WOENSDAG 19 J UNI J De lom ant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen viigczotnlenl. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50, met liet Verslui) der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verstarafzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.SO 's jaars, buiten de eapeditiekuslen. Afzonderlijke nomviers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. Pe prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. STADS-BER ICIiTEN F A T F- N T U Sj ADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patent bladen over het 4,le kwartaaldienst 1877/78. bij het College van Zetters, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet verkrijgbaar zijn van den 18JtD tol en met den 20len Juni e. k.dagelijks van één tot drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 17 Juni 1878. V. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door bem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 13llcD Juni jl. invorder baar verklaard kohier voor de pcrsoneele belasting, dienst 1878/79, van Wijk UI; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden 18 Juni 1878. V. d. BRANDELER. IJ IN N E N LAN DSC HE B ERIG T E N LEIDEN, 18 Junij. lieden, den G3,n gedenkdag van den slag bij Waterloo, wapperde de nationale viag van vele openbare gebouwen en particuliere woningen. Op den middag vertrok van bet raadhuis oen kleine stoet, die. ofschoon hij werd voorafgegaan door de vrolijke loonen der muziek, toch eenen vvccmoedigen indruk moest maken. De alhier bestaande Vereeniging van bet Zilveren Ivrnis, oud-strijders van de jaren 1813 15, tot een 4-lal leden ingekrompen, besloot zich te ontbinden, pn om aan hare banier eenc waar dige plaats te verschaffen bad zij de gelukkige gedachte die aan het ge meentebestuur aan te bieden, ter plaatsing in liet stedelijk museum van oudheden enz. Die banier werd lieden middag op eeuigzins plegiige wijze naar liet museum overgebragt. I)e leden der ontbonden vereeniging en nog een viertal oud-strijders uit het tijdvak van de herwinning onzer nationaliteit, in twee rijtuigen gezeten, werden voorafgegaan door de muziek der diensd. schutterij en gevolgd door den banierdrager, waarbij zich verder aansloten de leden van de eerste en de tweede sectie van het Metalen Kruis, met hunne banieren benevens enkele ridders der Militaire Willemsorde. Die stort werd langs eenige straten en grachten, die hij doortrok, met belangstelling en eerbied begroet. Op de plaats van bestemming, bet stedelijk museum in de Lakenhal, ge komen zijnde, werd de banier met bet Wilhelmus begroet. Vervolgens werd zij mei een kort en gepast woord overgedragen door den voorzitter der vereeniging, den heer J. P. Mablslede (thans te Gouda woonachtig), en met eeue krachtige toespraak in ontvangst genomen door den lieer burge meester, voorzitter der commissie voor de bewaring van oudheden enz. Daarna werd ook nog het woord gevoerd door den lieer E. II. Themps, voorzitter van de tweede sectie der Vereeniging het Metalen Kruis, van wier leden in later lijd, evenais van hen, wier banier thans eene eereplaats in het museum zou innemen, de verdediging van liet geliefde vaderland het ideaal was geweest. Na den afloop der plegtigheid werden de oud-strijdersleden der ontbon den vereeniging, weder met rijtuig naar hunne woningen gebragt. De studentcn-vcrecniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel "Pro Palria" vierde lieden baar tienjarig bestaan door het honden van een concours op de schietbanen te Katwijk. Gisleren avond werden de ieden der Utrechtsche sludenten-vereeniging, die aan hel concours deel nemen, vau liet spoorweg-station algehaald en, voorafgegaan door muziek, naar de sociëteit Minerva geleid, alwaar de plegiige ontvangst plaats bad. De rijkscommissie voor de examens Ier verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal aanvangende den 9!en Junij, ten 9% ure des morgens, ziiling houden Ic Amsterdam, in oen der localen van het Oude Mannenhuis aldaar. Zij. die tot een dier examens wenschcn toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 2 Julij schriftelijk en vrachtvrij aan den voorzitter der commissie kennis geven. