LEIDSCHE JOU RA NT. Z.VTCJRDAG 20 JULIJ. 169. BIMNENL NDSC 11E MiltIGTKN De Couratit verschijnt dagelijks, Zen- en I-eestdageu uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag af zonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de eapeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels ƒ!.--, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 41--42 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag LEIDEN, 19 Jnlij. In de Staatscourant is opgenomen het verslag bclreflende den aanleg van staatsspoorwegen van 1 Juljj lot 31 December 1877, alsmede het ver slag aangaande de regeling en beschrijving van gemeente- en waterschaps- arehieven in Znidholland, gedurende 1877, door den heer J. H. llingman verrigt. Laatstgenoemd verslag loopt over de regeling der archieven van Alphen, AarlanderveenOudshoorn, Wassenaar en Voorscholen De schrijvers van de twee bekroonde antwoorden op de prijsvraag van de Vereeniging tol verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging, waarbij een ontwerp van wet op de nationale militie en schutterij gevraagd werd, zijn: de kapitein der artillerie W. lloogenboom, van 'sllage, en de kapitein van den generalen staf W. Rooseboom, van Breda. Te Voorschoten is de openbare lagere school lijdelijk gesloten, uit hoofde daar de mazelen epidemisch zijn verklaard. Voor eenige dagen schrikte aldaar een paard van een zoogenaamden kermis wagen, met dit gevolg, dat een jongen, die het paard vast hield, zijn been lieeD gebroken, en een paar vrouwen, die mede in het wagentje zaten, zich ook min of meer hebben bezeerd. Na aanhoudende proefnemingen is het den ijverigen directeur der Ned. vischkweekerij te Velp, den heer Bontjes, mogen gelukken een aanzienlijk getal jonge zalmen kunstmatig tot den leeftijd van vijftien maanden op te kweeken. Onder begunstiging van fraai weder werden op den 17e" Julij 11. bij het Drielsche veer, onder Oosterbeek in den Neder-Rijn, meer dan dui zend stuks zalmen van bovengenoemden leeftijd vrijgelaten. De vrijlating had plaats onder loezigt van den regerings-commissaris dr. Pollen, in bijzijn der lih. Bonijes, Maas en Wuister, welke dr. Pollen, bij de merking dei- zalmen, behulpzaam waren. De merking geschiedde door het afknippen der vetvin, welke operatie slechts aan een tiental het leven kostte; de overige waren krachtig en vlug, en voor het meerendeel van hun nieuw schubkleed voorzien. Te Haarlem ontstond eergisteren in den vroegen morgen twist tus- schen een reeds bejaard echtpaar. De man, oud 72 jaren, maakte zich daarbij zoo driftig, dat hij zijne 60-jarige vrouw eenige stooten en schop pen toebragt en haar met geweld uit de bedstede sleurde. Daarover met regt verbolgen, maakte de vrouw in den loop van den dag aanstalten om met al het hare de echtelijke woning te verlaten; waarop de man in den namiddag de bemiddeling der policie inriep. Een agent verscheen in de woning, doch terwijl de vrouw aan dezen hare grieven uiteenzette, stortte zij plotseling in elkander en zeeg dood neder. Natuurlijk zocht men dade lijk verband lusschen dit plotseling overlijden en de een tiental uren daar- ;an voorafgegane mishandeling. Zijn wij intusschen wel onderrigtdan heeft de lijkschouwing, die heden middag op last der justitie plaats had, reeds aan hel licht gebragl, dat de vrouw gestorven is aan eene hart kwaal, waaraan zij reeds lang, zjj het ook onbewust, lijdende moet ge weest zijn. C.) In het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort bevinden zich thans 49 patiënten; wegens de beperkte ruimte zijn eenige aanvragen afge.vezen. Dezer dagen heeft zich een matroos van de marine vrijwillig in arrest hegeven, aan boord van het wachtschip te Amsterdam. Reeds in 1869 was hij te Liverpool gedeserteerd van een transport schepelingen, bestemd voor het schroefstoomschip Amstel, destijds geslationneerd ter kust van Guinea. Hij zal deswege voor een zeekrijgsraad te Willem>oord teregt staan. Onlangs werd gemeld dat door een notaris te Amsterdam ƒ18000 in rekening was gebragl voor kosten van verkoop van een huis van ƒ110,000 waarde. Het IJbl. deelt thans mede, dat het bewuste huis bet hotel des Pays-Bas in de Doelenstraat is, dat door den heer Collin is gekocht. Tegen den notaris is een aanklagt ingediend, nadat een makelaar had ver klaard dat de kosten van overdragt, registratie, loon, enz. slechts 8 pCt. moesten bedragen. De bedoelde notaris had ƒ20000 van den heer C. onder zijne berusting. Hij stuurde zjjn client de rekening van ƒ18000 en twee bankbilletten van 1000 en dacht dat de afrekening op die wijze goed was. -- Aan boord van het schroefstoomschip