LEIDSCHE COURANT. N°. 145. ZATURDAG 22 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en l eesldagen uitgezonderd. De prijs dir Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50 nul liet erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, fiatico p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de eapolitiekosten. Afzonderlijke nonmiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents. De prijs der Advertenliön is van 1-4 regels iedere regel meer 25 cenis. BINNENLANDSCI1E BKRIGTEN. LEIDEN, 21 Junij. liet concours, uitgeschreven door de Leidsche Studenten-Vereeniging «Pro Patria", ter viering van haar tienjarig bestaan, dat op den 18d,n dezer op de schietbanen te Katwijk plaats had, en waaraan, op uitnoodiging, deelnamen de Ulrechtsche Studenien-vereemging en de Leidsche Scheipschut- lers-vcreeniging, heelt den volgenden uitslag gehad: Corpswedstrijd op 200 pas. Prijs: zilveren medaille, uitgeloofd door hei bestuur van Pro Pairia, be haald door de Utr. Slud.-Vereeniging, met 23 punten. De premie, voor den schutter, die in dezen wedstrijd de hoogste punten schoot, werd behaald door den heer H. G. C. Marcus, van genoemde ver- eeniging. Wedstrijd op 100 pas, alleen voor leden van Pro Patria. lc prijs de heer J. Loudon. 2e R. C. Baumgarten. 3" n u W. van Panhuys. Wedstrijd op 200 pas. le prijs de heer W. P. Mulié, van de Leidsche Scherpsch.-Vereeniging. 2e B. van Eetenvan de Utr. Stud.-Vereeniging. 3' kapitein Wentzel, eerelid van Pro Patria. 4' 11 G. C. Marcus, van de Utr. Stud.-Vereeniging. 5e s L. J. van der Maesen de Sombrelï, van Pro Patria. 6e M. L. Andre'e Wiltens, van de Utr. Stud.-Vereeniging. 7G. C. D. Uuydecoper, idem. 8» D. B. du Mortier, van de Leidsche Scherpsch.-Vereen. 9J S. Talma Sthecman, van Pro Patria. II edstrijd 300 pas. le prijs de heer D. J. R. Jordcns, van Pro Patria. 2' r J. F. van der Lek «le Clercq, van Pro Pairia. 3C J. A. Uuydecoper. van de Utr. Slud.-Vereeniging. 4e II. Fuchter, van Pro Patria. 5' F. W. van der Plas, idem. 6e J. C. Timmermans, van de Leidsche Scherpsch.-Vereen. 7' e J. E. Vlaanderenidem. edstrijd op de vrije baan, zoo voor de cereenigingen als voor liefhebbers. le prijs de heer G C. D. Uuydecoper, van de Utr. Slud.-Vereeniging. 2e M. L. Andrée Willens, idem. 3e 11. van de Velde, luitenant der Leidsche D.l). Schutterij. 4e e 11. G. C. Marcus, van de Utr. Stud.-Vereeniging. De prijs uitgeloofd voor den besten schutter van de Studenlen-vereeniging Pro Patria, op 200 pas, werd behaald door den heer A. J. van (filters. Genoemde heer had ook een prijs gescholen op 300 pas. doch moest om den loialen prijs te behouden van dezen alsland doen. De rozenprijs werd. na loling tusschen de hh. Andrée Wiltens, kapt. Wentzel, Mulié en Jordcns, aan den heer Andrée Willens toegekend. Na afloop van het concours had er een vriendschappelijk diner plaats op j de bovenzaal der sociëteit Minerva. De uitreiking der prijzen had plaats op Woensdag 19 Junij, des avonds ten 8 ure, op de bovenzaal der sociëteit Minerva. Zij werd opgeluisterd dooi de muziek der kleine kapel van het 4-' regiment infanterie. Na de opening werd aan den luitenant-instructeur van Pro Patria, den heer van Pabst, namens de leden, uit erkentelijkheid voor de vele bewijzen van ijver en be langstelling steeds aan de vereeniging betoond, een prachtige fauteuil aan geboden. ZEd. Gestr. was door dit blijk van erkentelijkheid zeer verrast en betuigde in hartelijke woorden zijnen dank. Hierna had de uitreiking der prijzen plaats door den oud-president, den heer Jac". van Leeuwen. Na den afloop werden de genoodigden de benedenzaal binnengeleid; de socic- teits-commissie had op humane wijze hare localen voor die dagen opengesteld. Voor het bestuur van Pro Pairia was een afzonderlijke tafel gemaakt, waaraan zij hare gasten deed plaats nemen; op uitstekende wijze werd door haar gastvrijheid beloond, de ontvangst en de bewijzen van wellevend heid, op dien avond ondervonden, kunnen niet vergelen worden. Aan de Vereeniging Pro Patria en de commissie der socicteit Minerva zij dus eere! De gemeenteraad van Rotterdam heeft den heer dr. J. II. Jonnes alhier benoemd tot leeraar in de wiskunde, scheikunde en natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool met 3-jarigcn cursus voor jongens aldaar. Door de commissie voor de geneeskundige examens