LMDSCHE COURANT. IH78. V. 149. DONDERDAG 27 JUNIJ. STADS-BER ICIÏTEN. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, mil het Vei-slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijghaar voor ƒ2.50 's jaars, builen de eapediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdverlenIiCn is van 1 4 regels 1. -, iedere regel meer 25 ceuls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algeoieene kennis, dat wegens herstelling der SPASTJAARDSBKUG in de gemeente Leiderdorpde passage voor Rijtuigen over die brug gesloten zal zijn van Maandag 1 tot en met Oomlerdag 4 Juli e. k., terwijl dientengevolge de Scheepvaart aldaar gedurende dien tijd, bij tusscbenpoozendoelt telkens niet langer dan één uur, zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 Juni 1878. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 26 Junij. Voor de dienst in Nederlandseh Indië bestaat behoefte aan een zestal ongehuwde hulponderwijzeressen, die in het bezit zijn eener acte van be kwaamheid als hoofdonderwijzeres, bij voorkeur met aanteekeuingen voor de Fransche taal en de vrouwelijke handwerken, zoo mogelijk ook voor de j Engelsche en Duifsche talen. Hoofdonderwijzeressen, beneden den leeftijd I van dertig jaren, die genegen zijn zich op den voet, onder genot der voor- deelen en onder de verpliglingen. omschreven in het kon. besluit van 29 Jan. 1875. als hulponderwijzeres aan 's lands dienst in Nederlandseh Indië te verbinden, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het dep. van koloniën gerigt en aan den heer dr. A. T. van Aken, inspecteur van liet lager onderwijs in Zuidbolland, te 'sGravenhage, (ranco in te zenden, request. Verdere inlichtingen geeft de Staatscourant. De brievenmaal voor Nederlandseh Indië, aan boord van het stoomschip honing der Nederlandenwegens averij aan de machine te Suez terugge keerd, is, blijkens een bij het dep. van waterstaat enz. ontvangen telegram, naar Java doorgezonden met het stoomschip Pei-ho, van de Messageries marilimes. De brievenmaal zal dientengevolge den 18,lfn Julij te Batavia kunnen aankomen. De Staatscourant voegt bij het gisteren medegedeelde telegram uit Nederl. Indië het volgende: Tot toelichting van dit telegram wordt hier aangeteekend, dat het landschap, waar onze troepen een zoo voorbeclde- loozen tegenstand ontmoetten en een zoo buitengewoon succes behaalden, behoort tot bet negental landschappen, die te zamen het bondgenootschap van Pasei-Kerti vormen. Twee hoofden van die streek, bestuur voerende te Blangmeh en te Moeling, hebben zich in 1874 aan het Nederlandseh gezag onderworpen. De overige hooiden hebben in den Kaatsten lijd geene slechte gezindheid aan den dag gelegd, behalve de bestuurder van Gedoeng, aangaande wiens vijandige plannen onze autoriteiten reeds sinds gcruimen tijd herhaaldelijk verontrustende berigten ontvingen. Eergisteren werd door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, in het stationsgebouw, builen de Willemspoort te Amsterdam bij enkele inschrij ving publiek aanbesteed: liet maken van wachterswoningen met daarbij g behoorende werken, langs den spoorweg Amsterdam - Rotterdam. Minste inschrijver was de heer Jac. van der Kamp. te Leiden, voor ƒ9280. De inschrijvingen voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. II, prins Hendrik der Nederlanden, bij zijn aanstaand huwelijk met prinses Maria van Pruissen, zijn thans tot ongeveer ƒ40000 geklommen. Volgens de A'. R. C. heeft de minister van oorlog in het stedelijk ziekenhuis te Rotterdam reeds eene belangrijke operatie ondergaan en be staat er grond een goede genezing te verwachten. -Thans is bekend geworden de uitslag, aan de polytechnische school te Delftvan het examen letter B (eerste gedeelte ingenieurs-examen vol gens art. 61 tot 65 der wet op het middelbaar onderwijs). Van de 66 can didates die het examen lot het einde hebben bijgewoond, zijn 52 geslaagd. Voor art. 61 en 62 de bh. W. II. M. de Bruyn, J. C. Dirksen, C. A. de Favange, I. Wilke. Voor art. 61, 62 en 64 de hh. 1). P. A. van Ameyden van Duym, H. M. van Andel, J. W. Bauduin, M. Bttyze, N. W. van Does- burgh, II. G. C. van Dorp, O. A. van Druten, J. Groenendaal, R llaagsma, R. van Harencarspel, N. lloogendooru, J. J. Israels, B. de Jong, F. M. L. Kerkholf, P. C. van KerchofT, W. L. Kocli, 11. M. Lange, J. W. vanMarle, W. Moorrees, G. L. F. Philips, Th. J. Roskopf, F. J. W van Rossum, J. van Rossum Duchatel, I. G II. Schot, I. R. SpielI. W. C. Teggelen, F. L. S. T. van Tuyll van SerooskerkenI. N. Verloop, W. de Visser, F. J. van Vollcnhoven, 11. L. A. v. d. Wall Bake, P. 11 A. van Wamel, A. R. Wit kop, II. Wortman, M. IJpelaar, I. P. van Usendijk. Art. 61. 