verslag omtrent de longziekte op te volgen Overigens gaven de onderdeelen van liet ontwerp aanleiding lol eenige bedenkingen ol vragen. In zijn antwoord op dat verslag zegt de minister van binnenl. zaken dal bij zich verheugt dat de strekking der voordrag! in het algemeen zoo juist begrepen is en de goedkeuring der kamer verwerven mogl. Hij beaamt zijnerzijds al wal te regt omtrent hel belang voor onzen handel en scheep vaart. 0111 ons vee niet van de Engelsche markt geweerd te zien, gezegd wordt. De thans bij het Brilsche parlement in behandeling zijnde wet be paalt, dat buitenlandsch vee alleen iu de havens, door den geheimen raad aan te wijzen, mag worden aan wal gebragt en niet levend van de plaats van aankomst mag verwijderd worden. Begunstiging van den aanvoer uit Belgische boven dien uit Nederlandsche havens wordt niet bedoeld. De regering heeft echter nog nadere inlichtingen gevraagd en zal die gaarne, mag zij die tijdig ontvangen, nader mededeelen. Blijkens eene nota van wijziging stelt de minister voor de 3' alinea van art. 1 te lezen als volgt: «Is, ten gevolge van eene volgens dit artikel ondergane inenting, een stuk randvee. volgens verklaring van den districts- veearls of zijn plaatsvervanger, gestorven, dan wordt aan den eigenaar de volle waarde van dat rund iu gezonden toestand vergoed". 's GRAVENIIAGE, 17 Juljj. Aan den heer A. Westra is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Oirschot. De officier van gezondheid 2' kl. 1. Paré, die voor den tijd van vier jaren bij het personeel van de geneeskundige dienst der zeemagt werd ge detacheerd, is, op zijn verzoek, van die detachering ontheven, en ter be schikking gesteld van het dep. van oorlog. De inspecteur van administratie B. A. Stieler, uit Oost-lndie terugge keerd, is op non-activiteit gesteld, en de ingenieur 2e kl. F. S. C. M. Wijs, gedetacheerd aan boord van het schroefsloomschip Zilveren Kruis, wordt gi plaaist op 's rijks werf te Amsterdam. Z. D. II. de prins van Wied is heden middag ten 1 ure uit Ncuwied alhier aangekomen. De ministers van waterstaat en van koloniën zullen in deze week geen gehoor verleenen. -- In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de onderwijs-wcl voortgezet. Bij art. 65 zijn verworpenmet 43 tegen 39 stemmen, de beide amendementen van de hh. Verheijeu en van der Kaay en is het artikel onverandird aangenomen, zoodat voor talen en speciale vakken, hoofd- en hulponderwijzers-acte vereischt wordt. Artt. 56 en 66—80 zijn onveranderd goedgekeurd. Art. 81 is aangehouden, daar de stemmen staakten over een amendement van den heer Barge, 40 tegen 40, om te doen vervallen den eiscli dat geen ondersteuning wordt verleend aan ouders, tenzij de kinderen de school bezoeken. Artt. 8287 zijn goedge keurd. Morgen voortzetting. De magistratuur heelt op nieuw een groot verlies ondergaan. De heer mr. Just in us Cornells Voorduin, raadsheer in den Imogen raad der Neder landen, ridder der orde van Oen' Nederlandschen Leeuw, is in den aTgeloopen nacht, na eene langdurige ongesteldheid, alhier overleden. Geboren te Gorinchem den 17d,B October 1799had hij bijna den ouderdom van 79 jaren bereikt. Als regtsgeleerde en als schrijver, vooral door zijne werken over de nieuwe wetgeving («Geschiedenis" en «Beginselen" der Neder landsche wetgeving enz.) had hij zijn naam gevestigd en genoot hij de alge- mecnc achting. De pleizierlrein naar Utrecht en Arnhem vertrok heden ochtend met 800 passagiers van hier, waarbij zich te Gouda eii Utrecht een goedkoope trein met p. m. 2700 personen heelt aangesloten. liUITEK LA 1\ USC11E BERICTEN. BËLG1E. De Moniteur bevat een kon. besluit, waarbij de kamers legen den 23"' Julij in buitengewone zitting bijeengeroepen worden. Lord Beaconsfield, van Berlijn komende, is Maandag namiddag ten .3 ure