PKH TELEGRAAF. Ctirtjctltjkc S>tatJÏ>. ADVERT ENT1 E N. Men meent als zeker te mogen aannemen, dal de aanslag op het leven des keizers het gevolg is van eene zamenzwering en dal Nobiling door het lol was aangewezen om de plannen der zamengezworenen uit te voeren. De koetsier, die Zondag 11. bjj het binnenrijden met den gevangenis wagen het ongelukheeft gehad van den wagen te stortenis aan de ge volgen overleden. De heer Holtfeuer, die door Nobiling bij het bestormen der kamer door een revolverschot werd gewond, hoopt men te behouden. Naar men verneemt is Nobiling de ontaarde zoon eener achtenswaar dige familie. Twee zijner broeders zijn in dienst als officier, de derde is landhuishoudkundige. Zijn vader is intertjjd ten gevolge van een ongeluk op de jagt overleden. Zijne moeder is later hertrouwd met een gepensio neerd officier. Zijne zuster is gehuwd met een domeinpachtcr. liet huis tinder de Linden n°. 18 behoort tot de erven 16, 17, 18 en 19, die eens het eigendom waren van dr. Strousberg en thans van de bouw maatschappij «Onder de Linden". De huurders dezer vier gebouwen wisse len vaak en zij zien er daardoor eenigermate verwaarloosd uit. De bene denverdieping van 18 is thans ingenomen door het druk bezochte restaurant "Landvogl" van den heer Uusch. liet appartement van Nobiling bestond uit twee kamers aan bet eind van een gang. Het was slecht gemeubeld, maar voor het overige neten gemakkelijk ingerigt. Nobiling had een tamelijk uitgebreide, net gebonden boekverzameling en boven op de lage boekenkast lag eene zorgvuldig geordende verzameling van de nltramontaansche Germania, benevens een vlugschrift over hel centrum. De moordenaar was op een afstand van 20 a 25 meter van het rijtuig, toen de schoten werden gelost. Men beschouwt hel als eene gelukkige omstandigheid dat het schot in scluiinsche rigting, van boven naar beneden, kwam. De kogeltjes kwamen daardoor niet diep in het vleesch en konden gemakkelijk worden verwij derd. Ieder patroon bevatte CO a 70 bagels. T U K K IJ E. Uit Konstantinopel wordt aan de Times gemeld dat de onderhandelin gen over de strategische positiën der verschillende slrijdmagtcn in de nabij heid van Konstantinopel steeds worden voortge/ct. Door generaal Todtleben zou dienaangaande het volgende voorstel zijn gedaan: De Russen bezetten bebeerschende positiën rondom Schumla en Varna, terwijl de Turken den termijn der geheele ontruiming bepalen; eene Russisch-Turksohe commissie maakt een inventaris van het in de vestingen aanwezige oorlogsmaterieel en proviand op, terwijl de zieken en gewonden in de hospitalen blijven. Daags na de ontvangst in het Russische hoofdkwartier van het berigt, het welk de ontruiming meldt, beginnen de Russische troepen hunne achter- waartsche beweging tot de linie Enos, aan de Egeïsche zee, en Demotika Miilia, aan de Zwarte Zee. Zoodra deze beweging der Russen voltooid is, rukken de Turken lot eene nieuw te bepalen neutrale linie vooruit. Riuiien deze linie wordt de orde gehandhaafd voor de helft door Turksche, en voor de wederhelft door Russische cavalerie, terwijl infanterie en artillerie daar binnen niet toegelaten worden. De wederzijdsche voorposten der legers slaan vijf mijlen van elkadr verwijderd. Zoodra de Russische troepen terug getrokken zijn. zal ook de Engclsche vloot de zee van Marmora verlaten. Te Konstantinopel is de toestand nog altijd onheilspellend. De Sultan stelt groot vertrouwen in zijnen zwager Mahmoud-Damad pacha, minister van oorlog, maar deze is zoowel in hooge als in lage kringen niet gezien. Velen vreezen dat, bijaldien de Sultan er niet toe besluit den populairen Mtdhad pacha terug te roepen, er wel eene revolutie zou kunnen uilbarsten, die op den ondergang der dynastie moet uitloopen. BERLIJN, 4 Jnnij. De