LKIDSCHE COURANT. IS7S, 159. D1NGSDAG 9 JULIJ. BLNNENLANDSCIIE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zeil- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, nut het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de earpeditiekosten. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der AdvertentiCn is van 1- 4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 8 Julij. Bij kon. besluit van 1 JttliJ is de heer K. .1. Gey van Pittius, thans ontvanger der directe belastingen te 'sGravesande, benoemd lot ontvanger timelfde middelen te Leiden (buiiengemeentèn). Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen Van 100, 50, 10 en 5 hectoliterswaren de hoogste prijzen 26, 13.50, ƒ2.80 en ƒ1.35; de laagste /26. ƒ13 50, /2.70 en ƒ1.35. Het Staatsblad n". 98 bevat het kon. besluit van 29 Junij 11., tot vaststelling van bet lee-plan der gymnasia en pro-gymnasia. Betreffende de Vrijdag te Amsterdam gehouden vergadering der hoofd commissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. 11. prins Hendrik, ver neemt men nog dat er besloten werd den prins de keuze te laten tussclien eene monumentale fontein op zijn buitenverblijf te Soestdijk, een zilveren tafelservies of andere voorwerpen van zilver, of eene verzameling schilde rijen, door den prins zeiven te kiezen. Zalurdag hebben zich oenige leden der hoofdcommissie tot den prins begeven, om te vernemen waarop hij zijne keuze wenscht te doen vallen De prins heeft de keuze in overweging genomen en zal later zijn besluit mededeelen. De vraag, of de vervaardiging van het album met de namen der deelne mers, dat te Weencn zou geschieden, niet hier te lande kan plaats heb ben. werd in de vergadering besproken. Uit de gegeven inlichtingen bleek, dat bij personen hier te lande, die zich met dergelijken arbeid bezighouden, aanvraag was gedaan, maar dat zij hadden verklaard, niet te zijn ingerigt tot liet leveren van zoodanig werk als hier wordt verlangd. Commissie leden uit Botterdam noemden namen van personen, bij wie dit alsnog zal worden beproefd. De voltrekking van het huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik moet thans op 24 Augustus vastgesteld zijn. Gedurende de maanden Maart, April en Mei is hondsdolheid in het rijk niet waargenomen. Met zekerheid vernemen wij, zegt het Waekbl. v. h. liegt, dat de overweging van het ontwerp van een nieuw wetboek van strafregt door den minister van justitie, ingevolge koninklijke magtiging, bij den raad van state is aanhangig gemaakt. Men deelt ons daarbij mede, dat dit rege- rings-ontwerp, wat het strafstelsel en de verdere hoofdbeginselen betreft, geheel overeenstemt met den arbeid der staatscommissie van 1870, den koning bij haar verslag van 1875 aangeboden. Alleen heeft het derde boek van het ontwerp dier commissie eene aanmerkelijke bekorting ondergaan, omdat vele daarin voorkomende, aan bijzondere wetten ontleende strafbe palingen in het regerings ontwerp niet zijn overgenomen. Door de directie en commissarissen der Nederl. handelmaatschappij is in hunne vereenigde vergadering van Zaturdag 11. een drietal opgemaakt, bestaande uit de hh. J. Hudig Dz.. laatst koffijplanter op Java, H. A. van Overzee te Amsterdam, laatst associé van Wilh. Buiige C". te Londen, en P. Fraissinet te Amsterdamwerkzaam bij de Surinaamsche Bank aldaar, welk drietal Z M. zal worden aangeboden, om daaruit, overeenkomstig de bepaling in art. 33 der statuteneen secretaris voor de voornoemde maat schappij te kiezen, in plaats van den heer Schroder Visser, die onlangs zjjn ontslag heeft gevraagd en verkregen. De Gemeentestem behelst, onder het hoofd f informaliteit bij eene ver kiezing", eene beschouwing over de gevolgen, die de onregelmatigheid, bij de jongste verkiezing te 's Gravenhage begaanmoet opleveren. Dat blad neemt aan, dat de informaliteit begaan is, maar hel merkt op, dat niet iedere informaliteit eene verkiezing vitieert; zij heeft eerst dan dit gevolg, wanneer het blijkt, dat zij op den uitslag der stemming van invloed heeft kunnen zijn. De slotsom is, dat zoo de herstemming, die aanst. Dingsdag voortgang heeft, in liet voordeel van den heer Bose uitvalt, deze dan, naar het inzien van dat blad. toch zou moeten worden toegelaten, want hij zal dan eigenlijk tweemaal zijn gekozen. Door het uitschrijven van de onnoo- dige herstemming zijn dan niemands regten gekrenkt. Wordt daarentegen de heer Lans bij herstemming gekozen, dan zal die verkiezing beliooren te worden vernietigd, want dan zou de heer R. in zijn rcgi zijn