LMD8C1IE COURANT. DONDERDAG 20 JUNIJ N°. 143. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, builen de eapeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Pc prijs der AdvcrlcntiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSC11E BERIGTEN. LEIPEN, 19 Junij. Bij kon. besluit van 16 Jtuiij II. is bepaald, dat de bestaande bepalin gen omtrent de regten en de verpligtingenaan de beschikbaarstelling tol de Indische dienst verhonden, toepasselijk zijn op hen, die voldoend exa men mogten hebben algelegd overeenkomstig art. 92, 2' lid. der wel op bet honger onderwijs; voor zooverre zij. gedurende den tijd dat het besluit van 13 Juli) 1877 nog werktaan de bepalingen van dat besluit aanspra ken mogten kunnen ontleenen, om ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederl Indië te worden gesteld. Pe collecte, dezer dagen langs de huizen der ingezetenen alhier gehou den, ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, heeft opgebragt 30261%. liet invitatie-concert op Zouierzorg, gisteren door den heer Couve'e den inlcekenaren op de zomer-concertcn aangeboden, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan dier muziek-uitvoeringenis uitstekend geslaagd. Dank zij het prachtige weder en den goeden naam van de bekende kapel, onder leiding van den verdienstelijken Vüllmar, was de keurig onderhou den, cn bij deze gelegenheid met vlaggen versierde tuin tot achter toe door Leiden's burgerij bezet. Aan waardering der uitstekend uitgevoerde mu ziekstukken heeft het dan ook niet ontbroken en de beste bewijzen hier voor vond men in de doodsche stilte, die onder zoo vele toehoorders gedu rende de uitvoering heerschte. Ook voor den heer Völlmar is dit een eigenaardig feest geweest. Ieder weet dat eenige dagen geleden de verdienstelijke man zijne 36-jarige dienst vervulling herdacht. Hoe hij zich van zijne taak gekweten heeft, getuigen de bij die gelegenheid gesproken woorden en ook de stoffelijke bewijzen van waardering die hem werden aangeboden. Met regt verheugen wij ons dat toen door den zoo gevierden musicus Punkier de hulde in hel openbaar werd gebragt aan de onmiskenbare verdiensten van den heer Völlmar. Ook de heer Couvée zal zeker zeer tevreden zijn over den dag van gis teren, waarop hij ten duidelijkste kon zien, door de zoo groole opkomst, dal men zijn streven naar waarde weet te schatten. -- Eergisteren avond had eene dame alhier het ongeluk een couvert, met 500 aan geldswaardige papieren, te verliezen, welk couvert gevonden werd door den melkboer Gerril Yromesteyn, wonende aan hel Galgcwater, die Onmiddellijk daarvan aan de policie kennis gaf, zoodat de eigenares in het bezit van het verlorene werd gesteldzij gaf den vinder eene goede belooning. Een dergelijk bewijs van eerlijkheid mag niet onvermeld blijven. Heden middag is aan liet Kort Rapenburg een 4-jarig jongentje, woonachtig in de Sliksleeg, door een passerend rijtuig overreden, en wel doordien dat kind, ter plaatse kersenpitten zoekende, tijdens het voorbij rijden wilde overloopen. De heer dr. Hus heeft spoedig- geneeskundige hulp verleend. Pe verwonding, vooral aan het hoofd loegebragt, moet niet onrustbarend zijn. Heden morgen, ten 8& lire, is zekere Cambier, in beschonken toe stand verkeerendedie aan de Haarlemmerstraat bij de koekbakkerij van de wed. Timp een glasruit had ingeslagendoor de policie in bewaring gesteld. -- De Staatscourant bevat het verslag van den directeur van het kon. kabinet van schilderijen over 1877/78. Ilet Fad. meldt, dat in de East Anglian Daily Times eene uitvoe rige levensbeschrijving voorkomt van Z. M. onzen koning, doch waarvan het slot gelukkig geheel onwaar is. Daarin wordt toch gezegd, dat Z. M. Donderdag ochtend geheel onverwachts te Parjjs zou zijn overledenwer- waarts de koning zich had begeven om de tentooi stelling te bezoeken. Blijkbaar las de redactie in het telegram, dat den dood van koning George berigttc, Holland in plaats van Hanover. Onder een opschrift met groote letters: «Dood van den koning van Holland", plaatste zij toen zijn biographie. Bij gelegenheid van het zendingsfeest, dat op Woensdag 3 Julij op liet Huis te Bennebroek, nabij liet station Vogelenzang, zal gehouden wor den, zullen verscheidene extra-treinen rijden. Als sprekers zullen optreden de lib.: N. II. de Graaf, pred te Amsterdam, openingsrede; W. H. J. Baart de la Faille, pred. Ie Leiden; A. Brummelkamp, pred. te Alkmaar; dr. Cassel, prof. te Berlijn; E. E. Gewin Bzn.pred. te Abcoude; mr. 1'. Lijndrajer. van Arnhem; T. M Looman. van