Post zegt dat de stand van zaken gebiedend vor dert, dat de verantwoordelijke ministers'tol handelen overgaan. Op de kroon rust de ernstige pligt om te handelen. BERLIJN, 4 Jung. De iXordd. AUg. Zeit. meldt: Uit berigten omtrent Nobiling blijkt zooveel met zekerheid, dat hy aanvankelijk wel alle betrek king tot de sociaal-democratie geloochend heeft, doch later niet slechts voor eene zoodanige betrekking uitgekomen is, maar ook bekend heeft dat het volbrengen van de misdaad bij eene getrofleu schikking hem opgedragen was. Tot het noemen van zijne medepligtigen was hij deels onwillig, deels niet bij magie. Hel laat zich tot dusver nog niet uitmaken, of de misdaad voortgekomen is uit een uitgebreid complotdan wel uit een boosaardigen toeleg van een aantal eervergeten personen. PARIJS, 4 Jung. De lieer Waddington ontving gisteren avond de uit- noodiging tot het congres. Hij zal Zaturdag vertrekken, in gezelschap van de beambten Desprez en Duclerc. LONDEN, 4 Jung. In hel lagerhuis verklaarde de heer Bourke, dat de quaestie betreffende Armenië voor het congres komen zou. Sir Northcote, antwoordende op eene vraag van Dilke, zeide dat Griekenland moest genoo- digd worden tot het congres, en dat de Grieksche quaestie daarin moest ter tafel worden gebragt. Op eene interpellatie van Newdegatc werd door sir Northcote gezegd, dat het onraadzaam was een precedent in het leven te roepen, door het zenden van een adres aan den Duilschen keizer na den mislukten moordaanslag. De aan den dag gelegde sympathie was welsprekend genoeg geweest. Ook bad lord Salisbury reeds aan het Ruitsche hof de deelneming van Engeland te verslaan gegeven. ST PETERSBURG, 4 Jnnij De bladen laten zich zeer gunstig uit over het congres. De Ag. Hu sue en het Joum. de St. Pél. nteenen de hoop te kunnen voedendat ten opzigte van de oplossing der Oosterscbe quaestie bet congres een werk zal to istand brengen, dat duurzaam is en den Europe- sclien areopagus waardig. Naar aanleiding van de moordaanslagen op keizer Wilhelm doet liet Joum. dSt. Pét. uitkomen, dat de dwaalleer, welke tot deze misdadige aansla gen geleid heeft en welke de iiist van regeringen en volken verstoort, van karakter internationaal is. Daarom zou men de vraag kunnen stellen, of niet de aanstonds bijeenkomende vergadering van leden der verschillende regeringen zich zou kunnen beraden over middelen, welke Europa beveili gen tegen deze aanstekelijke ziekte. AGRAM, 4 Junij. Ingevolge een in de A grammar Zeit verschenen order, wegens de talrijke rustverstoringen door Bosnische vlugtclingen aan dc grenzenzijn den vlugtelingen voorloopig alle wapens afgenomen. BERLIJN, 4 Junij. Bij de huiszoeking in het redactie-bureau der Ber- lijner Freie Presse en iu de woningen van Rackow, Most en Alter zijn vele papieren in beslag genomen. KONSTANTINOPEL, 4 Junij. Mehemet Ruchdi is afgezet. Safvet, minis ter van buitenl zaken, is tot groot-vizier benoemd. BERLIJN, 5 Junij. Gisteren-avond werd in de localen der ambachtsschool van de sociaal-democratische partij, alsmede bij de hh. Körner en Milkc, welke aan deze instelling verbonden zijneene huiszoeking gedaan. Bij laatstgenoemden zijn alle papieren en brieven in beslag genomen. ROME, 4 Junij. De minister vaii financiën heelt in zijn gisteren medege deeld overzigt van 's lands geldmiddelen verklaard dat de regering zal indienen een ontwerp van wet betreffende het plan eener over 3 jaren te Rome te houden wereldtentoonstelling. ST. PETERSBURG, 4 Junij. De Ag. Passé zegt: »De tegenwoordigheid van de leiders der kabinetten op liet congres en de geestwelkenaar het zich laat vooruitzien, daar zal heerschcn. geven grond tol de hoop dat dc Ooslersche quaestie er behandeld zal worden niet uit het kleingeestig ge- zigtspunt van