en de andere sluiker is, naar men later hoorde, door een dubbel schol in been en arm gekwetst. Aan de werkzaamheden van het internationaal congres betredende de spaarbanken, spaarkassen, ondersteuningsfondsen enz., dat van 1 tot 7 Julij a. s. te Parijs gehouden zal wordennemen cenigc onzer landgenooten deel, wier namen wij hier laten volgen zoo als zij voorkomen in hel Journal Officie!hel officiële blad der Franschc regering. Zijn de namen van de congresleden uil andere landen even juist vermelddan zal de lijst van fouten vermoedelijk even lang zijn als de naamlijst zelve. Bedoelde Nederlanders zjju de hr. «Ac Bruynthops," lid der stalcn-generaaldirec teur van hel tijdschrift de Econsmislde heer «Evernig Lange", bestuurder en directeur der spaarkas en lid van den gemeenteraad van Amsterdam; «de procureur den Haag"; de heer «A. Lassen", die eenc geschiedenis der spaarkas te «Tilboury" levert; de heer »A. J. Verwey", lid van de vcreeniging voor siatisli ik 11. Nnind (d.C). Onlangs is gemeld, dat in den Transvaal besloten was, andermaaleene deputatie naar Engeland af te vaardigen, ten einde nader de bezwaren der bevolking tegen den nieuwen staat van zaken kenbaar te maken. Ter voorziening in de kosten dezer zending is alleen in de hoofdstad ingeschre ven voor 1300 i. Naar berekening is voor dat doel 3000 ingezameld. He deputatie is den 14,lrn Mei vertrokken. Tevens circuleert er een adres aan sir Barlle Frere, ten verzoeke eene enquête in te stellen omtrent de handelingen van het tegenwoordig bestuur en sir Th. Shcpstone een anderen werkkring te geven 's GRAVEN11AGE, 18 Junjj. Door Z. M. is vergunning verleend aan den kapitein ter zee jhr. H. O Wichers, minister van marine, tot het aannemen der versierselen van rid der 1' kl. der orde van St. Stanislaus en van kommandeur le kl. der orde van St. Olof, hem rcspeclivclijk door den keizer aller Russen en door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan den luit. ter zee le kl. W. baron van llogendorp, adjudant van Z. K. H. prins Hendrik, tot hel dragen der versierselen van het officierskruis der Leopolds-Ordeen het ridderkruis 1' kl. met eikenloof van den Zahriuger Leeuwhem respecti- vclijk door den koning der Belgen, en door den groothertog vau Baden geschonken. Het bij kon. besluit van 28 April aan de adjunct-commiesen bij het dep. van binnenlundschc zaken 1'. L. de Jongh van Arkel en H. WolfF ver leend eervol ontslag is ingetrokken. Tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbauk te Botter dam is benoemd de heer mr. II. R. B. baron van Lynden, thans substituut- griffier l>ij de arrond.-rcgtbank te Dordrechten lol notaris binnen het arrond. Zwolle. Ier standplaats Ileemsc, de heer G. de Meyier, cand.-notaris le Botterdam. Tot plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland is benoemd de lieer dr. J. J. Couvée, leeraar in de scheikunde aan 'srjjks h. burgerschool te Middelburg. De luit. ter zee 2< kl. J. A. Kloek, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. Na afgelegd examen zijn benoemd tot adspirant-landmeler bij het ka daster. de hceren: M. de Vos, te Zierikzee; J. G. A. Boon, te Leiden; W. Holthuizrn, le Dordrecht; A. J. Welling, te Amersfoort; F. A. Bonte, te Utrecht; S. J. Posthuma, te llarlingen; E. Tobtte Deventer; ,1. Groene- veld. le Groningen; L. Bocquelte Muniinghe, le Groningen; E. B de Vries, te Usquerl (Groningen); W. J. Verhoeven, te 's Gravenhage; J. M 11. Pol len. te Roermond; V. A. Prins, te Arnhem; J. G. ten Bokkel, te Gcesieren hij Borculo; li. Balloortle Utrecht; 11. van Gorkum, te Zwolle; P. Wage- maker. te Botterdam; T. .1. llondius, te Wageningen; J. M. de Waard, te Dordrecht; W. .1 de liaan, te Breda; D. E. Heurard. te Maastricht. De ministers van marine, van waterstaat eu van binneulandsche zaken zullen in deze weck geen gehoor verteriten. Gisteren, den