houden, verdacht van zich te Groot Genliout door inbraak en met behulp van valsche sleutels te hebben schuldig gemaakt aan diefstal. Bij zijne aan houding vond men bet geld, alsmede eene hoeveelheid valsche sleutels. In de vorige week kwaui een jougeling, die te Anhalt (Pruissen) als klompenmaker werkt, van een bezoek aan zijne moeder terug, welke in Gaanderen (Ambt-Doetinchem) woont. Op de grenzen werd hij door drie personen aangevallen, die hem niet minder dan twee en twintig messteken en sneden toebragten. Op zjjn hulpgeschrei kwam een Prnissisch ambte naar, die daar digt hij op post stond, toeschieten en deze nam twee der daders gevangen. De derde is nog voorlvlugtig. Ilun slagtofler bevindt zich in hoogst bedcnkelijken toestand. Men schrijft de gruweldaad aan wraak neming toe. Ingevolge een ons gedaan verzoek nemen wij hier uit het Uil. over hel volgende verslag betreffende de LEIDSCHE DEIXWATER MAATSCHAPPIJ. Den 31-l'n Mei werd onder voorzitterschap van den president-commissaris de,n heer de Laat de Kanter, wethouder der gemeente Leiden, de eerste alge- meene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Duinwatermaatschappij gehouden. 134 aandeelen, uitbrengende 79 stemmen, werden op de verga dering vertegenwoordigd. Uit het verslag, namens directeuren mr. VV. van der Vliet en mr. Clt. ltosch Iteitz, door laatsgenoemde uitgebragt, blijkt: dat op 24 December 187G aan de heeren mr. VV. van der Vliet en ut'. Cl». Bosch Keitz concessie werd verleend volgens overgelegde plannen en leekeningeuwelke ter be oordeeling aan de heeren van der Takdirecteur der gemeentewerken te Rotterdam, en Theod. llaug, ingenieur der watfrleiding te 's Gravenhage, waren gezonden en door hen zijn goedgekeurd. Op 13 Januarij 1877 be- gonneu de werkzaamheden, beslaande in het aankoopen van bcuoodigde gronden, het aanvragen van vergunningen voor het leggen van pijpen door gronden, behoorende aan het Rijk, hel gewest en aan particulieren, en het verkrijgen in erfpacht van de noodige gronden voor het graven der kanalen. 'Bij liet domein-, provinciale- en gemeentebesturen, evenals bij particulieren, werd de meeste medewerking en welwillendheid gevonden. De gemeente Katwijk, de heer D. Westerbaan, baron van llerzccle en hel bestuur van het gasthuis van Katwijk-Buiten waren bereid op de meest billijke wijze hunne gronden, voor deze nuttige onderneming noodzakelijk, al te staan; toen zich op eens ecne tegenwerking voordeed, waarop hel minst kon gerekend worden. Volgens het goedgekeurde plan was de rig- ting der buizen van Katwijk naar Leiden over Rijnsbnrg en Oegslgeesl ge nomen, zijnde de kortste en geschiktste weg. Daartoe moest vergunning gegeven worden door de commission, belast met het beheer der grintwegen, de eene van Noordwijkerhoul tot Wasse naar, de andere van Katwijk naar de Groenesteeg. Van eerstgenoemde, waarvan de graaf van Limburg Slirum te Noordwijk voorzitter is, werd de vergunning op zeer goede voorwaarden met de meeste welwillendheid gege ven; van de andere commissie, aan wier hoofd de heer O. baron van Was- senaer Catwijck is geplaatst, werden zoodanige bezwarende bepalingen ge maakt, dat deze met eene weigering gelijk stonden; er werd o. a. eene betaling in geld van ƒ7500 gevraagd. Toen hel gebleken was, dal er onmogelijk eene verandering van voorwaarden te bekomen was en één der concessionarissen zelf bij den heer van Wassenaer eene vruchtelooze poging gedaan had, hem van zienswijze te doen veranderen, werd besloten een anderen weg te kiezen en wel over Valkenburg en het Haagsche Schouw. De noodige vergunningen werden ontvangen van de gemeente Leiden voor de veranderde rigting en van de commissie voor den straatweg, onder voor zitterschap van den heer mr. Lczwijn. van den commissaris des konings in Zuid-Holland en van de heirokken gemeentebesturen. Deze weg, 1000 meter langer en veel kostbaarder door de bestraling, werd door concessio narissen verkozen: zij wilden liever deze opoffering doen, dan toegeven.aan de onbillijke eischen van de commissie, die eene voor de gemeente Leiden zoo heilzame en lang gcwenschte zaak tegenwerkte en aan wier hoofd stond een groot grondeigenaar van Katwijk, de afgevaardigde van Leiden voor de 2e kamer der stateu-generaal. Door dit oponthoud waren de nieuwe plannen eerst tegen hel einde der maand Maart gereed, en werden de aanbestedingen op 31 Maart gedaan. Het werk werd gegund aan mannen van beproefde bekwaamheid en solidi teit, waardoor een waarborg werd verkregen dat het goed en op den be paalden tijd zou opgeleverd worden. De acte van oprigling went den 24,lr'1 April gepasseerd ten overslaan van den notaris Wijnstroom te Leiden, en werden de heeren D. Westerbaan te 's Hage A. van Lenncp te Heemstede tot commissarissen verkozenterwijl de heer de Laat de Kanter reeds als president-commissaris door den gemeen teraad was aangewezen. De werkzaamheden, reeds vóór het passecren der acte aangevangen, wer den met kracht doorgez.eten aan dit voornemen om Leiden reeds tegen het einde van 1877 van water te voorzien, zon voldaan zijn, indien niet de stoomketels volgens de voorschriften'der Duitsche wet, maar iu strijd met de bepalingen hier te lande geldende, waren geleverd. De concessio narissen oordeelden beter deze ketels, die onder een stoomdruk van 4 KG. per vierk. centimeter, volgens de vergunning van 's Rijk ingenieur voor het stoomwezen mogten werken en welke werking in de eerste jaren voldoende zou zijn, niet aan te nemen maar werd besloten de Fried. Wilhelms lltitte te Muhlhtim, die de lcveran»ie van die machines had aangenomen, uit te noodigen deze ketels volgens liet hij hel bestek bepaalde te veranderen hieraan werd door haar met de meeste bereidwilligheid en geldelijke opoffering voldaan. [H otdt vervolgd 's GRAVENHAGE, 7 J-nij. De heer m'. M. Büebner, te Helder, is benoemd lot schoolopziener in het 7' schooldistrict van Noordholland, en aan den liter mr. P. Romeyn is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur en leeraar der rijks- Loogere burgerschool te Middelburg. -- Als consulair-agenl der Vereenigde Stalen van Noord-Amerika te Vlis- singen is erkend en toegelaten de heer P. Smith aldaar. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden: 1». te be palen, dal de coinmissien, belast met het afnemen der examens B en C volgens de artt. GO65 der wet van 2 Mei 1863. voor het jaar 1878, zul- h n zitting houden te Delft; 2°. te benoemen: tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. 61-65) dr. A. C. Oudemans, hoogleeraar aan de polytechnische school; tot leden: dr. H. J. Rink, hoogleeraar te Groningen; dr. G. F. W. Baehr. F. J. van den Berg, dr. J. Bosscha en dr. llehrens, hoogleeraren aan de polytechnische school; dr. B. J. Tidemanhoofd ingenieur, adviseur voor scheepsbouw, te Amsterdam; .1. Kluit, ingenieur van den waterstaat, te 's Gravenhage; G. J. Morre en P. Tétar van Elven, leeraren aan de polytechnische school; D. J. Korleweg, leeraar aan de hoo- gere burgerschool, te Breda; lot lid en voorzitter der commissie voor exa men B, art. 60, en C, art. 61-65; G. van Diescn, hoofd-ingenienr van den waterstaat in Zeeland; tot leden: mr. J. L. de Bruyn Kops, lid der tweede kamer, te 'sGravenhage; dr. J. M van Bemmelen, hoogleeraar, te Leiden; dr. G. F. W. Baehr. dr. F. B. llehrens. F. J. van den Berg, N. H. Ilenket, E. Gugel en E. Steuerwald, hoogleeraren aan de polytechnische school; d'. B. J. Tideman, hoofdingenieur, adviseur voor scheepsbouw, te Amsterdam; L. A. Retivenshoofdingenieur van den waterstaat met verlof, ingenieur in prov. dienst, le Arnhem; W. J. S. J. Blom, ingenieur le kl van den waterstaat, te Utrecht; P. J. Waller, sectie ingenieur bij de staats spoorwegen, te Dordrecht; P. Tétar van Elven. dr. L. C. Levoir, 11. A. Ra- venek en J. A. Snijders, leeraren aan de polytechnische school; E van der Eist, ingenieur der mijnen, te