I3UIT KIN LANDSCI1K BKBIC.TKN ntiiig tot adspirant-ingenieur der marine, nadat zij liet diploma van scheep- bouwkundig ingenieur znllen liebhen verkregen. Tol adspirant-ingenicnr benoemd, zullen zij dan onder hel genol eener jaarwedde van ƒ1000 nog een jaar aan de polytechnische school blijven, ten einde zich lot hel door hen af le leggen examen C voor werktuigkundig ingenieur te bekwamen, om vervolgens gedurende twee jaren op dezelfde bezoldiging en één jaar op rene jaarwedde van ƒ1500, zoowel op 's rijks als op sommige belangrijke buiienlandsche werven, in de gelegenheid gesteld le worden, zich in de praktijk te oefenen en hunne studiën voort te zetten en te voltooijen. - 's Konings commissarissen in de onderscheiden provinciën zijn door den minister van oorlog gemagligd om, in het belang van de haringvis- schcrij, aan de verlofgangers van de militie te land, die reeds vóór hunne inlijving hij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich voor de zeemilitie lubben aanseboden, doch daarbij niet kon den worden aangenomende vergunning te verleenen tol het deelnemen aan die visscherijen dat wel al behooren zij tot een corpswaarbij zij tot hel bijwonen van herhalingsoefeningen zouden moeten opkomen. De commissie te Middelburg voor bet afnemen van de examens van leerling-apotheker heeft acte van bevoegdheid uitgereikt aan: mejnfvrouwen J G. Brandenburg, B. C. BarendsenA Straatman, M. 11. Broekman, M. G. Funke, allen gel), te Amsterdam, en J. M. Neideck, geb. te Boozendaal. Als leerling-apotheker zijn toegelaten de bh. D. Schouwmanvan Amster dam; F. J. lleltzel, van Amsterdam; N. A. F. Taverne, van Leiden; A. C. Vcrr.ooy, van Sittard, en R. C. L. ten Bosch, van Nieuw-Lcusden. De commissie ter examinering van vroedvrouwen, te Utrecht, heeft toegelaten mejuv.J. Schuitemakcr, W. Ridderhof, J. I'. A Vreedeveld, geh. van Biezen en A. Nieuwkerk, geb. Schilder. Tot leeraar aan het gymnasium te Arnhem is benoemd de heer dr. G. .1 Dozy, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer. -- Door den raad der gemeente Katwijk is besloten, vooral ten behoeve van den vischhandel aldaar eene kamer van koophandel op te rigten. - Te Amsterdam had ZaturJag de door «Amstels Mannenkoor" uitge schreven zaiigwedstrijd plaats in het Paleis voor Volksvlijt. Onder muziek vertrokken de mededingende vreemdelingen met hunne banieren ten 6 uur van de beurs naar het paleis. Met het opgegeven stuk «de Grenzen", van Richard Hol. behaalde het «Haagsche Mannenkoor" de eerste, de «Nationale Zangschool" van 's llage de tweede en de Nationale Zangschool van «Amstels Mannenkoor" din derden prijs. Te Amsterdam hebben twee nachtwachts bij proces-verbaal de verre gaande mishandeling geconstateerd van een paard, dat des nachts gedurende gcruimen tijd door harde zweep- en stokslagen genoodzaakt werd 8 opge wonden personen in een rijtuig «ventre a lerre" straat in, straat uit te trek ken. Het paard bezweek ten laatste onder de slagen en zeeg neder, zoodat men bel weder op de been moest helpen. De dierentergers zullen zich over deze mishandeling voor den regter hebben le verantwoorden. —'Daar ter" plaatse is Zaturdag II. in de infanterie-kazerne «Oranje-Nassau" een infanterist, die bezig was de glazen schoon te maken, uit de vierde verdieping gevallen, llij was onmiddellijk dood. 's GRAVENIIAGE15 Jtilij. Door Z. M. zijn bij de directie van de grootboeken der nationale schuld le Amsterdam benoemd: tot opperboekhouder, met rang van hoofd commies, F. A. van West, thans commies; lol commies .1. F. W. Smits Verburg, thans boekhouder met rang van adjunct-commies; tot boekhouder met rang van adjunct-commies C. 11. Smit, thans adsislent-boekhouder met rang van adjunct-commies; tot adjunct-commies E A. Evers en J. M. Domela Nieuweuhuis, thans eerste klerken. 