PER TELEGRAAF, en Engeland; indien de grondslagen van het congres vooraf worden vastge steld, wenscht de Oostenrijksche regering daarin gekend te worden, zoo wordt van zekere zijde gemeld; doch van een anderen kant wordt verzekerd, hetgeen ook waarschijnlijker is, dat Oostenrijk zijne belangen in handen van het congres zal stellen. Het berigt, betreffende de restitutie, door baron Stieglitz aan de Rus sische wederzijdsche Grondcrediet-vereeniging te geven, omdat hij den oneer lijken kassier Juchanzow zou hebben aanbevolenschijnt ten eenenmale onjuist geweest te zijn. In de Russische bladen wordt althans nu gemeld, dat baron Stieglitz nooit aan restitutie gedacht en den kassier nooit bij de vereeniging aanbevolen heelt. TURKIJE. De op 4 Febr. afgeschafte betrekking van grootvizier, om plaats temaken voor een president-minister, is thans weder in het leven geroepen. De vorige toestand is in dit opzigt weder hersteld. Uit Bucharest meldt men dat de minister van buitenlandsche zaken eene nieuwe nota aan den Russischen agent aldaar heeft overhandigd. Daarin wordt het protest tegen de Russische militaire bezetting hernieuwd, en ge klaagd over de houding der Russische troepen. Van Rumeensche zijde is men thans bezig met de ligting van een nieuw contingent van 24000 man. Uit het buitenland worden voortdurend toezendingen van wapenen ontvangen. Al de manschappen, die zich met verlof bevonden, en de reservetroepen zijn bij de corpsen teruggekeerd. Uit Belgrado meldt men dat kolonel Markovitztwee officiereneen Grieksch priester en vier andere personen in het openbaar te Anjelovatz zijn doodgeschoten. De gevangenen hebben zich, naar men zegt, wanhopig ver zet en moesten met geweld naar de strafplaats gebragt worden. Het dood vonnis, tegen den heer Golobochaum, uitgesproken, is veranderd in twintig jaren opsluiting in de vesting Kolovatz. De voormalige minister Tchumitch zal voor een tweede maal teregtstaan. OOST-I ND IE. BATAVIA, 26 April. Te Soerabaija verlangt men eene hoogere burgerschool met 5-jarigen in plaats van met 3-jarigen cursus. Getallen worden opgegeven van het aantal jongelui, die de school bezoeken, en van de weinigen die in staat zijn elders op de hoogere burgerschool de twee laatste jaren van den cursus af te loopen. De 3-jarige cursus intusschen maakt de jongens ge schikt voor geene enkele betrekking. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den resident van Banjoewangi A. H. G. Blokzeyl; aan den leeraar in de staatswetenschappen en geschiedenis bij de hoogere burgerschool te Soera baija mr. G. T. N. Gori; aan den secretaris der resid. Kediri K Boogaard; aan de predikanten bij de prot. gemeente te Soerabaija en Cheribon A. A. Th. Mounier en J. van der Ven; aan den len commies bij het bestuur over het weduwen- en weezenfonds van burg. ambtenaren in Ned.-Indië H. van Weerden. Ingetrokken: op verzoek, de benoeming van den resident van Riouw D. W. Schiff, lot resident van Djokjokarla. Benoemd: tot resident van Djokjokarta, de resident van Kadoe B. van Baak; tot resident der Pa- dangsche bovenlanden, de resident der Lampongsche districten H. F. W. Cornets de Groot; lot resident van Banjoewangi, de adsist.-resident voor de policie te Soerabaija H. Fitz Verploegh; tot predikant bij de prot. gemeente te Salatiga, de predikant bij de prot. gemeente in Ned.-Indië E. J. van Wisselingh; tot secretaris der resid. Kediri, de ambtenaar op wacht geld M. A. C. Herderschee; tot secretaris der resid. Banjoewangi, F. La Fontaine; tot controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, de controleur 2e kl. L. F. Weslij; lot officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang, de voorzitter van den land raad aldaar mr. W. A. Engelbrecht; tot subst.-officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaija, de le subst.-griffier bij het hoog geregtshof van Ned.-Indië mr. J. H. Abendanon; tot omgaand regter in de le aid. op Java en Madura, de omgaande regter in de 2e afd. op Java en Madura mr. N. van Beers; tot omgaand regter in de 2e afd. op Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit mr. A. A. de Vries; tot griffier bij den landraad te Grissee, de ambtenaar op non-activiteit H. E. van der Woerd; tot subst.- griffier bij den raad van justitie te Padang, mr. A. C. J. Helfrich; totproc.