Men meldt nit 's HerlogenboschHet water is alhier in de laatste Iwec dagen weder 52 cM. gewassen en heeft thans cene hoogte van 3 87 M. hoven A. 1'. Deze hoogte is op dezen tijd van liet jaar bijna ongekend. Vele bouw- en weilanden, die nog hoop op eenig gewin gaven, zijn weder overstroomd. Door de maréchaussees der brigade te Hulst is naar het huis van arrest te Middelburg overgebragt zekere F. d. K., die zich dezer dagen aan niet minder dan zeven verschillende diefstallen heeft schuldig gemaakt. In Luxemburg heeft zich een voorloopig dames-comité gevormd, be staande uit eclitgenootcn en dochters van leden der regering en van den gemeenteraad, ter inzameling van bijdragen voor een huldeblijk aan prins Hendrik bij gelegenheid van zijn huwelijk. Behalve de gisteren vermelde, door den heer Moens voorgestelde, amen dementen op liet wets ontwerp tol regeling van het lager onderwijs, zijn cok door den heer van den Berch van Heemstede een aantal amendementen op die wet ingediend. Daaronder de volgende: Art. 2 (I. de beginselen der vormleer: te doen vervallen en op te nemen onder de facultative vakken. Art 4. De tweede zinsnede te lezen: Bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur worden door ons zoowel in het belang van de ge zondheid, als van hel onderwijs, algemeene regelen vastgesteld omtrent den houw en de inrigting der localrn, waarin openbaar lager schoolonder wijs gegeven wordt, alsmede omtrent hel aantal kinderen, dat daarin mag worden toegelaten. Art. 8. Te lezen: Bij het onderwijs mogen kweekelingen behulpzaam zjjn, mits zij: n. hun vijftiende jaar ingetreden zijn en hun negentiende niet volbragt hebben; b. tol geene werkzaamheden in de-school gebezigd worden dan de zoodanige, welke zij onder het regtstreeksch toezigt en onder de leiding van een bevoegde verrigtenen c. na drie maanden als kweekeling geplaatst te zijn geweest, in het bezit zijn van een bewijs, niet ouder dan een jaar en onderteekend door het hoofd der school, waarin zij tijdens de afgifte waren toegelaten, dat hun zedelijk gedrag en hunne vor deringen voldoende zijn. Art. 24. Te lezen Het hoofd der school wordt bijgestaan door ten minste een onderwijzer, w anneer het aantal schoolgaande kinderen meer dan dertig bedraagt. De gemeenteraad bepaalt, in overleg met het hoofd der school, het verder aantal onderwijzers onder goedkeuring van den arron- dissements-schoolopziener. in geval van verschil beslist de minister belast met de uitvoering dezer wet. Art. 43. Te lezen: Like gemeente zorgt voor de oprigting en instand houding der openbare schoten voor haar lager onderwijs. De kosten, be doeld in art. 44 onder ab, en g, worden gedragen door hen, die van dit onderwijs gebruik maken en geheven bij een afzonderlijken schoolom- slag, wanneer gecne bijzondere fondsen daarvoor aanwezig zijn. Op dezen omslag zijn de bepalingen der gemeentewet van toepassing. Met uitzonde ring van de on- en minvermogenden bedraagt de omslag van een tot tien gulden per maand voor ieder kind. Art. 48 Te lezen: kinderen nil andere gemeentendie de openbare school bezoeken, worden in den schooloinslag aangeslagen. Voor on- of minver mogende kinderen uit ecne andere gemeente ter school gaande, wordt het betrokken gemeentebestuur aangeslagen in verhouding tot het bedrag dat voor elk der on- of minvermogende kinderen der gemeente zelve uoodig is. Art. 54. De tweede zinsnede te lezen: Hij moet den leeftijd van drie en twintig jaren volbragt hebben en den rang van hoofdonderwijzer bezitten in gemeenten bekend onder den naam van steden. De voorsteller wil voorts de arlt. 45, 40 en 62 doen vervallen, als mede de laatste alin. van art. 61 en de eerste alin. van art. 82. Ook door den heer Verheijeu is een vijftal amendement en op de wel voorgesteld. Omtrent den