BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3 Junij 3878, JY'K 3H9. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 1 Junij. De Staatscourant bevat een staat van afkoop van tiendenover het jaar 1877. Blijkens dien staat beliepen in dat jaar de afkoopprijzen eene som van 1,087,517.30% als: staatsdomein 72348.52%, kroondomein!1 236,679.07% tienden van particulieren 778,489.70%. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 53 tot 72 volwassen personen en 12 tot 18 kinderen. Gedurende de maand Mei 1878 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 2024 portiën warme spijs, 296 portiën vleesch, 37% portiën spek, totaal 2357% portiën. De commissie voor de geneeskundige examens heeft tot arts bevorderd den heer D. Bakker, med. doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer D. Gorter, med. doctorandus. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Ilage deden gisteren voor de handwerken 13 candidaten examen. Er werden 7 toegelaten, als: C. J. H. J. Berckenhoff, uit Schiedam, voor nut en smaak; J. E. Broek, uit Schiedam, voor nut en smaak; M. J. Comijn uit O-, en W. Barendrecht, voor nut; D. tleule, uit Hendrik-Ido-Ambaeht. voor nut; S. M. Koppenduit Gouda, voor nut en smaak; A. C. Ris, uit Schiedam, voor smaak, en M. E. B. Schaap, uit Schiedam, voor nut. Onder bepaalde voorwaarden tot uitbreiding van de instelling is ten behoeve der kweekschool voor zeevaart te Leiden voor de eerstkomende 26 jaren uit 's rijks schatkist een jaarlijksch subsidie van ƒ10000 beschik baar gesteld. Dv. 'sGr.) Blijkens een uit Nederl. Indië ontvangen telegram, is de voor Neder land bestemde brievenmaal aan boord van het stoomschip Voorwaarts welke bij de ramp, aan dat vaartuig overkomen, werd gered, den 278ltn dezer per Britsche pakketboot verder verzonden. De bedoelde brievenmaal kan alzoo omstreeks den 289,en Jnnij a. s. te Brindisi worden ontscheept. Het stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 30 Mei van Port-Saïd vertrokken. De Prins Hendrik is op 29 Mei te Batavia aangekomen. Ds. W. S. C. Deyllpred. bij de Waalsche gemeente te Delftheeft voor het beroep naar Zwolle bedankt. Tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool te Veendam is benoemd de heer V. C. E. M. E. Fracker, te Leiden. Te Schiedam is Woensdag nacht brand ontstaan in een pakhuis aan de Koningsstraat, waarin een timmermanswinkel wordt uitgeoefend. De brand nam zóózeer in hevigheid toe, dat een naastbijgelegen graanpakhuis ook al spoedig door de vlammen aangetast werd. De brandweer slaagde er echter in, den voortgang te stuiten. Na verloop van een uur was men den brand meester, en deze eindigde met het gedeeltelijk omverhalen van het verbrande gebouw. Te Rotterdam hield eergisteren de Ned. zending-vereeniging haren 17clen zendingsdag. Nadat des middags ten 12 ure vele belangstellenden waren opgekomen in de zaal van //Verscheidenheid en Overeenstemming" lot het bediscussiëren van een aantal stellingen, die ter bespreking waren voor gelegd. werd des avonds door ds. M. Sjoers, van Dordrecht, in de Groole kerk voor eene talrijke schare een zendiugs-rede gehouden. Gisteren vergader den de afgevaardigden der afdeelingen; waarvan een 50tal waren opgeko men ter beraadslaging over de belangen der vereeniging. Volgens het uitgebragt jaarverslag over 1877 heeft de Ned. zending-vereeniging op West- Java acht posten, waarvan thans één vacant is, door het overlijden van den zendeling Geerdink. Op alle zendingsposten is vooruitgang op te mer ken. De inkomsten der vereeniging over 1877 hebben bedragen ƒ33.172.69, de uitgaven beliepen 38,055.29% zoodat de rekening sloot met een tekort van ƒ5091 90. Uit Meppel meldt men dal de groole grasverpachting aldaar ongeveer 30 pCt. minder heeft opgebragt dan gewoonlijk. Te 's llcrtogcnbosch is gevankelijk binnengebragt een ongehuwde vrouw, die in het geheim bevalien en wier kind levenloos onder een kist ge vonden is. - Maandag 11. is op den straatweg tusschen Tilburg en Goirle een koop man aangerand en hem al het geld. ten bedrage van 30 a 40 fr.dat hij in zijn zak droeg, ontnomen. Gelukkig werd een som van 1200 fr.die hij aan papieren geld, tusschen zijn onderkleederen, bij zich droeg, niet ont dekt. De policie stelde dadelijk pogingen in hel werk de daders op Ie sporen. Vier jongelieden van ongeveer 23 en 25 jaren