geboortedag van wijlen II. M de koningin, werd door Z K. 11. prins Alexander een bezoek gebragt aan den kon. grafkelder te Delft. In de zitting van de tweede kimcr van lieden zijn de beraadslagingen over de onderwijs-wet voortgezet. De hh. Ilichon van IJsselmonde, Siaymans Vader en Teding van Berkhout hebben hel antirevolutionair standpunt ver dedigd en uiteengezet dal zij vrijheid van onderwijs wenschcngelijkstelling van hel bijzonder met het openbaar onderwijs. Dit ontwerp bevredigde hen allerminst. De heer van Nispen reiuteerdc het antwoord van den minister tegen zijne nota en verdedigde het subsidiestelsel. Door dit ont werp werd geen grief weggenomenmaar werden nieuwe bezwaren ge boren. De heer van Baar deelde die zienswijze. Morgen voortzetting. Voor het geregtshof alhier werd heden behandeld het hooger beroep, door P. J. van der H le IJzcndijke ingesteld tegen een vonnis der arrond- rcglbank te Middelburg, waarbij hij wegens diefstal van vier eenden en tien kippen was veroordeeld tot eene eenzame opsluiting voor den tijd van 183 dagen. Evenals in eersten aanleg hield de beklaagde vol dat hij geen dief stal gepleegd had, maar dat de kippen hem door een onbekende verkocht waren. Uit de verklaringen der getuigen bleek echter zeer veel, waaruit de schuld van den appellant scheen te volgen. Ue adv.-generaal reqnireerde de vernietiging van het Middelburgschc vonnis wat den vorm belieft, doch j veroordeeling van den appellant tot dezelfde straf als daarbij was uitgespro ken. Maandag a. s zal het hof uitspraak doen. Daarna verscheen voor het hof zekere F. S.een schoenmaker le 's Gra venhage. die in hooger beroep de vernietiging verzocht van een vonnis der ilaagsche regtbank. waarbij hij tot 15 dagen eenzame opsluiting was ver oordeeld wegens het toebrengen van een vuistslag op het gelaat zijner schoonmoeder. De man hing een vleijend beeld op van het karakter dier dame eu beweerde dood onschuldig te zijn. De adv.-gen. scheen daar niet veel van te gelooven en reqnireerde bevestiging van hel vonnis der regt bank. Ook in deze zaak zal het hof Maandag uitspraak doen. - Gisteren is alhier de 60'' vergadering der Evang. Luthersche synode geopend. HUITEN LA IN DSCll E HE RIG T E ENGELAND. LONDEN, 17 Junij. Over het algemeen toonen de dagbladen weinig ingenomenheid met de voorloopige overeenkomst, die, volgens de door de Globe openbaar ge maakte stukken, tusschen Rusland en Engeland zou zijn gesloten. Men acht die niet in overeenstemming met het standpunt, dat Engeland vroeger tegenover Rusland heeft aangenomen. Men ziet er in eene transactie, waarbij de grootste voordeelen aan Rusland verblijven. De Daily Telegr. zegt dat het stuk de duidelijke sporen draagt uit Russische bron gesproten te zijn. Deze overeenkomst, zegt zij, moet velen teleurstellen; zij is on duidelijk en in menig opzigt zeker onvolledig, maar zij schijnt aan Rusland veel toe te staan, waartegenover door Rusland weinig in ruil gegeven wordt, terwijl er op meer dan een punt het verlangen uit spreekt om ten koste van Turkije tol overeenstemming te geraken. Ook mist dit vergelijk de voorwaarden eener duurzame regeling der Oostersche quacstie, daar overalnoordelijk en zuidelijk van den Balkanaan de Adrialische Zee en in Azië de elementen voor latere verwikkelingen niet slechts gehandhaafd blijven, maar zelfs met nieuwe vermeerderd worden. Wat hel vooruilzigt betreft, dat Turkije onder Engelands voogdij zal komen, staan wij, zegt het blad, aan den vooravond van groole veranderingen, want dan moeten wij er ons op voorbereiden om, als de tijd daar is, in het bezit te treden eener schitterende erfenis, niet in de boedanigheid van bewindvoerders of curators, maar als heeren en meesters, om die te behouden en zoo noodig tot een bezitting der kroon te maken. Op eene vergadering van de algemcene commissie van het verbond der liberale