naijver, maar op een wjjze, welke algemeenc overeenstemming en bevestiging van den vrede van Europa ten doel heeft. Het is te wen- dat prins Gortschakofis toestand hem toelate het congres bij te wonen. Een congres onder zulke omstandigheden als waaronder liet iiu bijeenkomt was bel oogmerk van 's prinsen streven." De kejzer beeft heden een bezoek by Gortschakoff afgelegd. NEW-YORK, 4 Junij. Volgens officiëel berigt doen de Indianen, welke in Idaho gelegerd zijn, strooptogtenwaardoor zij groole verwoestingen aanrigten. De kolonisten vlugten. Verscheidene zijn gedood. Troepen rukken op tegen de stroopers. BERLIJN, 5 Junij. Bulletin 10 uur 'smorgens. De keizer bad een goe den nacht, de krachten zijn toegenomen, de hoofdwonden en verscheidene wonden aan den arm en in den rug beginnen te genezen, de zwelling van den regter arm blijft onveranderd, geen koorts, de eetlust gering. BERLIJN, 5 Junij. Een besluit om den keizer in het waarnemen der regeringszaken door den kroonprins te doen vervangen wordt verwacht. Bismarck bragt gisteren avond geruimen Ijjd bij den kroonprins door. Oubril en Schuwaloff vertrokken gisteren naar St. Petersburg, om den llcl", terug te keeren. Van 3© Mel tot en met 5 Juni 1878. BEVALLEN: A. Brugman, geb Overveld, D. C. A. Kelder, geh. Hoos, D K. J. van Weeren, geb. de Nobel, Z. M. a. van der Linden, geb. Warmond, D. J. C. Borgerding, geb. Kleberg. Z. M. Delfos, geb van Poelgeest. D. 11. C. Boezaard. geb. Sweistra, Z J. Mieog. geb. van der Waals, D. J. van Sleyn, geb. Rijsbergen. D. J. de Jong, geb. van der Waals. D. - M M. Ilelven- st|eyn, geb. Steyaer. 1). - T. Zaalberg, geb. Nieuwenliuyze. D. C van den Berg, geb. Ouwerkerk, I). T. E. Elshof. geb. Wanna. D -- J. E. van der Vlist, geb. Scherjon, D. B Bril lijn. geb. Krel, D A. Rijsbergen. geb. Dobbe. D. J. C. Landzaat, geb. Brokaar, Z. - M. E. Brunger, geb. Keyzer, Z J.Gulde- utond, geb. Treur, Z. J. Le Noble, geb. Flippo, D. "GEHUWD: A. J. Krabbe, jm. en H T. Krabbe.jd. G. vanQuawegen,jm. en M. Metz. jd. S Langenhoff, wed', en E. de Jong, wed®. I' Smit. jm. en M, van Dissel, jd. A. H. Üoove, jm. en T. Kriek, jd. L. Eradus. wed1-, en G. II. Blom, wede. G. Meyler, jm. en M. Brnmmelkamp. jd. W. H. B Oicbels. jm. en T. Jougmansjd. C. Honger, jm en J. M. Dros. jd. OVERLEDENJ. C. A. Roos. Z., 4 j. - J. II. van der Steen. Z.. 5 m. J. Par don, Z., 2 j. J. L. P. van der Kaay, 56 j. - J. Mondt, Z., 18 j. - W. G. Kwaadgras, Z., 17 m. C. J. Charlet, D„ 4 j. W. Batium, Z.. 19j. D. Verbeek, geb. van der Meiden. 50 j. - C. M. van der Reydcn, V., 34j. J. Borché, D., 5 m. J J van Itersou. Z.. 2 m. H. van den Berg, 64 j. B. Slijger, Z., 22 m. C. van Egmond. 54 j. II. Rielmeijer, Z., 7 m. C. M. van der Voorden, D., 11 m. - A. J. H. de Moen. V.. 36 j. G. Rauiak, wed«. W. N. Peyster, 50 j. J. F. Boelen, Z., 1 m B. Schuuring, Z., 6 ui. AKADEM1E-N1EIW8. PROMOTIE AAN DE LEIDSGHE UNIVERSITEIT. Den 5d"> Junij de heer L. Zegers Veeckens, geb. te Amersfoort, in de reglen, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Oner de bevoor deeling bij tweede en verdere huwelijken door toepassing van voorbeelden opgehelderd. GetrouwdC. BONGER en J. M. DROS, die, tevens namens wederzijdsche betrekkingen, dank beluigen voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling. Leiden, 5 Junij. Getrouwd: WILHELMUS H. B. DIEBELS, TieI en TIIERESIA JONGMANS, die tevens, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hrrlclijken dank be tuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 5 Junij 1878. Heden overleed, na een langdurige ongesteldheid, onze geliefde Zuster en Behuwd-zusler AGATHA JOHANNA HELENA, in den ouderdom van 36jaar. Uit aller naam Leiden, 3 Juni 1878. C. G. DE MOEN.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3