11II. KK. 1111. prins en prinses Albert van Prnissen zijn heden ten 12 lire met kinderen en talrijk gevolg hier ter stede aangekomen. Z. D. H. de prins von Wied wordt hier ter stede verwacht, ten einde in hel laatst dezer week met lil), gemalin en kinderen naar Nieuwied terug te reizen. De ministers van justiiic en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen ovi r de onderwijs-wet gevorderd tol den vierden titel. Artt. 4654 zijn goedgekeurd. Bij art. 46 had eene discussie plaats over de facultatieve schnolgeldhrffing. die door de hh. Mackay, Teding van Berkhout, Saaymans Vader en Heydenrijck werd bestreden. Art. 49 werd aangenomen met de bijvoeging dal 's konings bes'uit in de Staatscourant wordt gepubliceerd. Art. 54 werd goedgekeurd, na verwerping van een amendement van den heer van den Berch van Heemstede, om voor hel platteland slechts de hulp- onderwijz- rs-aele te eischen voor hei hoofd der bijzondere school. Morgen voorlzctiing Het geregtshof alhier heeft Zalnrdag uitspraak gedaan in dejl. Woens dag en Donderdag behandelde zaken en veroordeelde: de dienstbode uit Brielle, die zich aan diefstal met behulp van een valschen sleutel had schul dig gemaakt, tol drie maanden eenzame gevangenisstraf; en den Rotterdum- schen kantoorbediende, die door middel van binnenbraak aan de firma B. en C°. bij wie hij in dienst was, eene som van ƒ459 aan bankpapier heeft ontvreemd, lot drie jaren coirectmnele gevangenisstraf. Hertog Willem IV, graaf van Holland, Zeeland en Henegouwen, ver eerde gisteren, omgeven door een schitterenden staf van edellieden, gehar naste ridders, pages, schildknapen enz. de oude grafelijke stad met een bezoek. De held van het Delftschc studentenfeest was met den bisschop van Utrecht, die het groot pontificaal met een ander zijner waardigheid passend kleed had verwisseld, en eenige edelen, gezeten in een rijtuig met vier gepluimde en met wapenklecden georneerde paarden, gevolgd door de hovelingen, insgelijks in koetsen met getooide paarden. Dat deze schitte rende sioct de aandacht van velen wekte, behoeft naanwelijks vermeld. Na in het Badhuis te Scheveningen te hebben getafeld, vertoonde het ge- costumeerde studenten-gezelschap zich des avonds op het terras, waar zij met hel Iö Vivat door de kapel van de schutterij werden begroeteene beleefdheid, welke de jongelui met de gebruikelijke «hulde" beantwoord den. Het bekende studentenlied, afgewisseld door de nationale zangstuk ken, weerklonk bij den terugkeer van de groep naar de grijze veste, tot afscheid. EKGELAND. LONDEN, 14 Jtilij. De commissie, belast met het voorloopig onderzoek van de oorzaak der aanvaring, waardoor de honig Vilhelm den Grosser Kurfürst in den grond heelt geboordis na vijf weken arbeid genaderd aan het einde harer taak. Er zal deswege een zeer uitvoerig rapport aan den chel der admira liteit worden toegezonden, hetwelk binnen 14 dagen naar Berlijn zal wor den gezonden. Toen de König Wilhelm op de terugreis uit Engeland zich bevond in de nabijheid van Norderney, had er weder een aanvaring plaats. Een visscliersvaartuig de Tom, tehuis belioorende in de haven van Londen, werd gelukkigerwijze niet in den grond geboord, maar verloor boegspriet, bezaansmast en een groot gedeelte van de tuigage; het schip is behouden. In «Englefield-Park", nabij Reedings, het landgoed van het parlements lid Richard llenyón, worden aanstalten gemaakt voor het houden van een groote conservative demonstratie. De vergadering zal georganiseerd en ge leid worden door de «Westminster Conservative Association." Verscheidene ministers, o. a. lord Salisbury, zullen bij die gelegenheid redevoeringen hou den. De demonstratie zal plaats hebben op 8 Augustus. 