L EI1SC13 E €01) RANT. 105. Cli\GSDAG 16 JULTJ. BINNENLANDSE» E BERIGTEN. [)e l<lUiani verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Ver slay tIer Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, 'sjaars, huiten de expeditie!: oston. Afzonderlijhe nmnmers iler Courant Pe prijs der AdverlentiCn is. va(\ 1- 4 LEIDEN, 15 Julij. In de lieden gehouden zilline van den aemeenleraad is lol hulponderwijzer ajp) de jongensschool le kl benoemd J. Brouwer, tijdelijk ipet de waar neming dier betrekking belast, en de |ieer Q. Aalbertsherg vpor den tjjd van éép jaar als siads-heelpieester gecontinueerd. Aan de orde was verder hel verzoek van het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart, ter bekoming yan gemeentegrond. Nadat voopaf besloop was bedoelden grond aap de openbare dienst te onttrekken, is hel verzoek toegestaan met 15 stemmen tegen 1. De voorzitter zeide dat lij) meende te kort te zullen doen aan zijnen pligt, indien hjj hierbij nog niet een ander voorstel voegde, nameljjk om aan de commissie van de Kweekschool den dank der vergadering te beluigen voor de vele moeite, die zij zich getroost had om deze iustelliug te behouden niet alleen, maar daaraan ook nog uitbreiding te geven. Ilij was nabij getuige geweest yan de krachts inspanning die zjj daartoe had moeten ontwikkelen. Hij stelde voor dat de vergadering daarvoor aan de commissie en aan haren eere-voorzitier dank zou betuigen eu drukte den wensch pit dat die voor Nederlapd zoo ge- wenschle instelling bij Oranje en de natie steeds de notpligc ondersteuning zou vinden. Dat voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Vervolgens werd aangenomen de voordragt betrekkelijk de tijdelijke op neming yan gelden met snppletoiren slapt van begroeting, en werden goed gekeurd een slaat van en overschrijving op tie begrootiug, diepst 1377, van hel Evang. Lui h. wees- en omlelieclenbuisen een suppietoire staat van af- en overschrijving op de begrootiug, dienst 1877, van het II. G. of arme wees- en kinderhuis. Ingevolge zijn verzoek werd aan den hulponderwijzer A. P J. Pruyii eervol ontslag verleend, en voorts aangenomen de voordragt belrekkelijk de jaarwedde van den commissaris van politie; dientengevolge zal aan gedep. staten dezer provincie te kennen worden gegeven dat de raad op dit oogenblik eene jaarwedde van ƒ2200 voor den commissaris van politie alhier voldoende acht. Bjj de behandeling van hel verzoek van W. A. van Lithbelrekkelijk de overwulving van de sloot nabij de voormalige Rijnsburgsche poort, verzocht de heer d'Anmerie eenige inlichting omtrent het beweren, in het adres voor komende, dat het steenen bruggetje, hetwelk naar den singel toegang geeft, niet zonder gevaar met rijtuig te passeren is. De voorzitter achtte dien toestand aldaar niet gevaarlijk en de heer de Laat de Kanter verklaarde dat de commissie die bewering met bevreemding had gelezen en het daar mede volstrekt niet eens was. Daarom had zij eene kleine wijziging voor gesteld, maar len koste van den adressant. Met 14 tegen 2 stemmen werd het verzoek toegeslaan. Ook over het verzoek van de firma Verkouw en Stokliuyzen, ter bekoming van gemeentegrond aan het Raamland, vroeg de heer d'Aumerie eenige opheldering, t. w. op welken grond voorgesteld werd eene recognitie van ƒ4 van de adressante te vorderen. De voorzitter zeide dat dit was gedaan overeenkomstig het bepaalde bij vroegcrcn afstand aan dezelfde firmaen de beer de Laat de Kanter voegde hier nog bij dat de berekening steunde op het tarief, t. w. 3% ct. per cenliare. De heer d'Aumerie zeide er zich niet tegen te zullen verklaren, omdat reeds vroeger iets dergelijks had plaats gehad, maar de grond lag buiten de gemeente, onder Leiderdorp, en in het algemeen had hij bezwaar gronden, niet be doeld bij het beslaande tarief, volgens dat tarief Ie behandelen. Het ver zoek werd met algemeene stemmen toegestaan. Eindelijk werd nog goedgekeurd de rekening der stedelijke gasfabriek over 1877: de exploitatie-rekening in ontvangst tot eene som van 217572.liy2, in uitgaaf lol eene som van 202058.49 W, sluitende met een voordeelig saldo van 15513.62; liet uitbreidings- en vernieuwingsfonds in ontvangst ƒ23948 95, in uitgaaf 22143.80, sluitende met een voordeelig saldo van 1805.15. Ingekomen was een adres van eenige studenten betreffende de verpachting der stads-gehoorzaal. Hierop werd overgegaan lot de orde van den dag, aangezien die verpachting reeds heeft plaats gehad. De gehouden admissie-examens voor de toelating tot de lessen aan de hoogcrc burgerschool alhier hebben den volgenden uitslag opgeleverd Ingeschreven waren 50 candidalen. Voor hel examen