door Brussel gereisd Een aantal personen bevond zich aan het Noor derstation om hem tc begroeten. De salonwagen van den Engelschen mi nister was met kransen van hulst- en eikenloof versierd en vol bloemruikers De nrinister verliet hel rijtuig niet, maar vertoonde zich echter met dc meeste minzaamheid. Hij werd toen luide toegejuicht. Lord Salisbury bevindt zich te Brussel en zal waarschijnlijk aan het diner ten liove deel nemen. De policic te Brussel heeft een zekeren Raasveld, van Amsterdam, aangehouden, beschuldigd van bedriegelijk bankroet, liet Ilollaiidsch gou vernement had de uitlevering van den aangehoudene gevraagd. ESGËLAND. LONDEN, 16 Julij. Op eene te Birmingham gehouden meeling is een brief van den heer Gladstone voorgelezen, waarin hij zegt, er zich in te verheugen, dat men het initiatief nemen wil om de aandacht vau de natie op de belastingen en de uitgaven te ve.-tigen. De buitensporigheid der regering te dezen opzigte noemt hij bejammerenswaard en bij ziet geen spoor van verbetering, omdat hare wilde plannen op allerlei gebied aan de natie nog grooter lasten zullen op den hals halen. Op de meeting werd geprotesteerd legen het Engelsch Turksche tractaat, omdat daardoor aan Engeland de verpligting werdt op gelegd, eene hopeloos bedorven en despotische regering in stand tc houden, en omdat het aan Engeland eene verantwoordelijkheid op de schouders laadt, wier gevolgen en omvang niet te voorzien zijn. liet Court Journal berigl dat op de staatsbegrooling de post van 1,000.000 zal uitgetrokken worden voor kosten van militaire vestiging op het eiland Cyprus, althans wanneer het garnizoen ter sterkte van 10000 man behouden wordt. Daarbij komen de uitgaven voor hel burgerlijk be stuur, welke niet door de plaatselijke inkomsten kunnen gedekt worden De jaarwedde van sir Garnetl Wolseley, als gouverneur van hel eiland zal 5000 bedragen. Te Londen zijn plannen tot verbetering van de j toestand des eilands ontworpen lot wier uilvoering 5.000,000 zi noodig zijn Ook is reeds een Engelsche maatschappij tot den aanlt i van spoorwegen op Cyprus opgerigt. Enkele onbelangrijke punten zullt door Turksche troepen bezet blijven en de Turksche vloot zal een stalio op de kust hebben. De Spectator beweert, dat de Engelsche natie in de verte niet b grijpt, welk eene groote verpligting Engeland door het tractaat op zie genomen heeft. Het moet een land besehermen. dat tweeduizend mijlen vi Engeland verwijderd, door maglige vijanden omgeven, met zestien millioe half be-chaafde en verdrukte menschen bevolkt is en op dit oogenblik i een ellendigen toestand van verwarring verkeert. Bovendien moet het t voor zorgendat dit rijk goed bestuurd wordten desnoods het zelf bi sturen. Tot dit laatste zal liet moeten komen, want het raderwerk van ht bestuur der Porte is al te slecht. De Economist zegt, dat de republikeinsche partij in Frankrijk tege het einde des jaars in beide kamers meester zal zijn. Dan zullen de rept) blikeinen de nationale partij zijn en geen «coup d'état" meer behoeven l duchten, maar met het ophouden van het gevaar zal ook hun eendragt op houden en zij zullen zich verdeelen in hen, die tevreden zijn en hen, di het nog niet zijn. Waarschijnlijk zal de beoordeeling der buitenlandscb politiek de scheiding doen uitkomen. Alle Fransche republikeinen wet sclien, dat Frankrijk zjjn oude positie in de wereld weder zal innemen maar over de middelen en het tjjdslip zijn zij het niet eens. De gematig den willen nog wachten, zich inmiddels bij Engeland aansluiten en, let minste in den vorm, Duitscbland ontzien, terwijl de meer radicale fractii een zelfstandige en krachtige politiek aanbeveelt. Te Bristol wordt de jaarlijksche tentoonstelling van de Engelscht maatschappij van landbouw gehouden. In de vergadering van een daarmedt