningin aanbood. Toen Beaconsfield aan een raam zich ver toonde, waren alle pogingen der policie om eenige ruimte open Ie houden vergeefsch. De straat was opeens gevuld met burgers, die elkander ver drongen om een woord van den minister op te vangen. Het duurde lang, voordat de stilte genoegzaam was hersteld. Toen lord Beaconsfield eindelijk gehoor kon erlangen, zeide hij het volgende: "Ik kan tt verzekeren, dat geen blijk van waardering mij streelender zou kunnen zijn dan deze demonstratie, waaraan vele mijner oudste en meest gewaardeerde vrienden deelnemen. Lord Salisbury en ik, wij hebben u vrede medegebragt, en een ccrvollen vrede, waarover de koningin voldaan kan zijn en die strekt tol hel welzijn van het land. Ik kan thans hierover niet langer spreken, ik kan sLelits mijn dank te kennen geven en verklaren, dat ik trotsch ben op de sympathie, die gij ons op dit oogenblik hebt betoond." De 7»mes zegt nog ten opzigtc dezer ontvangst: Een opmerkelijker ont moeting dan die met zijne staatkundige vrienden was de ontmoeting liisschen lord Beaconsfield en sir Moses Montifiore. Deze meer dan 90-jarige pliilan- Ihroop is het erkende hoofd der Engelsche Israëli ten. Het is de droom van zijn leven geweest, dat de Israëlilcu eens zouden wederkeeren naar Palestina eu hij beeft lal van reizen gemaakt en zich groole opofferingen getroost voor iiel heil en de besche tiling van de Israëliten in alle dcelen der wereld. De lieer Montefiorc was er op gesteld, lord Beaconsfield te begroeten bijzijn terugkeer van een reis, waarvan hij zoo veel goeds verwachtte voor de dier baarste belangen van zijn land, en zeer tredend was deze ontmoeting lus-, schen de tweegroote vertegenwoordigers van hel llebreeuwsche ras in Engeland Blijkens de mededecling door de Times van de depêche van lord Salïs-t bury, die gevoegd was bij het gezonden afschrift van het Berljjnsche trac- taal, zal, wal betreft de betaling der oorlogskosten. Rusland zich voor deze; schuld van Turkije niet door de inlijving van grondgebied schadeloos stellen' en eischt het nietdat deze schuld eenigen voorrang zal hebben boven die schulden, waarvoor andere mogendheden garantie gaven of waarvoor reeds bepaalde inkomsten van de Porie uitdrukkelijk verpand zijn. liet gevolg dezer verklaring is, zegt lord Salisbury, dat Turkije niet gedwongen kan worden de oorlogsvergoeding te betalen, vooraleer aan de reglmatige eischen van Turkije's oudere schuldeiscliers voldaan is; de betaling der oorlogsver goeding is derhalve voor onbepaalden tijd verdaagd. - De conservative bladen SUturlanl en l'a'l Mali deelen niet in de vreugde hunner geestverwanten wat belieft de door lord Beaconsfield te: Berlijn behaalde voordeelen. Laatstgenoemd blad zegt: Rusland krijgt alles, en meer dan hel ooit had kunnen hopenzoow el iu Europa als in Klein- Azië. Doch wij kunnen ons verheffen op drie//successes". De eerste is dat wij den Turken een bcdriegeltjke verdedigingslijn in den Balkan gegeven hebben. De tweede is dat wij een nog deukbeeldiger waarborg gewonnen hebben door de bepaling, dat [latum //voornamelijk" een handelshaven zal zijn. De derde is, dat wij een eiland gekregen hebben in de Middëllandsche zee, om ons te bcwetten den geheelcn last van de onopgeloste Oosterschc quaestie in bet vervolg op onze schouders ie nemen. Europa heelt niets te maken met deze schikking: het loeft haar niet goedgekeurd. Zoo wijEngelscben verkiezen de Turken te ve dtdigen tegen verdere aanvallen, kunnen wjj dit op onze kosten en risico doen. doch met de zekerheid dat. als de strijd ten einde is, de andere mogendheden zullen eischen een stem te hebben in de schikking, die daarop volgen moet. - Bij de marine zal, onder den naam van hand-torpedo, eerstdaags een nieuwe uitvinding worden ingevoerd. Deze torpedo's zijn bestemd om met de hand geworpen te worden in vijandelijke booten of over borstweringen, pallisaden enz Zij zullen enkel beslaan uil schietkatoen, dat in een kogel van 3 tol 4 kilogr. is zamengeperst. Aan eiken