van Galen is Ie Nieuwe Diep eene proef genomen om in de vaart onder een ondersteld vijandelijk schip een torpedo te brengen en Ie doen springen. Nadat de torpedo, aan eene daartoe ingerigte lange spier bevestigd, aan stuurboordzijde was uitgebragt, liet men die twee a drie meter onder water zakken en toen door een gal- vanischen stroom springen. De uitwerking was treilend; het water werd tot aan de ra's opgestuwd. Aan boord van de van Galen was de schok naauwelijks voelbaar. Gisteren nacht gelukte het den veldwachter van IJsselmttiden, geassis teerd door een rijks veldwachter, twee personen uit Kampen op heeler daad te pakken, terwijl zij bezig waren een schaap, dat zij te voren gedood haddenuit een weide te stelen. Een dier liefhebbers stond reeds lang in een kwaden reuk. Te Assen zijn eenige personen door den kantonregter tot geldboete of gevangenisstraf verwezen, wegens het roekeloos omgaan met vuur bij het zoogenaamde veenbranden. In Friesland hebben zich bij de onlangs gehouden hooilands-verhuringen gevallen voorgedaan, dat er soms geen enkele gegadigde was opgekomen en de notaris onverrigter zake huiswaarts kon keeren. Sommige stukken buitenland zijn dan ook voor bespottelijk lage prijzen verhuurd. Zoo heeft o. a. een stuk land, dat in den jongsten winter voor ruim ƒ32000 was aangekocht, slechts ƒ200 huur kunnen opbrengen. Te Langezwaag zijn heden twee boerderijen afgebrand. De brand ontstond door het broeijen van het hooi. 's GRAVEN1IAGE19 Julij. Door Z. M. is, als blijk van erkentelijkheid en goedkeuring, wegens de door hen betoonde belangstelling in de rijksverzamelingen van weten schap en kunst, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 5 Mei 1877, aan de hh. J. F. C. Prince, te Gouda; P. Swaan, te Am sterdam; J. Semmelink, te Leiden; J. J. Korndorfler, te Amsterdam; C. II. B baron von Rosenberg, te 'sGravenhage; v. Schmidt, te Kopenhagen; R. J. van Lennep, te Smyrna; mr. C. A. Nairac, te Barnevcld; T. du Mou lin, te Antwerpen; S. Farncombe Sanders, te Breda; en C. J. Ilering. te Paramaribo. Tot burgemeester der gemeente Hoogeloon is benoemd de heer A. J. van Eyk. De heer dr. G. van Hennekeler, leeraar aan de rijks hoogere burger school te Middelburg, is benoemd tol directeur en leeraar aan die school. Door Z. M. is bekrachtigd de benoeming van dr. J. H. van 't HofT, thans lector in de scheikunde, de geologie en de mineralogie aan de uni versiteit te Amsterdam, lot gewoon hoogleeraar in die vakken aldaar, en van dr. Hugo de Vries, thans lector in de experimentele planten-physiolo- gie aan die universiteit, tot buitengewoon hoogleeraar in de botanie aldaar. Door Z. M. is de luit.-kolonel G. J. ten Raa. van hel 3e reg. infanterie, op pensioen gesteld, en de kapitein E. P. A. van lleekeren, van het 2e reg. infanterie, op non-activiteit gesteld. Voorts zijn bij het wapen der infan terie benoemdlot kapitein 2e kl. bij het reg. grenadiers en jagers de le luit-adjudant E. D. II. Mac Leod van het corps; tot kapitein 2C kl., de 1luit B. J. J. Magnin, gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië; tot leD luit., de 2e luitt11. W. van Wijk, gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië. en J. J. E. Francken, thans op non-activiteit; bij hel 2' reg., tot kapitein 2e kl., de lc luit. A. Stokhuyzen, van het 7' reg.; bij het 3e reg., tot luit.-kolonelde majoor W. G. Weier, van het 4e reg.; bij hel 4' reg., tot majoor, de kapitein F. baron van Aerssen Beijereu van Voshol, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 3' reg.. tot len luit. de 2® luit. 11. A. J. A. Timmerman, van het corps; bij hel 5' reg tot leD luit. de 2' lult. M. J de Jongh, van het corps; bij het 6' reg., lot kapitein 2e kl., de 1« luitt. F 11. A. A. Wagner en C. C. Krieger, heiden van het reg. grena diers en jagers; bij het 7' reg., tot l"1 luit., de 2C luit. J. B. van Damme Jalink. van hel corps. Door den minister van marine zijn benoemd: tot adelborst 3e kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord: a. voor de zeedienst: J. W. van Aalst, J. Albarda, F. Bauduin, C. Reels, G. J. Blütn, J. A. L. van den Bosch, C. W. Broers, J, A. M. Bron, .1. van der Eist, M. .1. Gil- huys, L. J. van Heloma. W. Houwing, N. M. Japikse, II. W. deJoncheere, J. T, Jullicn, A. L. de Kruyff, G. L. II. Luyten, A. .1. van der Paauw, J. M. Zwanenbeek Pauw, J. J. Romein, C. G. Zegers Rijser, P. J. Serlé, W. de Ruyter van Steveninck, jhr. E. G. Wichers, L. J. 11. Willinge, A. E. Zimmerman; b. voor de mariniers: C. 11. de Boer, J. A. P. Fabius, F. K. F, ter Haar, H. A. Mos.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1