toestand van de bank van leening wordt in het verslag van den toestand der gemeente Leiden o*cr 1877 medegedeeld dat. sprak men vroeger van voortdurenden achteruitgang, men thans op eene belangrijke uitbreiding van werkzaamheden moet wijzen. Op 1 Januari) 1877 waren in de bank aanwezig 10580 panden, beleend voor ecne som van ƒ01939.25, en op 31 December van dalzelfde jaar w as het cijfer der panden geklommen tot 17427. en de waarde »an de in beleening gegevene lot 83909.25. De vermeerdering van l el aantal panden beloopt alzoo 6841 stuks of ruim 00 pCt. en de vermeerdering \ati het uitgezette kapitaal 21970 of ongeveer 35 pCt. Terwijl op 1 Januari) elk pand gemiddeld /5.85 vertegenwoor digde, was die middenwaardc op 31 Dceember gedaald tot 4.81% De, hoofdoorzaak van die zooveel geringere middenwaardc van elk pand ligt in de omstandigheid, dat het juist de kleinere panden zijn, welke ten vorigen jare den inventaris zoo belangrijk kwamen vergrooten. Het getal van de kleinste panden is verdubbelddat van de kostbaarste onveranderd ge bleventerwijl bij de middensoorten eene vermeerdering voorkwam, welke van 59 lot 20 pCt. verschilde. Daarbij komt nog de omstandigheid dat de publieke veilingen iu den laatsten tijd gedrukt waren en vrij wat minder opbraglen dan vroeger. De belangrijke uitbreiding van den inventaris verklaart den grooten om vang der operatien in hel afgeloopen jaar. Beleend werden 73784 panden voor ƒ308029.75 tegen 40925 voor ƒ193416.50 in 1876. De lossingen klom men van 42073 panden, tegen ƒ196587.50 uitgezet, lot 65769 stuks, eene beleende waarde vertegenwoordigende van ƒ281456 25 in het jongst ver- loopen jaar. Alleen het bedrag van de geveilde panden verminderde en wel tot 1172 stuks, waarop ƒ5203 50 was voorgeschoten, terwijl in 1876 de verkoop nog 1672 panden bevatte, tegen ƒ5663 50 beleend. Die belangrijke uitbreiding der operatien werd zoo niet uitsluitend, dan toch hoofdzakelijk veroorzaakt door de opheffing van de twee verkoophuizen, die met Mei 1877 ophielden Ie beslaan. Van dat oogenblik dagteekent de slerkc ver meerdering der omzettingen. Hel plan om het exploitatie-kapitaal op nieuw te verminderen bleef dientengevolge onuitgevoerd; men zag zich zelfs ver- pligt uitbreiding aan dal kapitaal te geven. Ook aan bel plan tol beper king van het aantal ambtenaren bij de bank werd dientengevolge slechts ten deele uitvoering gegeven. Bij de veilingen werd wel 793.38% meer bedongen dan noodig was om de som, welke op de verkochte panden was voorgeschoten en de daarop verschuldigde renten te dekken, maar toch konden ettelijke panden niet dan met verlies van de hand worden gezel, dat verklaring vindt, deels in de mededinging der verkoophuizen, deels in de verminderde waarde van velerlei grondstoffen. De gemeente ontvangt van liet door baar aan de bank toevertrouwde kapitaal, ten bedrage van 80000, en sedert November van ƒ90000, eene rente van 1721.82 of ongeveer 2 pCl.zoodat men nog verre verw ijderd is van Int maximum van 5 pCt. in het reglement aangewezen. 's GRAVENIIAGE, 21 J'inij. Door Z. M. den koning-groothertog is benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon de majoor van den generale» stal F. M. B. Alewijn. De officier van gezondheid 2' kl. van de laudmagt J. Paré, lijdel jjk gedetacheerd bij hel personeel van de geneeskundige dienst der zeemagt, behoord hebbende tot hel eskader in Oost-Indië en in Nederland terugge keerdis op non-aclivitcit gesteld; wordende voorts zjjn detachement bij de marine ingetrokken, en bij weder ter beschikking gesteld van den minister van oorlog. De officier van gezondheid 2' kl bij de zeemagt P. A. Riscli wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam. Z. M. de koning beeft, naar men zegt, liet voornemen zich in de volgende maand naar Weimar te begeven om bij de viering van bel 25-jarig regerings-jubilé van den groothertog, Hd. schoonbroeder, tegenwoordig te zijn. Z. K. II. prins Hendrik is gisteren ochtend ten 8 ure uit Berlijn op liet Loo aangekomen. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de beraadslagingen over de onderwijswet voortgezet. De lieer HafTmans heeft de grondwet tigheid en de billijkheid van de eischen der voorstanders van hel bijzonder onderwijs, in liet bijzonder van het subsidiestelsel verdedigd. De hli. Lam- brechts, Arnoldt en van Ascli van Wijk sloten zich bij liern aan. De lieer Corver Hooit zag ook in liet ontwerp geen verbetering, maar een verergering van den bestaande» toestand. De heer Lniting, ofschoon bezwaar hebbende, zou voorstemmen, omdat liet ontwerp vele verbeteringen aanbrengt. De lieer Godelroy bestreed bet subsidie-stelsel, met een beroep op de grondwet, die noch openbare confessionele, nocli bijzondere confessionele scholen wil. Bij de tweede kamer is ingekomen een wels-ontwerp tot regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apothe ker. vroedvrouw en apothekers-bediende. Blijkens een bij hel dep. van marine ontvangen telegram, is hel schrocfstoomschip Prinses Maria, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee G. J. Smith, den 20i,eo dezer van Konstanlinopel vertrokken, ten einde via Smyrna de terugreis naar Nederland te aanvaarden. BUITliNLANDSCUK BEU!GTE BELUIK Naar men verneemt zullen waarschijnlijk de kamers tot een buiten gewone zitting bijeengeroepen worden, om goedkeuring van haar te ver krijgen op de oprigting van een ministerie van onderwijs, dat lol nog toe niet bestaan beeft. Te Mcysse heelt Zondag II. iemand zijnen vader, den landbouwer Ver- ryeken, naar aanleiding van een hevigen twist vermoord, door hem in een mestput te stooten. Zijne zuster, die de misdaad zag plegen, stak geen vinger uil om haar te verhinderen. Onmiddellijk daarna stelde zicli de jonge Verrycken in handen van het geregl De schepen, tot wie» hij zicli daartoe vervoegde, zond hem echter weg met de opmerking, dat men zicli aan de zaak zou laten gelegen liggen. Verrycken maakte hiervan gebruik om zicli naar Brussel te begeven, waar bij in hechtenis genomen werd. Bij het eerste verboor loonde bij zicli zeer kalm eu onverschillig KAGELAN». LONDEN, 20 Junij. Op den 63'UD gedenkdag van den veldslag van Waterloo. 18 Jmiij. waren van lien|, die dezen gewigtigen veldiogt medemaaklennog 43 in leven. Van deze genieten 25 nog heel of half soldij, terwijl 18 Z'ch geheel uit ile dienst hebben teruggetrokken Onder hen bevinden zich twee veld maarschalken sir William Rowan en sir Charles Yorke. Te Blackburn zijn op één nate Burnley op twee naal de weverijen geopend; en de opkomst der arbeiders was, hoewel nog niet algemeen, toch aanzienlijk. Het vergaan van het Dnitsche oorlogsschip Grosser Kur/ürsi, in de wateren van Folkestone, heeft aanleiding gegeven tot een treurige industrie: het lijkenvisscben. Een ooggetuige deelt mede, dat Zaturdag niet minder dan 36 vaartuigen met dit doel in zee gingen. Voor het lijk van een ma troos wordt 25 golden betaald, voor dal van officieren meer, naarmate van den rang. De visschersdie lijken aan wal brengenmoeten een kleine zwarte vlag halverstok hijschen. Dan begeeft een sloep met kustwachters zich aan boord, dc lijken worden daarin overgenomen, aan wal gebragt en naar een houten lokaal gevoerd, waar doodkisten in voorraad zijn. De be grafenis geschiedt met militaire eerbewijzingen. rKAAHRIJ K. Zondag aanst. zullen, ter gelegenheid van den Sacramentsdag, de ge bruikelijke processifn in Frankrijk plaats hebben. Te Lyon, Marseille, Toulon en in verscheidene andere steden zijn zij door de plaatselijke over-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2