PER TELEGRAAF, Ëutgerlijite &tanb. Van 22 lot 30 Julij z>l te Parijs ecu internationaal congres worden gehouden van de vereenigingen tot besclienniiig der dieren. Den 18JeD Juli) begeeft zich te Marseille een gezelschap van 25 perso nen, met den luitenant ter zee Biard aan het hoold, aan boord van het stoomschip Juno, om eene reis om de wereld tc ondernemen. De reizigers belmoren tot verschillende nationaliteiten; twaalf hunner zijn Franschen en vier Zwitsers, de overigen Belgen, Russen en Duitschers; het zijn allen mannen in de kracht van hun leven, de oudste hunner is veertig jaar. De Juno is een uitmuntend ingerigt vaartuig, \oor het comfort der reizigers is goede zorg gedragen. Zoo vinden zij o. a. aan boord eene keurige biblio theek. De reis zal ruim elf maanden duren, waarvan er vijf op zee zullen worden doorgebragt; de overige zes worden besteéd aan uitstapjes op hel vaste land. Voor hun vertrek uit Parijs hebben de reizigers een afscheids diner gehouden, waar Ferdinand de Lesseps, de Afrika-reiziger Stanley en verscheiden andere notabiliteiten mede aanzaten. De communist Mégy is New-York uitgezet. Hij had de vermetelheid zoo ver gedreven, om kardinaal Mc Closkey. aartsbisschop van New-York, met hetzelfde lot te dreigen als waarvan mgr. Darboy, aartsbisschop van Parijs, het slagtoffer is geworden. Openlijk verklaarde hij, een der moor denaars van den prelaat te zijn Hel eerste gedeelte van den spoorweg, die Tunis in verbinding zal brengen met Algerië, is den 23'D Junij ingewijd. DVITSCIILAND. Betreffende Oost-Rumelië zijn in het Bcrlijnsche traclaat de volgende bepalingen opgenomen: Dit gewest wordt gevormd bezuiden den Balkan, onder regtstreeksch gezag van den Sultan, maar met zelfbeheer en een Christelijk gouverneur. De Sultan mag er op de grenzen bezetting houden en versterkingen aanleggen. De orde wordt gehandhaafd door eene gendar merie van inboorlingen en plaatselijke militie. Ongeregelde troepen mogen niet binnen de grenzen komen. De geregelde kunnen niet bij de bewoners in kwartier worden gelegd. De gouverneur-generaal mag deze troepen in geval van onlusten of bedreiging van buiten te hulp roepenbehoudens kennisgeving aan de mogendheden. De gouverneur wordt voor 5 jaren be noemd, door dc Porte, onder goedkeuring der mogendheden. Het beheer wordt geregeld door eene Europesche commissie in overleg met de mogend heden. Deze zelfde commissie beheert voorloopig de geldmiddelen. Tractaten enz., met de Porte gesloten, gelden in Rumelië. Evenzoo de algemeene wellen betreffende vrijheid van godsdienst. De reglen en verbindtenissen der Porie aangaande de spoorwegen blijven hier van kracht. Voorts wordt bepaald, dal de Russische bezetting iu Bulgarije en Oost-Rumelië hoogstens 50000 man zal bedragen, onderhouden op kosten dezer gewesten; zij blijven er 9 maanden na dagteekening van hel traclaat. Bosnië en Herzegowina worden bezet en beheerd door Oostenrijk. Het sandjak Novi-Bazar blijlt onder Turksch beheer, maar Ooslenrijk-Hongarije mag er garnizoen leggen en militaire handelswegen openhouden. De onafhankelijkheid van Montenegro wordt erkend binnen de grenzen, uitvoerig omschreven. Antivari en de kust komen aan Montenegro. liet zal zich met Oostenrijk moeten verstaan over den aanleg van wegen en van een spoorweg, waarop onbelemmerd verkeer wezen zal. De Monletie- grijusche troepen verlaten binnen 20 dagen alle stellingen builen de nieuwe grenzen. Een evenredig en billijk gedeelte der Turksche schuld wordt door Montenegro o»ergenomen. Ten einde de vrije vaart op den Donau te beter Ie vezekeren, worden van de IJzeren Poort lot aan den mond alle vestingwerken geslecht en geen nieuwe mogen worden opgerigt. Geen oorlogschip zal op den Donau mogen komen beneden de IJzeren Poort, behalve policie- en douane-vaartuigen. De wachtschepen der mogendheden aan de Donau-mondingen kunnen vrijeljjk tot Galatz komen. De Donau-commissie blijft. Rumenië wordt er in ver tegenwoordigd. Zij zal volkomen vrij kunnen handelen overeenkomstig de gesloten tractaten, enz., en te Galatz resideren. Een jaar vóór den afloop van haar mandaat zullen de mogendheden over eene nieuwe