li; i Iks (HI; COURANT. 135. 1878. DINGSDAC 11 JUNIJ. Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. 3.50, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de exjwditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdverfcntiCn is van 1—4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 ccnls. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-It Kit IC li TEN De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Gemceniebestuiir van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 5llcn dezer .maand invorderbaar verklaard kohier voor hel patentrecht, 4Je kwartaal (bis), en hel op denzellden datum invorder baar verklaard kohier voor de belasting op het personeel voor een voijaar, beide voor den dienst 1877/78, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de l.eid\che Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 8 Juni 1878. V. d. BUANDELER. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van ƒ2.55, verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 30,l'° April jl.ingevolge art. 182 der Gemeentewet, aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1877. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 17 Juni e. k. BINNEN LA N DSC 11E BE RIGTEN LEIDEN, 8 Jttnij. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren 128 kinderen, als: 62 zoons en 66 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee linggeboorten. Overleden 101 personen, als: 13 mannen, 15 vrouwen, 35 zoons en 38 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 57 paren. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 59 lot 67 volwassen personen en 14 tol 18 kinderen. - Men deelt ons het volgende mede: De belangstelling van dijkgraaf en hoog heemraden *an Rijnland, die zich blijkbaar verder uitstrekt dan tot waterstaat, heeft, omtrent het bewaren van oude kunst in hetGemeenlands- huis van Rijnland, zich door een lollelijk werk doen kennen. In de »regt- kamer", thans de kamer waar de vereenigde vergadering zitting houdt, is het vlak plafond, dat er voor verscheidene jaren gemaakt was en waarbo ven zich nog de oorspronkelijke, gewelfde zoldering bevindt, uitgebroken. Die zoldering is geheel beschilderd geweest. Banden van gebloemd orna ment, die op de snijpunten door rosetten afgedeeld zijn, vormen er vakken, waarop lucht en vogels voorkomen. Zeer verdienstelijk is het werk niet geweest, doch het heeft veel geleden. Aan het penseel van den heer Stor tenbeker, te 's Hage, zou nu de zorg voor de restauratie worden opgedra gen. Voor eenigen tijd is de zoldering van den voorlrol (vestibule) van het Gemeenlandshuis van de dikke kalklaag, even als de trap, met zijn gebei teld loofwerk, van de dikke verwiaag gezuiverd, ten gevolge waarvan nu weer het fraaije eikenhout van beiden er in natuurstaat prijkt. Ook drie schilderijen werden dezer dagen door den heer Hopman, te Amsterdam, verdienstelijk in orde gebragt: het fraaije schoorsteenstuk, uit de vergader kamer, geschilderd door Jan Lievensz, "De Tijd bet Corpus juris aan Justitia brengende, vergezelschap! van de godin Pallas", dat in verscheidene partijen aan Rembrandt doet denkeu; eene afbeelding van den lmi/.e Zwanenburg te Halfweg (Houtrijk en Polanen), door I) Maas, opgetooid met figuren, waaronder vooral de paarden in aanmerking komen; en een zittend man, levensgroot ter halver lijve, gekleed in een tabbaard, met een bonten muts op het hoofd, naar het schijnt een wiskunstenaar. Het laatste stuk, dat breed behandeld, doch van middelmatige verdiensten is, werd geschilderd door den zoon van Jan Lievensz, waaraan de vader de laatste toetsen zou gelegd hebben. Men verzoekt ons onder de aandacht van hel publiek te willen bren gen. dat er verzuimd is op het kerkbriefje mede te deeleu dat er ook bij de Reuionsirantschc gemeente op morgen eene collecte ten behoeve van het Ned. Zendeling-Genootschap zal plaats hebben. - In eene hierachter voorkomende annonce wordt de aandacht van het publiek gevestigd op het van ouds gunstig bekende l ótel Wykerbrug nabij Voorburg. Door zijne aangename ligging aan het water is het in dit jaar getijde eene uitnemende uitspanningsplaats voor gezelschappen of corporatien. In den laatsten tijd is dit hotel geheel gerestaureerd en zijn in de omge ving vele verlraaijingen aangebragl. De eigenaar, de lieer van Lummel, blijft bij voortduring met ijver er zich op toeleggen het genoegen van het publiek zooveel hij vermag te bevorderen. Op de landbouw tentoonstelling, die eergisteren te Apeldoorn werd geopend, is voor boter, uil Zuidholland ingezonden, de eerste prijs toegekend aan J. Hoogstraten, te Sassenhcim, en de tweede prijs aan 1). M. van der llocf, te Oegstgeest. Voor de magere kaas is de eerste en de tweede prijs aan dezelfde iieeren toegekend. Voor kaassoorten, door handelaren ingezonden, is de tweede prijs toegekend aan den lieer J. A. Bos, Ie Leiden. De ten toonstelling is dour Z. M. den koning bezocht. Men schrijft ons uit Stolwijk: Werd een paar jaar geleden de eerste openbare school te Stolwijk aanmerkelijk vergroot, thans gaat zij weder eene belangrijke verbetering te gemoet, door liet plaatsen van eene glazen afscheiding. Reeds zijn bestek en teekeningcii daarvan bij het bestuur inge komen. Zoo toont Stolwijks gemeentebestuur voortdurend, de belangen van het onderwijs voor te staan. Het Staatsblad n\ 81 bevat het kon. besluit van 4 Jttnij II., houdende voorschrilten ter uilvoering van art. 14 van de wet op hel notarisambt/en in n°. 