LEIDSCHE COURANT. sr. 101» LONDERDAG 11 JULIJ. STADS-BER ICHTEN. BliNNENLANDSCHE BEK IGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3b, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de eapeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents, Pc prijs der Advertentién is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien het adres van W. F. Filippo Hz., houdende verzoek om op zijn erf uitkomende in het hof genaamd "de Kous" N". 6, tent fabriek met oven te plaatsen tot uitbreiding zijner pottenbakkerij; Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 25*1 0 Juli aanst., 's voormiddags 1 e elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Leiden, 10 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER. Burgemeester. E. RIST, Secretaris. LEIDEN, 10 Julij. Te Gouda werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid. Maandag avond had ten stadhuize de feestelijke ontvangst van directeuren en afgevaardigden plaats door hel dagelijksch bestuur der gemeente. Op eene toespraak, die de burgemeester tol de aanwezigen rigtte. werd namens de maatschappij geantwoord door haren waarnemenden voorzitter, den heer A. A. G. van Iterson. Eene reünie volgde, met eene muziekuitvoering, aangeboden door de ofTicieren van het 4e reg. infanterie. Het orkest was bij die gelegenheid hezet door de slafmuziek van dat regiment. Dingsdag, des morgens ten 9 ure, had de eerste zitting der algemeene vergadering plaats in het kerkgebouw der Rcmonstrantsche gemeente. De heer van Iterson opende de vergadering met eene redevoering, waarin hij de afgevaardigden welkom heette. Met diepen weemoed herdacht hij hen die nog het jongste eeuwfeest bijwoonden, maar heden niet terugkeerden! In het bjjzonder bragt hij hulde aan de nagedachtenis van prof. V. S. M. van der Willigen, wiens helder hoold, edel hart en liefde voor wetenschap en ontwikkeling hij roemde. Ilij sprak voorts over de hooge waarde van het middelbaar onderwijs voor de ontwikkeling der nijverheid. Aan de orJe waren verschillende onderwerpen, die achtervolgens werden behandelJ. Vervolgens stelde Utrecht voor, dat eene prijsvraag zou worden uitgeschreven, waarbjj wordt verlangd eeue handleiding, waarin de doelma tigste wijze van het ontginnen onzer heidevelden is aangegeven met opgave van langs verschillende wegen verkregen uitkomst, met inachtneming van plaatselijke omstandigheden. Hiertoe werd bij acclamatie besloten. Ook werd besloten het vraagstuk van de zuivering van het afvalwater der aard appelmeelfabrieken op nieuw te maken tot het onderwerp eener uit te schrijven prijsvraag. Omtrent de in 1872 en 1875 uitgeschreven prijsvraag betreffende lichtende tonnen voor de scheepvaart, waarop twee antwoorden waren ingekomen, werd op advies van directeuren beslotenvooralsnog geen bekrooning te verleenen. Na afloop van de zitting werd aan directeuren, afgevaardigden en leden van de maatschappij een dejeuner aangeboden door het dep. Gouda. Na den afloop begaf men zich naar de localen van de burger-avondschool, waar de tentoonstelling werd geopend van voorwerpen van kunst en nijverheid, ingezonden als gevolg van den door de maatschappij uitgeschreven wedstrijd. Nadat de jury verslag had gedaan van hare bevinding en de voorwerpen had aangewezen die voor bekrooning in aanmerking behoorden te komen, bleek bjj de opening der billetten dat de bckrooning tot de volgende uit komst had geleid: Baiustres in Italiaanschen renaissance-stijlprjjs Willem ('.revels, te Amsterdam; premie II. P. Franse, te Haarlem. Gesmeed ijzeren deurhengsel gothisch: prijs Gerardus II. Brouwers, te Utrecht; premie Jan Brevée, te Leiden. Gesmeed ijzeren grendelslot met daarin passenden sleutel gothisch: prijs C. P. J. van Berkel, te Utrecht; premie P. A. Kruyf. te Haarlem. Stoel van notenhout, stijl zetentiende eeuw: prijs Gebroeders Geysen, te Haarlem; eerste premie S. de Waard, te Groningen; tweede premie M. A. F. Heuser, te Utrecht. Spiegellijst in houtsnijwerk, stijl Lode- wijk XIV, werd niet bekroond, maar de twee ingezonden voorwerpen wer den eene loflelijke vermelding waardig gekeurd, onder toekenning aan ieder van 25 premie, indien de inzenders mogten goed vinden dat hunne namen bekend worden gemaakt. Des avonds had in de sociëteit "Ons Genoegen een concert plaats, door de muziek van hel reg. grenadiers en jagers, onder directie van den heer Duukler. Omstreeks 12% ure is heden al spelende in hel water aan de IJitersle- grachl geraakt de 7-jarige