BU1TENLAM)SCI1E BERIGTEN. Voor de genie in Oost-Indii', de kadcltcn van Bloemen Waamlcrs. Vlas blom. (tassa, Scliaefer en Zelle. - De 48slc algenieene vergadering van liet genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen zal dit jaar gehou den worden te Amersfoort, den 14,lf0 Jnlij e. U., onder leiding van dr. Burger, rector van de Latijnsche school aldaar. Met het stoomschip Prins van Oranje vertrekt den 13dr0 Jnlij a. s. naar Oost-Indië een detachement stipplet iet roepensterk 8 onderofficieren en 120 manschappen, onder hevel van den majoor J. H. P. Kroesebeek. In de vorige week is in de gemeente Haarlemmermeer afgebrand de boerderij van en bewoond door C. Bruyn, IJ weg, Bennebroekerweg. In de boerJerij was geborgen pl. m. 35000 kilo's hooi cn in den berg 26000 kilo's; mede zijn verbrand 60 hectoliter graan, 500 kazen, al de gereedschappen en een gedeelte van den inboedel. Uit Boskoop meldt men, dal de verzending van aardbeziën op groole schaal plaats heeft. In geen jaren is de oogst zoo groot geweest als dit jaar, daar (och geregeld iedere weck omstreeks veertien- a vijfdtienduizend potten naar verschillende plaatsen verzonden worden. --Te Vlaardingen is uit Lerwich het berigt ontvangen dat de derde en vierde haringjager met volle lading en de vijlde en zesde jager te zamen met 1000 ton haring aan boord, op weg naar huis waren. In de vorige week heeft een marinier van het wachtschip te Helle- voelsluis uit de hut van den officier, wiens oppasser hij was. en wel uit eene kast, die gesloten was, een geldt rommeltje ontvreemd, waarschijnlijk met behulp van eenen valschen sleutel. Daarop is hij naar den wal gegaan, voorgevende een boodschap te moeten doen voor zjjn lieer, en na het trom meltje te hebben opengebrokenheeft hij zich den inhoud toegeëigend en daarna het trommeltje weggeworpen. Vervolgens is hjj naar Nieuwesluis geloopen, met het doel om zich naar Rotterdam te laten rijden; doch hij werd door den veldwachter, die per telegraaf gewaarschuwd was, in hech tenis genomen. Hij werd bij zijne aanhouding in het bezit gevonden van 297.91 in bankbilletten en specie, welke som hij bekende gestolen te hebbenterwijl hij voorgal nog niets van het ontvreemde verteerd te hebben. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is van burg. en weth. ingeko men het volgende voorstel: 1°. ten behoeve van de gemeentelijke dienst aan te gaan een lecning tot een werkelijk bedrag van ten hoogste ƒ6,500,000; 2». tol verkrijging dier som uit te geven obligatiën. ad 4 pCt., met ver- pligte aflossing, volgens plan door burg. en weth. in overleg met de finan ciële commissie vast te stellen3". burg. en weth. uit te noodigen om naar mate de behoefte der kas, lot de uitgifte, ook in overleg met de fin. commissie, over te gaan hetzij inééns, hetzij in seriën, naarmate dit het meest in het belang der gemeente zal blijken. Te Amsterdam had Zalurdag avond in de tweede Leliedwarsstraat een betreurenswaardig voorval plaats. Een huisvader van acht kinderen kwam bij twee lieden, vader en zoon, zich beklagen, omdat zij zijn zoon hadden dronken gevoerd, llij werd hierop zeer onzacht op de slraat geworpen, waarna een der beide kerels hem herhaaldelijk trapte, zoodat hij kermde van pijn. De geneeskundige, die de eerste hulp verleende, zou dan ook hebben verklaard, dat de man in levensgevaar verkeert. De beide onverla ten. die zich poogden te verwijderen, werden nog bijtijds gevat. De vader werd het eerst aan de policie op de Noordermarkt overgeleverddaarna de zoon, op wien de menigte het oog had als bedrjjver der mishandeling en op wien zij dan ook als woedend aanviel, hem het goed van het lijf reet, duch tig afranselde en toen eveneens aan het policiebnreau bragt. -- De persoon, betrokken bij de zeer belangrijke ontdekking van enkele der gestolen stukken van den grootcn eflcctendiefstal van verleden jaar, cn te