verkort. De collecte, bij gelegenheid van het zendingsfeest te Bennebroek ge houden, heeft ƒ1450 opgebragt. In het Pal. v. Jast. leest men: Zooals voor een paar weken door enkele dagbladen werd gemeld, is te 's Ilage gearresteerd G. N., chef der bekende firma Abercrombie C".onder beschuldiging van een valsclie handteekeniug onder een wissel geplaatst te hebbenten einde zich te red den uit de vreesselijke financiële verwikkelingen, waarin hij zich sedert eenige jaren bevond Deze arrestatie wekte alhier groote sensatie, vooral daar de heer N. een jaar geleden op den Kneuterdijk aldaar een etablisse ment opende, zoo als in Nederland geen tweede bestaat. Een dag na de arrestatie werd N.op verzoek vaneen hier gevestigd bankiershuis, verklaard in staat van faillissement. Behalve in deze stad bezit N. ook een groot établissement te Parijs, en was hij deelhebber in de zaak te Amsterdam. Ten gevolge van zijn faillissement is die maatschap nu ontbonden en zal zij worden geliquideerd, terwijl de te Amsterdam wonende vennoot waarschijn lijk alleen de zaak zal voortzetten. Een der curators heeft zich de vorige week naar Parijs begeven, ten einde pogingen aan te wenden, om het von nis van faillietverklaring der Haagsche regtbank in Frankrjjk te doen execu toir verklaren. Er bestaat hoop dat dit geschieden zal. Naar men verneemt staal den curators een groot aantal processen te wachten, o. a. een met een Botterdamsch bankiershuis, dat dezer dagen protest liet doen legen de ver zegeling, daar alle goederen in het établissement te 's liage aan dit huis zouden toebehooren. Zaturdag II. is nabij Woerden brand ontstaan in den hooiberg op de hofstede bewoond door de wed. A. Buys. De berg en het woonhuis zijn verbrand, zomerhuis en schuren gespaard gebleven, terwijl ook de inboedel grootendeels is gered. Te Delft is Zaturdag 11. een 11-jarige knaap bij het zwemmen ver dronken. Door de zes Vlaardingsche haringjagers zyn Ie zamen aangebragt 2090 tonnen haring; in 1877 werden slechts 702 tonnen door vijf jagers aangebragt. Te Amsterdam is de vrouw, dezer dagen aldaar van een vierling be vallen, bezweken. De kinderen zijn ook reeds alle vier overleden. Zaturdag avond heeft een man in de Marnixstraat aldaar in een twist zijne vrouw uit het raam van een tweede verdieping geworpen. Zij is in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebragt. De gemeenteraad van Sneek heeft tot leeraar in de Nedcrlandsche en lloogduilsche taal aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd den heer J. C. van Druten te Amsterdam. Te Kwakendamme, gemeente Hoedckenskerk, hebben twee jongens, 9 en 7 jaar oud, de offerkist uit de r. k. kerk gestolen. Na zich een ge deelte van het daarin aanwezige geld loegeeigend te hebben, plaatsten zij de kist in een land met tarwe bezet. Toen zij later de kist verder wilde ledigen, werden zij ontdekt en aangehouden. Er was nog ruim f 16 in de kist, maar ongeveer 19 was verleerd en versnoept. Voor de arrond.-regibank te Maastricht stond dezer dagen te regt de vroegere wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand te Bern, in Limburg, beschuldigd van verzuim en onnaauwkeurighcid in het opmaken van aangifien. Door het O. M. werd veroordeeling gevraagd in een aantal boetenten gezamenlijke bedrage van /490. 's GRAVENHAGE, 8 Julij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer A. L. Wurfbain, voorzitter van hel bestuur der Vereeniging voor den eflecienhamlc! te Amsterdam. Tot ontvanger der directe belastingen te Terschelling is benoemd de heer G. Wiillsen, thans te Wieringen, en aan den heer 11. W. II. Kist is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lioofdcontroleur van den waar borg op de gouden en zilveren werken te Rotterdam. Tol notaris te Nieuwe Schans, arronil. Winschoten, is benoemd de heer G. Wirijes, cand.-notaris te Winschoten. Aan den O. I. ambtenaar B. J. van Dieren, gewezen klerk op het adsistent-resideutiebureau te Ambarawa .Samarang), thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Door Z M. is de benoeming van den kapitein ter zee II. P. van Bone- val Faure, ais kommandant van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, ingetrokken en beschouwd als niet te hebben plaats gehad, en dat bevel, lijdelijk opgedragen aan den luit. ter zee 1" kl. L. A. Walaardt Sacré, l™ officier aan boord van dien bodem, en de kapitein ter zee II P. van Bone- val Faure, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienstop pensioen gesteld.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1