kogel is een lang snoer bevestigd, welks uileinde in verbinding gebragt is met een soort van pistool in de hand van den bedienaar. De torpedo wordt dan in de gewenschte rigling geworpen, waarna een druk op den trekker het schietkatoen doet ontbranden en een ontploffing teweeg brengt, die, zooals proefondervinde lijk gebleken is. voldoende is om een granietblok van 5 ton te verpletteren. In de w estelijke staten van Noord-Amerika heerschl eene buitengewone hitte; 150 men-chen zijn te St. Louis door zonnesteek getrollen. Blijkens buigten uit Japan is de zoon van den minister Oktibo, die onlangs vermoord werd, in den erfelijkeu adelstand verheven. Zijn vader was een der bekwaamste en eerlijkste ministers, die Japan gehad heelt. Hij heelt zijnen zoon niet meer dan 140 dollars nagelaten en had kort vóór zijnen dood zijne woning verkochtom de som van 8000 dollars vol te maken, die hij voor de stichting van scholen en andere weldadige doel einden bestemd had. De Mikado heelt den overledene in rang verhoogd met eene gratificatie van 12000 gulden Deze onderscheiding zal hij het grafschrift vermeld worden. FKA VKlt IJ fi. Het Joum. off. maakt den staat der ontvangsten bekend gedurende de zes errste maanden van dit jaar. Daan it blijkt dat de belastingen ruim 33 millioen boven de raming opgebragt hebben, en, vergeleken met het- zellde tijdvak van het vorige jaar, ruim 30 millioen meer. Omtrent de werkstaking te Anzin verneemt men dat de mijnen door troepen zijn bezet. Patrouilles hebben de bjj hoopen bijeengekomen Werk lieden uiteengedreven. Te Orgies, bij St Amand. zijn de gendarmes door eenige honderden arbeiders aangevallen. Zij scholen in de lucht, doch een werkman werd gekwetst. Dezelfde bende wilde toen naar Denain voort- dringen, maar zij werd door cavalerie uiteengejaagd. Ook te Itaveley had er eene botsing plaats tussehen de arbeiders en troepen. 15 personen moe ten hierbij in hechtenis genomen zijn. De overheid meent te weten, dat de w erklieden gehoorzamen aan een uit het buitenland gegeven parool. In de bedreigde plaatsen heeft men een aantal Bonaparlistiche verkiezingsagenlen opgemerkt. Behalve de luchtreisjes met den "ballon captif', zal men ook eerst daags in de gelegenheid worden gesteld, door een ascenseur. den top van de torens van het Trocadero te bereiken; zij hebben eene hoogte van 87 M. De Figaro zegt dat het getal kassiers, welke Parijs verlaten met het hun toevertrouwde geld, zoo groot is, en dergelijke gebeurtenissen zoo weinig de aandacht der lezers opwekken, dat hij slechts pro memoria de verdwijning meldt van den kassier van een magazijn van margarine-boter, welke naar Belgie de vlugt heeft genomen. Ten einde den directeur van een weeshuis te Aulreuil. den abt Boussel in staat te stellen aan alle aanvragen tol opname te voldoenwaren 200,000 Ir. noodig. De Figaro opende een inschrijving. In 7 dagen lijds waren 250,000 Ir. ontvangen. SPANJE. Op 17 Junij heeft de plegtige uilvaart van koningin Mercedes in de San Francisco-kerk te Madrid plaats gehad. Vier duizend uitgenoodigde perso nen wootidia deze plegligheidwelke met een zêldzame pracht gevierd werd. bij. De geheel met zwart floers bekleede kerk was verlicht door vierhonderd lustres met tienduizend waskaarsen. De katafalk, waarop de koninklijke wapenschilden en een urnbedekt met den mantel der overle den koningin, was opgesteld in het schip van de kerk. Op particuliere tribunes zalen de gezanten, het hof, de ministers, de senaatsleden.de hooge staats-dignitarissen en de voornaamste adellijke dames. De aartsbis schop van Toledo, bijgestaan door prelaten, bediende de mis. De lijkrede werd gehouden door den bisschop van Salamanca. De koning heelt, in overleg met den hertog van Montpensier, besloten aan werken van liefdadigheid een som van 60000 fr. te wijden, welk be drag naar den wensch van de overledene besteed zal worden o. a. aan armenbedeeling, het lossen van kleedingstukken uit de bank van leening en andere werken van liefdadigheid. DIIITbCII