LEIDSCHE COURANT. ZATURDAG 1 JUNIJ. isrs. 128. STADS-BEB ICHTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting 1878, BINNEiNLANDSCHE BERIGTEN. De Cour a tit verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f3Z0, met het Verslag der Handelingen rati den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huilen de erpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1-4 regels 1. iedere regel meer 25 ceuls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29»u* Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te wetendat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1878 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 1",'D Juni 1878 tot en met dtn IA'1"' Juni 1878, ter Secretarie der gemeente (finaiiciëeleafdeeltng). van *s voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. ItRANDELER. Burgemeester. Leiden, 31 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 31 Mei. De commissie voor de geneeskundige examens heeft het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer J. E. Selhorst, doctorandus. Toegelaten als tandmeester werden de hh. John. E. Grevers en B. Joseph Otté. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn Woensdag voor de Engelsche taal toegelaten: mej. C. J. J. Beynen, uit Voorburg, B. C. Cosjjn, uit Delft: A. Dobbe, uit Dordrecht; J. M. L. Koolemans Beynen, uit Voorburg; ,1 G. van Maarsevecn, uit GorinchemF. M. Sauerbier, uit Rotterdam, en P. V. van der Swalme, uit Delft. Voor de Hoogduitsche taal werden toegelaten: mej. M. E. van lloek, M. A. P. Montagne, E. M. Rogge en M. C. Slothouwer, uit Leiden. Voor de Fransche taal: mej. M Bekking, uit Rotterdam, en J. C. A. Salomon, uit 's Hage. De gemeente Oeastgeest vierde heden feest, bjj gelegenheid van de 25- jarige ambtsvervulling van haren hooggeschat ten burgemeester, den heer 11. I). Terwee. De jubilaris werd heden middag aan het slation van den spoorweg opgewacht en door eene eerewacht te paard naar de gemeente geleid. Aldaar vielen hem de hartelijkste gelukwenschen ten deel en wer den hem van de zijde der ingezetenen kostbare geschenken aangeboden, als blijken van ingenomenheid met en erkentelijkheid voor den onvermociden ijverdoor hem gedurende het vierde eener eeuw in het behartigen van de belangen der gemeente betoond. Door den minister van hinncnl. zaken zijn aan Z. M. den koning overgelegd de stalen, aanduidende de sterkte voor den eersten ban der schutterijen op 1 Januarij van dit jaar. Die ban is gesplitst in twee cate- goriën De eerste categorie bevat de leden van den eersten ban. die thans nog ongehuwd, en die gehuwd of weduwnaars zijn zonder kind of kinde ren. De tweede categorie de leden van den eersten ban, die na hunne inlijving gehuwd zijn en in het bezit van kind of kinderen zijn gekomen. De sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, met inbegrip van de reserve, was op 1 Januarij jl.: die der eerste categorie 27354 man, die der tweede categorie 14033 man. te zanten 41387 man. Van dit getal manschappen hebben 10241, derhalve bijna hs van hel geheel, vroeger, hetzij als onderofficier of korporaal, hetzij als soldaat of milicien, bij het leger gediend. De sterkte, met inbegrip der reserve, van den eersten ban der rustende schutterijen bedroeg op 1 Januarij jl die der eerste categorie 52947 man, die der tweede categorie 21604 man. te zanten 75551 man. Van dezen hebben 17519 man, dus ruim 2/9 van het geheel, vroeger als onderofficier, korporaal, soldaat of milicien bij liet leger gediend. De ge- heele sterkte van de beide categoriën van den eersten ban der dienstdoende en rustende schutterijen te zamen bedroeg 116,938 man op 1 Januarij 1878, tegen 118.123 op 1 Januarij 1877. Volgens berigten uit Penang zullen alle passagiers, ingescheept ge weest op de stoomboot Foorwaartsbenevens de geheele equipage van dat stoomschip, de reis voortzetten met de Madura. Er is door de directie der stoomvaart-maatschappij Nederland geseind om telegraplnsche opgave der namen van de passagiers lc kl. Hierop is de volgende opgave ontvangen: Stieler, van Dissel, echtgenoot en drie kinderen, Bollee, van Vliet, Little, de Vogel, echtgenoot en drie kinderen, Schiturmans, echtgenoot en vier kinderen, van Leeuwen, echtgenoot en drie kinderen. Kuiper (waarschijn lijk Kuiper), van Ilemert, Grondhout, Mejjer, Mounier en echtgenoot, van llonten (waarschijnlijk van Houten), echtgenoot en zes kinderen, Dihbets, echtgenoot en vier kinderen, Pino, echtgenoot en zes kinderenTheunissen, echtgenoot en vier kinderen, Andrë, llolzapper. Ingelbronner (misschien Engelbronner). Het stoomschip Overijssel, van Rotterdam naar Batavia, is op 29 Mei van Suez vertrokken. De gemeenteraad van Gouda heeft aan de lilt. J. de Vries Robbé, te Gouda, en A. Kaptijn, te Woerden, voor den tijd van 40 jaar concessie verleend lot aanleg en exploitatie eener waterleiding iu die gemeente. Door curatoren der Amsterdamsclte universiteit is voorgesteld d'. J H. van 't Hofl. lector in de