LE1DSCHE COilRANT. WOENSDAG 12 JUNIJ. N°. 136, STADS-BER ICHTEN. BliNNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.80 's jaars, huilen de espeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdverlentiCn is van 1—4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 ecnls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n". 95), tot regeling van liet toezicht hij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar. schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeenc kennis, dat door hen op heden ver gunning is verleend aan W. Bergers, tot het oprichten van eenc slach terij en rookery, in het perceel aan de Heerengracht N». 58. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BR AN DELER, Burgemeester. Leiden, 8 Juni 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 Junij. Op 9, 10 en 11 Junij zijn aan het station van den IIoll. spoorweg alhier vervoerd 5711 reizigers; 670 reizigers meer dan in 1877 op de beide Pinksterdagen en den volgenden dag. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, wareH de hoogste prijzen ƒ26, ƒ13.50, ƒ2.80 eu ƒ1.35; de laagste /26, 13.50, 2.70 en ƒ1.35. Gisteren avond, ten ongeveer 9% ure, heeft er in eene der Katwijk- sche bootjes eene onderlinge veetitparijj plaats gehad, waarom de kapitein de reeds in beweging zijnde boot liet aanleggen; de vechters zijn door de policic uit de boot verwijderd, waarna die weder naar de bestemmingsplaats is afgevaren. Ongelukken of verwondingen hebben daarbij niet plaats - gevonden. Zondag in de voormiddag-godsdienstoefening in de Pieterskerk, die geleid werd door prof. Prins, is voor de zending gecollecteerd een bank- billet ad 60 met 4 rijksdaalders. Het bedrag der voor dat doel in de kerken der herv. gemeente gehouden collecte is ƒ191.1214, welke som onder drie zendinggenootschappen wordt verdeeld "Wat Baas Benkers altijd zegt" is de titel van een vliegend blaadje, uitgegeven door de Leidsche afdeehng van de Vereeniging tot bescherming van dierendat door meerdere zal gevolgd wordenter verspreiding onder het volk. De heer Koopmans van Boekeren doet daarinin den hem zoo eigen populairen vorm, hel verkeerde inzien van de stelling van hen, die van dierenbescherming niet willen hoorenalleen op grond dat men liever de menschen moet beschermen. Door eenige voorbeelden toont hij het onhoudbare Tan die bewering aan, daar zij op eene valscheonderstelling rust. Op die wijze behandeld, ktinneu die vliegende blaadjes wel eenig nut stichten. Wij zijn, meldt Sieb.thans in het bezit der juiste opgaven van de aanmeldingen ter deelneming aan den wedstrijd tusschen kweekersknechts en leerlingen, die, van wege de afdeeling Leiden en omstreken der Neder- landsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, in Sept. a. s. te Leiden zal gehouden worden, liet getal dergenen, die hun voornemen daartoe te kennen gaven, bedraagt 49, cn wel: uit Leiden en omstreken 17, uit Rot terdam 11, uit Amsterdam 4, van de Steeg 3, uit Arnhem en Schoonhoven elk 2. en voorts uit Bloemendaal, Leimuiden, Rijswijk, Schiedam, Gouda, Ouder-AmstelBussum, Velp, Zwolle en Heerenveen, elk 1. Ter inzending zijn opgegeven 102 collectie's elk van 10 planten, naar 22 van de 24 arti kels van het programma. Met het oog op den reeds boven verwachting gunstigen uitslag, verleden jaar te Rotterdam verkregen, is in dit opzigt dus een sterk klimmende belangstelling duidelijk zigtbaar. Door de commissie voor het afnemen vau het tweede natuurkundig examen te Groningen zijn toegelaten de hh. R. D. van der Veer en C. Groe- ncveld de Kater. Volgens de Asser Cour. is het eene onjuiste mededeeling geweest dat Drenthe zich niet had aangesloten aan de algemeen in den lande beslaande begeerte om aan Z. K. 11. prins Hendrik, bij zijn aanslaand huwelijk, een huldeblijk aan te bieden. In nagenoeg alle gemeenten dier provincie wor den gelden daartoe ingezameld. De heer W. J. van Gorkorn, oud-superintendent van het onderwijs in de Transvaalsche republiek, is in hel vaderland leruggekeerd. Te Rotterdam is Zaltirdag 11. de tentoonstelling geopend van werk stukken, vervaardigd door ambachtslieden, wonende in de provinciën Noord en Zuidholland, waartoe het plan is uitgegaan van de afdeeling Rotterdam der Maatschappij tot bevordering van bouwkunst. Premiëu zijn o. a. toege kend aan J. llofkes en O. van der Horst, te Leiden, en getuigschriften aan M. de Jong, E. Kerkhoven en A 11. Mooten, te Leiden. