BUIT KN LA IN DSC UK BKKIGTKN. Voorls zijn bevorderd: tot kapitein ter zee. de kapitein-luit. ter zee J. B A. de Josselin de .long; lot kapitein-luit. ter zee. de luit. Ier zee lc kl. G. Kruys, en tot luit. ter zee le kl.de luit. ter zee 2* kl. J. L. M. van Gorkum. De luit. ter zee lekl. 11. Bernelot Moens wordt op non-activiteit gesteld. Door Z. M. zijn benoemd lot 2,n luitenant: bij het wapen der inlan- terie: bij bel 1* reg. M. A. E. J. Meyboom, G. C. de Groot, H. C. Verlutel en C. Hemmes; bij bet 2e reg. T. E. Kersling, G. N. A. de Vree en C A. I'oulns; bij hel 3C reg. J. H. E. Wilmar, W. J. A. Roijen, 0. J. van Dort en W. Vervoorn; bij het 4e reg. A. L. lioonacker, W. J. G. Crenlz Lech- leitner en J. C. Kros; bij bel 5C reg. II. A. du Croo, J. 11. van der Pol en A. Kraak; bij het 6' reg. A. T. Dessauvagies, C. H. Ising en G. J. baron van Slingelandt; bij het 7' reg. J. P. Vethake, F. van der Breggen en L. A. Gollardbij het 8' reg D. Aitton, N. D. de Bidder, F. I. van Nouhuys en L. J. L. Schas; bij hel wapen der cavalerie: bij hel 3e reg. huzaren, F. W. baron van Randwijck; bij het wapen der artillerie: hij hel reg. vesting artillerie, E. M. C. Baak; bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië D. Kuypers, G. II. Berenschot!, F. C. van Baar van Slangen- burgh, A. B. J. Prakken, L. N. t) Wethmar, E. van Dijk, C. A. van der Bel. C. J. van Griethuysen, W. de Beijer, A. J. van Geelen, VV. J. Kroef en T. J. van Dam; bij het wapen der artillerie van het leger in Ne derl. 1 ndib J. van Capellen, allen onderofficieren bij verschillende corpsen des legers. Door Z. 51. zijn benoemd tot 2" luitenant: bij hel wapen der infan terie: bij bet 4' reg. jhr. J. T. van Spengler en L. W. J. Romer; bij het 8' reg. 51. F. Stevens; bij het wapen der artillerie: bij het 1' reg. vesting artillerie A. C. van Aliena, 1. F. A. van Doorninck en G. J. I.udolph; bij het 2' reg. vesting-artillerie G. G. Suermondt, A. E. J. G. d'Hamecourt, II. Kemper en 11. B. Mollbij het reg. vesting-artillerie 51. W. F. Beije- rinck. VV. J. H. de Veer, J. A. Bachofner en L. baron van llogendorp; bij hel corps ingenieurs, mineurs en sappeurs P. Iluffiiagel, VV. 51. Pelle- tier, .1. P. Klobbie, G. C. 51akkink en J. VV. RoelofTs Valk; bij het wapen der infanterie van hel leger in Nederl. Indië P. A. H. van der Ilaas, T. H. van llaeften, 51. G. E. L. von Schauroth, G J. H. Bruinis en J. VV. J. van der 51oore; bij het wapen der genie van hel leger in Nederl. Indië F. VV. van Bloemen W'aanders, F. G. 11. Vlasblom. G. J. Gassa, A. Schaefer en VV. A. J. T. Zelle, allen kadelten herkomstig van de kon. militaire akademie. Aan den kapitein T. van der Werfl, van het 6" reg. infanterie, ge detacheerd bij hel koloniaal werfdepoten aan den officier van gezondheid 2* kl. VV. Smith, van hel personeel van de geneeskundige dienst der land- magt, thans op non-activiteit, is pensioen verleend, aan den eerstgenoemde met toekenning van den rang van majoor. Voorls is de tijd van duur der non-activiteit van den le" luit. J. G. van der Schaad, van het wapen der infanterie, op zijn verzoek, met één jaar verlengd. 51en verneemt dal bij het huis van Z. K. H. prins Hendrik zjjn be noemd: tol grootmeesteres mevr. de douairière van Hall, geb. Schimmelpen- ninck van der Oijetot staatsdames freule d'Yvoy van 5Iijdrecht en freule van Sypcsteyn. en tot kamerheer jhr. van den Berch van Heemstede. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. ln de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp tot beteugeling der besmettelijke veeziekte in bepaalde deelen des lands. De beraadslagingen®over de onderwijs-wet zijn voortgezet, en wel over art. 33 en het amendement van den heer de Jonge, om het woord '/chris telijke" (deugden) weg te laten. De voorsteller en de hli. 5Iackay, Barge en Heydenrijck verdedigden bet amendement in hel belang der waarheid. De lieer Saaymans Vader kon er niet voor stemmenmet het oog op de betee- kenis van hel woord in de wet van 1857; ook de hh. Godefroi en Borgesius bestreden het amendement, ook om der gevolgen wille. 