scheikunde, geologie eu mineralogie te benoemen tot gewoon hooglecraar in die vakken. Te Amsterdam is eergisteren morgen iu de Vest een schuitje omgesla gen, waarin zich vijf personen bevonden, niet het ongelukkig gevolg dat een hunner verdronk. Dit ongeluk wordt hieraan toegeschreven, dat een der jongelieden aan het hobbelen ging en uit de schuit wilde springen, het geen door een ander werd tegengehouden. waardoor beiden hun evenwigt verloren en over boord gingendoordien toeu de drie anderen huu mak kers wilden helpen, sloeg hel schuitje om. De verongelukte had een prijs uit de staatsloterij getrokken, en uit blijdschap, dat hem dit buitenkansje was ten deel gevallen, was hij met een viertal makkers een waterlogtje gaan maken. Dingsdag 11. werd, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, de spoorwegbrug over den Rijn bij Rosande beproefd. De uitslag was in alle opzigten gunstig. Nabij Eibergen is dezer dagen een landbouwer onder een nederstor- tenden boom geraakt; zijn nekbeen werd verbrijzeld en eenige uren daarna overleed hij. Dezer dagen sloeg de bliksem in de schuur van den landman Zomer - man, te Ekamp. Het begin van brand in het stroo werd spoediggehluscbt. De achtermuur van de schuur en het afdak zjjn stukgeslagen, zoodot de pannen en steenen een groot eind weggeslingerd zijn en de schuur bezaaid ligt met stukken en splinters; er zijn spanten, die geheel lot splinters zijn geslagen. Geen enkele ruit is heel gebleven, terwijl de ankers uit de mu ren zijn losgerukt. Een varken is gedood. Te Aallen zijn dezer dagen twee kinderen door den bliksem doodcljjk getroffen. - Naar men uit Leeuwarden meldt, gelooft men dat de levenslange tuchthuisstraf van Jut niet van langen duur zal zjjn. De beruchte moorde naar toch is zeer ernstig ongesteld. Dezer dagen had de heer Hamming, koek- en banketbakker te Gro ningen eenige flesschen bier besteld en ontvangen van een bierhandelaar te Groningen. Eergisteren wilde hij het proeven, ontkurkte een der flesschen en schonk de knechten en zich zeiven een glas vol in. De eerstgenoemden moeien er bijna niets van gebruikt hebben, doch de meester dronk er van. Kort daarna werd hij ernstig ongesteld en moest geneeskundige hulp wor den ingeroepenhij was inwendig erg gebrand en verkeert in zorgwekken- den toestand. Het bier, waaraan d' ongesteldheid word toegeschreven, is naar het laboratorium gebragt en zal daar scheikundig onderzocht worden. Het voorloopig verslag der tweede kamer op het ontwerp, houdende regeling voor de opleiding en de bevordering der officieren van den genc- ralen staf. is thans verschenen. Het is een uitvoerig stuk, waarin vele bezwaren legen de voorgestelde regeling worden aangevoerd, (tok de ge wijzigde inrigling der bij kon. besluit van 14 Maart 1878 geregelde krijgs school kwam uitvoerig ter sprake, mede in afkeurenden zin. ook omdat nu niet één krijgsschool met een cursus, zooals art. 11 van de wet van 30 Mei 1877 die voorschrijft, is in het leven geroepen, maar twee scholen, die onderling niet het minste verband hebben. 's GRAVEN1IAGE31 Mei. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eiken kroon: tot kommandeur jhr. mr. \V. E. Engelenlid van gedep. staten van Friesland, te Leeuwarden, en jhr. J. A. Lycklama a Nyeholt, lid der prov. stalen van Fricslaud, te Beetslerzwaag. De heer W. C Koomans, civiel en bouwkundig ingenieur, is benoemd tot lecruar in de geniewetenschappen bij de kon. militaire akademic. met name in de burgerlijke en schoonc bouwkunde en het bouwkundig teeltenen. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn ingekomen onder scheidene bezwaarschrilten tegen hel aanhangige ontwerp lot invoering van een successic-regt in de regte ljjn. Tegen morgen zijn verschillende ont werpen, waarvan de eindverslagen gereed zijn, aan de orde gesteld; het ontwerp lot het aangaan eener geldleening zal Maandag behandeld worden. Het gcregtshof alhier veroordeelde in zijne zitting van heden den land bouwer P.M.. uit Oudehinde, die om geld Ier leen te krijgen eene valsche schuldbekentenis ten zijnen behoeve in pand gaf, tot eene gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren. Daarna verscheen voor het hof Lena K huisvrouw van den landbouwer de W.te Gharlois. beschuldigd van eene vreeselijke misdaad. Luidens de acte van beschuldiging toch zou zjj den 9C0 Januarij jl. het kindw aarvan zij dien dag bevallen was, levend hebneu begraven. De beschuldigde, die in de instructie bekend had, hield nu vol iu den waan te hebben verkeerd, dat het kind reeds dood was toen zij hel in den kuil wierp, dien zij weder met aarde bedekte. Volgens de deskundigen echter was hel kimt toen niet dood en dit bleek volgens hen o. a., dat er slijk en aarde werd gevonden niet alleen iu den mond en achter in de keel. maar zelfs in de luchtpijp en de maag. Hel kind moest derhalve geslikt hebben, terwijl ook uit andere omstandigheden bleekdat hel geleefd had. De reden waarom

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1