Amsterdam; P. C. van Oosterzee, pred. te llcino; II. Picrson, directeur der gestichten te Hemmen; M. Sjoers, pred. te Dordrecht, dr. J. J. P. Valeton, prof. te Utrecht; A. Voorhoeve, pred. te Dedcmsvaarljhp. van VVeede van Dijkveld, van Utreclii; J. P. G. WeslliofT, pred. te Amsterdam; dr. A. G. J. van Maasdijk llz pred. te Haarlem, ceiste afscheidsrede; 11. V. Hogerzcilpred. te Amsterdam, slotrede. Volgens te Vlaardingen ontvangen berigt uit Hitland, had de eerste jager op 16 dezer nog slechts 11 ton nieuwe Ilollandsche haring aanboord, en wel van 16 schepenwelke daarvoor reeds verscheidene nachten gevischt hadden. De vangst was dus zeer karig. liet geregtshof te Amsterdam heeft den bekenden Hendrik Roeper vrij gesproken van de hem te laste gelegde valschheid in een authentiek ge schrift, door het met een valschen naam onderteekencn van een proces verbaal van den regter-commissaris te Haarlem. Het overwoog o. a. dat hier, het eigenaardig kenmerk van hel voor de misdaad en valschheid ver- cischt boos opzet ontbreekt, en dal de gebezigde leugen kan liggen binnen den kring van verdediging. Nam men het tegendeel aan, dan zou hij de bestaande gelijkstelling van materiele en intellectuele valschheid, een leu genachtige opgave, door een beklaagde in de instructie gedaan en met zijn waren naam onderteekend, ook als valschheid moeten worden gestraft. Te Amsterdam had gisteren in een stal een man het ongeluk in aan raking te komen met eene grasmaai-machine, waarbij hem een der armen werd afgesneden. - Te Leeuwarden had gisteren op de baan aan den Ilarlinger straatweg de jaarlijksche harddraverij met paard en chais plaats om den prijs door Z. M. den koning uitgeloofd. Ilet aantal mededingende paarden was 26. De eerste prijs, eene prachtige gouden zweep, werd gewonnen door de vosruin Zebra, van den heer J. Ypma, te Franeker, pikeur Wybe de Boer; dc tweede prijs, een breed gouden oorijzer, door de zwarte merrie de IVettc, van den lieer K. Veeman, te Marssnm, pikeur Jan de Boer. Voor de 21 beurzen, aan de rijks kweekschool te Groningen vacant, hebben zich 124 sollicitanten aangemeld. 's GRAVENIIAGE. 19 Junij. Tot regt er-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Rotterdam is be noemd dc lieer mr. W. II. 's Jacob, te Rotterdam, en loi kanlonregier- plaatsvervaiiger te Helmond de heer d'. J. L. A. Steyns, directeur der h. burgerschool aldaar. Tot schoolopziener in het eerste schooldistrict van Groningen is be noemd de lieer G. van Milligen. Door Z. M. is aan de na Ie noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde veieischten voldoen, vergunning ver leend tol hel geven van lager onderwijs hier te lande, als aan dc jufvrou wen: .1. C. A. Salomon, geb. te Belfort (Frankrijk); J. Lacombe, geb. te St. Hypolyte (arr. Vigan) (Frankrijk); J. A. van Soest, geb te Singapore (Brilsch Oost-Iudië); M. Carrnihers, echtgenoot van den heer J. Esser. geb. te Manchester (Engeland); L. Wery, geb. te Mettmann (Pruissen); D. Miedcl. geb. te Weissenburg (Elzas-Lotharingen); C. Bothke, geb. te Bromberg (Pruissen); E. Stephens, geb. te Worcester (Engeland); J. M. II. von Tisenne, geb. te Geilenkirchen (Pruissen); M. S. Klippers, geb. teGeilenkirchen (Pruis sen); G. M. II. Bellen, geb. te Breyll (Pruissen); C. L. M. A. Schmitz, geb. te Warendorl (Pruissen); M. Mac Carthy, geb. te Kildorrery (Engeland); M. G. J. Iloogers, geb. te Mechclen, provincie Antwerpen (België'; M. C. Westcrdorf. geb. te St. Gertrudis, gemeente Essen (Pruissen); A. M J. Miiller. gib te Keulen (Pruissen); A. M. 11. Kan, geb. te Bonn (Pruissen); 11. liüsgengeb. te Büderich (Pruissen); G. Gundorf, geb. te Keulen (Pruis sen); A. E. llasebrinkgeb. te St. Gertrudis, gemeente Essen (Pruissen); M. A. M. baronnesse von Lindenati, geb. te Trier (Pruissen); M. J. Jahnes. geb. te Siichtelcn (Pruissen); M. C. Becker, geb. te Boclerheide (Pruissen); E. A. Lcbongeb. te Malmedy (Pruissen); A. Schuiten, geb. te Cohlenz (Pruissen); G. Hoevels, geb. te Nctiss (Pruissen); A. SI. E. Wagener, geb. te Coblenz (Pruissen); C Schneiders, geb. te Echlernach (Luxemburg); en aan de hee- ren: J. J. II. Rix, geb. te Somerleyton (Engeland); F. W. Wirlz, geb. te Wijier (Pruissen); II. Leyssen, geb. Ie Kleincbrogel (België). De hli. G. D. Wijndels de Jongh. te Amsterdam, en f). Fokkens, te Zwolle, thans opziglers bij de landsgebouwen, zijn benoemd lot hoofdop- zigters bij de landsgebouwen. Poor den minister van koloniën zijn G C. de Jongh cn W Kuiper

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1