51orgen is de minister aan bet woord. Vrijdag avond zijn aan liet hotel Bellevue afgestapt de gezant van Z. 51. den keizer van China te Londen en Parijs, Kuo ia-jen en de gezant schapssecretaris U-heng Ru-tong, benevens de admiraal in Japansche dienst Enne 5iotto, komende van St. Petersburg. Heden is hel gezantschap van hier naar Brussel vertrokken. 5let genoegen zal men vernemen dat 4 gevaarlijke deugnietendie zich aan diefstallen op personen, in slapenden toestand verkeerende, in het llaag- sche Bosch hebben schuldig gemaakt, door het goed overleg van de policie- dienaren, in handen zijn gekomen en alzoo buiten de mogelijkheid gesteld om hunne misdadige exploiten voort te zetten. Alle 4 moeten reeds vroeger jtisticiabel zijn geweest en ccn hunner is zoowel door den krijgsraad als door den burgerlijken regtcr wegens diefstallen veroordeeld. -- Naar men wil zouden er weder tegen 2 personen, zekere van der W. en S., processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het bevorderen der onzede lijkheid. BELGIË. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag is in de vernisfabriek te Schaer- beek. nabij Brusseleen hevige brand uitgebarsten. Ten 2 ure hoorde men eene hevige ontploffing en ecnige oogenblikkcn later sloeg overal de vlam uit bet dakwerk en de bovenramen van het gebouw. Terwijl daarop cenige manschappen der brandweer en andere personen haastig naar binnen dron- gen om voorloopig hulp te verleenen. volgde er een tweede, nog veel hevi- 1 gcr ontploffing. Op hetzelfde oogenblik hoorde men vreeselijke noodkreten uil liet binnengfdeelle en zag men zes personengeheel en al overdekt met brandende olie, in volle vlam naar buiten snellen. Onmiddelijk werden uil de huizen dekens en lakens toegeworpen en bun door de omstanders om bet lijf geslagen. Een der ongelukkigeii. door vlam en pijn verbijsterd, liep gillend weg. Eerst toen bij in een andere straat bedweld nederviel, gelukte het, hem te hulp te komen. Onderwijl riep uit de tweede verdie- ping van bet brandende gebouw een vrouw om hulp. Bemerkende dat men haar niet meer kon bereiken, sprong zij naar beneden, met het gevolg dat zij gekneusd en met gebroken been moest worden weggedragen. Buiten j haar worden nog negen slagloflers genoemd, waaronder vier personen die Ier hulp waren toegesneld en bij de tweede ontploffing, door het springen van een vat petroleum veroorzaakt, in vlam waren geraakt. Bij het weg ruimen van een puinhoop, eenige uren na den brand, vond men de hand van een menscli en verkoolde stukken vleesch. Naar men zegthad de eigenaar, de beer 5Iotke, zonder de vereischte vergunning een gedeelte van zijn huis ingcrigt tot vernisstokerij. FKANKR IJ K. In de Times las men dezer dagen een brief van den heer Gautier, oud-secretaris-generaal van liet dep. van het huis van keizer Napoleon III, waarin deze opkomt tegen het beweeren dat de keizer zijne civile lijst stelselmatig overschreden en van 25 lol 30 of zelfs 35 millioen opgedreven zou hebben, door het onbevoegd verkoopen van lot de domeinen behoorende boschgrondentot een gezamenlijk bedrag van 26000 hectaren. Omtrent dit laatste merkt de schrjjver aan, dat de ongerijmdheid er van ieder Franschmau in het oog moet springen. Het staatsdomein in Frankrjjk toch, zegt hjj, is vervreemdbaar, maar het kroondomein niet. Indien het bij een souverein kon opkomen het geringste daarvan le verkoopen, zon hij geen kooper kunnen vindendaar de ambtenarendoor wier lusschenkomst het zou moeten geschieden, natuurlijk die lusschenkomst zouden weigeren. Het ontstaan van het valsche berigt verklaart de heer Gautier als volgt. De civile lijst des keizers bestond uit eene vaste som gelds van 25 millioen; maar hij had bovendien, evenals al zijne voorgangers, liet genot van de inkomsten der roerende en onroerende kroongoederenomstreeks 5 millioen 'sjaars. Bovendien had bij, volgens de regelen eener regelmatige comptabi liteit, inkomsleu, die slechts in zijne kas vloeiden