BUITENLANDSC11Ë BERIGTËN. alsmede een loffelijk getuigschriftnan L. .1 B. Semenza, Ie Amsterdam, voor het redden van twee personen uk het water; aan de loodsen E. J. Baels en F. L. Delira en de kweekelingen C. L. Aernouts en F. L. Ver- meescli, zijnde dc bemanning van den Belgischen loodskoiter n°. 6. die met gevaar voor hun leven iwee opvarenden redde van den Nederl. ijalk Eerste ling, nabij de Zeeuwschc kust gezonken; aan de wachters van den vuur toren Ie Waldam, A. Beaugrand en A. Goubel, wegens de redding van het grootste gedeelte der bemanning van het nabij Calais gestrande Nederl. schip dc f'ogelzang van Schiedam. Tot raadsheer m het geregtshof te Amsterdam is benoemd de heer mr. M. II. 'sJacob, thans regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank en advocaat aldaar. Aan den adjunct-commies bij de direction der marine te Willemsoord H. J. Schugt is, uithoofde van ligchaamsgebreken, eervol ontslag verleend, en aan den gewezen leeraar in het handteekenen bij de kon. militaire aka- demie te Breda, F. L. lluygens, thans op wachtgeld, is pensioen verleend. Bij het wapen der infanterie is benoemd tot 2,n luitenant bij het 6e reg., de sergeant J. A. W. Weustmann van het instructie-bataillon, en de le luit. M. J. baron van Boelzelaer, van het corps pontonniers, is, op zijn verzoek, voor den tijd van een jaar op non-activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over dc onderwijswet gesloten, nadat vele sprekers nog hadden gerepliceerdook aan den heer Cremersdie betoogd had dat de moderne katholieke leer, op syllabus en encycliek gegrondvest, niet toelaat het ver leenen van staatssubsidie aan de katholieke scholen. De minister bestreed nogmaals de eischen der voorstanders van het bijzonder onderwijs. De vrijheid van dat onderwijs werd niet aangerand. Ook verdedigde hjj op nieuw de openbare school. Morgen komen de artikelen in behandeling. De uitslag van de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. A. de Pinto, was als volgt: Ingeleverd 1271 stembriefjes, van on waarde 10. Volstrekte meerderheid 632. Herstemming tusschen de heeren G. F. C. Bose, candidaat van "de Grondwet", de vereeniging "Handel en Nijverheid" en «Vaderland en Koning", die 623 stemmen bekwam, en H. B. A. Lans, candidaat van «Regt voor Allen", die 339 stemmen erlangde. Mr. O. F. Groeninx van Zoelcn verkreeg 257 stemmen. Zondag aanst. zullen de hh. dr. J. M. Piepers en dr. 11. C. Ivips her denken dat zij een vierde van een eeuw geleden als geneeskunstocfcnaars alhier optraden. BELGIË Het hof van cassatie heeft eene beslissing genomendie groot opzien verwekt. Al dc personen, die betrokken waren bij de zaak Langrand- Dumonceau, de bekende verchristelijking van het kapitaal, zijn van alle regtsvervolging ontslagen, met vernietiging van het door het hof van appel gewezen arrest, waarbij zij in slaat van beschuldiging gesteld en naar hel hof van assises van Brabant verwezen werden. Met deze beslissing is een arbeid van 10 jaren, door het parket aan deze zaak besteed, vruchteloos gemaakt. Zondag aanst. zalIer viering van de zegepraal der Belgische liberalen bjj de verkiezingen, in het beursgebouw le Brussel een feestmaal van 4000 couverts gehouden worden. De vier daarbij voor te stellen officiële dronken zullen door krachtige electrieke schellen worden aangekondigd en de spre kers zullen daarbij het woord voeren op eene tribune ter hoogte van vier meter. Voor de op te disschen geregten heeft men, volgens de Chronique noodig: 600 kilo zalm, 2000 kreeften, 1500 hoenders en kuikens, 800 eenden, 600 groote terrines ganzeleverpastei. Verder zullen er op tafel komen 16000 wijnglazen en meer dan 1500 zoutvaatjes, peperbussen en mosterdpotjes. De tafellakens, aan elkander genaaid, zouden 3800 meter