'FRAKKRIJK. Zondag 14 Julij was het de verjaardag van het innemen van de Bas tille. De policie te Parijs had bijzondere voorzorgmaatregebn genomen ter handhaving van de openbare rust. Wel was door haar vergund dat de jaarmark ten in Belleville en Montmartre tot heden mogen duren, maar zij had bevolen alle masten, eerebogen en alle andere versieringen, welke als overblijfselen van het feest van 30 Jttnij nog in de stad te zien warenweg te nemen. De zang verenigingen, die deelnamen aan het feest in den tuin der Tuileriën, had den aanzegging gekregen zich niet in groepen of en corps derwaarts le begeven, maar elke persoon afzonderlijk. Het houden van een optogt door die zangverenigingenwaartoe het voornemen bestond, was verboden. Volgens de Temps heeft het congres te Berlijn ook besloten aan een der artikelen van het verdrag de bepaling toe te voegen dat de gezanten der mogendheden te Konslantinopel op bepaalde tijdstippen verslagen zullen ontvangen, waaruit aan de mogendheden, die het verdrag onderteekenden, kan blijken, welke maatregelen de Porte genomen heeft tot invoering der aangekondigde hervormingenten einde de Porte te nopen met die invoering zooveel mogelijk spoed te maken. Aan de Rep. Fratipaise wordt uit Berlijn gemeld, dat er spraak van is, dat Frankrijk het eiland Creta zou bezetten, onder gelyke voorwaarden als voor Engeland bij de bezetting van Cyprus gelden. De Russische gezant, graaf OrlofT, heeft 1000 fr. ingetcekend voor het standbeeld, dal voor Thiers te Saint-Germain zal opgerigt worden. -Den 30fn Junij, den das van hel nationale leest, had het dagblad la anterne uit de vensters van zijn gebouw de driekleurige vlag uithangen, gekroond met eene phrygischc muts. Deswege vervolgd, heeft de regtbank dat blad veroordeeld in den persoon van den verantwoordelijken uitgever, tot eene boete van 500 fr. Een sp ortrein, die uil Parijs naar St. Malo was vertrokken, is uit het spoor geraakt. De stoker, een der conducteurs en drie reizigers, waaron der eene vrouw, zijn gedood, en negen reizigers en de machinist gekwetst. De circulatie op de lijn is hersteld. Voor de regtbank te Parijs stond voor een paar dagen trregt een jongen van 14 jaar, Tiffagnon genaamd, die in dienst was bij een bankier in de Rue Lafitte. Toen een zeker persoon bij het Crédit foncier kwam om coupons in te wisselen, liet hij, terwijl hij zich een oogenblik verwij derde. op een der tafels eene portefeuille liggen, waarin aan effecten en andere waarde eene som van 182,000 fr. was. Toen hij terug kwamwas de portefeuille verdwenen en niemand wist te zeggen waar zij was gebleven. Aan Tiffagnon, die even te voren aan hel Crédit foncier was geweest, dacht men niet. Spoedig daarna kwam een jongeneen makker van Tiffagnon, bij een bankier om twee obligation Fransche rente, één van 1000 en één van 100 fr.te koop aan te bieden Op het kantoor van dien bankier kwam het dadelijk verdacht voor, dat zulk een jong ventje in het bezit was van die waarde. Een politic-agent werd geroepen en toen deze kwam, raakte de jongen dadelijk van streek Hij weende, viel op de knieën en vertelde dat hij de effecten ten verkoop had ontvangen van zijn kameraad Tiffagnon wiens woonplaats hij opgaf. Toen de policie daar ten huize kwant, vond zij de ouders niet weinig ongerust en verlegen met den schat, dien zij on verhoeds in de woning gevonden hadden. Tiffagnon werd door de regtbank vrijgesproken daar zij aannam dat de jongen gehandeld heefi zonder oor dcel des onderscheids. Maar zij beval zijne opneming in een verbeterhuis tot op twinligjarigen leeftijd. In de menagerie van den dierentemmer Bidel le Parijs heeft een heer behendig de ijzeren bout eener afscheiding losgemaakt en zich op die wijze toegang weten te verschaffen lot het hok van een panter. Zoodra hij daar gekomen was, viel hij den panter aan; een verschrikkelijke strijd was ei- het gevolg van. De panter sprong tegen de zoldering, viel hierna op den beer, zette zijne klauwen in zijn huid en sprong toen weer naar de hoogte. Maar de beer, beschermd door zijn dikke huid, was niet bang voor den panter, dien hij eindelijk beet kreeg en met zijne poolen zoo vast omklemd hield, dat hij hem dood drukte.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2