LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 17 JULI J. BINNENGA N DSC IIE BK BIGT EN IS7S. m De (butaid verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen tan ilen Gemeenteraad 3.3li, franco p. p. f 3.8b. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. [ie prijs der Adverlcniicn is van 1- 4 regels ƒ!.--, iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 16 Julij. behoeve van de afdeeting "hoogere burgerschool met vijfjarigen van bol gymnasium Ten cursus" van hol gymnasium Willem til te Batavia, vvor.lt verlangd een ieeraar in dc Engelsche en llooudnilsche talen en letterkunde, bevoegd lot het geven van iniddethaar onderwijs iu die vakken. Zij, die genegen zijn om zich in de bedoelde betrekking aan 'stands dienst in Ncderl. Indië te verbinden, kunnen zich, ter mededinging, uiterlijk tot en niet 25 Julij aansi.aanmelden hij een op zegel geschreven, aan het department van ko loniën gerigten aan de inspecteurs van het middelbaar ouderwijs (adres dr. M. Salverda, te 's Gravenliage) in te dienen request. tip den Ouden Rijn tusschen de Hoogstraat en Kerkgracht en overzijde waren heden .Ie woningen met vlaggen getooid. De bewoners gaven daar door een bewijs van hartelijke deelneming in het voorregl, dat een der ge- bnrenden heer .1. F. Kuyper, emer. pred., ten deel viel, die zijn 50 jarig huwelijksfeest mogt vieren. Zatnrdag II werd, bij de in Diligentia te 'sllage gehouden muziekale uitvoering der leerlingen van de koninklijke muziekschoolo. a. onze stad- genoote mej. N. M J Werst als zoodanig eervol ontslagen en haar het diploma voor onderwijs in piano en theorie toegekend. -- Tot het vergelijkend examen voor dc betrekking van hoofdonderwijzer aan dc school n°. 1 voor onverinogeuden zijn 67 sollicitanten opgekomen. Bij het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 17 Junij tot heden 16 Julij gehouden, zijn, naar orde der eind-ranglijst, de volgende hecren toegelaten: W. P. D. de Wolff van Westerrode (D), jh'. 0. van der Wyck (P.). J. A. Rochnssen jr. (D.). mr. J. W. L. M. van Oordt J. A. van ltijn van Alkemadc (D.), P. C. de Gens (L.), M. J. A. Krnseman (D.), P. L. ten Gate (D), J. C. F. Manden (D.). J. J. van Huflel (II.). J. D. Pasteur Wzn. (D.), J. L. C. Twijsel (D). W. Bollinger (D.), C. F. 11. Ockersc (D), A van Senden (D.), T. L. Stoltenholl (D), A. C. de lieer (D.)A. Meilink (D.), 11. Cornels de Groot (II.). G. W. II Peltjer (D.), mr. J. Dtimon (D), J. II. C. Beer (1).), J. J. P. Cambier (D.), mr. J. L. T. Rhemrev (L. U.), C. J. Brouwer (D.), W. Assé (D), II. A. A. E. Deckers (D), mr. R. M. van Haagen -(ü.)F. L. K. Storm van 'sGravesande (D.), mr. 11. Z. A. Gulte ling (D.), F. Westerkamp L. A. Scheller (D.). De letters D. (Delft) en L. (Leiden), achter de namen der loegelatenen geplaatstwijzen aan bij welke der beide gemeenle-instellingeu voor onder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indie zij hunne opleiding hebben ontvangen, terwijl de letters L.U. aanduiden, dat de candidaat is ingeschreven geweest aan de Leidsche Universiteit. Van de candidaten. die zich tot het departement van koloniën hebben gemeld met verzoek om tot bet afleggen van het examen te worden toege laten, hebben zich 6 teruggetrokken. Dientengevolge namen 59 candidaten aan het examen deel. Daaronder bevonden zich 52 studenten van de Indische instelling te Delft, 2 studenten van de Indische instelling te Leiden. 1 inge schrevene aan de Leidsche universiteit en 4 candidatrn, die zich aan geene der genoemde inrigtingen hadden voorbereid. Van deze 59 zijn geslaagd 32, waarvan 30 te Delft en 1 te Leiden aan de Indische instelling hunne studiën volbragten, terwijl 1 was ingeschreven aan de Leidsche universiteit. Van de 7 meesters in de regten (van welke 4 uit Delft) slaagden 5, waarvan 4 van Delft en 1 die ingeschreven was aan de Leidsche universiteit. Van de 13 Indische ambtenaren, die zich aan het examen onderwierpen (waarvan 12 uit Delft), slaagden 8, die allen hunne studiën te Delft maakten. Van de overige candidaten slaagden er 19waarvan 18 uit Delftdeze allen worden Ier beschikking van Z. Exc. den gouverneur-generaal gesteld om benoemd te worden tot ambtenaren bij de buigerlijke dienst in Ned. Indië. Door de levensverzekering-maatschappij Germania te Stettin is dezer dagen openbaar gemaakt een overzigt van het verslag over 1877, door den directeur uitgebragt in de jaarlijkscbe algemeene vergadering Daaraan ontleenen wij hel volgende: De ongunstige algemeene maatschappelijke toe standen, onder wier druk sedert eenige jaren de ontwikkeling van de levensverzekering in Dnitscbland lijdt, bleven ook gedurende het gelieele jaar 1877 aanhouden, en werkten dus