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week is de gelieele vloot aangekomen, waarvan de Noordvisschers besomden 35a115 in 8 a 10 dagen, de binnenlekkcrs 50 a 110 in 6 dagen. De vischprjj- zen waren zeer hoog. 20 schuiten zijn met de kustvisscherij geëindigd, om zich voor de haringvisscberij gereed te maken. In de aanstaande zomervergadering der provinciale stalen van Zuid- bolland zullen een aantal onderwerpen behandeld worden. De begrooting van kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1879 is geraamd op 7G547. Volgens het begrootings-onlwerp der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor het volgende dienstjaar wordt ter bestrijding der uitgaven voor gemeld jaar, evenals dc inkomsten geraamd op een bedrag van ƒ245,073.12, gevorderd de heffing van 7 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting (gebouwde en onge bouwde eigendommen) en van, 4 opcenten op die der personele belasting. De posttegemoetkoming aan gemeenten in de kosten tot behoorlijke in- rigting van het lager onderwijs wordt in vergelijking met 1878 tol een verminderd bedrag van ƒ50000 voorgedragen, in afwachting van de beslis- siug omtrent hel hij de wetgevende magt aanhangig ontwerp van wel op hel lager onderwijs. Door de staats commissie te Groningen is het diploma van goed afge legd tweede natuurkundig examen uitgereikt aan den heer II. J. Thorbecke. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Niiuvve Diep naar Ba tavia, is op 17 Junij te rort-Saïd aangekomen. liet heeft den keizer van Duitschlaud behaagdaan de redders van de equipage der op 1 Jan. 11. bij Terschelling gestrande Duilsche schoener ffeser, kapt. Stege, welke redding onder hoogst moeitevollc omstandighe den heeft plaats gevonden, de volgende belooningen toe te kennen: aan de hoofdpersonen hij deze redding, J. J. Spits, W. van Keulen en C. Smits, ieder een gouden zakuurwerk met naamcijfer en kroon van Z M alsmede aan eenige andere l ij die redding behulpzame personen gezamenlijk een bedrag van 113 Een 24-jarig fabrieks-arbeider Ie Delft, die Zondag 11 mei twee kame raden zich naar het terrein der Stille putten buiten de Oost poort aldaar begeven had om vogels te vangen, kwam op een treurige wijze om het leven. Gezeten op liet dak boven een der beerputten trof I cm een toeval, waaraan hij meermalen onderhevig was; hij viel ten gevolge daarvan inden put en was, toen hij er uitgehaald werd, een lijk. Het in het gasthuis te Amstirdam opgenomen echtpaar, dat genees middelen, tot uitwendig gebruik bestemd, had ingenomen, is daaruit her steld ontslagen. De policie zet het onderzoek in deze zaak voort. De gemeenteraad van Arnhem heelt besloten tot het aangaan eener :eldleeuing g'ont ƒ335,000, rentende 4 pCt.ter voorziening in de kosten van de buitengewone werken, welke voorkomen in de begrooting van 1878. In Gelderland is men algemeen druk in de weer met het plukken van kersen. Dezer dagen zijn te Rotterdam met verschillende stoombooUn ruim 25000 mandjes met dit fruit naar Engeland verzonden. De opening van den spoorweg Utsschen Winlerswjjk en Ztitplien is bepaald op 15 Julij en dc opening van de lijn Goch-Wcsrl pp 1 Julij. Tc Heerenveen kwam dezer dagen een persoon, die op de kermis aldaar proeven doet met een electriseer machine, lel de ontdekking dat een Uuil- sclier, die hij hem sedert eenige dagen in dienst was. bem een som van ƒ500 bad ontstolen. De dief was in den vroegen morgen den weg naar Dragten opgewandeld Nog voordal bij daar aankwamwerd bij achter haald. Daar bet vermiste in zijn bezit werd gevonden, kon bij den diefstal niet ontkennen. Men meldt uit Stttard: In den nacht van Maandag op Dingsdag jl. werd door de ambtenaren Simonis en Vissir een fust jenever aangehaald op een onbekende eu zekeren K. uit Milten. De sluikers namen de vlngt en lieten het fust vallen, doch dc ambtenaren zetten hen na en loslen eenige scholen. Eerstbedoelde ontkwam, terwijl lusschen K. en de ambtenaren een vechtpartij ontstond. Het gelukte laatslgemeldenden slniker aan te bon den, en kort daarna werd deze naar Maastricht vervoerd. De ambtenaar Visser bad eenige wonden bekomen aan den arm en bet hoofd. Zijn mak ker was ongedeerd gebleven K. bad een schol in de linkerzijde gekregen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1