regering be slissen. Schcepvaartreglcmentcn en andere bepalingen betreffende de Donau- vaart zullen door dc commissie worden ontworpen voor het verkeer beneden de IJzeren Poort. Zij zal door afgevaardigden der oeverstalen worden geslaan. Oostenrijk neemt hel beleid op zich der werken, die de belem- I mering aan de IJzeren Poort en de watervallen moeten doen verdwijnen. De oeverstalen verleenen daarbij alle mogelijke faciliteiten. De contracterende partijen hebben acte genomen van de vrijwillige ver klaring der Porte, dal zij het beginsel der godsdienstvrijheid zal handhaven en in den iiitgebreidslen zin toepassen. De hoofden der Israëlitische gemeente te Berlijn hebben een schrijven van dankbetuiging aan prins Bismarck gerigt voor zijne bemoeijingen op het congres ter verbetering van den toestand der Joden in het Oosten. -- Te Berlijn was dezer dagen op de beurs het gerucht in omloop, dat Engeland om zijn dankbaarheid tc beloonen aan prins von Bismarck voor zijn goedkeuring van de annexatie van Cyprus, aan Duilschland het eiland Helgoland zou aanbieden. Waarschijnlijk zal men lang op dat geschenk wachten. - Aan de Köln. Zeil. wordt hel volgende medegedeeld omtrent de over eenkomst. die tusseheii Ooslenrijk-Hongarije en de Porte zou gesloten zijn. Oostenrijk-Hongarije neemt, overeenkomstig hel besluit van hel Berlijnsche congres, voor oubepaalden lijd hel geheele burgerlijk en militair bestuur iu Bosnië en de Herzegowina op zich, met uitzondering van het tusschen Servië en Montenegro gelegen sandjak Novi-Bazar, welks bestuur aan Turkije blijft. Eene uitdrukkelijke erkenning van de souvereiniteil des Sultans in de conventie acht de regering te Weenen overbodig, daar zij slechts hel bestuur overneemt, waarin niet het essentiële van het souvereiniteitsbegrip gelegen is, en derhalve per se de souvereiniteil aan den Sultan blijft. Met betrekking lot het besteden der inkomsten van de provinciën of lot de afzetbaarheid der ambtenaren wil de regering zich ook niet door beloften tegenover de Porie binden. Wel wil zij beloven met hel ontslag der tegen woordig in functie zijnde Turksche ambtenaren omzigtig te werk te zullen gaan, terwijl zij ten aanzien van de inkomsten der provinciën betoogt, dat nog in geen jaren de kosten van het burgerlijk bestuur en de militaire bezetting door die inkomsten gedekt zullen worden. De Nd. Altg. Zeit. meldt, dat zij uil alle oorden des rijks ingezon den stukken ontvangt, waarin ten krachtigste er op wordt aangedrongen dat de doodstraf aan llodel wordt voltrokken. Ook ontvangt zij uit Silezië en andere provinciën afschriften van adressen aan den kroonprins, waarin hetzelfde verlangen wordt te kennen gegeven. Zij verklaart, met de in zenders in te stemmen, maar verzoekt hun, wel in het oog te houden dat het vonnis, vermoedelijk wegens den lermijn voor aanvraag om cassatie, nog niet bjj den kroonprins ter bekrachtiging is ingediend, terwijl zjj meent, inmiddels aan zulke stukken of adressen geen openbaarheid te moe ten geven, daar dit den schijn zou hebben van invloed tc willen uitoefenen op de beslissing van den kroonprins. De gewezen bisschop van Paderborn heeft een brief van Paus Leo ontvangenwaarin deze hem roemt wegens zijn onverdroten werkzaamheid te midden der vervolging en zijne onbuigzame vastberadenheid in de ver dediging der hem toevertrouwde heilige regten. Tevens geelt de Paus hoo- gen lof aan de geestelijkheid van dat bisdom, die, gewelddadig van haren herder gescheiden en daardoor in zooveel te grooter moeijelijkheden gewik keld, door den band der innigste liefde met hem verbonden blijft. BERLIJN, 16 Julij. De Reichs-Anz. meldt, dat de keizer den vice-presi dent van het Pruissische ministerie, graaf Stolberg, overeenkomstig para graaf 2 der wet van 17 Maart, met de algemeene plaatsvervanging van den rijkskanselier belast heeft. Iu het niel-oflicieel gedeelte neemt dat blad den tekst van het tractaat van Berlijn uit de Post over. LONDEN, 16 Julij. Lord Beaconsfield is te Dover aangekomen te 2% uren. Hij werd door het gemeentebestuur met een toespraak begroet. In zijn antwoord verklaarde hij, dat aan lord Salisbury een deel van