Amsterdam in hechtenis genomen, is genaamd F. Moore. Een dag na zijne aankomst werd hij opgezocht door de bh. Maurice, vader en zoon, die zich, evenals hij, in het vrcemdeliugenboek inschreven, als komende van Londen. Zij verkeerden druk met Moore en vertrokken den dag voor de aanhouding. -- Te I'urmerend is Zatnrdag II. een hevige brand uitgebarsten bij den gemeenteveldwachter. Zeven huizen, bewoond door negen gezinnenwerden in de asch gelegd. Hel huis van den gemeenteontvanger is verbrand. De boeken en de kas zijn gered. liet hulppostkantoor is verbrand, maar het archief gered. Er was naar dc brandweer te Amsterdam om hulp geseind, en de stoomspuit was reeds nabij (Ipendam, toen men den brand meester was. School, kerk en raadhuis zijn gespaard gebleven. Te Utrecht had Vrijdag avond in het Gebouw voor kunsten en weten schappen de openbare vergadering plaats van de Nederl. verecniging tot afschaffing van den sterken drar.k. Die vergadering werd, dewijl de voor zitter. jh'. J. L. de Jonge, door den langen duur der kamerzitting verhin derd was, door d9. Brouwer van Zwolle geopend met een welkomstwoord, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de werkzaamheden der vergadering, inzonderheid voor Utrecht, goede gevolgen mogten hebben. Spr. maande verder aan lol het letten op dc teekenen der lijden, die in de laatste jaren, vooral in de laatste weken, zoo ernstig waren. Door zelfbeheersching en matigheid te prediken, staat de verecniging op den bodem der actualiteit, als tegenwigt tegen dc zucht naar zinnelijk genot, het overprikkeld zenuwleven, den haastigen spoed in onze eenw van stoom, waarbjj men, het tijdelijke en stoffelijke overschattende, het eeuwige en hoogere geheel uit het oog verliest. Als eerste spreker trad op de heer D. J. Schenksecretaris der afdeeling Rotterdam, die zijn innigen afkeer van den sterken drank openbaar maakte, maar vooral ten doel had, te doen uitkomen, dat men niet alles van de regering, of van de vertegenwoordiging kon en mogt wachten, maar dat, i zullen deze handelen, een krachtige volksovertuiging hen daartoe moet bewe- I gen. Prof. Hofstede de Groot volgde daarna met eene ernstige toespraak, j om getuigenis af te leggen van zijn blijvende belangstelling in den strijd tegen den sterken drank, al moest hij erkennen er bijna iets wanhopigs in te zien daarvoor nog te spreken, omdat men zoo weinig vrucht ziet van den arbeid, leder erkent, dat de sterke drank de worm is, die aan onze volkswelvaart knaagt, maar die algemeene erkenning had bijna geen in vloed. Doen wij het niet goed. zeide hij, laat anderen naast ons komen staan, die het beter doen, maar niets te doen, dat is vreeselijk. Op hem volgde prof. Lasonder van Utrecht, die dc drie volgende punten uitwerkte; De beschaafde, dat is de Christelijke maatschappij, heeft een verheven roe ping tot heil der "menschheid te vervullen; de invloed van den sterken drank is een der belangrijkste hinderpalen tegen het voldoen aan die roe ping; naar de wegruiming van dien hinderpaal moet derhalve rusteloos, be zadigd, maar met heilige geestdrift getracht worden door alle vrienden der menschheid. Zaturdag werd de huishoudelijke vergadering gehouden. Te Meppel is door de policie aan het spoorwegstation aangehouden eene kist, waarin zich een dood kalf bevond, dat bestemd was voor een handelaar te Hoogeveen. Van het feit is proces verbaal opgemaakt. Door het kantongeregt te Leeuwarden is dc persoon van J. IJpma, herbergier en koopman aldaar, veroordeeld lot eene gevangenisstraf vanéén dag en eene geldboete van vijf gulden, wegens het verkoopen van melk, waarbjj hij water uit een nabjj gelegen sloot had gevoegd. De veroordeelde schepte, na op een stuk land, waarin koeijen van hem weidden, eene daar van te hebben gemolken, uit gemelde sloot eene gooiling vol met water, dat hij in den emmer stortte, waarna hij een tweede koe in den denzell- den emmer uitmelkte. 