LEIDSCHE COURANT. W°. 139. iws. ZATURDAG 15 JUiNIJ De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen run den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, Luiten de esrpeditiekoslenAfzonderlijke nummers der Courant zijn virkiijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. O Cents. He prijs der Advertentie» is va» 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cenls. ST A DS- BER 1C1ITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidhollandvan den 20sle'1 Augustus 1831 (Provinciaalblad n". 110), Doen te weten, dat. Ier voldoening aan het Koninklijk besluit van den lln dier maand tl". 72. de Dankdag of godsdienstige viering der overwin ning van Waterloo ditmaal op Zondag den 16llf0 dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. B11\NENLANDSC11E BEBIGTEN. LEIDEN, 14 Junij. De minister van financiën heeft hekend gemaakt dat voortaan, van den 16'"1 tol den 25sl'° van elke maand, op de gewone kantooruren, ten kantore van alle betaalmeesters, voor zoover de voorraad strekt, voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zullen zjjn bronzen stukken van één cent, ge slagen naar de wet van 28 Maart 1877 en het kon. besluit van 18 April 1877, en zulks in sommen van niet minder dan twintig cents, legen over gave van een gelijk bedrag in ander wettig Nederlandsch betaalmiddel, het welk voor minstens een vierde zal moeten bestaan in Nederlandsche koperen centen. De laatst bedoelde centen blijven inlusschen wettig betaalmiddel, zoolang zij niet op een bij algemeene» maatregel van inwendig bestuur te bepalen tijdstip builen omloop zijn gesteld. 's Lands middelen over de vijf eerste maanden dezes jaars hebben op- gebragl 38,246,216.87% zijnde 513,363.68% meer dan in hetzelfde tijdvak van 1877. De raming bedroeg 39,328,678.10. De commissie voor de geneeskundige staatsexamens heeft tol arts be vorderd den heer E. Wintgcns, doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan de hh. G. C. Sepp en C. Winkler, doctorandi. Door de staatscommissie, zitting houdende te Groningen, is, na afge legd examenbel diploma van 3JeD stuurman voor de groote vaart uitgereikt aan II. de Boer en S. Knappers. Algewezen werden 2 candidaten als 2' stuurman voor de groote vaart, en 3 als 3' stuurman voor de groote vaart. liet stoomschip Koning der Mederlandenvan Nieuwe Diep naar Ba tavia, is op 12 Junij te Napels aangekomen en des nachts van daar vertrokken. In de maanden September en October e. k. zal te 'sGravenhage een examen ter verkrijging van den rang van 2d 11 luitenant bij hel leger hier te lande op den thans nog bestaauden voel worden afgenomen. Hiertoe worden de volgende plaatsen opengesteld: Voor de infanterie 40, waarvan 5 voor het ligtcr examen; voor de cavalerie 5, voor de artillerie 15, voor de administratie 2. Tegelijk met dat examen zal een examen gehouden worden ter verkrijging van den 2deD luitenantsrang bij hel Nederlandsch- Indische leger. Het aantal plaatsen bedraagt: gewoon examen voor infan terie 12, voor artillerie 6; ligter examen: voor inlanteric 5. voor artil lerie 3. Naar men aan de IV. R. C. mededeelt, zon de stoomvaartmaatschappij "Zeeland" voornemens zijn, na de opening vau den spoorweg Amsterdam- IJuiuiden, ecne dienst te openen lusschen de hoofdstad en Queensborough. Uit Rijnsburg meldt men dat de locstand der veldgewassen voor liet meerendeel bevredigend is te noemen. Alleen de tiijen staan over liet alge meen slecht te velde. Het aardappellengewas daarentegen staat zeer prach tig; nog slechts weinige dagen en dit product kan ter markt worden ver wacht. De aardbeziën, met het plukken waarvan men een aanvang heeft gemaaktbeloven een ruim beschot. Naar wij vernemen, meldt de H. C., zullen de festiviteiten ter herin nering aan het feil, dat de Haarlemmermeerpolder 25 jaren droog is, in de volgende week plaats hebben. Op Zondag 23 dezer zullen feestredenen ge houden worden in de kerken; Dingsdag en Woensdag of Woensdag en Don derdag daaropvolgende zullen volksspelen, harddraverij enz. plaatshebben te Hoofddorp en Niettw-Vennep en den volgenden dag zullen de verschillende scholen feestvieren. Door ruime bijdragen is de feest commissie in staat gesteld, het feit op waardige wijze te doen herdenken. Een groot aantal kolonisten, die in de vorige maand uit de gestichten Ommcrschans en Veenhuizen zijn ontslagen, zjjn te Utrecht wederom we gens