beslaan. De zaal. 48 meter breed, 58 lang en 22 hoog, zal versierd wor den met decoratie-schilderijen, de eene voorstellende de vrijheid, welke den Syllabus verslaat; en de andere den Belgischen leeuw, welke de tafelen der constitutie beschermt. Het orkest telt 120 leden. ENGELAND. LONDEN25 Junij. De heer Manners, die deel uitmaakt van de regering, heeft in eene conservative vergadering eene toespraak gehouden en gezegd te hopen, dat het congres een uitslag zou hebben, die der Britsche natie welgevallig zou zijn. Hij deed met nadruk uitkomen, hoe, ten gevolge van de politiek der regering, Engeland op dit oogenblik eene eervolle plaats op het congres innam. Van het stuk van de Globe gewagende, zeide hij, dat hij over dat punt verpligt was te zwijgen. Hij vermaande echter zijne hoorders hun oordeel op te schorten tot dat later eene volledige en duidelijke verklaring omtrent de politiek der regering gegeven zou kunnen worden. Aan de Daily Telegr. schrijft men uit Berlijn, dat Engeland tegen over Rusland gerust veeleischender kan worden, daar Rusland niet wil en ook niet kan vechten. Voor de toekomst kan nu gezorgd worden zonder een droppel bloeds le vergieten. Engeland is nooit in zoo gunstigen toe stand geweest om ooi log te voeren en men moet dus den oorlog verklaren of van Rusland deugdelijke waarborgen verkrijgen tegen dc uitbreiding zijner magt in het Oosten. De Times is van gevoelen dal Turkije van den oorlog en de schikkin gen. door hel congres te maken, een groot voordeel zal trekken. Dat blad toch zegt: «Turkije wint door den oorlog, liet rijk verliest veel land, maar daardoor wordt het kleiner en gemakkelijker te verdedigen. Turkije wordt eenigermatc onder voogdij van Europa geplaatst, maar dit is in haar belang, want zij kan geen reden hebben te betreuren dal haar het regt om verkeerd te handelen outnomen is. Zij heeft tot aanval uitgedaagd door haar wanbestuur in het verleden. De Porie zal er waarschijnlijk anders over denken. Het stoffelijk overschot van den koning George van Hannover is met groote plegtigheid in den koninklijken grafkelder le Windsor bijgezet. De koningin woonde deze plegtigheid bij. Zondag 11. wilden eeuige Duitsche werklieden alhier eene vergadering houden met het doel om le protesteren tegen het streven der socialisten. Een groote troep werklieden, mede Duitschers. die de socialistische leerin gen aanhangendrong echter het locaal binnen en dreef de anderen daaruit. De verjaagde minderheid zong «Die Wacht am Rhein"; de meer derheid antwoordde met de «Marseillaise". Te Belfast hebben Zaturdag avond onrustige tooneelen plaats gehad. De leerlingen van eene proteslantsche Zondagsschool hadden een rijtoer ge maakt. en werden bij hunne terugkomst in de stad vergezeld door vele duizenden personen. Op eens werd deze menigte overvallen door* een ande ren troep. Het kwam tot een strijd, bij welken gebruik werd gemaakt van straatsteenen niet slechts, maar ook van revolvers. Met groote moeite herstelde de policie de rust. Een twintigtal belhamels werd aangehouden en v|jfiig gekwetsten naar het hospitaal vervoerd. FKANKRUK. Ilet Journ. off. maakt eene groote lijst van bevorderingen in het leger bekend. Negen brigade-generaals zijn tol divisie-generaal benoemd. Dezer dagen is zekere Borty, plaatsvervangend vrederegter te Ville- neuve-les-Avignondep. Gard, en secretaris van het kiesbureau, tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Het bewijs was geleverd, dat hij een grooter aantal stemmen had opgetelddan er kiezers gestemd hadden. Die bedriegerjj had hij gepleegd ter wille van zijn vriend Baragnon. Het geregt heeft voor hem verzachtende omstandigheden aangenomen, omdat hij slechts het werktuig was van anderen -- De heer de Lesseps heeft te Parijs een openbare lezing