's GRAVENIIAGE, 1 Juljj. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de onderwijs-wet voortgezet. Bij herstemming over het amendement van den heer van den Berch van Heemstede op art. 4, om de bjjzondere scholen vrij te stellen van de voorschriften omtrent bouw en inrigting, is dat amendement verworpen met 39 tegen 39 stemmen. Art. 5 is met kleine wijziging goedgekeurd. Bij art. 6 wees de heer Bredius Jr. op het toenemend aantal geestelijke scholen ten nadeele van het onderwjjs. Hij wilde verbodsbepalingen. Art. 6 en 7 werden goedgekeurd. Morgen is art. 8 aan de orde, waarbij tevens het schooltoezigt zal ter sprake komen. Z. K. H. prins Albert van Pruissen wordt den 7d™ of 8,lfB dezer te Scheveningen verwacht. Gedurende de zomerbijeenkomst van de provinciale staten van Zuid holland zal Z. Exc. de commissaris des konings, mr. C. Fock, in vier ge deelten aan de leden der gewestelijke vertegenwoordiging een diner aanbieden. Het eerste zal morgen plaats hebben. EUVGELAN». LONDEN, 30 Jnnij. Uit New-York is alhier het volgende telegram aan het bureau van den Wew-York Herald ontvangen: Eene opeenvolging van lage barometer standen. vergezeld van regenbujjen en on weder met stormachtig weer, opkomende in hel ZW., kan vermoedelijk lusschen 30 Junij en 4 July op de Noord-Britsche kusten verwacht worden. FR4NKRIJK. Het Journ. off. bevat een besluit van den president der republiek, waarbij eene hoogere militaire school opgerigt wordt. Aan het hoofd dier instelling zal een staf van officieren staan; 15 officieren zullen onderwjjs geven in militaire vakken; voorts zullen burgerlijke hoogleeraren worden benoemd voor geschiedenis, Duitsch, de eenige vreemde taal die er onder wezen zal worden, de wetenschap van het regt, staathuishoudkunde en telegraphie. De school zal opengesteld worden voor jonge officieren, die bjj een concours toelating verkregen hebben. Dc ministerraad heelt besloten, van de door de kamers toegestane 500,000 fr. voor dc openbare feesten 20000 fr. af te zonderen als geschenk voor de armen. Ook zullen de liefdadigheidsgestichten te Parijs eene aan zienlijke som aan geld en levensmiddelen aan de armen uitreiken. Vrijdag avond had vanwege het aardrijkskundig genootschap in de Sorbonne de bekrooning plaats van Stanley wegens zijn reis door Binnen- Afrika. Tevens werden medailles uitgereikt aan den heer Vivien de Saint- Martin wegens zijn verdiensten tegenover de aardrijkskunde, en aan doctor Karmand wegens zijne reis door Cambodga. Ten gevolge cener ultramontaansché manifestatie hij het standbeeld van Belsunce, waar kransen waren nedergelegd, is Ie Marseille eene zooda nige opschudding omstaan, dat hel lot vechtpartijen lusschen ultranionlanen cn republikeinen kwam; des avonds trok eene volksmenigte van ongeveer 3000 personen door de straten, onder het zingen der Marseillaise, en bragt ketelmuziek voor de bureaux der ultramontaansché bladen. Te 10 uren hecrschte echter volkomen rust. In republikeinsche kringen schrijf! men aan de oltramontanen het plan toe, om overal door anti-republikeinschc de monstration onlusten te verwekken. D U IT S C II I- A NT Het bulletin Zondag morgen uitgegeven meldt dal Z. M. de keizer zich goed gevoeltnadat alle wonden aan het hoofd genezen zijn. Hel verband om liet hoofd is weggenomen Betredende het congres wordt medegedeeld dat het door alle groote mogendheden wenschelijk werd geacht, dat Oostenrijk Bosnië en de Herze- gowina bezet. Bezwaren daartegen werden door Turkjje's gevolmagtigdeu geopperd. Duitschland betuigde warme belangstelling voor Oostenrijk; En geland. Rusland niet minder. Wegens het regt van Turkjje om garnizoen te leggen in den Balkan en de passen te versterken, is Turkjje het regt toegekend op een militairen weg naar den Balkan en werd bepaald, dat

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2