LEIDSCHE COURANT. H°. 132, DONDERDAG 6 JUNIJ. Ue our ant verschijnt dagelijks, 7.en- en Feestdagen uitgesonderd. lie prijs der Courant is per vierttiuleel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, mi l het Yirslag der Handelingen ran den Cetneeutiraad 3.3b, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afiunderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaarsbuilen de eapeditiekosten. Afdonder lij he nonmers der Courqnt xijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. I»e der AdverlenliCn is van 1- 4 regels 1. -, iedere regel meer 25 cenls. STADS-RE RICHT EIS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4dm Mei 1872 Gemeenteblad N'. 11): Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijsgelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude f est; voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der l« klasse, voor jongensin het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der lc klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2' klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk straat der 2* klassevoor meisjesin het schoolgebouw aan de Breéstraat; en wel van den 3'l,a tot en met den 15*1'0 Juni a. s., des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van hal/twee tot twee uren, met uitgezondering van den Zondag en de Woensdag- en Zaterdagnamiddagen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidcx, 29 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. BliWNENLANDSClIE BEBIGTEN. LEIDEN, 5 Jung. Het is den commissaris van rijks-pojicie alhier mogen gelukken den dader te ontdekken, die jl. Maandag eene rol, bestaande in papier, lappeu en drukinkt, met petroleum bestreken, brandende op het dak der sigaren fabriek van Voorhoeve C*. aan de Mare heeft geworpen. Iljj bevindt zich in policie-bewaring. Uit hel voorloopig ingestelde onderzoek is gebleken dat in deze aan een kwajongensbalda.ligheid te denken valt. Wij vestigen de aandacht op de hierachter voorkomende advertentie, bjj welke het verschijnen eener pholographische afbeelding van het inwen dige der llooglandsche kerk bij gelegenheid van de uitvoering op eergisteren wordt aangekondigd. Het zal velen zeker genoegen doen in staat te zijn gesteld zich een dergelijk aandenken aan te schaffen. Men schrijft ons: liet vervoer van aardappelen, dat voor 14 dagen met kleine proefjes uit het Westland begon, krijgt nu met iederen dag meer uitbreiding. Zoogenaamde kinnetjes verschaffen reeds de gelegenheid om zich van de jonge vrucht te voorzien, die, als hel weêr gnnslig blijft, tegen de laatste helft van deze maand algemeen verkrijgbaar zal zijn; een verschil van een maand, sedert vier jaren. Ofschoon de bloemkool, die gaarne somber en vochtig weêr verdraagt, niet tierig is geweest, slaan de meeste veldgewassen voldoende. Ook de wynstok miste in den laatsteu tijd warmte om vooruit te komendoch de zomer moet nog beginnen en dan kan eerst met grond ecnig oordeel deswege geveld worden. De examens tot het verkrijgen van den rang van 2' luitenant bij een der wapens van het leger hier te lande of van dat in Oost Indiê zijn afge- Ioopen. Er hebben 80 onderofficieren aan de verschillende examens deelge nomen waarvan er 43 zijn geslaagd. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering van afgevaardigden der departementen van de maatschappij van weldadigheid gehouden. Uit het verslag blykt, dat het jaar 1877 een voor de maatschappij gunstig landbouwjaar was; de winst bedroeg /9286 09y2 tegen een verlies van 4206.82y, in 1876.- Op de veehouding, schapen en varkens daaronder begrepen, werd een winst gemaakt van ƒ5100.13 tegen een verlies van 4111.75 y, in 1876. Op lilt". December bestond de veestapel uit 485 stuks. De opbrengst van de houtteelt bedroeg plus minus j 250 per hectare. In de afdeeling fabriekmatige arbeid leverde de mattenweverij een verlies van ƒ193.19, gaf de julewevery ƒ971.28 winst en de mandenmakerij een ver lies van ƒ21.92.52. Op 1 Januarij 16V7 lelde de bevolking, met inbegrip der ambtenaarsgezinnen, 1832 zielen tegen 1882 op 1 January 1876. Er werden 52 kinderen geboren; 22 personen stierven. Gedurende 1877 zijn 44 kolonisten om verschillende redenen vertrokken; 130 personen arbeidden buiten de kolonie; 14 bestedelingen werden opgenomen, 20 ontslagen. Vijf schoolgebouwen zijn thans iu gebruik. Door commissarissen in Ned.