PEK TELEGRAAF, fiurgcrlijfcc 1» I I T C II I, N «I. De Hi ic/isanz meldt dat de onderteekening van liet vredesverdrag Zaturdag ten 2% uur in het paleis van den rijkskanselier heeft plaats ge had. Na het einde der onderteekening van het tractaat in de zitting van het congres stond graaf Andrasssy van zijne plaats op, om in warme woorden den dank der vergadering te betuigen aan prins Bismarck, die zich door liet totstandkomen van hel groote werk heeft verdienstelijk ge maakt. Bismarck beantwoordde die rede en sloot daarop het congres. De rede van graaf Andrassy luidde aldus: »Op het oogenblik, dat onze pogingen geleid hebben tot ecne algemeene overeenstemming, zou het ons onmogelijk zijn geen hulde te brengen aan den emineiitcu staatsman, die onze werkzaamheden heeft geleid en die onwrikbaar liet doel in het oog hield om den vrede te verzekeren en te bevestigen. .Met dat doel strekten al zijne pogingen om uiteenloopende gevoelens tot elkander te brengen en zoo snel mogelijk een einde te maken aan de onzekerheid, die zoo zwaar op Europa drukte. De wijsheid en de onvermoeide energie, waarmede onze voorzitter onze werkzaamheden heeft geleid, hebben in liooge male meê- gewerkt tot het welslagen van het werk van bevredigers, dat wij hebben ondernomen. Ik ben er zeker van, eenparige instemming te zullen vin den, wanneer ik u voorstel aan prins von Bismarck onzen warmslen dank te betuigen. Op het punt van te scheiden, geloof ik nog het best te beantwoorden aan uwe gevoelens, door onze eerbiedige erkentelijkheid te betuigen voor de hooge welwillendheid en de gastvrijheidons beloond van wege den keizer en de doorluchtige keizerlijke familie." Toen graaf Andrassy deze woorden gesproken had, stonden al de gevól- magtigden, tot leeken van dank, van hunne zitplaatsen op. Prins von Bismarck nam nu het woord, om zijn dank te betuigen voor hetgeen de vorige spreker namens allen gezegd had. Hij deed in het bijzonder uitko men, dat al de gevolmagtigdcn hem bijzonder behulpzaam waren geweest in het volbrengen zijner taak en tot bevordering van het werk des vredes, waartoe Duitschland van zijne zijde met bijzondere voldoening zijne krach ten had aangewend. «Het congres", zeide hij, /'heeft zich verdienstelijk gemaakt jegens Europa. Men mag de hoop koesterendat zjju arbeid heil zame vruchten zal dragen en aan de volkeren van het Oosten ontwikkeling en voorspoed zal verzekeren. Mogt het verdrag niet al de belanghebbenden bevredigdenbel heeft ten minste de gevaren weggenomenwelke den vrede bedreigden." Na het sluiten van het congres bad in de Witte Zaal een gala-diner plaats. Gortschakoff en Beaconsfield namen daaraan geen deel. Betreffende het congres verneemt men nog dat de Engelsche gevolmag- tigden er bezwaar tegen hadden met het openbaar maken van het tractaat te wachten tot na de uitwisseling der ratificaliën, omdat zij zich tegenover het parlement lot de mededeeling daarvan verpligt rekenden. Door de meer derheid van de leden van hel congres werd de juistheid van dal bezwaar erkend, zoodal het tractaat eerstdaags openbaar zal worden. Bij de onderteekening van het tractaat gaven de Turksche gevolmagligden nogmaals het bewijs hunner achteloosheid. Zij hadden hun zegel vergeten en eerst moest dit nog uil hun ambassade-hotel gehaald worden, vooraleer de congresleden tot het onderteekenen der 7 op perkament gedrukte gelijk luidende tractaten konden overgaan. Prof. von Werner is druk bezig aan de schilderij, die tot aandenken aan het congres door den Berlijnschen gemeenteraad werd besteld. De cor respondent van de Times heeft de schels van het tafereel gezien en levens de crayon-portretten, voor dit doek genomen. Hij verklaart zelden schooner, juister en krachtiger werk te hebben gezien. De Köln.