Kerkrade; C. A. Schellema, leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam; die uilgenoodigd worden zich te Delft le vereenigen op zoodanigen tijd, als hun nader door den voorzitter zal worden medegedeeld. Het eereteeken voor belangrijke krijgsverriglingen is toegekend aan den kapitein A. F. Swaan, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, aan den l"n luit. II. Vcrploegh, werkzaam bij de kon. mil. academie, aan den soldaat C J Annyas van hel le reg. inf. Aan het hotel Paulez alhier is afgestapt jlir. mr M. Hehlewier, minis ter-resident van Nederland hij Z M. den Sultan van Turkije. Het geregtshol le 's Gravenhage deed heden uitspraak in de zaken van: 1". L. K.huisvrouw van M. d. W.te Pernis, beschuldigd van kinder moord. De bescli had haar kind, uil gierigheid om het le moeten onder houden, levend begraven, liet hof nam de buitengewone bekrompenheid van hare verstandelijke vermogens als verzachtende omstandigheid aan en veroordeelde haar tot 5.jaren tuchthuisstraf, 2". de gebroeders T.le Rot terdam, beschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift en het gebruik maken daarvan. De oudste werd niettegenstaande zijne ontkentenis veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, terwijl den jongste, die door zijnen ouderen broeder was verleid, eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen werd opgelegd. Het Dbl. meldt thans dal l et berigt van den verkoop van het buiten verblijf «Welgelegen", te Rijswijk, onjuist is. De als kooper genoemde persoon weet van de zaak niets af. Eene publieke vrouw uit de Bagijnestraatdie vroeger te Rotterdam en hier heet teregt gestaan wegens hel bestelen van hare bezoekers, is heden, verdacht van soortgelijk misdrijf ten nadeelc van een polderwerker, naar het huis van verzekering overgebragt. UUiTKtNLANDSCIIK IJKHIGTKN. K ft K I. A X II. LONDEN, 6 Junij. Lord Beaconsfield zal Zalurdag uit Londen vertrekken om over Dover, Calais. Brussel en Keulen naar Berlijn te gaan. Hij zal in de genoemde plaatsen ecniee rust nemen. Lord Salisbury, die vrij wat jonger is dan zijn ambtgenoot, zal eerst Maandag vertrekken. Volgens het rapport van de p. Oriental St. N. Company is tele- graphiscli berigt ontvangen uit l'eitang dat door een raad van onderzoek naar de aanvaring tusscheii de Kh dire, en hel stoomschip Voorwaarts, bij Penang. de gezagvoerder en stuurlieden van eerstgenoemd stoomschip van alle schuld aan de aanvaring zijn vrijgesproken. Aan de Derby-wedrennen hebben 22 paarden deelgenomen. De paar den, waarop de kenners hunne aandacht gevestigd hielden, hebben niet aan de verwachting voldaan. De groote prijs is gewonnen door het paard Sr/tondat weinig of niet vernoemd was. Millioenen ponden sterling zijn ook nu weder door weddenschappen op verschillende paarden omgezet. Eene deputatie uil den raad tier evangelische Alliantie is dezer dagen hij den vice-minister van buitenlandsche zakenden heer Rottrkc, ten ge- hoore geweest, om de regering aandachtig te maken op de voortdurende vervolging van Luthersche geestelijken en anderen, wegens hel houden van godsdienstoefeningen in particuliere huizen en op andere plaatsen in het groothertogdom Hessen. De secretaris der Alliantie verklaarde, dat hetgeen in Hessen voorvalt een pijnlijken indruk moet maken op allen, die prijs stellen op godsdienstvrijheid, en dal men na rijp overleg tot het besluit is gekomen, eene deputatie naar Darmstadt te zenden, met de opdragt om den groot! ertog een memorie le dezer zake te overhandigen. F IS A X K IS IJ K. De senaat had zich Dingsdag moeten bezighouden met een ontwerp van wet op de reorganisatie der hervormde kerk in Frankrijk, doch met bel oog op het belang der zaak en op de enkele dagen dat deze zitting nog slechts duren zal, heeft men besloten met de behandeling lot in de herfst- zitting van dit jaar te wachten. De kamer gaal Zalurdag hoogstwaar-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2