nadcelig op de verdere ontwikkeling onzer zaken. Het sluiten van nieuwe verzekeringen wrrd hierdoor in dat tijdsverloop, even als in de vroegere jarenbcmoeijelijktterwijl grootrre inspanning en kosten dan iu tijd van bloeijendc maatschappelijke toestan den noodzakelijk waren. Het lange aanhouden van de heerschende crisis liad ten gevolge, dat steeds in uitgebreider kring van de reeds verzekerde bevolkingde middelen ontnomen werdende verzekeringen voort te zet ten; het ophouden van verzekeringen nam toe, en in talrijke gevallen wer den de polissen aan de maatschappij terug verkocht. Ook uil de beduidende vermeerdering van voorschotten op loopende polissen, die door de verzeker den van de maatschappij verlangd werden, blijkt ten duidelijkste, in welke male onder de bestaande toestanden in den kring der verzekerden de mid delen ontbraken, hunne contracten voort te zetten. Wanneer men acht slaat op deze hoogst ongunstige toestanden, dan moet de ontwikkeling, die de zaken der "Germania" ook in het jaar 1877 verkreeg, als bevredigend worden aangemerkt. De verzekeringen van kapitalen sloten bij het einde van het jaar met een totaal bedrag van 129,708,414. Ook in het jaar 1877 bleven wij vau eene epidemie verschoond. De sterfte onder de verze kerden hij de "Germania" was zeer gunstig en gaf eene winst van ƒ126,37001. De geldelijke uitkomsten van het laatste jaar waren de voordecligste die. sedert de oprigling der maatschappij verkregen zijn Nadat uit de jaarlijkscbe inkomsten alle uitgaven en verbindtenissen der Maatschappij gedekt zijn, de noodige af schrijvingen hebben plaats gevonden, de kapitaalreserve met C7443.54 is vermeerderd, en verder nog 65,693.23 op rekening van onvoorziene uitga ven is gebragt, ontvangen na deze ruime afzonderingen de aandeelhouders een dividend van 13j pCt. over hel op de aandeelen gestorte kapila.il en wordt, aan de met aandeel iu de winst verzekerden, 26 pCt. van hunne in 1877 betaalde premiën vergoed, die in het jaar 1879 met de dan verschul digde premiën zullen worden verrekend. De maatschappij bezat op 31 De cember 1877, volgens de balans, een bedrag van f 15,847,007.0:1 aan eerste hypotheken. De Staatscourant bevat het verslag omtrent het examen van dc 2' luitenants der artillerie en genie, gedelacheerd aan de applicatie-school, en het eindexamen van de kadetien van liet 4' studiejaar aan de kou. militaire akadcuiie. Het sloomschip tfgbertou is op 15 Julij te Batavia aangekomen; de Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, is op 14 Julij van Aden ver trokken. Aan de veeartsenijschool te Utrecht is het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen met goed gevolg afgelegd door de lih.II. van Aken van 'sllage, S. W. Amtz van Millingen, A Frederikse van Alinen. H. J. C. van Lent van Mook, G. van der Meuten van Dragten, C. G. A. A. Rouyer van Utrecht, S. Schilslra van RoordahuizenTh. M. Thien van Zutphen, J. van Tright van Zalt-Bommel, J. van de Velde van 'sllage, n. Vixsehoxse van Almelo en J. M. A. Zwart van Gorredijk. De eenige candidaat voor liet diploma van veearts, de heer L. van Halten van Veendam, heelt het diploma verkregen. Tot predikant hij de Ned. herv. gemeente te Groningen is beroepen dr. A. W. Bronsveldpred. te Haarlem. Te Vlaardingen is eergisteren overleden de heer A. Hoogendijk Jbsz. lid der staten van Zuidhollaiidwaarvan hij de jongste zitliug nog had bijge woond. Ilij was het oudste lid vaii hel collegie voor de zeevisscherijen en een der aanzienlijkste selieepsreeders aldaar. Te 'sGravesande is Zondag II. eene houwinanswoniiig met inboedel enz. een prooi der vlammen geworden. - Te Rotterdam, op de Schiedamschen dijk, kregen iu den nacht van Zatnrdag op Zondag twee werklieden twislde een gaf den ander een duw, waardoor deze op den grond viel en eruc zeer ernstige wonde aan het hoofd bekwam De gewonde is naar liet stedelijk ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand moet zorgelijk zijn. - Men is, volgens het /V. t. d. D op 's rijks marinewerf te Nieuwe Diep tot de ontdekking gekomen van niet onbelangrijke ontvreemdingen ten nadeele van het rijk. De opperbootsman is in verzekerde bewaring geno menen er ontsluijeren zich vrij wat zaken, die een tijd lang ongestraft bedreven werden. De gezagvoerder van een schip, dal in het Marinedok gelegen heeftschijnt ook bij de zaak betrokken te zijn. - Een der beide adelborsten van dc Zweedschc oorlogskorvet Sagadie door een kanonschot bij hel salueren verwond werden, is nog niet buiten gevaar. Men moet echter in aanmerking nemendat hem de bovenarm ge broken, de onderarm afgeschoten, het kraakbeen van de achtste rib ver-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1