PER TELEGRAAF, die bij troepen van vier ol meer gearresteerd worden, overeenkomstig de wei van 17 April 1871 voor een krijgsraad zullen teregtstaan. Dit zal ook geschieden met diegenendie aanslagen plegen tegen de openbare orde of de veiligheid van den staat. De Diario van Barcelona meldt voorts, dat voortaan de spoortreinen op alle wegen in die provincie door de burger wacht of gendarmes begeleid zullen worden. D IT I T £1 C II LAXI). Omtrent den toestand des keizers meldt de Prov. Corr.Alle wonden zijn genezen; het verhand van den regterarm is afgenomen; kracht en be weegbaarheid der armen blijven steeds toenemende. In het laatst der vo rige week kon Z. M reeds weder een uniform aantrekken en in den familiekring dineren. In de laatste dagen heeft Z. M. zich uit de beneden verdieping van het paleis naar de vertrekken der keizerin begeven, zonder dat het loopen op de trappen hem inspanning kostte. Van de zijde der socialisten wordt eene buitengewone belangstelling aan den dag gelegd in de aanslaande verkiezingen, blijkbaar uit de menigte hunner aanhangers, die inzage nemen van de kiezerslijsten, waarop dan ook vele aanmerkingen worden gemaakt. In de hoofdstad verwacht men dat zij meester zullen blijven van het terrein, dat zij lot hiertoe beheerschlen. Betredende de behandeling der zaak van llödel voor het «Kammer- gerichl" te Berlijn, worden o. a. de volgende bijzonderheden medegedeeld; Tegen 9 ure door drie agenten de zaal binnengeleidkeek hij onbeschaamd het publiek aan, ging op de hem aangewezen bank zitten en smeet zijn villen hoed naast zich op den grond. Hij droeg dezelfde kleederen, die hij tijdens den moordaanslag aa-n had. Bij het binnenkomen der regters zag hij ook deze aan, keek vervolgens weder naar het publiek, maar van tijd tot lijd naar het raam en scheen dan meer belang te stellen in hel straatgewoel dan in zijne zaak. Na de gebruikelijke formaliteiten volgde de voorlezing der acte van beschuldiging. Daarin werd geconstateerd, dal bij het eerste schot had gelost op den keizer, het tweede op het rijtuig, alsook dal hij het feit had ontkendonder verklaring dat hijdoor gebrek aan werk in nood verkeerende en bovendien aan eene akelige ziekte lijdende, een zelfmoord had willen begaan, en wel in het openbaar, ten einde sensatie te maken. Zoowel in dit opzigt als op de meeste andere punten bevatte de acte niets dan de vroeger vermelde feiten. Evenwel, ook cenigc tot nog toe minder bekende bijzonderheden kwamen er in voor. Zoo vernam men dat lijj een paar uren voor deu aanslag, op een bank in de Thiergarlen zittende, aan een blinden orgeldraaijer had geklaagd over den slechten tijd voor den werk man en zich daarop had laten ontvallen: "ik loer op iets; er moet een dikkop springen; dan zal bet wel beter worden." Nu had hjj den 21'" Mei (terwijl bij in hechtenis zal) aan zijne ouders een brief geschreven, waarin hij een bekentenis aflegde en bun om vergiffenis vroeg: "dat hjj die donkere wolk zoo geducht over hen bad moeten doen losbarsten, maar dat hij zijn leven ten olfer bragt voor een zaak, waardoor hij hen reeds meer malen in ongelegenheid had gebragl, ten offer voor het welzijn dermensch- heid." Verder schreef hjj: dal Zwitserland wel was vrij gemaakt door Teil en er thans ook in Duitschland zulk een Teil moest opstaan. Hij beroemde er zich op, te Berljjn velen tol revolutionaire koppen te hebben gevormd, omdat hel lijd wordt "tabula rasa" te inakeu. In een naschrift voegde hij er bij: "Het doet mij zeer leed, te hebben misgeschoten, maar Polen is nog niet verloren!" En dit postscriptum had hij ondertcekend: "Max llödel, aanrander van Zijne Majesteit den Duitschen keizer." Bij de voorlezing der acte barste llödel herhaaldelijk uit in een honend gelach. Ook bij de on dervraging gedroeg hij zich zoo onbeschaamd mogeljjk. Op de vraag, ol hij bekende, schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde, was het ant woord: "neen!" Wel erkende hij vervolgens, twee dagen vóór den aanslag den revolver te hebben gekocht, maar alweder onder verklaring dat zijn doel was geweestzich een kogel door het hoofd te jagen. Zelfs toen de president Item o a. zeide: "Toen de gevangenis-opzigter