LAND. Het wets-ontwerp ter bestrijding van hel socialisme is Maandag 11. in den Pruissischen ministerraad aangenomen en zou ten spoedigste aan den kroonprins worden verzonden om goedkeuring ter indiening bij den bondsraad.' Op het verzoek van eenige leden der familie Nobiling om hun naam Ie mogen veranderen is gunstig beschikt. Zij zullen zich voortaan Edeling noemen. Z. M de koning der Nederlanden heelt zich van Weimar naar Karlsruhe begeven, om een bezoek bij den groot-hertog van Baden af te leggen. Een gewezen llannorersch officier, die de begrafenis van den ex-ko ning George en de daarop gevolgde beraadslagingen der lamilie heeft bijge woond, deelt aan de Neue Pr. Zeit. mede, welke gedaclilenwisseling er heeft plaats gehad over het al of niet doen van stappen bjj de Pruissisclie regering, ter zake van het in beslag genomen vermogen van den overledene en de regten van zijn zoon. De gewezen minister von Munchhausen had den prins aangeraden, zich dadelijk met Pruissen te verstaan, waarna de lieer Windlhorsl zich ook wel ten minste van een vergelijk had verklaard, maar den prins had geadviseerd, alles voor den lijd van een jaar Ie laten rusten en zich inmiddels door geen raadgevers, onverschillig wie, lot een besluit te laten brengen, maar geheel en al naar eigen overweging en oor deel zoodanige beslissing te nemen, als hij zal meenen met hel oog op zijn vader, zijne familie, zich zelf, het volk en het land verpligt te zijn. In een der mijnen bij Neu-Iserlohn heeft eene onlploffing plaats ge had. Op Int oogenblik der ramp waren er 5 arbeiders in de mijn. waar van er twee dood zijn te voorschijn gebragt. De anderen zijn nog niet gevonden. Een zestienjarig jongeling, Siferl genaamd, liep Maandag avond te Miilhausen in beschonken toestand langs de straal en nikte in bet voorbij gaan een meisje, dat met eene vriendin op den stoep stond te pralen, de kam uit het haar en nam dien mede. Het meisje liep verschrikt naar bin nen en verhaalde hare moeder, die reeds ter ruste lag, wal er gebeurd was. De moeder springt uit het bed, trekt ijlings een paar kleedingstuk ken aan. snelt den jongeling achterna, grijpt hem bij den kraag en eischt den kam terug. Met een zwaren vloek trekt hij een dolk. steekt dien de vrotiw in het hart. en bragt ook de dochter, die hare moeder achterna was gesneld, een wond in den arm toe De moeder was onmiddellijk dood. In een stadje in Hongarije ontstond dezer dagen een lievige brand. Under de aangetaste percelen was ook dat van een grijsaard, den zadel maker Zarecky. Hij ontvlugtte zjjne woning, maar was even spoedig weder in hel brandende gebouw verdwenen. Zijn 80-jarige gebrekkige vrouw wilde hij redden, doch zijne krachten scholen te kort. Men riep hem toe. dat hij ten minste zijn leven zou redden, maar hij weigerde zonder vrouw zijne woning te verlaten. De omstanders achtten het gevaar te groot om hulp te bieden en bij het einde van den brand vond men de twee verkoolde lijken naast elkander. Twee jaren geleden hadden zij, onder algemeenc deelneming der bevolking, hun gouden huwelijksfeest gevierd. T V II H IJ F, Uil Volo wordt liet volgende gemeld: Groole branden woeden in Thessalië; 30 dorpen zijn door de vlammen aangetast; de gansche oogst is vernield. In het dorp Sopliades is een groot aantal huizen verbrand, rn in 22 andere tieel geen enkele woning verschoond. Eenige kinderen zijn in de vlammen omgekomen Wetteloosheid heerschl in hel geheele land. liet vuur is met voordacht op verscheidene punten tegelijk aangelegd, want het brak in verschillende dorpen op hetzelfde tjjdslip uit. LONDEN, 18 Julij. De Globe kondigt het faillissement aan van de heeren Hazard en Caldecott, handelaars in wol; het passief bedraagt 500,000 LONDEN, 18 Julij. Iloogerhuis. Lord Beaconsfield en lord Salisbury wor den bij hun verschijnen met gejuich ontvangen. Beaconsfield leest het slot- protocol van het Betlijnsche congres voor, en zegt dal hel tractaat van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2