UUiTEiNLANDSCHE DERIGTEN. de conducteur Hoogedoorn van den platform en geraakte tusschen dezen en de treeplanken van een 3C kl. wagen bekneld. De trein stond spoedig stil. doch het was eerst na langdurige en buitengewone krachtsinspanning moge lijk den ongelukkige uil zijne benarde positie te redden. Men was verpligt den wagen met hefboomen te ligten. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen, en het schijnt dat de man niet gevaarlijk gekwetst is. Te Deventer stonden Zaturdag 11. de manschappen van het aldaar in garnizoen liggende regiment huzaren gereed om met de paarden een wan delrit! te maken. Een der paarden begon te steigeren en zette zich daarbij geheel op de achterpooten. tingelukkig verloor hel hierdoor het evenwigt, zoodat het achterover viel, den nek brak en bijna onmiddellijk dood was. De ruiter kwam er zonder ongelukken af. Bij het rangeren van een goederentrein is eergisteren namiddag aan een wissel in de nabijheid van het station te Tilburg een rail losgeraakt en omgeslagen waardoor de locomotief en een paar wagens in hel zand zijn geloopeu. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad en de schade is gering. Een te Oslende wonende visscher, met zijn vaartuig te Vlissingen zijnde, had de verregaande onvoorzigtigheid zijn vijfjarig jongentje, eenig kind, alleen aan boord te laten, toen hij stadwaarts ging. Bij zijne terug komst was het kind verdwenen; later werd het levenloos uit de haven opgevischt. De hid. Bdge meldt dat Z. K. 11. de prins van Oranje aldaar is aan gekomen en dat hij de wedrennen heeft bijgewoond. Bij die wedrennen heeft het paard Gentilhomme van Z. K. 11. medegedongen naar den «prix de Tavenir" en den tweeden prijs behaald. 's GRAVEN1IAGE 28 Mei. Door Z M. is aan den heer mr. J. O. H. Ramaer. benoemd gouverne- menls-secretaris in de kolonie Suriname, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur-generaal in de kolonie Curasao, en als zoodanig be noemd de heer mr. J. P. Smeele, voorzitter van het hof van justitie aldaar. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. A. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop. als kantonregter-plaats- vervanger in het kanton Appingedam, en aan den lieer mr. L. A.Bijbau, als kantonregler-plaatsvervanger in het kanton Goes. Tot directeur van een der rijkstelegraaphkanloren is benoemd de heer C. Schuit Dz.thans telegraphist, 2( kl. Bij het wapen der cavalerie is benoemd tot 1"> luitenant bij het2'reg. huzaren de 2e luit. J. C. van Alphen, van het vaste corps. De eerste kamer der staten-generaal heelt gisteren avond hare werk zaamheden hervat. De laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets ontwerpen werden naar de afdeelingen verzonden. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn verschillende ont werpen aangenomen, waaronder, na eenige discussie, dat tol vernieuwing der bestaande hypothecaire inschrijvingen. De kamer is daarna op reces gescheiden. De anders zoo stille begraafplaats van de Portugeesch-lsraêlitische ge- gemeente alhier werd heden door eene groote menigte betreden. Die me nigte, van allen rang en stand, was op den doodenakker zamengevloeid bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den algemeen betreur den A. de Pinto. In de eerste plaats noemen wij de vertegenwoordigers, bestuurders, medewerkers of leden der instellingen en ligchamen, aan wier hoofd de overledene stond of waarvan hij lid was en die de vruchten van zijne werkzaamheid mogten plukken. De balie was zoowel door bare oudere ais door hare jongere leden in talrijken getale vertegenwoordigdde bur gemeester was met de wethouders en onderscheidene raadsleden ter laatste rustplaats van den ontslapene aanwezig; onder de leden van de magistra tuur merkte men op den president, den vice president en verscheiden raads- heeren van het geregtshof, benevens den