Jacob Benning; hij werd zonder letsel te bekome gered door zekeren Nicolaas Meel, die zich daartoe gekleed te water begaf. De burgemeester van Middelburg, jhr. mr. J. W. M. Schorer, geeft het bewijs dat de opdragt der vervaardiging van hel album, te voegen bjj het nationaal geschenk aan Z. li. II. prins Hendrik, te Weenen, niet valt in den smaak van alle gecommitteerden. Hij heeft een brief geschreven aan het comité te Amsterdam, dat hij zich met dat denkbeeld niet kan vereeni gen, op grond dat het album, in 1874 bij het nationaal huldeblijk der Zeeuwen aan Z. M. den koning gevoegd, hetwelk hier te lande vervaardigd is, aller tevredenheid heeft verworven. -- Aan boord van de boot Conrad is te Napels een treffend ongeluk ge beurd. Een 3-tal van de equipage, nl. 1 officier en 2 matrozen, die léf redding van een koloniaal in een boot waren gesprongen, zijn, ten gevolge van het omslaan daarvan, verdronken. De stad Delft zag gisteren eene ontzaglijke menschenmassa binnen hare wallen vereeuigd, om getuige te zijn van de maskerade door het studenten corps te houdenen waarmede het de feestviering van zijn 30-jarig bestaan zou opluisteren. Reeds is gemeld dal de stad zich geheel in feestdos had gestoken. Van alle woningen wapperden vlaggen en overal waren groen en bloemen aangebragt, terwijl de laatste hand werd gelegd aan de toebereid selen voor de illuminatie op den avond van den dag. Men weel bij onder vinding hoe groote levendigheid, hoe verbazende drukte eene zoodanige feestviering veroorzaakt. Omstreeks den middag begaven de deelnemers aan den optogt zich allengs naar het feestterrein, alwaar de regeling zou plaats hebben en dat punt was dan ook het vereenigingspunl van duizenden. Omstreeks 3 ure was men gereed en trok de stoel de stad binnen onder het gejuich der menigte, die in straten en grachten elk plekje vulde. De optogt moest, gelijk men weet, eene aanschouwelijke voorstelling geven van den inlogt van Willem VI, hertog van Beijeren enz. te Utrecht in 1415, nadat de onlusten aldaar gestild waren en een of- en defensief verbond tusschen hertog Willem en de stad Utrecht was gesloten ten gevolge waarvan die stad na vele jaren stilstand in handel en bedrijven eene blijde toekomst te gemoel ging. De stoet, voorafgegaan door muziek, werd geopend door eene afdeeling Ulrechtsche schutterij uit die dagen, wier kostbare kleeding de aandacht trok. Wel had zij in die dagen nog geen uniform, doch de wapening was geregeld, zoodat het grootste deel boogjen zwaard en eenigen hellebaarden of pieken droegen. De hooldpersonen, bij den optogt vertegen woordigd, waren: Heer Lodewijk van Montfoort, ridder, mairscalc 'slants van Utrecht, heer Jan van Vliet, ridder, heer van Vliet en Polsbroek, hof maarschalk des hertogs, heer Barthout van Assendelft, ridder, baljuw van Medemblik, de veldoverste die aan de meeste oorlogen van Willem VI deel nam, voorts Willem VI. hertog van Beijeren, grave van Henegouwen, Hol land en Zeeland, heer van Friesland, die overal op zijn logt met toejuichingen werd begroet, Willem Eggaertheer van Furmereijnde, raad, tresorier- generaal van Holland, die den graaf in zijne financiële aangelegenheden ter zijde stond, de kamerling Nicolaas van Huijvendie gedurende de jaren 1410 1414 ook houtvester van Holland was, Hendrik Copier, heer van Halslagen, secretaris van Willem VI, Walraven van Brcderode, grave van Gennep, die zich als krijgsoverste en staatkundige bij verschillende gelegen heden grooleu roem verwierf, Philips de Blote, baljuw van Delfland en Schicland, die bij den graal in hoog aanzien stond, Frederik van Blanken- heymbisschop van Utrecht, gezeten in zijn draagstoel, met zijn talrijk gevolg van koorknapen en kerkelijke beambtenwelke groep zeer de aan dacht trok, heer Johan van der Sande, ridder, landcommandeur der Duitsche orde, en voorts een lal van edellieden en ridders uit die dagen. De stoet, bestaande in hel geheel uit 145 personen, werd aangevuld door pages, bur gers enz., terwijl zij gesloten werd door de banierdragers van een 6-lal gilden, als: het bakkers-, bijlhouwers-, cordewaniers-, koreukoopers-, mars- luden- en vischkoopers-gihle. De costumes voldeden over het algemeen goed en de orde liet weinig te wenschen over. Bij den aanvang van den logt wierp een der paarden, zeker geschrikt ,door den hein ongewonen tooi, zijn berijder uit den beugelzoodat Walraven van Brederode zjjnen weg te voel moest vervolgen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1