om terstond weder aan de prinsen en prinsessen, aan de opera enz. te worden, uitgekeerd. Dit alles te zamen nu beliep niet zelden 35 millioen. het bedrag, waarvan men beweerd heeft, dat het op onregtmatige wijze verkregen werd. De Gaulois meldt dat de Pruisische regering van 51arokko de haven, de stad en het plateau van Adjéroud heeft gekocht. Adjéroud ligt aan de grens des rijks en is van de Frausclie Algerijnsche bezittingen slechts door het rivierlje Kirs gescheiden. Het plateau levert ruimte op voor eene stad van 40 a 50,000 zielen en kan gemakkelijk eene geduchte versterking on dergaan. Dit berigt vereischl echter nader bevestiging. De predikant Bersier heeft het initiatief genomen tot het oprigten van een praalgraf met standbeeld voor den admiraal Goligny, w iens overblijfselen in een muur der bouwvallen van zijn voormalig kasteel le Chatillon-sur- Loing ingemetseld zijn. De Monileur deelt mede, dat na afloop vau de tentoonstelling waar schijnlijk een groote verloting zal plaats hebben. De opbrengst van de twee millioen loten, elk ad 50 centimes, zal dienen tot aankoop van voortbreng selen van nijverheid en schoone kunsten uit de tentoonstelling. De heer Ruiz Zorilla, de gewezen Spaansche minister-president, is te Enghien, waar hij onder een valschen naam woonde, aangehouden en naar Zwitserland gebragt. Zorilla, die ten vorigen jare, op verlangen der Spaan sche regering, Frankrijk was uitgezet, is eigendunkelijk naar Frankrijk teiuggekeerd. De Fransche regering had hem dientengevolge voor de regt- bank kunnen brengen om hem te laten vonnissen; doch zij heeft het raad zamer geoordeeld hem eenvoudig over de grenzen te zetten. Te Parijs heeft een moord plaats gehad op de openbare straat. De heer Verard wandelde door de rue St, Anne, toen hij plotseling van achter werd aangegrepen door een persoon, die hem twee dolksteken in de borst en een in den rug toebragt. Stervende stortte hij neder. De moordenaar werd door de voorbijgangers gegrepen. Bij nader onderzoek bleek het een gewezen vriend te zijn van den heer Verard, met wien hij over eene gel delijke quaestie geschil had gehad. Te Rijssel is Woensdag 11. in de garen-magazijnen van de firma Le Blan .Frères C0., die in de onmiddellijke nabijheid gelegen zijn van de vlasspinnerij van die firma, brand ontstaan, die zoo spoedig toenam, dat het uitgestrekte gebouw binnen een half uur in vlam stond. De schade wordt begroot op 1,500,000 fr. Daar de vlasspinnerij ongedeerd is geble ven hebben de 1260 werklieden don arbeid geen dag behoeven le staken. De gemeenteraad van 5iarseille heelt het voorstel om het standbeeld van msgr. Belsunce van de plaats, waar het tot dusver gestaan heeft, over ic brengen naar een museum aangenomen. Naar men zegt zou de regering de verwijdering van het beeld niet toelaten. Van de 127 personen, die te Marseille bij de laatste ongeregeldheden zijn gevangen genomen, zijn tot dusver nog slechts 35 niet in vrijheid ge steld. De stad is rustig, maar de troepen worden gereed gehouden. Het koffijbuis Bodoul, eene verecnigingsplaats van koningsgezindenis voor den tijd van een maand gesloten. De regtbank te Marseille heeft reeds aan eenige personen van 2 tol 4 weken gevangenisstraf opgelegd. Te Lyon heeft Zaturdag een hevige brand gewoed in het entrepot voor vetwaren, petroleum, zeep enz., waarbij ontploffingen plaats hadden. Vier personen zijn doodelijk, twaalf zwaar en vele andere ligt gekwetst. DVITHC1ILA5ID. Omtrent de Vrijdag gehouden zitting van het congres verneemt men het volgende: Met grooie belangstelling ijverde Frankrijk voor Grickenlands belang. Behalve de toekenning van autonomie aan de Grieksche provinciën van Turkije, welke in art. 15 van hel verdrag van San Stefano is vastge steld, en voor welke gezorgd wordt door de bepaling, dat de mogendheden daarop controle zullen bonden, hebben alle mogendheden toegestemd dat het in het belang van Europa's vrede is, dal belangrijke gedeelten bij Grieken-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2