HIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag d5 Julij ó878, JP. ó64. Pi-U TELEGIUAF. i DnilClILAIVS. Volgens een thans uitgegeven officieel bulletin omtrent den toestand I des keizersis die over het algemeen in zoover bevredigenddal er geen |j storing plaats heeft in de werking der voornaamste organen, ofschoon de krachten nog op verre na niet ten volle hersteld zijn. Hoewel Z. M. een trap van weinige treden kan op- en afloopen, valt het gaan toch slechts in betrekkelijk geringe mate vol te houden. Wel zijn alle wonden gene zen, maar ofschoon de beweging met de armen en handen voortdurend gemakkelijker valt, kan Z. M. toch nog niet alles ermedeverrigtcn, zoodat bij bijv. nog niet zonder hulp voedsel kan gebruiken. Er beslaat evenwel vooruitzigt dat na een geruimen lijd ook die ongemakken zullen ophouden. Prof. Virchow, een der woordvoerders van de Fortschriftsparlijwil niet weder in den rijksdag gekozen worden, llij heeft verklaard geen mandaat meer te kunnen aannemen, wijl zulks onvereenighaar zou zijn met zijn welenschappelijken arbeid en onvermijdelijk er toe zou leiden, dat hij dien geheel moest opgeven. Misschienzegt hijhoudt men mij voor een vrjj goed staatsman, maar ik houd mij voor een beter geleerde. Ik houd mij overtuigddat ik in dien voor mij geschiktcn werkkring nuttiger kan zijn dan in den rijksdag. Volgens de Voss. Zeil. komt de commissie, belast met het houden ecner enquête naar de tabaks-cultuur en handel, op 15 Junij bijeen. Na eenige voorloopige werkzaamheden zou de eigenlijke enquête in Augustus kunnen aanvangen. Prins Bismarck zou zich te vrede stellen met elke soort van tabaksbelasting, mits zij maar veel geld aan de schatkist opbrengt. Te llalle wordt sedert eenige dagen een socialistisch dagblad uitge geven. Toen het tweede nommer daarvan was verschenen werd de verant woordelijke redacteur, de heer Harder, in verzekerde bewaring en het blad zeil in beslag genomen. Den heer Harder trof toen het lot van zijn voor ganger die insgelijks gedurende ecnen dag de functiën van verantwoordelijk redacteur had uitgeoefend, om vóór den avond van dien zelfden dag achter slot en grendel te worden gebragt. Terwijl de stadsschouwburg te Frankfort Woensdag 11. bij eene voor stelling buitengewoon bezet was, is in het dakwerk van het gebouw brand ontstaan. Het publiek heeft zonder eenig ongeval het gebouw kunnen ver laten. Een uur later was de brand gcbluscht. Alleen het dakwerk is vernield. Een inlandsch vorst in Brilsch-Indië, die een groot voorstander der toonkunst is, heeft eene collectie muziekinstrumenten en geschriften over de Ilindoesche muziek aan de Saksische regering geschonkente gelijk met eene verzameling sanskritsche geschriften aan de universiteit te Leipzig. TURKIJE. Er is een officiéél rapport verschenen van den Engelschen consul Fawcelt over den toestand in het Rhodope-gebergte. Dat rapport geeft een omstandig verhaal van alle gruweldaden, door de Bulgaren en Kozak ken, en somtijds zelfs door Russische geregelde troepen, op de weetlooze bevolking gepleegd. Het doel dezer misdadigers is blijkbaar geen ander dan de Mohamedanen en de met hen bevriende Christenen nit te roeijen of althans zooveel mogelijk te verspreiden. In hel Domodea-dislrict alleen wer den in de laatste twee maanden door Bulgaarsche en Russische soldaten 53 dorpen geplunderd en verbrand. In het district van Haskiol werden er 23 verwoesten in het district van Philippopolis 12. In tal van deze dorpen werden de vreeselijkste gruwelen gepleegd, en zoowel de feiten als de namen der plaatsen worden in het rapport opgegeven. Gevallen van het levend verbranden van mannen en vrouwen waren talrijk, maar vooral verkrachting had er vele malen plaats, en omtrent deze misdaden behelst het rapport vreeselijke bijzonderheden. In de overtuiging, dat zijn rapport slechts waarheid bevat, is de lieer Fawcelt voornemens hel aan de Engel- sche, Oostenr{jksche en Fransche ambassadeurs aan te bicden, met het dringend verzoek dat de door hen vertegenwoordigde mogendheden eene commissie van onderzoek naar de plaats des onheils zendenom