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft Zaturdag den koffijhuishouder Plat veroordeeld tot ééne boete van 14twee van 17één van 20 en 37 van f 25, of 3 dagen gevangenisstraf voor iedere boete, en zulks wegens het na middernacht ontvangen van personen in zijne tapperij. Zijn bewe ren dat hij sociëteit hieldis niet aangenomen. Donderdag morgen bevond schipper G. K. zich, met een met steen ge laden schip, tusschen Urk en Schokland, toen hij door een bui overvallen werd. Niettegenstaande de inspanning der opvarenden, man, vrouw, doch ter en knecht, begon het reeds eenigzins lekke schip spoedig te zinken. Eenige visschers, die in de nabijheid waren, poogden het schip le naderen om hulp te verleencn, maar hunne pogingen waren vergeefsch. Tweemaal hadden zij den schipper, die met de bcenen in het touwwerk verward ge raakt was, bij de hand gehad, doch eerst na een uur gelukte het hun zijn lijk op te halen. De knecht had inmiddels moeder en dochter een ijjd lang vastgehoudentotdat zij aile drie door een hooge zee van het schip werden afgeslagen en van elkander gescheiden. De knechi had het geluk een toe geworpen touw nog juist bijtijds te grijpendoch moeder en dochter wer den eene prooi der golven. Het geregtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in zake H. Hin- driks, beschuldigd van kindermoord. Het hof oordeelde, dal hare schuld niet wettig bewezen was, en heeft haar vrijgesproken, met last dat zfl onmiddellijk in vrijheid zou worden gesleld. Dezer dagen stond voor de regtbank te 's Bosch een 15-jarig meisje, de dochter van fatsoenlijke burgerlieden, teregt, aangeklaagd van in drie maanden tijds 27 parapluies le hebben ontvreemd, ten einde voor de op brengst daarvan dasjes en snoeperijen te koopen. Zij stal nooit iets anders, ook geen lekkernijen. Hare verstandelijke vermogens waren nooit bijzonder ontwikkeld; vandaar dan ook, dat haar verdediger op grond van monoma nie vrijspraak vroeg, hoewel het openb. ministerie twee jaren gevangenis straf eischie. Donderdag morgen begaf zich zekere Tilseler, knecht bij een hout handelaar te Venlo, met een kar hout naar Grubbenvorst. Na zich aldaar erg bedronken te hebben, had hij zich met kar en paard weer op reis begeven om huiswaarts te keeren, en onder weg ook nog drank gebruikt, zoodat hij waarschijnlijk geheel en al onbekwaam zal zijn geweest om paard en kar behoorlijk te besturen. Toen Tilseler tegen den avond nog niet was teruggekeerd, ging zijn heer hem zoeken, doch kon nergens zijn spoor vinden, noch vernemen waar hQ zich bevond. Des anderen daags vroeg w erd daarvan kennis gegeven aan de marechaussée, waarop de wachtmeester niet den patroon andermaal op onderzoek uitreed. Ten slotte vonden zjj Tilseler in een dennenbosch dood liggen, het rad der kar nog op zijne keel staan en bel paard ongedeerd nog in de kar gespannen. Het paard scheen geweld te hebben gebruikt om uitliet bosch te gerakendoch hel rad waaronder de ongelukkige lag. zat in een kleine greppel en de as der kar legen een boom. zoodal het paard niet meer voort kon, en aldus had het van ongeveer 4 ure 's namiddags lot des anderen daags 's ochtends aldaar onbeheerd gestaanzonder eenig letsel te bekomen. Bij het vinden van hel Ijjk had het den teugel om den reglcrvoet gedraaid, zoodat de ongelukkige voerman het paard slecht bestuurd moet hebben en toen van de kar zal gevallen zijn. 's GRAVEN11AGE, 11 Junjj. Aan den heer F. II. Kok is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-| laatsvervanger te Sneck, en als zoodanig is benoemd de heer mr. C. C. Paehligadvocaat en leeraar aan de li. burgerschool aldaar. De officier van administratie 1' kl. J. Beijer, uit Oost-Indië terugge keerd, en dc kapitein-luit. ter zee 11. J. S. van der Sloot, laatstelijk sta- lions-kommaudant der zeemagt ie Curasao en van daar teruggekeerd, zijn op non-aciiviteit gesteld. Z. D. 11. de hertog van Nassau, die sedert eenige weken te Amsterdam verloelt, wordt bier ter stede verwacht.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1