UUITKNLANDSCIIK BKI5 IGTIvY groot ƒ50. De verdediger, mr. Polenaar, achtte de nieuwe jurisprudentie, die men zon invoeren, wanneer men leugenachtige verklaringen van de be klaagden in de instructie strafbaar zon verklaren, bedenkelijk en conclu deerde tot vrijspraak. Te Amsterdam is door collectanten der Nieuwe Zijds-kapel, op den l'n Pinksterdag, des voormiddags, in die kerk ontvangen een gulden, met een bankbillet groot 25, A D 6085, 1 Nov. 1869, met het bijschrift /'Col lecte Nieuwe kerk op 26 Mei 1878". De volgende bemerking, waarvan roede vermelding werd verzocht, was er aan toegevoegd: "deze gift zal tol 5000 gebragt wordenindien voor ds. Pantekoek een liberaal predikant beroepen wordt". Gisteren heeft zich een persoon, na den afloop van een beursbezoek, in het café »de Beurs" op den Dam te Amsterdam door een pistoolschot van het leven beroofd. Te de Rijp heeft dezer dagen een vreemdsoortige diefstal plaats gehad. De eigenares van een stuk landbuiten de gemeentezond er haren knecht heen, om te onderzoeken ol het gras tot maaijen gereed was. Daar aan komende, bevond hij dat het reeds gemaaid was en men tevens het gras medegenomen had. Op een uur afslands van de gemeente Rozendaal is eergisteren eene schuur afgebrand, waarbij twee kostbare paarden en een kalf omkwamen. Te Olloland viel dezer dagen een geblinddoekt kind, dat met eenige andere kinderen blindemannetje speelde, in eene diepe wetering. De tach tigjarige onderwijzer H. van Put sprong onmiddellijk te water en had het geluk het kind te redden Te Eethen in Noordbrabant is Zondag II. in eene herberg twist ont slaan tusschen eenige personen. Nadat de kastelein hen uit zijne woning verwijderd had, werd daar buiten de twist voortgezet; twee hunner, broe ders, werden daarop door twee anderen, een vader en zoon, met messen aangevallen, en het treurig gevolg was, dal een der broeders op de plaats dood bleet en de ander zwaar gewond werd De daders zijn in hechtenis genomen. Uit Maastricht wordt aan het HbK gemeld, dat de processie naar Scherpenheuvel Maandag ochtend, in weerwil van liet bevel der policie, met ontrolde vaandels en hardop biddende, door de stad is getrokken. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt - Volgens een berigt uit Penang zou het disciplinair onderzoekdoor eene commissie aldaar gehouden naar de omstandigheden der aanvaring tusschen de Khedive en de t'o ■rwanrts lot uitkomst hebben gehad, dat de officieren van eerstgenoemd stoomschip niet gestraft zijn geworden. De commissie oordeelde namelijk, dat als beide schepen hun koers hadden voortgezetzij elkander zouden gepasseerd zijnhoewel op zeer korten afstand. Aan boord van de Voorwaarts heeft men klaarblijkelijk gemeend, dat de voorzigtige en door de reglementen aangegeven weg van afhouden gevolgd zou worden en daarop de manoeuvre gedaan. Zooveel is zeker, dat de Voorwaarts, die aan bakboord is ingcloopen kennelijk daardoor bij een tegenkomend schip zich hield aan de reglementaire zijde van het andere vaartuig en dat aan de officieren bezwaarlijk verzuim of achteloosheid zal kunnen verweten worden. Volgens den Zeepost is, onmiddellijk na het vernemen der eerste bijzonderhedendoor de directie der Stoomvaartmaat schappij "Nederland" eene actie ingesteld tegen de Khedive voor de "Admi ralty Court" te Londen, en zoodra de manifesten der lading zijn ontvangen, zullen de belanghebbenden worden uiigenoodigd zich bij die actie aan te sluiten. De "Peninsular and Oriental Company" harerzijds heeft nu de Voonoaarts in regten aangesproken voor het bof te Singapore, doch pogin gen zijn aangewend en worden denkelijk met goed gevolg bekroond, om ook dat proces naar het admiraliteitshof te Londen te doen overbrengen. Aan