te trachten een einde te maken aan deze wandaden, welke de menschheid onteeren. OOST-I jVOIE. Berigten uit Batavia van 29 Mei, aangekomen na die van 7 Junij, be vatten o. a. het volgende: Volgens telegram van den gouverneur van Atchin was de te Segli gede- barkeerde kolonne op 11 dezer uitgerukt en twee dagen later in het bivak teruggekeerd, na tuchtiging van de kampongs, die als broeinesten van het verzet bekend staan. De vijand, die steeds bijzonder talrijk was, leed zware verliezen. De kolonne kreeg 3 dooden en 17 gekwetsten, waaronder 3 officieren; voornamelijk bij den terugtogt, gedurende welken uit de oost waarts gelegen landen talrijke benden kwamen opdagen, die echter met zwaar verlies werden teruggedreven. Zoowel in de Gigiensche strandmoe- kims als in den omtrek van Segli zijn vrouwen en kinderen in de kam pongs teruggekeerd. De hoofden der strandmoekims gaan voort ons inlich tingen te verschaffen. De houding van den radja van Pedir blijft naar wensch. Eene poging van kwaadwilligen om Loöng te bestoken, is door twee oorlogschepen en eene compagnie infanterie verijdeld. Slechts dén fuselier werd daarbij gewond. In Edi is eveneens een bende kwaadwilligen verschenen. Aan eene sterke patrouille, door Edineczen ondersteund, mogt het niet gelukken de kwaadwilligen uit den omtrek onzer vestiging te ver drijven. Vijf minderen werden gewond, een geljjk aantal der onzen bezweek aan zonnesteken en ten gevolge van vermoeijenis. De Palembang en de Banjermasin zijn onverwijld naar Edi gezonden. De oorlogschepen kunnen een landingsdivisie van zestig man leverenwaarmede de militaire komman- dant van Edi verklaart voor het oogenblik te kunnen volstaan. De vijan delijkheden tegen Edi nemen voornamelijk oorsprong in hei staatje Gedong. De gezondheidstoestand der troepen is gunstig. Gisteren zijn naar Atchin vertrokken 203 man en 17 officieren. Men beweert dat door den gouverneur om 000 man gevraagd is. Volgens tele gram van den bevelhebber van Atchin, van 25 Mei, zijn in de laatste ge vechten gewond de kapitein W. A. Schneither en de luit. E. De Man. Over leden aan bekomen wonden de kapitein F. C. V. B. de Slcenhuyzen. Overleden aan een zonnesteek de kapitein F. W. G. Baptist, de luit. J. E. Bal. Geëva cueerd naar Batavia de off. v. gez. V. A. Arnlzcnius en de luit. J. E. Jurling. In den namiddag van 20 Mei derailleerden nabij het station Pekapoe- ran vier wagens van den van Tandjong-Priok komenden trein. Volgens van den resident ontvangen opgaven werden in het geheel 47 personen, waaronder 2 vrouwen, allen inlanders en Chinezen, gedood of gekwetst. Met inbegrip van degenen, die sedert nog in het stadsverband zijn overleden heeft de ramp tot nog toe aan 27 menschen het leven gekost. Door den resident van Batavia is bereids eene commissie benoemd om ten spoedigste, ten overslaan van den ingenieur-chef der Baiaviasche havenwerken, op de plaats des onheils. een onderzoek in te stellen naar de aanleiding van deze spoorwegramp. Volgens het Bat. bbL schijnt de commissie van onderzoek de oorzaak der ramp toe te schrijven aan onachtzaamheid van den machinist. Geen der op den trein aanwezige Europenen bekwam eenig letsel. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den hooldonderw. aan de openb. lagere school te Malang E. Asbeek Brusse; aan den ben. hulpondcrw. aan de openb. lagere school te Klaten (Soera- karta) R. Leyds; aan den opzigter le kl. bij het mijnwezen J. Th. R. Nagel; aan den opzigter 2e kl. bij den waterstaat P. 11. Ilillebrandt. Benoemdtot predikant bij de prot. gemeente te Soerabaija. de tijdel. predikant bij de prot. gemeente te Poerworedjo C. A. L. van Troostenburg de Bruyn; tot predikant bij de prot. gemeente te Cheribon, de predikant bij de prot. ge meente te PamcKasan P. F. Vigelius; tot ingenieur 3e kl. bij den water staat, de ambtenaar op non-activiteit F. II. Scherius; tot hoofdcommies bij het depart, van justitie, de 1' suhst.-griffier bij het hooggeregtshof mr. S. J. Lagerwey; tot lf» subst.