officier van justitie, terwijl een bréede schaar van vrienden en vereerders van den overledene hem mede de laatste eer kwant bewijzen. Bij de geopende groeve spraken achtereenvolgens de hh. J. van J. Ferarcs. opperrabbijn van de kerkelijke gemeente, waartoe de overledene behoorde; mr. VV. Wintgens. als een der oudste van de tegenwoordige leden der orde van advocaten bij den hoogen raad; jhr. mr. Gevers Deynoot, hoofd van het gemeentebestuur; prof. Goudsmit, die den edelen kweekeling van de Leidsche hoogeschool herdacht en den dank der hoogeschool vertolkte voor hetgéen de overledene voor de wetenschap gedaan had; mr. A. A. de Pinto, broeder van den overledene; mr. Polak Daniels, die de edele hoedanig heden van den overledene schetste: en mr. M. de Pinto, die hulde bragt aan den hem zoo vroeg ontvallen leidsman. M'. A. Teixeira de Mattos, schoonzoon van den ontslapene, was de tolk der (amilie om haren dank te betuigen voor zoovele blijken van deelneming. EK GEBAAD, LONDEN, 27 Mei. De koningin is naar Balmoral vertrokken. De Economist betoogt dat het de pligl geweest ware van de ministers, om der koningin aan te toonen hoe nadeelig voor de publieke zaak zulk een afwezigheid kan zijn in hag- ciielijke tijden als de tegenwoordige. Het is toch zeer hinderlijk voor den goeden gang van zaken, zoo een minister telkens 4 dagen te reizen heelt, om met 11. M. te beraadslagen en hare onderieekening van staatsstukken te verkrijgen. Naar the Standard verneemtzal de hertog van Cambridge zich bin nen kort naar Malta begeven, om het daar aanwezig Indisch troepen- contingent te inspecteren. Hier te lande vertoeft thans een Americaansch militair muziekcorps, het 22<le regiment uit Nieuw-Yotkdat op zijne doorreis naar Parijs in de voornaamste steden vsn Engeland concerten zal geven. Het corps is 65 man sterk en staat onder leiding van den heer P. S. Gilmore. De qualiteit hun ner instrumenten overtreft verreweg die van de meeste militaire corpsen in Engeland. Het zijn ten deelc zilveren, in plaats van koperen instrumenten. Overigens munt het muziekcorps uit door kracht en eenheid. Te Londen heeft het eene zeldzame geestdrift opgewekt. -■ Naar men uit Cairo meldt, heeft de commissie van enquête voorge steld op de uitgaven jaarlijks 250,000 te bezuinigen en heeft de Khedive dit voorstel goedgekeurd. De bezuiniging zou voornamelijk worden verkre gen door eene belangrijke inkrimping van het Egyptische leger, lerwjjl men aan den anderen kant van een meer billijke wijze van aanslag der be lastingen eene toeneming der inkomsten verwacht. FRANKRIJK. De Temps meldt: Zooals herhaaldelijk is gemeld, bestaat er groote waarschijnlijkheid, dat de Russische regering, reeds vóór het vertrek van graaf Schuwalolf naar Petersburg, in beginsel had besloten, het verdrag van San Slefano in zijn geheelaan de beraadslaging van het congres te onderwerpen. Doch het kabinet van St, James had, vóór dat het een defi nitief besluit nam. als zijn gevoelen te kennen gegevendat het raadzaam zou zijn vooraf de verschillende punten van verschil te onderzoeken, ten einde zich te vergewissen van de kansen eener algemeene versland houding op Itet congres. Indien toch bleek, dat die kansen niet bestonden, ware het voor ieder der belanghebbenden verkieslijk geweest, van elk plan eener conferentie af te zien. Het antwoorddoor graaf Sclntwaloff naar Londen overgebragl, heelt ongetwijfeld het kabinet van St. James gerustgesteld. Door de regering is bij de kamer een ontwerp ingediend waarbij zij een crediet vraagt van 500,000 fr. voor leesten bij gelegenheid der tentoon stelling, waarvan, naar zij meent, de noodzakelijkheid onbetwistbaar is. Frankrijk, zegt zij, heeft de gansche wereld uitgenoodigdom de grootste openbaring van het menschelijk genie bij te wonen. De roepstem der re publiek is verhoord geworden. Van alle werelddeelen is men