den lof toekomt: deze heeft evenveel als hg zelf voor het land verrigt. Hij drukte verder de hoop uit, dat de verkregen uitkomsten zullen strekken tot eer voor de koningintot heil van het land en tot het behoud van den vrede in Europa. Te 4M ure is lord Beaconsfield te Londen aangekomen. Er heerschle groote geestdrift bij eene ontzaglijke menigte. LONDEN, 16 Julij. In het lagerhuis zeide de heer Bourke, dat hij niets dan geruchten vernomen had over verandering in den toestand van Tunis en Tripoli. Sir S. Northcole deelde mede, dat de Turksche regering tot het onderhouden van een leger voor de verdediging van Aziatisch Turkije zich niet verbonden had. Hij verklaarde verder geen berigt te hebbendat een zamenzwering tegen den Sultan was ontdekt. LONDEN, 15 Julij. Marvin, beschuldigd van de mededeeling van staats stukken aan de Globe, is vrijgesproken. ATHENE, 16 Julij. Epirus en Thessalië worden door brand geteisterd. De Turken steken den oogst in brand. De Christenen hebben de wapenen opgevat. LONDEN, 16 Julij. Lagerhuis. Voortgezette beraadslaging over de wet tot wering van veeziekte. De heer James betoogt, dat eene ministeriële verordening de regtsgeldigheid mist. wanneer zij in strijd is met de verplig- tingen door de regeriug bij handelstraclaten op zich genomen, en dat de op te leggen dwang, het vee te slaglen ter landingsplaats, onbestaanbaar is met het artikel, krachtens hetwelk een slaat op den voet der meest begunstigde natiën behandeld zal worden. De heer Ibbetson betwist het beweren, dat de wet tegen bedoelde bepaling aandruischt, want de wet beperkt geens zins den invoer, maar bevat slechts policievcrordeningen met betrekking tot hetgeen geschieden moet na de ontscheping. LONDEN, 17 Julij. Lord Salisbury heeft, bij de toezending van het Bcr lijnsche tractaat aan het kabinet, een uitvoerige dépêche er bij gevoegd. In dat stuk, gedagleekend Berlijn 13 Julij, wordt de regeringspolitiek krachtig verdedigd tegen het beweren, dat de regering was afgeweken van de gezigls- punten, uiteengezet in 's ministers circulaire dd. 1 April. De minister vestigt de aandacht op de belangrijke wijzigingen, welke in het tractaat van San Stefano zijn gebragl, inzonderheid den aanmerkelijkcn wederafsland van grondgebied aan Turkije. Ofschoon in het tractaat de schadeloosstelling niet vermeld is, omdat het congres geweigerd heeft de overeenkomst te her zien, door welke het tractaat van Parijs niet wordt geschonden, hebben de Russische gevolmagiigden verklaringen afgelegd, krachtens welke de betaling onbepaald is uitgesteld. Voorts heeft de regeriug door de met Turkije ge- slotin overeenkomst de dreigende gevaren voorkomen, welke hadden kunnen ontslaan uit den alstand van de Aziatische vestingen aan Rusland. Van tl tot en met lï Juli 1878. BEVALLEN: A. Vogelezang, geb. Bonte, Z. - H. Zwart, geb. Menijn, Z. M. de Jong, geb. van der Reyden. Z. C. Bijloo, geb. Poort, Z. J. C. Otgaar, geb. Colpa, D. - C J. Penseel, geb. Matters. D. F. Zandvoort, geb. Bernard, Z, C. M. Obreen, geb de Heus, Z. M. C. Luyben, geb. van Es, Z. T. J. S. van der Slap, geb. van Gijsel, Z II. C. Hansen, geb. Planje, Z. - M. Zirkzee, geb. van Kampen, D. M. van Maris, geb. Albert, Z. J. Taffijn. geb. Ebbers, Z. - E. C. Verwer, geb. Roman, D. A. Schulz, geb. van Sligi, D. M. Schou ten, geb Azier. Z. C. Lafeber, geb. Auer. II. A: C. van Dalen. geb. Jagel, D. M. F. van der Sieen, geb. de Maller, D. C Sloos, geb. Verhoeff, D.-- J. Jongbloed, geb. Frankhuizen, D. GEHUWD: P. Starre, jm. en C. M. van Dissel, jd. - 11. Jagel, jm. en A. M. Haarlem, jd. - C. Wijnnohel. jm. en C. W. C. Leget.jd. OVEBLEÜEN: H. Langezaal. Z 2 j. - A. Bibcn, 36 j. .1. C. Bik. geb. Kroouherg. Z. leven!. - M. C. van Beuten. II., 9 m. - M. Kling, wed'. N. G. Langezaal 64 j. - W. Smit, 40 j. 11. Jasperse, 88 j. M. J. Steenslraten, wede. L. Scheepmaker, 80 j. J. van Helden, Z., 15 m. J. Koppeschaar, wed'. D. Kranenburg 80 j. -- j. Brokaar, D., 1 m. - S. M. Slijkhuizen, V.,44j. M. C. Itruggeman, D., 4 j. M. Blansjaar, Ik, 5 m. W. C. Altera, D.,2j. M. T. Kriek, D„ 2 m. - J. Altera, 63 j.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3