Sochnel u den g'ien jici tor fluisterdedat eij een dommen streek hadt begaan, hebt gij bent ten antwoord gegeven: Ja, ik heb slecht gescholen, maar als ik hier uit kom, zal ik het wel eens beter aanleggen", bleef hij zijne onschuld betuigen, onder verklaring dat de opzigter zijne woorden had verdraaid. De den beschuldigde toegevoegde verdediger zeide weinig tegen de zoo duide lijk gebleken feiten te kunnen inbrengen. Hij meende eclitcr er de aan dacht op te moeten vestigen, dat llödel reeds in 1875 had getracht zich van bet leven te berooven en dat hij door omstandigheden verward was geraakt in de strikken van het socialisme en dus medelijden verdiende. Met verbleekt gelaatmaar altoos met den zelfden honeudeii glimlach boorde llödel de uitspraak van de doodstraf aan. Bedaard stak hij den policie-agenten «te armen toe, om zich de hand- en l(jfboeijen te laten aan leggen, bij welke verrigting bij uitroep: "Goed zoo, nu kunnen ze mij morgen laten ophangen!" De brief, door den kroonprius aan den Paus geschreven, wordt op verschillende wijze beoordeeld, zegt de Köln. Zeil., en niets is natuurlijker, zoo laat het blad er op volgen. In den brief, gecontrasigneerd door den rijks-kanselier, wordt aan de eene zijde de onafhankelijkheid en de zelfstan digheid van den slaat in het helderste licht gesteld, ten gevolge waarvan de staal zich door niemand de wet laat voorschrijven, terwijl aan den ande ren kant de geneigdheid aan den dag wordt gelegd, om onderhandelingen aan te knoopen niet het doel om elkander op dien weg te leeren verstaan over een «modus vivendi." Velen zien in bedoeld document een volledigen afscheidsbrief aan Rome gegeven, maar met zekerheid daarentegen mag wor den gezegd, dat in de klingen, die men als goed onderligt mag beschou wen, ten stelligste wordt beweerd, dat de nadruk bier moet worden gelegd op de onderhandelingen. Het plan daartoe is wederzijds opgevat en de open baarmaking «an bedoelden brief moet strekken, om elke bezorgdheid weg te nemen, dat de slaat afstand zal doen van zjjn regtcn. Uit Kassei wordt gemeld dat in het dorp Kirchbrucht voor eenige dagen de oudste menscb in Kenr-Hessen en misschien op bet geheele vaste land is gestorven. Florian VVeissmuth ui., een hoer, die gedurende zijn gansche leven met ontberingen en allei lei andere ellende beeft moeten wor stelen, overleed in den ouderdom van niet minder dan 148 jaren De over ledene heeft nog gediend onder hertog Ferdinand van Brunswijk en heeft den slag bij Wilhelmsthal medegemaakt. De Schab van Perzië is zoozeer ingenomen met het besluit van het congres, waarbij de afstand van Kliotur. ten zijnen behoeve door Rus land bij de vredespteliminairen van San Slefano bedongen, bekrachtigd is, dat hjj den gezant Malcolm Khan, die hem te Berlijn vertegenwoordigde, den titel van «Vorst van Europa" heeft geschonken. TURKIJE. In Rumenië schijnt de openbare meening lol de overtuiging Ie komen, dat men het verstandigst zal handelen door in de besluiten van het congres te berusten. De minister van binnetilandsche zaken is reeds begonnen met strenge instructies aan de prefecten te zendenten einde alle vijandelijke demonsiratien tegen de Joden met kracht te onderdrukken en het rege ringsblad dat zich het heftigst over den roof van Bessarabie had uitgela ten. deelt nu mede, dat een ministerraad onder voorzitterschap van vorst Karei gehouden zou wordenom te beraadslagen over de besluiten van het congres ten aanzien van Rumenië. Ook de A'ordd. Ztg. deelt eenige feiten mede, die van een toenadering lusschen Rumenië en Rusland getuigen. Zoo heeft de Czaar dezer dagen vorst Karei een paar prachtige Siberische jaspis-vazen ten geschenke gezonden en werden er aan een aantal Rumeensche officieren en geneesheeren door het Russische gouvernement ridderorden en onderscheidingsteekenen gezonden, die dankbaar werden aan vaard. De Rumcniërs zullen trouwens ten slotte moejjelijk iets anders kun nen doen dan in de besluiten van het congres berusten. BERLIJN, 11 Julij. De zitting van het congres op heden begon ten 2 ure en werd ongeveer ten 5H ure gesloten. Lord Beaconsfield was wederom door ongesteldheid verhinderd haar bij te wonen. L0NÜEN_, 11 