-Zeit. verneemt uit Berlijn, dat er inderdaad zoowel bij de Pruissische regering als bij den hertog van Cumberland, den zoon van den voormaligen koning van Hannover, neiging bestaat om tot ecne schikking te komen, maar van geen van beide zijden is nog een stap gedaan, die daartoe zou kunnen leiden, en hoewel prins Bismarck eene schikking wensehi, is zulk een stap van zijne zijde ook niet te wachten. Hel vierde eeuwfeest der universiteit van Kopenhagen zal met grooten luister worden gevierd. Op den eersten dag znllen de feestgenooten, onder welke de vertegenwoordigers der meeste universiteiten van Europa zullen zijn, zich in de O. L. V. kerk vereenigen, waar»de grijze professor Madvig een Latijusche réde zal houden en een cantate zal gezongen worden. Den tweeden das zullen in het groot-auditorium de vertegenwoordigers der vreemde universiteiten hun gclukwenschen uitspreken; weder besluit een cantate, door Niels Gade gecomponeerd, de plegtigheid. De stad geeft een feestmaal en de studentensociëteit geeft den derden dag een bal. TllttK 1.1 K. Uit Constantinopel meldt men dat verscheidene personen, waaronder Elema's, Sofia's en regeringsbeambten, gevangen genomen zijn in een buis, waar zij in het geheim vergaderd waren. Men gelooft dat zij een complot smeedden tegen den Sultan. Eene schikking tusschen Oostenrijk en Turkije over de bezetting van Bosnië is ophanden. Ten einde botsingen te voorkomenzullen de Oosten- rijksche troepen slechts langzaam voorwaarts rukken. Zoo zullen zij drie weken gebruiken om naar Seraiewo te gaan. Naar gelang de Turksche troepen de streek ontruimen, zullen zij de barakken aan de nieuw aanko menden overseven. Inmiddels heelt de vali van Bosnië bevel ontvangen, om van al zjjn invloed gebruik te maken, ten einde de Mohammedanen van elk verzet te doen afzien. Men vreest echter, dal hier nog bedriegerij in het spel is. Althans al de wapenen, welke de troepen niet gebruiken, zijn onder de bevolking verdeeld, en men vreest voor onaangename gebeurtenissen. Van de zijde van Rumenië is een voorwendsel gevonden, om de Do- brudcha te kunnen aanvaarden. Het regeringsblad Romanul zegt, dat de 1 Dobrudcha aan te nemen in ruil voor Bessarahië onmogelijk zou zijn geweest1 wanneer het aanbod van Rusland kwant. Maar er is nu een congresbesluit, eene beslissing van Europa; met; kan zich daarbij ncderleggen. onder voor behoud van bij de eerste gelegenheid de beste Bessarabië weder te nemen. OOST-IN» IE. In de thans van Batavia ontvangen berigten van 3 Junij wordt nog ver meld dal de Radja van Edi den wensch uitgesproken heeft naar de oprig- ting van een inlandsche school in zijn hoofdplaats, op den voet der gouver- nements-inrigtingen van dien aard. Hij bood aan, zeil een schoolgebouw te doen zetten en het meubilair te bekostigen. De gouverneur-generaal heeft Item doen antwoorden, dal hij met dit denkbeeld zeer ingenomen was en de noodigc bevelen zou geven ter verwezenlijking daarvan. -■ Uit Soerabaija meldt men dat de heer Meijer, gewezen ads.-resident van Gorontalo, op de reis van daar naar Menado vermist is. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Benoemd: tol ads.-resident van Soerakarla, de ads.- resident; van Wonogiri (Soerakarta) A. J. Spaan; tot ads.-resident van Bangil (Pasoeroean) de ambtenaar op wachtgeld F. L. Wattendorfl; tot subst.- oflficier van justitie bij den raad van justitie te Samarang, de griffier bij den landraad te Toeban mr. J. N. A. Lion; tot griffier bij den omgaanden regter in de 2dc aid. op Java en Madura, de ambtenaar voor de regterl. magt mr. L. H. Rambonnet, sedert gesteld ter beschikking van den resident der Preanger-Regentschappen om belast te worden met de griffiers-werk zaamheden bij den landraad de Tjiandjoer; tot griffier bij den landraad te Serang en Anjer, de lslt kl. op hel ads.