irokken zich terug 3. prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 anco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, f» Cents, •gels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. Van de 47 overgeblevenen hadden 40 aangevraagd voor de 1' kl.4 voor de 2e kl. en 3 voor de 3' kl. Toegelaten werden voor de 1' kl- 32, namelijk: R. F. K. Wilhelmy Damsté, J. F. Quant, C. L. Modderman, II. Hope Dom, J. de Vogel, S Piek, J. J. van den Berg, A. Jonker, J. C. Logger, M. P. Sipkes, J. Don Griot, E. L. J. Kindt, 11 Visser, L. F. Driessen, Mulié, J. A. van GrasslekF. J. Los, 11. R. Mac Gillavry, A. J. Gooszen, P. S. de Laat de Kanter, P. de Carpen- tier Wildervanck, E. II. P. van Sluwe, O. W. van Reemst, O. G. d'Aumerie, A. Wempe, G. II. van Dissel, J. M. Noothoven van Goor, F. W. J. II. Tenghergen, A. de Jong, E. A. Martin, C. W. R. Kleiupenning en L. Sillevis; 6 voorwaardelijk wegens onvoldoende kennis in een vak. na melijk: J. Oostveen, A. C. Couvée, J. C. Japikse, A. Meijer, A. Lawick van Pabsl en L. 11. Vijzelaar; 4 werden afgewezen. Voor de 2' kl. werden toegelaten: T. P. Viruly, J. II. ;Faber en C. Lange,' en voor de 3e klasse J. van Aalst en P. J. de Kanier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, wareR de hoogste prijzen ƒ26, ƒ13.50, /2.80 en ƒ1.35; de laagste /26, ƒ13 50, 2.70 en ƒ1.35. Dr. G. van Gorkom, pred, le Amsterdam, heeft voor het op hem uif- gebragte beroep bij de Remonstr. gerei. gem. alhier bedankt. Gisteren avond is door de policie in arrest genomen zekere J R., die in de Vrouwekamp een man met een mes aan het hoofd verwond heeft, nadat eene onderlinge vechtpartij had plaats gehad. lieden namiddag is door de militaire patrouille, geassisteerd door twee agenten van policie, de marinier L. in arrest genomen, die een sergeant beleedigd had, en daarna in de woning van zijn familie aan de Koepoorts gracht was gevlugt. De laatste der luifels te Leiden zal, naar wij vernemen, eerlang ver dwijnen. Het eenige huis, dat tot den huidigen dag nog zulk een voor winkelwaren beschermend uitstek droeg, zal gaan declen in den algemeen modernen winkelbouw. Nu, ontkend kan het niet worden dat. terwijl allcrwege een rijzige en luchtige bouwtrant wordt voorgestaan, waarbij een stroom van licht op den voorgrond treedt, niemand meer met eene luifel gediend kan zijn. 's Lands middelen over de zes eerste maanden dezes jaars hebben op- gebragt 45,131 203.39, zijnde 1,170,910.89 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1878. De raming bedroeg 47,194,414.00. De minister van binncnlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat in den loop der maanden September, October, Novem ber en December e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens ter verkrijging van eene acte van bevoegdheid als arts en van eene acte van bevoegdheid als tandmeester. Dag en plaats dier examens zul len nader worden bekend gemaakt. Zijdie tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 November, moeten daarvan vóór 25 Augustus; zij, die het examen na 1 November wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 October schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogberaar dr. M. Polano te Leiden. Voorts heeft de minister nog bekend gemaakt dat in de maand Septem ber e k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van diplomata voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundige examen voor hulp-apothekers, hel tweede natuurkundig exa men, of van acten van bevoegdheid als hulp-apotheker en apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die lot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan" vóór 20 Au gustus c k. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor hel eerste natuurkundig examen eu het natuurkundig examen voor hnlp apothekersden hongleeraar A'. C. 11. D. Buys Ballot, te Utrecht; voor het tweede natuurkundig examen, den hooglccraar dr. F C. Donders, te Utrecht; en voor het praktisch examen van hnlp-apothekcr en de exa mens van apotheker, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam. De minister van marine heeft Ier kennis van belanghebbenden gebragt, dat aan twee jongelieden van een gezond gestel, onderwijs genietende aan de polytechnische school te Delft, die. voor zij hun 24',e levensjaar zijn ingetreden, in liet bezit zijn van een der getuigschriften It, art. 61-64 der wel van 2 Mei 1863, en zoo door beloonden ijver als door lust in de studie en aanleg, den waarborg geven dat zij kundige en degelijke inge nieurs zullen worden, eene toezegging zal worden gegeven van eene benoe-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1