de tweede kamer is ingediend een wetsontwerp tol regeling van de dienst en hel gebruik der locaalspoorw egen. De strekking er van is om den aanleg van min kostbare spoorwegverbindingen tusschen gemeenten te bevorderen door voor zoogenaamde locaaUpoorwegeu - bestemd voor vervoer, waarbij de belasting, welke door tedere as op de spoorstaven wordt gebragt. hoogstens 10000 kilogram en de snelheid hoogstens 30 kilometer per nur bedraagt hij algemeencn maatregel van inwendig bestuur vrijstelling Ie verbenen van een aantal bepalingen der bestaande wel omtrent liet policie loezigl op de spoorwegen, van 9 April 1875 Tevens wordt voorgesteld op spoorwegen, waarop geen vervoer plaats heelt dan met een snelheid van hoogstens 15 kilometer per uur, genoemde wet van 1875 niet van toepassing te verklaren en zulks met het oog op de stoomlramwayswaarvoor de regering meent dat de zorg veilig kan worden overgelaten aan het gezag, dat met de policie voor de veiligheid van bet openbaar verkeer is belast. 's GRAVENI1AGE, 12 Junij. Tot burgemeester zijn benoemd de bh.: J. J. de Tourton Bruyns, te Abcoude-Raambrugge en Abcoude-ProostdyH. J. Goessens, te Amsten- rade; G. N. de Voogt Jr., te Loosduinen; J. M. de Glopper, te Eiker zee; C. J. de Vuldcr van Noorden, te Oud-Vosmeer. Voorts is aan den heer mr. C. J. Sickcsz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Laren. Door Z. M. zijn benoemd lot ontvangers der registratie: le IJsselmondd' dc beer J. van der Laan, thans ontvanger der registratie te Medemblik; te Oirschot de heer P. II. Velsenthans commies ter directie der registratién te Arnhem De heer VV. van Bechovethans ontvanger der directe belastin gen te Goedereede. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen Ie Numansdorp; en de heer W. Schadd, thans ontvanger der directe belastin gen te Terborg. is benoemd lot ontvanger der directe belastingen te Vrees- w ijk c. a. Tot ijker der malen, gewigten en weegwerkluigen is benoemd de adjnnct-ijkcr M. N. Arends. De hit. A. IloogendtjkA. E. Maas en M. J. de Bont, wier diensttijd als leden van het collegie voor de zrcvisschcrijen was gecin'digdzijn op nieuw als zoodanig benoemd. De luit. ter zee le kl. J. Loots, dienende als lc officier aan boord van het wachtschip le Hellevoetsluis. is op non-activiieit gesteld en vervan gen door den luit. Ier zee 1' kl. G. J. Bnyskes. De tweede kamer beeft heden hare werkzaamheden hervat. De be raadslagingen over de onderwijswet zijn bepaald op Maandag aanst. ten 1 uur. Tegen Vrijdag aanst. is het opmaken eener nominatie voor de vacature in den hoogen raad aan dc orde gesteld. Aanstaanden Zaturdag, 15 dezer, zal de voormalige president der Vcr- eenigde Staten van Noord-Amcrika generaal Grant, en diens echtgenoote. alhier aankomen en hun intrek nemen ten huize van den heer James Birney, Amerikaansch gezant bij ons bof. Ter hunner eere geeft genoemde gezant a. s. Maandag een groot diplomatiek diner. Gok dc minister van buitenlandsche zaken heeft bereids de Amerikaanscbe reizigers tot een diner uiigenoodigd. EN GELAND. LONDEN, 11 Junij. Lord Derby zal het voorzitterschap bekleeden in eene vergadering, welker doel is, een ondersteuninings-fonds voor de weduwen en kinderen van de nabij Wigan omgekomen arbeiders op te rigten. Voor het verzor gen van de 100 weduwen en 300 kinderen zal ongeveer 30000 noodig zijn. Volgens berigt uit Folkestone, is de toestand van het wrak van de Grosser Kiir/ürst door een duiker onderzocht, liet schip is in het midden doorgebroken; de eene helft ligt met den kiel naar boven, de andere helft heelt zijn masten nog. De duiker gelooft, dat het schip door de ontplof fing van de stoomketels gebarsten zal zijn en dat toen de eene helft omge draaid