- generaal bij het hoog geregtshof van Ned.-Indië, tevens advocaat fiscaal voor de land- en zeemagt, mr. F. F. L. U. Last, onlangs van verlof uit Neder land teruggekeerd; tot controleur lc kl. bij het binnenl. bestuur op de be zittingen buiten Java en Madura, de controleurs 2' kl. G. van Genderen Stort en A. J. Haaxman; tot officier van justitie bij den raad van justitie te Amboina, de griffier bij dat college mr. C. B. J. A. Wierdels; tot audit.- militair bij den krijgsraad te velde te Atchin, de tijdel. subst.-audit.-militair bij dien krijgsraad mr. J. J. F. Rigail Certontot officier van justitie bij den raad van justitie te Padang, de president der landraden le Padang en te Priaman mr. L. G. Bouricius; tot president der landraden te Padang en te Priaman, de officier van justitie bij den raad van justitie te Tadang, mr. L. H. E. Crocs; tot secretaris der resid. Batavia, de hoofdcommies op het resid.-bureau aldaar jhr. J. H. Hora Siccama. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den majoor der genie L. J. Resner; aan den 2en luit. der inf. N. G. Schenk; aan den meesterknecht-instrumentmaker bij den art.-constr.- winkel le Soerabaija C. J. Mulder. Vergund: op verzoek, om naar Neder land terug te keeren, aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.- Indië gedet. 1luit. der inf. J. N. Hardeman. Geplaatst: bij hel hospitaal te Weltevreden, de dirig. officier van gezondh. le kl. A. E. Neeb, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Departement van marine. Benoemd: bij het vak van scheepsbouw aan het marine-etablissement te Soerabaija, tot 2e° opziener, de kommandeur J. Day vetter; tot kommandeur, de vicc-kommandeur C. van Hoek. ATHENE, 31 Mei. De Engelsche consul heeft berigt ontvangen van den ambassadeur Layard, meldende dat de Porie weigert met de opstandelingen op Crela een wapenstilstand te sluiten. De vijandelijkheden op het eiland zullen hervat worden. BERLIJN, 31 Mei. Het berigt der Nat. Zeit., dat de uilnoodiging tot bijwoning van het congres door de Fransche regering ontvangen zou zijn, is volgens uit stellige bron ingewonnen inlichtingen onjuist. De uitnoodi- gingen aan de verschillende kabinetten zijn nog niet verzonden. DOVER, 31 Mei. Voor zooveel tot dusver bekend is, zijn 160 personen der bemanning en 23 officieren van het Duitsehe pantserschip Grosser Kur- fürst gered. De geheele bemanning bestond uit ongeveer 500 koppen. LONDEN, 1 Junij. Daily News heeft reden te gelooven dat het par lement in de eerste dagen der volgende week de mededeeling zal ontvangen dat de schikkingen voor het bijeenkomen van het congres gemaakt zijn. De Standard geeft een verzekering van gelijken aard. De Times meent dat nog zeer vele punten van ondergeschikt belang te regelen zijn en over- eenstemming allezins wenschelijk is. De Daily Telegr. meldt dat lord Beaconsfield waarschijnlijk Engelands eerste vertegenwoordiger op het con gres zal zijn. PARIJS, 31 Mei. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft gisteren van kardinaal Franchi, staatssecretaris van den Paus, de volgende dépêche ontvangen: "De II. Vader zendt uit den grond zijns harten zijnen bijzonde ren zegen aan alle personen, die gehoor geven aan de oproeping van Uwe Eminentie en godsdienstige handelingen verrigten als boete voor de godde- looze manifestatie, welke heden is gedaan. WEENEN, 1 Junij. Bij de heden gehouden seriën-trekking der Oosten rijksche loten 1864 zijn uitgeloot de seriën 52, 103, 629, 693, 840, 959, 1144, 1414, 1835, 1937, 2317, 2684, 2795, 3149. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde premiëntrekking zijn de hoogste prijzen gevalle op serie 840 n°. 93 200,000 fl., serie 959 n». 50 20000 fl,serie 693 n°. 84 15000 fl. en serie 3149 n°. 