86 van dat blad is opgenomen liet kon. besluit van 4 Junij II., be tredende de uitvoering der wet van 28 April 1876, tot regeling van liet hooger onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat de commiesie, in dit jaar belast met het afnemen van het examen van leerling-apotheker (apothekersbediende)zal zitting houden op Maandag 8 Julij e. k. en de volgende dagen te Middelburg. De minister van waterstaat heeft aan de commissarissen des konings te ken nen gegeven dat het hem uit verscliillende beriglen van de ingenieurs van hel stoomwezen is gebleken, dat in geval van ontploffing van stoomketels niet altijd wordt voldaan aan art. 19 der wet van 28 Mei 1869 en de bij ver schillende aanschrijvingen van de ministers van binnenlandsche zaken ge geven voorschriften. Uit verzuim, waardoor het constateren van den feite lijken toestand, onmiddellijk na het ongeval, onmogelijk wordt gemaakt is veelal het gevolg van niel-nakoming door de gebruikers der stonmioesiellen van art. 18 der wet, ten gevolge waarvan de gemeentebesturen onkundig blijven van hetgeen is voorgevallen. Uit dien hoofde heeft de commissaris des konings in deze provincie de bijzondere aandacht daarop gevestigd en de gemeentebesturen uitgenoodigd. telkens wanneer overtreding van art. 18 (Ier aangehaalde wel van 28 Mei 1869 ter hunner kennis komt. door het opmaken van proces-verbaal, eene vervolging krachtens art. 24, sub A, te bevorderen. De heeren mr. W. van der Vliet, te Amsterdam, voorzitter der ver- eeniging voor de collective laiidbouw-inzending der Parijsche tentoonstelling, tevens jury-lid voor de landbouw-producten, C. J. van der Oudermculente Wassenaar, voorzitter van de Holl. maatschappij van landbouw, en II. M. Hartog, grondeigenaar en landbouwer, te Birneveld, zijn aangewezen om de Nedcrlandscbe regering te vertegenwoordigen bij het van 10 tol 20 Junij a. s. te Parijs te houden internationaal congres van landbouw. Aan de vereeniging "liet Rundvee-Stamboek" is de eerste prijs toege kend voor slieren op de Parijsche tentoonstelling ingezonden. De uitslag der thans geëindigde acie-cxaniens voor liet lager onderwijs in Noordholland is zeer ongunstig geweest. Wanneer men tn kenen, gym nastiek en handwei keu ter zijde laat, dan zijn er slechts 121 acleii uitge reikt, terwijl 379 gevraagd waren. Door wijlen mej. Esther Capadosc, te Amsterdam, zijn gelegateerd: 10C0 aan de Port. Israël, gemeente, 500 aan hel Port. l-raël oude vrouwen- en ziekenhuis «Miseb Nclis" en mede 500 aan de Port. Israël, bewaarschool, allen aldaar. Aan den lieer J. P. T. Géricke, oud-resideul van Banjoemaas, tijdelijk wegens herstel van gezondheid te Apeldoorn woonachtig, is namens de Enropesche en inlandsclic bevolking van de residentie Banjoemaas een kost baar geschenk aangeboden, bestaande in een sierlijke kast van massief nolenboomhoutvan binnen prachtig met paarsch fluweel en zijde bekleed. Deze kast beial een lolledig zilveren theeservies op zilveren blad. verder, op met fluweel bckleede planken, op smaakvolle wijze geëtaleerd, een compleet ij-garoiiutir, groenten-, saus-, suiker- en croquet te-lepels, asperge tang, soeplepel, pnncli-, compot- en confituur-lepels, oestervorken, fruit- srheppers en vele andere kleinere zaken ter completering van liet tafelser vies Aan de binnenzijde der deuren zijn op smaakvolle wijze 60 paar zilveren lepels en vorken aangebragt. Donderdag avond is de nieuwe katoenspinnerij van de firma van Del den te Gronau een prooi der vlammen geworden. Bij bel Veendammer Bencden-Yallaal had dezer dagen een erge mis handeling plaats. De voddenkoopman B. L.uit Muntendam, werd door een aldaar wonend daglooner, onder voorwendsel oud koper Ie willen ver handelen. binnenshuis gelokt, waarop genoemde daglooner, volgens den mishandelde, de Peur grendelde, de liaardlaug greep en den koopman her haaldelijk zulke lievige slagen op het hoofd toebragl, dat het te verwonde ren is dal hij niet doodelijk werd getroflen. Met bloed en wonden over dekt werd de ongelukkige daarna de deur opgeworpen. Door den aldaar gestationeerd-ti rijksveldwachter is terstond pr-ces-verbaal opgemaakt en de beschuldigde heelt te Winschoten reeds een voorloopis verhoor ondergaan. Te Ursem is dezer dagen een grasmaaijer dood in het land gevonden. De man leed aan vallende ziekie. Tusschen Ivuinre en de Lemmer is een met steen geladen schip veron gelukt. Van de hem.inning zijn de knecht en de schipper gered, maar de vrouw en vermoedelijk ook de kinderen zijn verdronken. Vollenhoofsclte vissclters hebben alles in liet werk gesteld om de personen van het vaar tuig te halen. Men vermoedt dat het sehip. hetwelk zwaar geladen was, een lek bekomen heeft.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1