is. Tevens heeft de duiker de schade kunnen opnemendie door de botsing veroorzaakt werd; hij zegt, dat dc eene zijde van het schip geheel gebarsten is; het lek, door den stoot veroorzaakt, is intusschen slechts 3a 4 voet in omvang. Uit Calcutta meldt men dat de groole brug over de Sutlej te Adam- wahan door kolonel sir Andrew Clarke, namens den onderkoning, voor het verkeer is geopend. De bisschop van Lahore hield bij deze gelegenheid eene dienst. De brug wordt als een meesterstuk van bouwkunde in Iudic geroemd. Op verlangen van koningin Victoria heeft de brug den naam van "de keizerin" verkregen. De spoorweg door de vallei van den Indus is thans voor het verkeer gecpend. FKANHHIJH. Maandag had de eerste bijeenkomst plaats van de gezamenlijke jury voor de tentoonstelling. Dc minister van koophandel bragt bij die gelegen heid een welkomstgroet aan de leden. Bij de opening der internationale vee-tentoonstelling te Parijs zjjn twee stieren wild geworden. De een wierp zijn geleider op den grond en bragt hem zware verwondingen toe, de ander wilde zijne woede koelen aan een bronzen stier, die aan den ingang was opgesteld. De pijn, die deze aanval hem berokkende, maakte hel beest nog woedender en met woeste vaart snelde hij naar den ingang van het tentoonstellingsgebouw op het Mars veld. Hier was een moedig oppasser, die het dier bij de hórens trachtte te grijpen, maar de slier wierp hem tegen ecu der palviljoens. De man was spoedig weder op de been en hernieuwde zijn aanval. Ditmaal slaagde hij door de hulp van omstanders beter en werden groole ongeluk ken voorkomen. Tc Compiègne viel dezer dagen een wagen om, beladen met vier vaten zwavelzuur en waarop, behalve den voerman, diens vrouw en driejarig dochtertje waren gezeten. Alle drie werden door de vloeistof als het ware overstroomd. Het kind stierf onder vrceselijkc pijnen; dc toestand der moeder is zeer gevaarlijk; men hoopt den vader in het leven le behouden. Naar men uit Madrid meldt is bij den senaat een w ets ontwerp in be handeling genomen, strekkende tot bet verbieden na een termijn van vijf jaren van de stierengevechten. DV1TNCIILAN U. liet congres zal vergaderen in bel palcis van den rijks-kanselier, dat eerst dezer dagen gereed is gekomen en nu in dienst gesteld wordt. Van den grooten trap komt men in eene vestibule, waarin de kamer uitkomt, die voor de secretarissen van het congres bestemd is; van daar in de groole en prachtig ingerigte zaal, die voor de zittingen van het congres is be stemd. In het midden van die zaal slaat eene tafel in den vorm van een hoefijzer; aan het hoofd van de tafel is de plaats van prins Bismarck, die als voorzitter van hel congres optreedt. In de zaal komen nos twee kamers uit, waar de leden van het congres bijzondere ronferenlién kunnen houden; voorts eene bufletkamer, van waar men door eene soort van veranda in den tuin komt. De toestand van den keizer is reeds zoodanig dat hij voornemens is over eenige dagen naar het slot üabclsberg ie gaan, alwaar reeds toebe reidselen voor zijn verblijf worden gemaakt. Zondag is in alle kerken van Berlijn eene dankdienst voor 's keizers redding gehouden en overal waren de kerkgebouwen bijna te klein om de zamcngcvloeide menigte te bevatten. De toestand van Nobiling is van dien aard dal aan zijn herstel wordt getwijfeld. Naar men verneemt hebben twee broeders van Nobiling, die als offi cieren bij hel leger dienen en zeer gunstig bekend staan, ontslag uil de dienst gevraagd, maar is dit verzoek door den kroonprins niet toegestaan. Vier vrienden van Nobiling, die een paar dagen geleden te Berlijn zijn aangehouden, zijn weder op vrije voelen gesteld. Volgens het eene berigt

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2