62 63 64 de heer F. Koppeschaar. Art. 63 en 64 dc hh. I. E. van Cleel, I. S. van Veen. Art. 64 de hh G. van Egmond, J. Grundal, I. N. Kooy, I. C. van der Muelen, M. D. Meijer, 1. H. A. von Schmidt anf Altenstadl, E. Stier- mondt, 11. P. J. de Vries. Art. 65 de heer L. Dooremans. In de Rotterdamsche diergaarde heeft de Noord-Amerikaansclie eland, die sedert het najaar van 1876 aldaar verblijf houdt, welk dier zeer moci- jelijk in staat van gevangenschap in het leven kan worden gehouden, daar het zich in de vrije natuur uitsluitend met boomschors en zeer jonge twij gen voedt, een prachtig vrouwelijk jong geworpen. Uit Sliedrecht meldt men van 25 Junij het volgende: Een treurig ongeval dompelde gisteren een arbeiders-familie in diepe verslagenheid. Drie broeders, van 13, 15 en 17 jaar, oppassende jongenswerkzaam aan de steenfabriek van den heer Marius van Haaflen. begaven zich in het schalt- uur te water om te zwemmen. Een hunner zinkt weg in de diepte, een tweede schiet toe om te helpendoch wordt door den drenkeling bjj de beenen gegrepen en meêgesleurd. De derde duikt ter redding zijner broe ders onder, doch moet zijne moedige poging ook met den dood bekoopen. Hel drietal werd spoedig opgehaalddoch de inmiddels toegesnelde genees kundigen konden slechts den dood constateren. -Te Utrecht werd gisteren de jaarlijksche algemcene vergadering van het prov. Utrechtsch genootschap voor kunsten en wetenschappen gebonden. De voorzitter, dr. van den Es, hield eene rede over de renaissance der cfas- sieke studiën in Italië en Duitscbland. De belooningen voor de verleden jaar bekroonde prijsverhandelingen werden aan de hb. Miller, te Wisbech, in Engeland, en dr. J. E. Enklaar, te Heerenveen, uitgereikt. Daarna werd hulde gehragt aan de leden, die het genootschap door den dood ver loren had. - Maandag II. is in bet Almeloschc kanaal onder Zwolle een sehipper, die slapende nabij hel roer zat, terwijl zijn knechtje vlak bij hem aan hèt roer stond, over boord geslagen en verdronken. Hij laat eene vrottw en vier hulpbehoevende kinderen achter. Zondag heeft le Veenwoudsterwal een 17-jarig jongeling, twistende met een 16-jarig- meisje, haar een zoo geweldigen schop in de zijde gegeven dat het meisje op de plaats dood bleef. Door den heer van Wassenaer van Catwyck is op de hij de tweede ka mer aanhangige onderwijs-wet als amendement voorgesteld het volgende nieuwe art. 1 (art. 1 van dc wet wordt alsdan art. 2, enz): De wettelijke regeling van het lager onderwijs strekt zich uit tót: 1". de bevordering van de opleiding van onderwijzend personeel; 2®. dc uitreiking van verlof-acten tot bet geven van onderwijs; 3". de regeling van het open haar onderwijs in het algemeen; 4°. de uitbetaling van eene vaste jaar wedde van rijkswege aan eiken onderwijzer, die gedurende één jaar minstens dertig leerlingen op eene gevestigde openbare of bijzondere school onder wijs heeft gegeven. En verder de regeling der bezoldiging van openbare onderwijzers; 51'. de toekenning van pensioen aan de onderwijzers der open bare scholen; 6°. hel bonden door de gemeente van scholen, voldoende zit plaatsen opleverende voor de kinderen wier ouders of voogden onderwijs van overheidswege voor hen begeeren; 7°. het houden van toezigt op het onderwijs; 8". het geneeskundig staatstoezigl op de schoollocalen. In geval van aanneming van het in dat voorstel uitgedrukt beginsel, zul len eenige bepalingen van het ontwerp ntoetcn worden gewijzigd. 's GRAVENHAGE. 26 Junij. Z. M. beeft aan den vice-admiraal 1'. A. van Rees, den kapitein-luit. ter zee W. L. A. Gerieke. den hoofd-ingonicur der marine, advheur voor scheepsbouw. dr. U. J. Tideman, en den luit. Ier zee 1' lil. G. Kruys. ver gunning verleend lot liet aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Si. Stanislaus le lil. aan eerstgenoemde, van ridder der orde van St. Anna 2e kl. aan dc beide volgenden en »an ridder 3' UI. in die orde aan laatstgenoemde, welke ouderscheidingsteekenen hun door den kei zer aller Russen zijn geschonken. -- Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1