zijn in verzekerde bewaring genomen. Zij moeten reeds tot bekentenis zijn gekomen. Zooals men zich herinneren zal, had in den namiddag van 26 Jan. jl. in het armweeshuis te Middelburg de kindervader F. A. het ongeluk, ter wijl cenige weesmeisjes op de binnenplaats van het gebouw zich vermaak ten met het werpen van sneeuwballen, na haar in kortswijl gewaarschuwd te hebben daarmede op te.houden, een naar hij meende ongeladen geweer op haar aan te leggen en af te trekkenten gevolge waarvan twee meisjes door de lading hagel in het aangezigt. bovenarm en borst getroffen werden. Beide meisjes zijn gelukkig geheel hersteld, een heeft zelfs het gesticht reeds verlaten en is thans elders als hulponderwijzeres werkzaam; doch de kindervader moest zijne onvoorzigtigheid nog op andere wijze boeten, dan met den ondervonden schrik en droefheid. Er werd namelijk tegen hem eene strafregterlijke vervolging ingesteld ter zake van het door onvoorzig tigheid toebrengen van kwetsuren aan twee personen. Te dier zake slond hij de vorige week voor de arrond.-regtbank te Middelburg teregt. Hoewel overtuigd dat de bekl. hoegenaamd geen boos opzet hadliet het O. M. echter niet onopgemerkt hoe hoogst onvoorzigtig hij gehandeld heeft door, zelf militair geweest zijnde en belast met de zorg over zoovele weeskinde ren, zich niet vooraf te vergewissen of het geweer al dan niet geladen was. Met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeelde de reglbank, overeenkomstig het requisitoir van het openb. min., den beklaagde tot twee geldboeten, ieder van 50. 's GRAVENIIAGE1 Junij. Tol burgemeester der gemeente lloogezand is benoemd de lieer J. J. G. Hennequin, gepens. majoor der infanterie van het Nederl. leger in lndië. Door Z. M. is de aanstelling van dr. J. C. G. Boot, tot buitengewoon hoogleeraar in de Latijnsche taal- en letterkunde aan de universiteit te Am sterdam bekrachtigd. De instructiebrik Zeehond, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee H. D. Guyot, is van de reede van Hellevoetsluis vertrokken, tot het doen van eenen kruistogt in de Noordzee. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn eenige wets-ontwer- pen aangenomenwaaronder dat betreffende onteigening voor den spoorweg Zaandam—Hoorn en dat betreffende den ijk en het gebruik van weegwerk tuigen. 22 adressenhoudende bezwaren tegen het ontwerp op het regt van successie in de regte lijn, zijn nog naar de commissie voor de petitiën verzonden. Dingsdag komt dat ontwerp in behandeling. Het muziekfeest bij gelegenheid van de 3e algemeene vergadering van de Nederl. toonkunstenaars-vereeniging leverde een waar kunstgenot op. De uitvoering van de drie toonwerken, uitmakende het programma voor Don derdag avond, was schitterend. Het eerste nummer, de symphonie in G,van Fr. Gernsheim (Rotterdam), gaf ruimschoots gelegenheid tot warme waar dering van hel talentvolle werk van dezen kunstenaar, die algemeenen lof inoogstte voor zijne compositie. Niet minder schoon was de uitvoering van Richard Hol's cantate, Leiden's Glorie, waarin koor en orchest zamenwerk- ten om dat toonwerk van den begaafden meester tot zijne eigen voldoening ten gehoore te brengen. Met luide bijvalsbetuigingen werd de componist aan het einde van de cantate begroet. Het glanspunt ongetwijfeld van den avond was Peter Benoit's Rubens-cantate. Eén slem van bewondering ging op over dat toonwerk. De rijke, prachtige instrumentatie, die van het be gin tot het einde boeit, de eenvoudige motieven zoo kunstrijk ineengevloch ten, verzekerden aan dat kunstgewrocht een blijvenden roem. Eene schoone ovatie viel den Vlaamschen componist ten deel. Aan het einde van de can tate werd hij onder daverende toejuichingen van het talrijk auditorium door de dames van het koor met een schat van bloemen bestrooid. Het koor en vooral het orchest, dat den ganschen avond zulk een zware taak had te volvoeren, kweten zich uitnemend daarvan. Gisteren werd het feest waardiglijk besloten door een middag-concert. Na eene voordragt van ,dr. Pyzel uit Amersfoort over het Nederlandsch als taal voor den zang, werden verschillende solo-voordragten gehouden, bijna alle van en door Nederlandsche kunstenaars. Een bekroond Trio van Carl Krill uit Zeist opende de rij, waarin de componist de piano-partij speelde, ter wijl de heer G. Veerman daarin zich als bekwaam violist deed