67 10000 fl. INGEZONDEN. Het geluksdevies»Wo gewinnt man jedes Mal? Bei MINDUS MARIENTHAL!" heeft zich door talrijke winsten, o. a. de voor korten tijd getrokken premie van 242,400 mark, eene zoo groote bekend heid verworven, dat allen liefhebbers van het spel de firma MINDUS MARIENTHAL ten zeerste wordt aanbevolen. Blijkens de annonce in het nommer der Courant van heden heeft er spoedig weder eene verloting plaats, voor welke genoemde firma originele loten verzendt, waarop in het bijzonder opmerkzaam wordt gemaakt. INGEZONDEN. Mijnheer de Redakteur! Toen ik gisterenavond een brief wilde werpen in de hulpbus aan de Hee rengracht alhier, was mij dit onmogelijk, tenzij ik er eerst een anderen brief uithaalde, die de plaats van zijne voorloopige bestemming maar half scheen te kunnen bereiken. Daar mij dit laatste zonder eenige moeite gelukte, zoo acht ik dit van genoegzaam belang om hierop de bevoegde autoriteit opmerkzaam te maken. Vooral ook omdat zoo dikwijls brieven ter bezorging worden opgedragen aan personen, die bij de goede bezorging weinig of geen belang hebben en daarom weinig onderzoeken of het hun toevertrouwde niet te spoedig op zijn tocht door de bus blijft steken, meen ik dat het algemeen belang vor dert, dat verandering worde gebracht in de constructie dier hulpbussen, hetgeen ongetwijfeld met weinig moeite zal kunnen geschieden, en de waarde dier inrichtingen aanmerkelijk zal verhoogen. U dank zeggende, mijnheer de redakteur, voor de plaatsing dezer regelen in uw veelgelezen courant Uw Dw. Dienaar, P. ONZE PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. De aankondiging dat ons kohier voor de plaatselijke directe belasting 1878 reeds gereed is, verdient een welkomstgroet, omdat de grootst moge lijke ruimte van tijd voor de betaling den belastingschuldigen het aange naamst is. Wij meenen het woordje reeds hier van pas te hebben neèrge- schreven, want dat ditmaal de samenstelling van het kohier een in menig opzicht belangwekkende geschiedenis heeft gehad is wel aan te nemen, en dat daarin naast eenige opbeurende vele inderdaad moeielijke periodes voor kwamen is ontwijfelbaar. Zonder de hulp van eene bijzondere com missie moesten Burgemeester en Wethouders voor de eerste maal het kohier naar den grondslag vastgesteld bij Raadsbesluit dd. 22 October 1877 opmaken, en ieder die ooit iets te doen heeft gehad met de invoering van nieuwigheden in eene administratie die cijnsregeling ten doel heeft weet dat die nieuwigheden zelden zonder weêrzin worden ontvangen. Zoo het om tijdsbesparing een voordeel is dat die zaken mondeling worden be handeld, dan brengt toch ook die persoonlijke aanraking eigenaardige be zwaren meê; en als zoo'n lastig werk zoover gevorderd is dat het resultaat aan de burgerij kan gepresenteerd worden, is het een gelukwensch waard. Al was deze klassenbelasting uit haar aard niet vol stekels en doorns, dan nog mocht men voor den eersten keer geen volmaakt kohier verwach ten. Misschien zal het een regen van reclames uitlokken. Wij zeggen niet hoe meer zoo beter, maar toch, aangezien deze soort van belasting er is om te blijvenzal de heffing onmogelijk anders dan door justificatie en verificatie, waartoe reclames het middel zijn, een wezenlijke Inkomsten belasting kunnen worden Er zullen waarschijnlijk zoowel te hoog als te laag aangcslagenen zijn, en om der wille van recht en orde hopen wij har telijk dat de eerste niet zonder vrucht zullen reclamecren, en dat de laatste uit plichtbesef ook in de Gemeente-kas zullen storten het bedrag waarvoor zij te laag zijn aangeslagenal kunnen zij dat in stilte ten eigen bate aanwenden. D. H. AKADEMIE-NIEUW9. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den lstfD Junij de heer R. T. F. Reudler, geb, te Haarlem, in de letteren, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, Tirocinia critica in üio- nysii tlalicarnassensis Antiquitales li omanas. Denzelfden dag de heer J. Burkens, geb. te Kralingen, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Een experimenteel onder zoek over het ontstaan van longontsteking. PROGRAMMA TAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 4 Junij, des avonds ten half zeven ure, onder directie van den Heer II. Völlmar. le Afd.: 1. «Henriette-Marsch", Dunkier; 2. Ouverture de l'opéra »Les Amours de Crispin", de Coninck; 3. Fantaisie sur »Une Chanson Creole", Leon Chic; 4 «Friihlings-Gemiihts- Ivlange", Walzer, Dunkier; 5. Souvenir de l'opéra de Flotow «L'Ombre", Steenebruggen. 2' Afd.: 6. Ouverture «Die Zauberflöte", Mozart; 7. "Fest- Gesang an die Kiinstler", Mendelssohn; 8. Le Soir", Romance, Gounod; 9. Grande Fantaisie de l'opéra de Rossini /'Moïse", V. Bender; 10. /'Par-ci Par-la", Polka, Reuland. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6