gekomen met een ijver, waarvoor Frankrijk niet te dankbaar kan zijn. Koningen, prinsen, vertegenwoordigers van landbouw, kunst en nijverheid hebben der natie een bewijs van sympathie gegeven, waarop zij trotsch mag zijn. De natie behoort een bewijs van dankbaarheid te geven. Voor de bezoekers der tentoonstelling zijn de wegen tusschen en rondom de gebouwen nog een ware plaag, want zij verkeeren door den overvloedig gevallen regen in een erbarmelijken toestand. Zoowel op het Trocadero-terras als in hel Champ de Mars waadt men tot over de enkels door den modder. Daarbij is het terrein zóó uitgestrekt, dat men, bij het verlaten der tentoonstelling, spoortrein, stoomboot, fiacre, omnibus noch tramwagen bereiken kanzonder een goed eind weegs te voet af te leggen. Eerst later, wanneer van binnen de werkzaamheden geheel zullen afgeloopen zijn, kan men aan de verbetering dier wegen de hand slaan. Door den hevigen wind is Zondag 11. het twee meter liooge standbeeld der nijverheid, dat den Oostenrijkschen gevel ter tentoonstelling bekroonde, naar beneden geworpen en in duizend scherven gebroken. In de Belgische afdeeliug heeft een onbekende twee schilderijen, kerkgezigten voorstellende, stuk gesneden. Dezer dagen is op eene kunstverkooping, in het lokaal Drouot, voor een schilderijtje van Meissonier 57000 Irs. betaald. In het hospitaal te Beaufort had op 23 April een vreeselijk tooneel plaats. Een der verpleegden, zekere Arnaudeau, viel namelijk onverhoeds eene geestelijke zuster, die hem zijn voedsel bragt. met het mes in de hand aan Een moedig man iu de nabijheid, llamard genaamd, wierp zich tusschen beiden en kreeg een messteek in het oog. De zuster werd aan de hand gewond. Daarop drong de razende in de vrouwenzaal door, wierp zich op de eerste bedden de beste eu bragt drie lijderessen om het leven. Middelerwijl vlugtien de andere naar de kapel, naar den aalmoezenier, enz. Eene van haar, sedert maanden aan verlamming lijdende, vermogt, door angst gedreven, het bed en de zaal uil te komen. Eindelijk kwamen gen darmes opdagen, die zich van den moordenaar meester maakten. Bij het verhoor scheen te blijken, dat deze door plotselinge zinsverbijstering was aangetast. DUITKCIILAN». Men gelooft dat er nu geen sprake meer is van de aftreding van den minister Falck. De keizer moet hem een eigenbandigenzeer vleijenden brief geschreven hebben, waarin Z. M. den minister verzoekt op zijn ontslag niet verder aan te dringen. Het voorloopig onderzoek in de zaak van Hödel is afgeloopen. Het heeft niets opgeleverd, hetwelk eenige aanleiding zou kunnen geven tot het vermoeden dat hij medepligtigen heeft gehad. Daarentegen is aangeno mendat hij reeds eenigen tijd voornemen was geweest, een aanslag op 's keizers leven te ondernemen. Naar men zegt, zal de zaak niet voor de reglbank van gezworenen worden gebragt, omdat de wet als regel stelt dat zaken van hoog- en van landverraad aan het slaals-gereglshof ter beslis sing worden opgedragen en er in de zaak van Hödel geen aanleiding be staat om van dien regel af te wijken. De groothertogin van Baden is Zaterdag jl. te Carlsrnhe teruggekeerd en onder groot gejuich der zamengestroomde bevolking in de feestelijk versierde residentie ingehaald. De aanslag op den keizer had ligt ook aan de groothertogin het leven kunnen kosten. Te Augsburg ontstond op 23 Mei brand in een kelder, waarin een aantal vaten petroleum en andere ontvlambare stoffen waren geborgen. Onmiddellijk was de brandweer ter plaatse en nam maatregelen om het vuur door het inwerpen van zand, mest eu aarde uit te doovcn en weldra scheen het gevaar voor verdere uitbreiding ook geweken te zijn. toen er eensklaps een zoo sterke ontploffing volgde, dat de manschappen tegen den grond sloegen eu twaalf hunner zwaar gekwetst werden. In weerwil van alle

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2