-resid. kantoor te Tjiandjoer (Prean ger-Regentschappen), tevens griffiier bij den landraad aldaar C. J. H. van Egeraat. Departement van oorlog. Ingetrokken: op verzoek het aan den majoor der genie R. J. Resner, wegens 15 jaren onafgebroken dienst in N.-I., ver leend tweejarig verlof naar Europa. Bevorderdtot officier van gez. 1"' kl. bij den militaire geneesk. dienst, de officier van gez. 2dc kl. J. D. L. Harders. ST. PETERSBURG, 14 Julij. Het Journal de St. Pélersb meent dat de duurzaamheid van het werk, door het congres verrigt, grootendeels zal afhangen van den geest, waarin Turkije dat uitvoert. Zonder twijfel zal het voor de Turksche regering mogelijk zijn in meer dan één opzigt den arbeid van het congres te niet te doen, doch de Porte zal zonder twijfel gewaarschuwd worden, dat zoodanige handelwijze niet voor het werk van het congres, maar voor de Turksche heerschappij zeer gevaarlijk zou kun nen zijn. BERLIJN, 14 Julij. Beaconsfield vertok heden voormiddag ten 9 ure naar Keulen, Salisbury vertrok ten één ure over Brussel naar Engeland. Bismarck gaat morgen naar Kissingen. PETERSBURG, 15 Julij. Men verwacht dat eerstdaags de heer Reuter» als minister van financiën zal aftreden en door den heer Greig, thans con- téoleur-generaal, vervangen zal worden. KONSTANT1NOPEL13 Julij. De Turksche bladen, die met de regering in betrekking slaan, laten zich over het bondgenootschap met Engeland gunstig uit en bevelen een geljjke alliantie met Oostenrijk-Hongarije aan,, voor zooveel Europeesch-Turkije belrelt. Volgens hier ontvangen berigten zijn reeds eenige Britsche troepen op het eiland Cyprus ontscheept. - - INGEZONDEN. Gisteren werd in de H. Lodewijks-kerk voor de hoogmis het Veni Creator Spiritus gezongen. Na het Evangelie hield de zeer eerwaarde deken eene toespraak, waarbij hij bekend maakte waarom die hymne gezongen was. Onze goede organist toch hield gedachtenis van zijn 12%-jarig huwelijk. "Onze goede organist"; en met dankbaarheid stipte spreker de diensten aan door organist en koorleden aan die kerk bewezen. Het is streelend te ver nemen als verdienste gewaardeerd wordt, maar uit dat weinige straalt een geest door van welwillende verdraagzaamheid, waarop overal niet te roemen valt. Kwalijk geplaatste naijver en onbuigzaamheid bederven zoo vaak de beste bedoelingen. Zooveel is zeker dat waar toenadering beslaat, mits zij niet van ééne zijde komt, de goede geest hierdoor aangekweekt en bestendigd wordt. S. vraagt of de Blaauwpoortbrug, gelegen aan de Beestenmarkt, des Zon dags moet gesloten blijven en de doorvaart niet gepermitteerd is. ONDERTROUWD: Dr. W. Meijcringh, jm. 28 j. en C. II. Cocknyt, jd. 28 j. G. J. van der Poll, jm. 27 j. en A. M. de Bink, jd. 23 j. J. Bavelaar, jm. 24 j. en S. M. Kramer, jd. 23 j. - D. Kramp, jm. 20 j. en F. C. Kling, jd. 22 j. B. J. A. van Berkel, jm. 24 j. en J. Ie Noble, jd. 22 j.C. van Veen, jm. 24 j. en E. J. Sommeling, jd. 21 j. E. Kwaadgras, jm. 52 j. en A. Tuinslra, jd. 27 j. A. van der Does, wedr. 34 j. en M. F. Beukenholdt, wede. 34 j. B. J.C. Bre- dewold, wedr. 51 j. en S. T. den Doop, jd. 34 j. II. Eeldert, jm. 26 j. en C. Pouw, jd. 21 j. t. t-Hoiiden Verknoping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 13 Julij. Notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Het Winkelhuis en Erf, waarin de Tabakshandel wordt uitgeoefend, aan de Hoogstraat, wijk VII, n". 2. Sectie I, n°. 27. Kooper I. J. Hasselbach qq. 15500. Notaris W. F. Kaiser. Een Heerenhuis en Erf, aan de noordzijde van de Iloogewocrd, omtrent de Watersteeg, n". 28, Sectie D, n\ 17. Opgehouden op 10000.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3