landlooperjj aangehouden, om vermoedelijk naar luin vorig verblijf terug gebragt te worden. Daaronder waren er verscheidene, die reeds sedert hunne kindsche jaren daar vertoefd hadden. Te Linschoten is door den gemeente-veldwachter, geassisteerd door een rijks-veldwachter, op heeter daad betrapt zekere II. R., in die gemeente wonende, die 's nachts in het land de koeijen ging melken en op die wjjze den eigenaars de moeite bespaarde om melk naar huis te moeten dragen. Aangehouden wordende, bekende de man terstond, dat hij de melk gesto len had. Te Ammerstol heeft een vrouw haar tweejarig kind zoodanig mishan deld. dat het dood bleef. Een onderzoek is ingesteld. Te Baarn heeft zich eene commissie gevormd om eene luisterrijke ontvangst en feestelijkheden voor te bereiden, wanneer Z. K. H. prins Hendrik, ambachtsheer van Baarn, na het voltrekken van zijn huwelijk, met zijne gemalin op Soestdijk aankomt. -• Een jong meisje uit Veendamdat onlangs de kermis Ie Groningen bezocht, vond dat het kunstenaarsleven pleizieriger was dan dat van dienst bode; zij vatte daarom het plan op, zich maar dadelijk bij een troep aan te sluiten en vertrok er mede naar Zwolle. Hare familie werd dit spoedig gewaar en liet haar van daar terughalen. Naar men zegt heeft zij tot aan denken aan haar uilslapje een gebroken arm mede teruggebragl. Maandag namiddag begaven zich drie Woudrichemsche visschers naar Gorinchcm, om Pinksteren te vieren met hunne aldaar wonende meisjes. In eene zeilboot gezeten, hadden zij de onvoorzigtighcid te veel op hunne ken nis van varen te bouwen, daar door den hevigen wind de boot geheel overzij lag, vol water liep, omsloeg en de drie visschers te water geraak ten, die zich aan de omgekeerde boot vastklemden. In dezen hagchclijkcn toestand hadden zij het geluk dat zekere Romeyn zich met zijn zeilschuit in de nabijheid bevond. Niet zoodra had hij het ongeluk bemerkt of hij begaf er zich onmiddellijk heen en had het geluk de drenkelingen te grijpen en boven water te houdentot vier visschers van Woudrichem in een boot licm ter hulp snelden en zoodoende allen van een wissen dood werden gered. Eergisteren nacht is er diefstal gepleegd in de uitspanning de Zwaan, gelegen nabij Oost-Souburg, waar daags Ie voren kermis was geweest. De dief schijnt zich te hebben laten insluiten en heeft des nachts, terwijl de herbergier en diens vrouw in diepen slaap waven, in hel slaapvertrek een bureau weien te openen en daaruit al bet door hen ontvangen geld, ruim ƒ300 bedragende, medegenomen. Door eene achterdeur is hij vertrok ken. Bij hun ontwaken vonden zjj alles geopend en een groot mes naast hun bed liegen. De justitie doet onderzoek. Aan den Kruisberg te Ilunde zijn twee werklieden onder instortende aarde bedolven Een hunner werd levenloos daaronder uitgehaald. Blijkens eene in het verslag omtrent den toestand der gemeente Leiden over 1877, voorkomende lijst van gedane bestratingen zijn er dat jaar ge- straal 23961.77 centiaren voor rekening der gemeente en 28160 23 centiaren voor rekening van anderen. Het ruimen van riolen met groote en kleine 1 spruiten en takken, voor zooveel deze onder de openbare straat en de stoepen gelegen zijn, werd onverpoosd vervolgd. Geregelde voortzetting en vol- toojjing «au eenmaal op grootcre schaal begonnen ruimingen kon bezwaarlijk geschieden aangezien herhaaldelijk op verschillende plaatsen dringend be hoefte aan voorziening bestond. De riolering volgens het stelsel van Liernur bleef op de meest voldoende wijze aan het doel beantwoorden. De pachter der privaalslollen ontving 166,294 liter of kilogram a 12 ets. per kilogram en 211,834 liter a 10 ets., zijnde de pachtsom met 1 Mei gereduceerd op 10 ets. De aanvragen van particulieren om kleine hoeveelheden tegen den dubbelen pachtprijs vermeerderden; 121,130 liter werden verkocht voor 20 ets. De opbrengst der sloffen was dus yC53C5. terwijl de exploitatie- I kosten 1561 51 beliepen. Gedurende een groot gedeelte van het jaar werd op een aantal plaatsen uitgediept, vooral bjj uitmondingen van riolen en tegenover kleine straten ol stegen, die op grachten uilloopcu. Voor het in orde brengen van riolen in de overige wijken waar hel Liernurstelsel niet is ingevoerd werd 9271 91% besteed; de opbrengst der verpachte rioolstoll'en bedroeg ƒ647 87. Op rapport van rooimeesters werd weder

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1