gehouden over het Suezkanaalwaarbij hij het plan van commandant Roubaire aanbeval om te Biskara de Middellaudsche zee in de woestijn le laten loopen en dus een binnenzee in Afrika te maken. Dc zoon van den directeur van het gymnasium te Parijs, de heer Che'ri Montigny, w erd 14 dagen geleden gebeten door zijn hond. De wond was schijnbaar van geen beteekenis en genas in weinige dagen. Donder dag jl. gevoelde hij zich eenigzins onwel. Zaturdag openbaarden zich dc eerste teekenen van dolheid en Zondag overleed de jonge man na een zwaar lijden. Te Villefranche-sur-Saöne is een hevige schok van aardbeving gevoeld die tien seconden aanhield, in de rigting van het noorden naar het zuiden. Schoorsleenen werden omvergeworpen en in de muren ontstonden spleten. De thermometer wees 25" in de schaduw; de barometer teekende 767 mm. Naar men uit Madrid meldt heeft de senaat het voorstel tot beperking der stierengevechten, nadat het door een der ministers was bestreden, verworpen. DlIITiCllLAND. Het jongste bulletin omtrent den toestand des keizers luidt als volgt In den gunstigen toestand van Z. M. is geen verandering gekomen. Ook de zwelling in den regter arm is sedert gisteren merkbaar verminderd. Betredende de werkzaamheden van het congres wordt nog het volgende medegedeeld: Nu Rusland de groote concessie gedaan heeft betreffende de Turksche bezetting der Balkan-vestingen, heeft men in de laatste zitting het vergelijk verder uitgebreid door Sofia met het gewest van dien naam bij Bulgarije te voegen. De verdere quaesties die Bulgarije betredende regeling der grenzen, van de administratie, hetzij door een vorst, betzij door eene Europesche commissie, zullen waarschijnlijk nog wel eenige verdere zittingen in beslag nemen. De vorst van Bulgarije, met Sofia en Varna, zal in elk geval door de bevolking worden gekozen. Het tijdstip der ont ruiming door Russen en Turken zal spoedig worden vastgesteld. Ongegrond sch|jnt hel dat Rusland of de onafhankelijk verklaarde landen een deel der Turksche staatsschuld zullen overnemen. Montenegro en Servië zjjn met hunne wenschen door Rusland naar Oostenrijk verwezen. Eerst wanneer dienaangaande eene onderhandsche schikking is getroffenzal de zaak voor het congres worden gebragt. Rusland heelt aan de regeringen der vorsten dommen te kennen gegeven, dat eene schikking met Oostenrijk hare positie grootelijks zal versterken. De socialistische partij heeft besloten, te Breslau, Dresden, Hamburg en in 26 andere kiesdistricten bij de verkiezingen voor den rijksdag candidate!) te stellen en voor hunne candidatuur met alle kracht werkzaam te zijn. Nobiling kan reeds in het bed overeind zitten, gebruikt weder voedsel en geeft wanneer hem iets gevraagd wordt een kort antwoord, maar altoos met een glimlach en op een toon alsof hij in de hersens gekrenkt is. Te Dusseldorf greep dezer dagen een zeer ernstig ongeluk plaats. De luitenant-generaal von Obernitz begaf zich met zijn broeder, den opperrege- ringsraad Arthur von Obernitz, naar het slot Eller. Onder weg kwam een der paarden met de leidsels in aanraking, waardoor het schichtig werd en het rijtuig zoo geducht in slingering bragt, dat het omviel. De opperrege- t'ingsraad werd er uit geworpen en met het hoofd tegen een steenen bordes geslingerd. De generaal en zijn bediende kwamen er gelukkiger af. De getroflcnc werd naar een nabijgelegen woning vervoerd, doch gaf eenige oogcublikken later den geest. Een EngelschmanGeorge Thompson, verliet den ÏO11"1 Junij het Glawbier-hotel te Grindelwaldom zonder gids den Faulhorn te beklimmen. Op den weg over de Holzmatteu werd hij eensklaps duizelig en bevond zich eindelijk op de Kniebrechen iu zink een toestand, dal hij niet voor-, of'

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2