kennen. Carl Heymann schitterde door zijn pianospel, vooral in een fantasie van Schubertterwijl mej. A. Biemans uit Antwerpen ruimschoots gelegenheid gaf in een zestal liederen haar gevoelvolle voordragt en sympathiek geluid te doen waarderen. Nadat zij drie liederen van den heer W. F. G. Nieolaï had ten gehoore gebragt, ontving deze componist een fraaijen lauwerkrans van de vereeniging, als blijk van de hoogst verdienstelijke wijze, waarop hij dit feest als corresponderend lid der vereeniging had geregeld, en de inspanning en moeite, die hij zich daarvoor getroost had. ENGELAND. LONDEN, 31 Mei. De kamer van koophandel te Manchester heeft na discussie over het zenden van Indische troepen door het Suez-kanaal eene motie aangenomen volgens welke het noodig was, in aanmerking genomen het bijzonder ka rakter van het Snez-kanaal en zijn gewigt voor den handel, dat alle rege ringen de strikte onzijdigheid van het kanaal in vredestijd waarborgden. -- Men meldt uit Dover: Van drie Duitsche pantserschepen, die deze plaats voorbij stoomden, zijn twee op de hoogte van Falkestone met elkan der in botsing gekomenten gevolge waarvan één spoedig zonk en het andere belangrijk beschadigd werd. Verscheidene stoomschepen zijn onmid dellijk van hier vertokken om zoo mogelijk hulp te verleenen. De naam van het schip, dat gezonken is, is Grosser Kurfürst. Het is in aanvaring gekomen met de König Wilhelm, welk schip zeer is beschadigd met het voorschip onder water. De Kurfürst zonk vier minuten na de aanvaring. Aan boord waren 400 man, van wie men vreest dat slechts 18 gered zijn. Het was goed weer met een kalme zeetoen de aanvaring plaats had. FRANKRIJK. Bij besluit van 28 Mei is wederom aan 22 wegens medepligtigheid aan den commune-opstand veroordeelde personen kwijtschelding, vermin dering of verandering van straf verleend. De commissie uit de kamer, belast met het onderzoek der geloofs brieven van Paul de Cassagnac, heeft geadviseerd hem als lid toe te laten. Hij werd met bjjna algemeene stemmen verkozen, maar de kamer heeft in weerwil daarvan indertijd besloten de beslissing voorloopig aan te houden, tot dat de enquête-commissie misschien iels aan het licht zou brengen, dat zijn niet-toelating reglvaardigde. Donderdag, den honderdsten verjaardag van Voltaire's overlijden, zijn voor het eerst de vensters zijner sterfkamer, overeenkomstig de bepaling van de markiezin de Villette, weder geopend. De kamer is gelegen op de eerste verdieping van het huis op den hoek der Voltairekade en der Beau- nestraat. De bloemenkransendie men vóór 30 Mei aan den voet van het standbeeld van Jeanne d'Arc had neergelegd, zijn 's ochtends van den 30slen op last van den prefect van policie weggenomen. Twee agenten hielden er dien dag wachtom elke zauienscholing ol opeenhooping van menschen te beletten. De studenten te Parijs waren voornemens een lauwerkrans neer te leggen op het voetstuk van het standbeeld van Voltaire. Zij hadden zich voorgenomen zich in optogt derwaarts te begeven; maar begrijpende dat hunne manifestatie niet geduld zou worden, zijn zij tot nadere gedachten gekomen. De maire te Auxerre heeft voor eenige dagen eene verordening uitge vaardigd, waarbij de processiën in die stad verboden zijn. De prefect heeft echter de verordening vernietigd, op grond dat er te Auxerre geen consis toriale protestantsche kerk bestaat, doch enkel een klein, op zich zelf staand bedehuis of //oratoire", waar een 150 protestanten gewoon zijn bij een te komen, en voorts op grond dat de maire het verbod heeft uitge vaardigd, meer om staatkundige en godsdienstige redenen, dan uit overwe ging dat de processiën een gevaar kunnen worden voor de openbare orde. Hel grootste stuk voor de Parijschc wereldtentoonstelling kwam Dingsdag op het Champ de Mars aan; het is een Amcrikaansche slaap- waggon, die niet minder dan 17 meters lang is. Men moest den waggon uit elkander nemen, daar die te groot was om in zijn geheel het gebouw binnengebragt te worden. WiriTSCH LANW. In weerwil van de verzekeringen der halfoffïciële pers, dat Oostenrijk het congres heeft aangenomen, wordt vrij algemeen geloofd, dat dit slechts in algemeenen zin is geschied. Volgens een gerucht is de ongerustheid van Oostenrijk gewekt door de vertrouwelijke onderhandelingen tusschen Rusland

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5