BUITENLANDSCI1E BERIGTEN. De pauze werd op hel feestterrein gehouden, en toen de illuminatie was ontstoken begaf de stoet zich op nieuw op weg. Op verschillende punten werd bij het voorbijtrekken van den stoet de geheele omtrek door bengaalsch vuur in gloed gezet, dat eene goede uilwerking deed. -Bene regenbui bragt toen echter eenige sloornis in de algeoieene feestvreugde. Te Delfshaven is een 3-jarig meisje, terwijl de ouders afwezig waren, onder het spelen in aanraking gekomen met een petroleumlampje, waar door liet in brand geraakte en zoodanige brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is overleden. Wen meldt uit Amsterdam: Op zijn buitenverblijf hij Haarlem is, door een beroerte getrofleneen onzer stadgenooten overledenwien de Nedcrlandsche kunst 11a ter harte ging en in wien r,nze stad veel verliest. De lieer Jacob de Vos Jzn. was een man van smaak en oordcel, die de kunst liefhad en de kunstenaars eerde. Hij bragt een schoonc verzameling van meesterwerken der nieuwere kunst bijeen en had o. a. een historische galerij, waartoe tal van jonge en later beroemd geworden schilders mede werkten. Menigmalcn bezocht wijlen H. W. de koningin de kunstverzame ling van den heer de Vos, wiens oordeelkundige wijze om de vaderlandsche kunst Ie bevorderen zij zeer op prijs stelde. Hel geregtshof te Amsterdam heeft de vier jongelieden, die, om voor den burgemeester van Aalsmeer bij zijn 25-jarig ambtsfeest een ergernis uit den weg te ruimen, een klein huisje ten deele hadden vernield, schuldig verklaard aan de hun te laste gelegde moedwillige vernieling van een ge bouw, hetwelk zij wisten dat een ander toebehoorde. Zij werden, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, ieder veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen en betaling eener geldboete van 50. Te Amsterdam is eergisteren avond een man geslikt, doordien hem een stuk brood in de keel schoot. De policie aldaar heeft aangehouden een vreemdeling, vermoedelijk mede- pligtig aan den vroeger vermelden diefstal van Russische effecten. Hij had op de wacht gestaantoen de vroeger aangehoudene het bedrag der door hem aangeboden effecten hoopte te ontvangen, maar was spoorloos ver dwenen. Bij het vertrek van de Zwcedschc oorlogskorvel Saga, ter recde van Nieuwe Diep, werd bij het salueren met het geschut een adelborst de hand en en een tweeden stuurman de voorarm afgeschoten. Zij zijn naar het marine-hospitaal gebragt. Men meldt uit Deventer: Dingsdag namiddag gingen twee jongelieden met een bootje naar den overkant van den IJssel om te baden. Een van beide, die het eerst te water ging en juist niet kon zwemmen, had, ofschoon hij door den ander gewaarschuwd werd, de onvoorzigtigheid zich te veel naar de diepte en voorbij een krib te wagen, waardoor hij in een sterken stroom kwam. die hem dadelijk medevoerde. De ander, hem van den wal ziende zinken, springt toe, grijpt den drenkeling en tracht hem zwemmende voor zich uit te duwen. Tot viermalen toe zonk de drenke ling, die zijn volkomen bewustzijn behield, doch telkens werd hij doorzijn helper weer boven water gebragt. Op een afstand van 4 a 5 meter vau den wal werd de drenkeling bewusteloos, althans zijn ligchaam hing slap; zijnen helper schoten de krachten te kort om hem langer te kunnen houden en hij moest, wilde hij zijn eigen leven behouden, hem loslaten en vóór zich zien verdrinken. De ongelukkige was een zeer oppassend jongman, bakkersknecht en 25 jaren oud. Zijn lijk is nog niet gevonden. De extra-trein op gisteren van GroningenZwolleAmersfoort en tus- schengelegen hoofdstations naar den Haag, bij gelegenheid van de Delftsche maskerade, telde ongeveer 1200 passagiers. Nabij 's Hertogenbosch had dezer dagen een jongmcnsch het ongeluk van eene met steenen zwaar beladen kar te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat de kar hem dwars over hel ligchaam ging. Hij bleef op de plaats dood. Volgens berigten uil de Kaapstad van 11 Junij, door het Hbl. ontvan gen, zijn de tijdingen uit de Transvaal nog niet geruststellend. Tusschen de vrijwilligers uit Itinlxrley en de boeren in hel Transvaalsche heerscht spanning, hier en daar hebben botsingen plaats. De heer Jouberl verklaart openlijk, dat de oorzaak der ontevredenheid in de Transvaal de annexatie is. De gematigden van de Kaapkolonie achten eene confederatie in Zuid- Afrika noodig, maar mcenen dal zonder herstel der onafhankelijkheid van de Transvaal daarvan niets komen zal. Volgens verklaringen van den gou verneur van de Kaap is dat herstel echter niet te voorzien. De goudmijnen aan de Blaauwbank zijn gebleken eene zwendeiarij te zijn. De aanleg van een spoorweg van llelagoabaai door Cockerill Cic is nog niet opgegeven. Een regiment is naar de Transvaal vertrokken. Voorts wordt gemeld dat in West-Grikwaland een ernstig oproer is uit gebroken. De Grikwas zijn wreedcr nog dan de Kaffers legen de blanken Zij hebben tl*. Burness en diens geheele gezin vermoord. Kolonel Lanyoii is naar Grikwaslad opgetrokken met troepen; bovendien zijn door het gou vernement eenige honderden vrijwilligers opgeroepen. Door den liter Rreditis is als amendement op de hij de tweede kamer aan hangige wet tot regeling van hel lager onderwijs, voorgesteld alinea 1 van art. 45 te lezen als volgt: «Ter tegemoetkoming in deze kosten worden door bet rijk aan de gemeenten vergoed zestig ten honderd van de bij de eerste alinea van ait. 26 als minima vastgestelde jaarwedden, die door haar worden uitbetaald aan het volgens art. 24 vereischte minimum aantal on derwijzers, die aan de openbare scholen werkzaam zijn." Door den heer Saaymans Vader is voorgesteld invoeging van een nieuw artikel na 45, in dier voege: //Gelijke vergoeding zal ook van staatswege worden toegekend aan scholen, door particulieren of vereenigingen opgerigt mits dezelve toegankelijk zijn voor kinderen van verschillende geloofsbelij denis en verder voldoen aan de vercischlen der wet." 's GRAVEN 11 AGE10 Juli). De luit. ter zee 2' kl. F. C. Graupré Molière is, op zijn verzoek, eer vol uit de zeedienst ontslagen en benoemd lot 1'» luit. bij het wapen der artillerie van het leger in Nedcrl. Indië. De scheepsklerk C. F. Julius, dienende aan boord van het schroef- stoomschip van Galen, wordt overgeplaatst aan boord van het schroefstoom- schip Zilveren Kruis. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de minister van koloniënin antwoord op eene vraag van den heer de Casembrootgezegd dat sedert hel laatste telegram, in de Staatscourant opgenomen, de rege ring hoegenaamd niets omtrent den toestand in Atchin vernomen had, het geen hij als geen ongunstig tecken aanmerkte. De beraadslagingen over de onderwijs-wet zjjn voortgezet. Op art. 43 is verworpen het amendement van den heer van den llerch van Heemstede om de gemeenten tot schoolgeldhcffing te verpliglen. Artt. 43 en 44 werden onver anderd goedgekeurd. De behandeling van art. 45 (uitkeering van 30 pCt. aan de gemeenten) met de vier daarop voorgestelde amendementen is aan gevangen. Morgen voortzetting. -- Eene jeugdige moeder uil Rrielle met een schreijend kind op den arm nam heden in de bank der beschuldigden voor het geregtshof te 's Graven- hagc plaats, als beschuldigd van diefstal van gouden en zilveren geldspeciën ten nadeele van haren meester, bij wien zij als dienstbode werkzaam was. Tol het bedrijven van dit misdrijf had zij zich van een valschen sleutel be diend, maar het bleek dal zij alleen uit armoede en vooral om in het on derhoud van haar kind te voorzien de handen aan het haar niet toekomende had geslagen. Bij ontdekking gaf zij dan ook hel grootste gedeelte van bet gestolcne aan den eigenaar terug. Hoewel het (eit van ernstigen aard ach tende, meende adv.