vereenigingendie le Birmingham gehouden is, werd het wensche- lijk geacht, dat de liberale partij in het parlement zich tegen hel regerings ontwerp betreffende de veepest verzette, daar, door de bepaling, volgens welke het vreemde vee op de landingsplaats moet worden geslagt, de aar- voer van vee verminderd en de prijs van het vleesch verhoogd worden zou. De berigten uit Lancashire doen verwachten dat de werkstaking spoe dig zal ten einde loopen. De schouwburg te Plymouth is in den nacht van Donderdag op Vrij dag een prooi der. vlammen geworden. De brand brak uit even na het ein digen eener voorstelling. Treuriger gevolgen had de brand, waardoor onlangs een schouwburglent te Ahmednugger, in Indië. werd vernield. Gedurende de voorstelling hoorde men het geroep branden bij den hevigen wind stond het uil hout eu zeildoek bestaande gebouw in een oogwenk in volle vlam. Mannen, vrou wen en kinderen trachtten als om strijd den uitgang te bereiken, terwijl brandende stukken hout eu doek op hen vielen en hunne kleederen in brand staken. Engelsche officieren en eeoige inlanders trachtten met eigen levens gevaar de orde eenigermate te herstellen. Herhaaldelijk drongen zij het brandende gebouw binnen en slaagden er in onderscheiden inboorlingen te redden. Ouder de puiuhoopeu vond men 32 verkoolde lijken, hel aantal gewonden bedroeg 50, waarvan er sedert 8 overleden. De inboorlingen waren woedend en de huizen, waar de looneel-directeur en de tooneelisten verblijf hielden, moesten bewaakt worden; toen keerde zich de woede tegen de officierendie zij beschuldigden hen naar den schouwburg gelokt te heb ben. Eene vrouw, wh-r man iu de vlammen omkwam, zeide dat de offi cieren hem vermoord hadden. Haar afgodsbeeld zou dit getuigen; ongeluk kig was het beeld le groot om in de kazerne gebragt te w ordenten einde den schuldige aau te wijzen. Zij eischte toen dat men een muur zou wegbreken oin er plaats voor te maken. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika worden met een nieuwen Indiaanschen opstand bedreigd. Er schijnt een ernstige strijd met Indianen op handen le zijn. De wilden verzamelen ziclt in eene streek tusschen de groole Gampas-prairie en de Salmon River-bergen, een terrein, waar het uiterst moeijelijk is, hen te vervolgen. Een depeche meldtdat zij ver scheiden stations van den Montana-poslweg hebben bezet, waardoor de telegraphische gemeenschap langs deze lijn is verbroken. Generaal Howard berigt. dat de in het noorden wonende Indianen zoo woelig zijn. dat hij geen troepen van daar kan ontbieden, om de vijandelijke beweging te onder drukken. Hel meerendeel der in Montana gestationeerde troepen is naar het noorden gemarcheerd, om de streek te bezetten, die door den Zittenden Stier en de uitgeweken Sioux wordt bedreigd. Generaal Sherman geeft als zijne meeuing omtrent den toestand in hel Indiaansche gebied le kennen, dat de regering dezen zomer de handen vol zal hebben om de grenzen tegen de vijandige operatiën der Indianen le beschermen, en dat de strijd niet tot een enkel gebied zal beperkt zijnmaar in 3 verschillende streken ge voerd zal moeten worden. FKANKRIJK. Na de ministers van oorlog en van openbare werken geraadpleegd te hebben heelt de hoofdcommissaris van de tentoonstelling besloten, dat het garnizoen van Parjjs vrijen toegang lot de tentoonstelling zal hebben. Eiken dag gaat een detachement van 200 man. onder geleide van een offi cier, des morgens ten 10 ure naar de tentoonstelling en vertoeft daar tot 5 ure 's avonds. De soldaten mogen gaan waar zij verkiezen, hetzij alleen hetzij in groepen. Volgens berigt uil Rome heelt de kardinaal Guibert verscheidene bij eenkomsten gehad met den Paus en mar. Frauthi. Naar men verneemt, is beraadslaagd over de wijzigingen in het concordaat met Frankrijk en zijn

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2