is het getuigschrift voor het arts-examen uitgereikt aan den heer G. C, Eykman, candidaat-arts. Bij hel tweede natuurkundig examen voor de commissie te Groningen zijn toegelaten de hh.M. Straub, J. Th. U. Hermans en J. Bijl. De Koning der Nederlanden, van Nieuwe Diep naar Batavia, den 19'" Junij 's namiddags van Suez vertrokken, kwam, wegens het breken van den lagen-drukzuiger op 80 mijlen alstand van Suez, ter laatstgenoemde plaats den 20rn Juny terug. Blijkens gehouden expertise kan de reparatie te Suez geschieden. Het Zuider-Zendingsfeest heeft Woensdag op de weide van den heer J. Vermei, onder 's Heer Arendskerke, plaats gehad, liet getal aanwezigen wordt op 3000 a 3500 persouen geschat. Vrijdag, 19 Juljj e. k., zal in het lokaal "Odeon" te Amsterdam eene buitengewone algemeene vergadering van de Amsterdamsche kanaal-maat schappij worden gehouden, waarin behandeld zal worden goedkeuring eener met de ministers van waterstaat, handel en nijverheid en van finan cien ter voldoening aan de wet van 24 December 11. gesloten overeenkomst, lot uitstel van de terugbetaling der door den staal aan de maatschappij ter leen verstrekte gelden, ten bedrage van 5% millioen gulden. Naar men uit Haarlem meldt zullen aan de 9jc openbare uitvoering van het Neder! gymnastiek-verbond, aanst. Zondag in de Hertenkamp le houden, 34 a 35 vereenigingen deelnemen, waaronder 1 uit Brussel, 1 uit Gent en i uit Antwerpen. Naar aanleiding van het berigt omtrent de onbekende wespensoort zendt de heer Swierslra, verbonden aan het kon. zoölogisch genootschap Nalura Artis Magis le Amsterdam, aan hel Hbl. de volgende mededeeliug: Toen ik mij, in het begin der vorige week, aan het kantoor vervoegde, trof ik aldaar iemand, eigenaar van nieuw gebouwde percelen, voorzien van een fleschje, waarin eenige levende insectenomtrent welke diertjes cenige nadere inlichtingen werden gevraagd. Terstond na inzage deelde ik in hel bijzijn mijner ambtgenooten mede, dat de bedoelde insecten zeer soed bekend als hout wespen, in systematische werken beschreven staan onder de namen van Sirex gigas en Nirex Juvencus, dat zij van geen den minsten schadelijken invloed zijn in huizen, en dat hunne aanwezigheid aldaar alleen een afdoend bewijs is, dat er bij den bouw dier percelen van nieuw, d. i. nat, in stede van oud, goed gedroogd en belegen hout is gtbruik gemaakt. Ten einde een en ander te staven verzocht ik den belanghebbende mij even le vergezellen naar de bibliotheek van ons genootschap, waar ik uil de werken van Snellen van Vollenhoven, Ratzcburg en anderen, in plaat en schrift, alles dermate duidelijk aantoonde, dat er geen de minste twijfel overbleef. Te Amsterdam is eergisteren bij een vrij hevig en langdurig onweder, in de Rozenstraat bij de Prinsengracht, de bliksem in het dak van een huis en door een ruil in hel zolderluik op straat geslagenechter zonder brand te veroorzaken. Eene juist daar voorbijgaande vrouw, met een kind op den arm, viel, waarschijnlijk door den schrik, bewusteloos neder. Woensdag middag sloeg de bliksem op het ijzeren hek der plaats "Welgelegen", onder Apeldoorn, boog eenige staven krom, liep langs een ijzeren afsluiting over een 30 meter voort en verbrijzelde een drietal houten palen, zoodai dc ijzeren staven er uil vielen, en baande zich toen een weg naar het water. Dc slag was hevig en plotseling. In de nabijheid vielen een paar menschcn, die aan het polen waren, ter aarde, zonder letsel te bekomen. Tc Meppel vervoegde zich dezer dagen bij een paardcnslagter een man met een paard, ontdaan van een gedeelte van den staart en de manen, maar voor het overige goed in hel vlecsch en zeker meer dan 600 waard, daar het pas 4 jaar oud was. De man gaf voor, dat het paard ongemak had en hij Int daarom ter slagting aanbood." De koop werd gesloten voor f 100 en de verkooper vertrok. Den dag daarna kwam de ware eigenaar uil Dedemsvaartwien hel paard ontstolen bleek te zijn, met dc policie en eischle hel paard op, dal ten laatste, na storting van de ƒ100 aan den kooper, weer in handen van den eigenaar kwam. De dtel is gevlogen en niemand kent hem. Volgens de Pr. Zw. C. is het aan de twee te Meppel gestationeerde rijksveldwachters gelukt den dader, zekeren Keesemate Smilde le vatten, liij is gevankelijk naar Zwolle overgebragt.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1