-Indife kon een bedrag van ƒ150 worden overgemaakt. De onbekende weldoener der maatschappij schonk weder ƒ8000, zoodat het bedrag der van hcmpq(^ vangen giften tot 72000 is gestegeu. Voorts werd in 1877 en 1878 ruim ƒ17000 aan giften en legaten ontvangeu. De vooruitzigten der maatschappij z(jn zoodanig, dat men zich niet moet laten ontmoedigen door het ernstig^ van den toestand, maar utoet blijven streven naar hare instandhouding en bloei. Het aantal leden bedroeg in 1877 4738. De geheele winst bedraagt ƒ5035.18. Op 25 Augustus e. k. zal de maatschappij 60 jaar hebben bestaan. Ter vergadering werd besloten een beroep te doen op den minister Tak, opdat de kanaalverbinding met de kolonie verbeterd worde, door verwezen lijking van het kauaalplau BlokzijlGroningen, een wenschelykheid vroeger iu den breede door den heer Takals rapporteur van de financiële commissie der maatschappij, betoogd. Voorts werd besloteu, met waarborging van hel regt der afdeelingen tot vervanging van gezinnen, dit jaar geen nieuwe gezinnen toe te laten. Zaturdag II. is te Delft eene vergadering gehouden der reunie-commissie en van den senaat van hel studenten-corps lot regeling der reunie-feesteu ill het begin der volgende maand. Op Maandag 8 Julij zullen de pinl- sltidenten in hel gebouw der polytechnische school ontvangen worden doof den senaat; daarna matinee musicale en diner van de reünisten. Dmgsdgg 9 Julij optogt en maskerade. Woensdag vauxhall. Donderdag en Vrijdag daaraanvolgende het muziekfeest: uitvoering der Jahreszeiten. Vrijdag-avond bal. Te Rotterdam had gisteren in de groole zaal van de sociëteit Hartpomp de gedachtenisviering plaats van het 25-jarig beslaan der inrigting voor doofstommen-onderwijs aldaar. Namens de tegenwoordige en oud-leerlingen werden aan den heer D. Hirsch, mede oprigter en directeur der inrigting', en aan den heer J. Bikkers, adjunct-hoofdonderwyzcr, die hunne betrek kingen 25 jaren hadden vervuld, fraajje geschenken aangeboden, (jgmeg* het bestuur waren ook aan den heer A. Symons, mede-oprigter ey lid en secretaris van het bestuur, alsmede aan de lib. Hirsch. Bikkers pn ook aan den heer J. G. Derens, onderwijzer in het handteekenendie nietje 25 jarey aan de inrigting werkzaam is geweest, keurige souvenirs aangeboden. Eene openbare les van de leerlingen der inrigting hield de algemeene aan dacht geruimen tijd gaande. Opmerkelijk waren daarbij dinnaal vooral de proeven door eenige leerlingen, jongens en meisjes, geleverd in hel begrij pen van hetgeen gesproken wordt op verren afstand. Door de aanwezigen werden getallen aan den heer Hirsch opaegeven; deze. op eene estrade midden in de zaal geplaatst, maakte de hewcgiua met de lippen alsof hij die getallen uitsprakeu onmiddellijk w erden zij met luider stem opge noemd door de kinderen, die op het tooneel post hadden gevat. Zij haddei) alzoo de beweging der lippen van hun ouderwijzer kuunen waarnemen niettegenstaande de halve lengte van de zaal hen van hem scheidde. Terwijl de heer Mees, als voorzitter van het bestuur, aan het bestuur en de correspondenten der inrigting en aan andere, door hem genoodigden, een diner in den Doele aanbood, werd in het lokaal der inrigting zelve een feest georganiseerd, dat ten 6 ure een aanvang nam eu voor de meeslen tot bijna middernacht voortduurde. Gesteund door vrijwillige bijdragen van belangstellenden was de feestavond voor de tegenwoordige en oud-leerlingen der inrigting op de meest oi.bekrompen wyze georganiseerd. Voor de jeug dige kweekelingen opstijging van luchtballons, voorstellingen in de goochel kunst. tableaux vivants, optogtcn enz., en ten slotte een uitgebreid vuur werk tcrwjjl de tuin met lampions verlicht was. Aan de onderwijzers en de oud-lcerliugeii werd een souper aangeboden. Te Amsterdam is gisteren een polderwerker, die hjj den Zeeburgerdijk de sporen nog wilde oversteken, toen een zaudireiii in aantogt was, ge struikeld, met het ongelukkig gevolg, dat zyne beide beenen werden verbrijzeld. Nabij Utrecht heeft gisteren morgen, even voor half drie, een hevige brand gewoed op eene bewaarplaats van bouwmaterialen, gevestigd op een stuk landgelegen aan den Lcidschen Itijn. Met den meesten spoed waien ditmaal de beide stoom-, benevens meerdere brandspuiten aan wezig, die allen konden werken, omdat het terrein nagenoeg onbelcnd was, en die voor 4 ure den brand meester waren, niettegenstaande nog wel een paar uur daarna de stad als iu een mist gehuld was, ten gevolge van de verschillende bestanddeelenwaaruit de verbrande materialen bestonden. - Te Bcnnekoiii zijn Zondag II. twee jongelingen van 16 en 17 jaar bij het zwemmen verdronken. De kerkgangers vonden de klecdcrcn aan den

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1