verbonden congres werd mededeeling gedaan, dat aan de groote tentoon' stelling te Londen, in 1879 te honden, een internationaal karakler zal gegeven worden. Men zal ook buitenlandsch vee toelaten, en met name werd het Nederlandsche vee genoemd. De Nederlandsche veelokkers en landbouwers mogen daaraan bijtijds denken. De Londensche landbouwten toonstelling beloolt reeds veel. De noodige fondsen zijn bijeengebragt. Uit Nieuw Zuid-Wales wordt gemelddat de aanhoudende droogte in die 'kolonie en het daardoor ontstaan gemis aan veevoeder den dood van 4 millioen schapen ten gevolge heeft gehad. Er is reden om te vreezen dat in Victoria en Zuid-Australië het aantal omgekomen schapen naar verhou ding even groot is, en in Queensland moet de sterfte nog grooter geweest zijn, zoodat men berekent dat er 9 millioen schapen zijn omgekomen. Te Sedgley, Gornal, Coseley, VVambourne en in meer andere distric ten van South-Staffordshire hebben verscheiden duizenden spijkermakers bet werk gestaakt, daar de fabrikanten de werkloonen met 20 a 30 pCl. wil len verminderen. De arbeiders verklaren, dat de aldus verminderde loonen naauwelijks voldoende zijn, om op een ellendige wijze het leven te rekken. FKANKRIJK. De Estafette meldt dal lord Beaconsfield, om Frankrijks toeslemming tol de Engelsch-Turksche zaak te winnen, den heer Waddingion ook eenig Turksch grondgebied aanbood, namelijk het regentschap over Tunis. De heer Wadding Ion had geantwoord, dat Frankrijk geen deel van den bnit wilde hebben en niet wilde mededoen aan de verdeeling van Turkije. Vol gens dat blad maakt Engeland's dreigende houding in de Middcllandsche zee een naauw verbond tusschen Italië en Frankrijk onontbeerlijk. Deze twee groote rijken aan de Middellandschc zee moeten gezamenlijk verhinderen dat Engeland aldaar de oppermagt krijgt, liet beste daartoe zou zijn dat Frankrijk Tripoli en Italië Tunis bezette. Zondag 11. hebben nog twee verkiezingen voor de kamer van afgevaar digden plaats gehad, een in liet arrondissement la Rocheltc en een in Gnin- gamp, ter vervanging van den heer Fournier en van den prins de Lucinge. Bonapartistendie door de kamer niet toegelaten zijn. In eerstgenoemd arrondissement is dc heer Barbedette, republikein, gekozen met 9523 stem men tegen 8368. die op Fournier waren uitgebragt. In Guingamp zijn geenc andere stemmen uitgebragt dan op den repnblikeiiischen candidaat Huon, daar de prins de Lucinge zich had teruggetrokken. De minister van marine ontving van den gouverneur van Nieuw-Cale- donië een dépêche met eenige nadere bijzonderheden over den opstand. De opstand bepaalt zich geheel tot de zoogenaamde Kanaken van het eiland. Slechts eenige duizenden in getal behooren zij tol hel Polynesische ras, en staan zij nog op dcnzelfden lagen trap van beschaving als ten tijde van Cook De slagtoflers waren waarschijnlijk op vrije voeten gestelde misda digers, die kolonisten waren gcwoidcn, afgezonderd op pachthoeven leefden en door de inboorlingen werden overvallen. 12 gendarmen deelden bun lol en met hen de kolonel der marine-iufanterie Gally-Passelbose, militair com mandant van hel eiland. Men weet nog niet juist, hoe hij aan zijn einde kwant Zondag II. is de tentoonstelling bezocht geworden door 116,625 perso nen, van welke 103.228 voorzien waren van een gewoon kaartje, 7569 van een abonnementskaartje of van een als exposant, en 5828 vau een dienstkaarlje. Men verneemt dat het thans als zeker kan worden beschouwd, dat de tentoonstelling tot 1 December zal geopend blijven. Gedurende de maand Junij zijn te Parijs verbruikt 10,307,669 kilo's vleesch, 2,248,064 kilo's visch, 1,116,073 kilo's boter, 16,068,964 eijeren, 273,346 kilo's kaas, 559,602 kilo's oesters en 628,907 kilo's fruit en groenten.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2