-griffier bij het hooggeregtshof, rar. C. S. Buys Ballot; bij de afd. hoogere burgersch., van het gymn. Willem III, tot leeraar in de letteren en cosmographie, dr. II. Onnen; tot leeraar in de geschied, en staatswctensch.L. B. van der Kolk; aan de hoogere burgersch. met 3-jarigen cursus te Samarang, tol leeraar in de wis- en natuurk. wetensch., dr. K. II. Mertens; tot leeraar in de geschied., aardrijksk. en staatswelensch A. J. Ten Brink. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den kapt. der art. J. L. van Wijhe; aan de Ie luitt. der inf. J. Hazenberg, C. E. Te Mcchelen, N. J. Stadlmair, G. H. G. J. L. M. Ruem- pol, voor den tijd van zes maanden, aan den 1'" luit. der art. jhr. II. 1'. Tindal. Ontslagen: eervol, dc kaptt. der inf. L. A. Drigny, A. G. Debart, M. W. Goldbach. Bevorderd: bij de milit. geneesk. dienst., tot mil. apolh. 2' kl., de mil. apoth 3« kl. J. J. P. van Wisselingh. 'sGRAVENHAGE, 13 Julij. Bij de beantwoording van het kamerverslag nopens de wijziging van de begrooting voor oorlog van 1877 deelt de mi nister van marine, tijdelijk minister van oorlog, mede dal het vooruitzigt bestaat dal de minister de Roo over eenigen tijd zijne werkzaamheden we der zal kunnen opvatten. -Blijkens berigt uit Atchin zijn de IV en VI Moekim weder door de vijandelijke henden ontruimd, voor de aankomst der van Java gezonden troepen-versterking; een paar kolonnes hebben in de bergpassen geen vijan den ontmoet. LARNACA (Cyprus), 12 Julij. Dc Turksche vertegenwoordiger Sami en de Engelsche vertegenwoordiger Baring hebben gisteren de inbezitneming van Cyprus door Engeland geproclameerd. Er heerschte veel geestdrift. BERLIJN, 12 Julij. De congres-acte bevat zestig artikelen. In de zitting van morgen wordt zij onderteekend. De gevolmagtigden zullen alsdan, even als in de eerste zitting, in gala-uniform ter vergadering komen. Na de sluitingsrede van prins Bismarck zal, naar men verwacht, graaf Andrassy hem dank betuigen voor zijne leiding der werkzaamheden. PARIJS, 12 Julij. De minister van marine heeft uil Niettw-Caledonië de be vestigende medcdeeling ontvangen van het berigt aangaande den opstand. Er zijn 39 slagtollers. De gouverneur meldt dat hij den toestand meester is. De minister heeft hem een telegram gezonden, inhoudende: /'Het gouvernement rekent op uwe energie ter onderdrukking van den opstand. Er worden onmiddellijk versterkingen uit Saigon en Frankrijk afgezonden." LONDEN, 12 Julij. Uit Montreal wordt van gisteren voormiddag gemeld, dat de Orangisten, in grooten getale vergaderd, het plan tot het houden van een optogt hebben opgegeven. PARIJS, 12 Julij. De Berlijnsche correspondent der 7?ép. Franc, wil weteu dat Engeland met betrekking tot Cyprus aan Frankrijk goede Waar borgen gegeven heeft, welke als volkomen vergoeding aangenomen zijn ge worden. Twee van die waarborgen zijn: 1». afstand van Brilsch grondge bied in Oost.-lndië: 2°. hel bezetten van Candia door Turkije onder dezelfde voorwaardenonder welke Engeland Cyprus bezet. De correspondent be weert dat ook Italië een vergoeding krijgen zal. LONDEN, 13 Julij. Lagerhuis. De heer Montagu heeft aangekondigd dat hij de regering Maandag zal interpelleren, om te weten of bij haar iets is bekend omtrent een verdrag tusschen Duischland en Holland, volgens het welk Holland een deel van het Duitsche rijk zou worden. BERLIJN 13 Juiij. De laatste zitting van het congres, welke alle leden van het congres even als bij de openings-zitting in uniform bijwoonden, begon om 2% uur en duurde tot 4 uur. Het verdrag werd ondertee kend. Reeds om 1 uur hadden zich de eerste secretarissen-afgevaar digden met de zegels der gevolmagtigden naar het gebouw van het congres begeven, om de zegels aan de verschillende exemplaren van het verdrag te bevestigen. De onderteekening geschiedde in alphabetische rangorde. liet verdrag bestaat uit 58 artikelen. A K t [?E.« I K-\ lEl IV». PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 13dlB Julij de lieer P. G. Buekers. geb. te Steenderen, in de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschritt: Bijdragen tot de hennis der anatomie ran Gestunt Feneris. Les. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5