Julij. Lagerhuis. Lord Richmond deelde mede, dal generaal Wolseley morgen naar Cyprus vertrekt om zich daar op de hoogte te stellen van den toestandwaarin) dit eiland verkeerten van de inrigting van het bestuur. Lord Kimberlcy verklaarde niet te begrijpen hoe ooit de Britsche regering kon talmen met de verklaring, dat zij geen slavernij duldt, waar zjj heerschappij voert. Lord Richmond antwoordde, dat hjj meent, dat de wijze, waarop de regering tegenover Zanzibar optreedt, en de overeenkomst met Egypte aantoont, dat deze regering even als elke andere van de sla vernij afkeerig is. WEENEN, 11 Julij, De Pol. Corr. bevat een berigt uit Berlijn, van den llieD, dal Gortschakofl vóór het sluiten van de gisteren gehouden zitting van het congres voorstelde den omtrek van den Schipka-pas neutraal te verklaren. Daar de Turken op strategische gronden tegen dit voorstel in verzet kwamen, is de beslissing dezer quaestie voorbehouden. LONDEN, 11 Julij. Iu het lagerhuis deelde de heer Stanley, secretaris voor het parlement, aan het departement van Financiën mede. dat 10000 man. nl de Indische troepen, die zich thans op Malta bevinden, en drie bataillons Britsche infanterie Cyprus zullen bezetten. De heer Egerton secretaris voor hel parlement, bij het ministerie van marine, zeide. dat Cyprus geen haven heeftmaar drie goede ankerplaatsen. De heer Bourke bevestigde het rapport van den consul-generaal Fawceti betredende de wreed heden door de Bulgaren in het Rhodope-gebergte bedreven. LONDEN, 11 Julij. Lord Richmond verklaarde in het hoogerluiis, dat hij geen berigt beeftwanneer de gevoluiagtigden op het congres te Londen zullen aankomen, of wanneer zjj Berlijn zullen veriaten. Er bestaat grond om aan te nemen dat het congres in eenige dagen de stukken in gereedheid zal hebben en dat de gevolmagtigden onmiddellijk na het sluiten van het congres zullen heengaan. PARIJS, 12 Julij. Het congres heeft gisteren de lezing van het tractaat ten einde gebragt en met algemeene stemmen besloten in Konslantinopel een commissie Ie vestigen, welke belast zal zijn met hel ontvangen van de be zwaren der houders van Oltomanische staatsschuldbrieven. Voorts werd besloten den cijns van Rumenië en van Servië aan de Porte af te schallen en het bedrag dezer belasting te kapitaliseren. Verworpen is Rusiands voorstel, ten doel hebbende dat de mogendheden zich zouden verbinden te waken voor de uitvoering van het tractaat door Turkije en die uitvoering te verzekeren, en te handhaven de tjjdslippen vastgesteld voor het ontruimen door de Russen van dat gedeelte van Turkijehetwelk zjj niet moeten be zetten. BERLIJN. 11 Julij. Ter congreszitting van heden werd de lezing van het verdrag voortgezel; nog slechts enkele punten van ondergeschikt belang bleven over, die in de zitting van Zaturdag geregeld zullen worden. Morgen komt het congres niet bijeen, maar worden «te exemplaren van het tractaat, welke aan de mogendheden moeten afgegeven wordenin gereedheid gebragt. De onderteekening van het document en de sluiting van het congres geschieden Zaturdag. Eenige congresleden zijn voornemens Zaturdag Berlijn te verlaten, anderen zullen Zondag vertrekken. ST. PETERSBURG. 12 Juljj. De Agence Ruste meldt dal de uit Russi sche en Turksche leden bestaande commissie heden Koustantinopel verlaat, om tot de ontruiming van Varna en Schumla te doen overgaan. OPGAVE VAX HItlEYEY, welke in de maanden April, Mei en Junij door hel postkantoor te Leiden naar het buitenland zijn verzonden en die niet besteld zijn. omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aau; Koord-AmerikaJ. Verschuiling, te Paterson; N. P. Gilmans, te Boston. Jhlgiëmej. G. Schiekc, te Brussel. Ihiitschlmid.- A. Siemroih, te Bolden; mej. K. Gripekoven, te Keulen; F Linnenhank, ie Ossenfeld; van den Boogart, Itrisi, beiden Ie Rensburg Enge/oud: 11 A. I'urdic. te Cambridge; L. Bell, L. J.iksonis, heiden te Londen. Orer Enge land: W T. Iliichattel, te Serpon Estdale (Honduras). Cr/inkt ijk: Cli. Bar tinilerbaux Tibcauls, beiden tc Parijs; llorlencc lfeville, te Pan. Italië: M. van den Broek, Ie Turin Zwilwilnnd.1. J. van Vollenhoven, te Glarus.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3