-gen. Gregory dat verzachtende omstandigheden aanwezig waren en requireerde hij eene veroordeeling van zes maanden cellulaire ge vangenisstraf. De verdediger, mr. van Voorthuyzenbeval zijne cliënte voor het opleggen van eene ligte straf bij den hove aan. Uitspraak Zaturdag aanst. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den gemeen teraad alhier, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van nir. A. de Pinto, zijn ingeleverd 1463 billctten. Hiervan zijn 10 briefjes van onwaarde verklaard Volstrekte meerderheid 727. Gekozen de heer G. F. C. Rose, met 980 slemnxn. De heer II. B. A. Lans bekwam 473 stemmen. ENGELAND. LONDEN, 9 Julij. Men gelooft hier dat de spoedige openbaarmaking der overeenkomst aangaande Cyprus beeft plaats gehad om het Engelsch publiek, hetwelk voor Batum begon op te komen, door andere resultaten tevreden te stellen. Frankrijk en Italië moeten zeer verrast zijn geworden door deze overeen komst tusschen Engeland en de Porte. Aan de Trines meldt men uit Belgrado dat Osman-pacha met zijn èlal- major en een leger van 30000 man Bosnië is binnengerukt. Reeds is gemeld dat de koning van Dahomey geweigerd heeft de tweede helft der schatting te betalen, hem indertijd door Engeland opgelegd. Men ontvangt nu nog eenige nadere berigten omtrent dit feit. De Engelsche oorlogsschepen Swallow en Forester kwamen 23 Mei te Whydah aan en kapitein Warren ging den volgenden dag met zijn officieren aan wal om namens het Engelsche gouvernement de betaling der verschuldigde som te eischen De koning liet toen zeggen dal hem de tweede helft der schatting was kwijtgescholden, llij weigerde dus met de officieren verder over de zaak te spreken. Natuurlijk deed kapitein Warren hem daarop weten dat hij betalen moest of anders de gevolgen zou ondervinden, doch te vergeefs, zoodat men nu naar Engeland om nadere bevelen gevraagd heeft. Intus- schcii heeft de koning, in strijd met de gesloten verdragen, de in zijn rijk vertoevende vreemdelingen, meest Fransche kooplieden, tot nader order ver boden zich uit bun woonplaats te verwijderen. F li 1 IV K lt IJ K. De parlementaire commissie, die zich naar het arrond. Ponlivy, dep. Morbihanheeft begeven, om er onderzoek te doen naar de verkiezings- praktijken, onder bel kabinet de Broglie-Fourloti(en bate van den heer de Mun, is met haren arbeid gereed. Zij heeft bijna 250 getuigen gehoord, en de fe;ten van de- ambtenarendie te barer kennis zijn gekomen, moeten van zulk een aard zijndat men van de commissie de conclusie tot niet- toclating van dc Mint kan verwachten. Zaturdag is op hel lenloonstellings-lerrein het pavilloen voor dc verte genwoordigers der drukpers geopend in tegenwoordigheid van meer dan 300 journalisten uit alle oorden der wereld. Het gebouw laat, wat gemak ken, weelde en goeden smaak betreft, niets te wenschen over. Den 7JCD September zullen op de renbaan van Maisons-Laffitte te Parijs internationale harddraverijen gehouden worden, waarbij uitgeloofd worden drie prijzen, elk van 10000 Irs, voor drie- en vierjarige paarden van alle rassen en landen; alstand 3000 meters in een rid. Een prijs van 15000 Irs, waarvan 10000 frs en de inleggelden aan het eersl-aankomcnd paard, 3000 frs aan hel tweede, 1500 frs aan het derde en 500 frs aan hel vierde, voor hengsten, ruinen en meniën van allen leeftijd, soort en afkomst, be reden in draf. Te dragen gewigt- 3 jaar 62 kilo, 4 jaar 70 kilo, 5 jaar en daarboven 75 kilo. Inleggeld 200 frs en indien het paard niet loopt, moet dc helft betaald w erden Afstand 6000 meters in één lid. Verder een prijs van 15000 frs, waarvan 10000 frs en de inleggelden aan het eerst- aankomènd paard, 3900 Irs aan het tweede, 1500 frs aan het derde en

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2