LEID8CHE COURANT. 1878. N°. 120. WOENSDAG 29 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt daijelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50 roet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2,5O 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, G Cents He prijs der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 ceuts. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal Donderdag avond gecne Courant worden uitgegeven. LEIDEN, 28 Mei. Heden aanvaardde de heer dr. J. G. R. Acquoy zijn ambt als hoog leeraar in de godgeleerdheid, van wege de Ned. herv. kerk, te Leiden, met hel houden eener redevoering, over: «Het nut der beoefening van de ge schiedenis der hervormde kerk in Nederland voor de wetenschap, de kerk en hare dienaren". Prof. Rijke verzoekt ons mede te deelendat de microphoon noch door graaf du Moncel noch door prof. Huxley is uitgevonden. Het is aan Hughes, zoo beroemd geworden door den telegraaf, die zijn naam draagt, dat de eer der uitvinding toekomt, maar het was door eene mededeeliug van graal du Moncel in de Fransche akademie van wetenschappen, dat prol. Rijke voor het eerst iets van de zaak vernomen had. De naam van prof. Huxley is alleen genoemd als hebbende deze aan eenige proefnemingen Ie Londen deel genomen. In den nacht van Zaturdag op Zondag jl.omstreeks 3 ure, is zekere L. v. d. S.die in beschonkeu toestand verkeerde, in de Koppenhinksteeg in een gedeeltelijk met water gevulden put gesprongendoch met behulp van dreggen door policie-agenten en burgers daaruit gehaald, zonder dat h{j letsel bekomen heeft. De minister van binnenlandsche zaken heeft Ier kennis van belangheb- benden gebragt dat de commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Juli) 1874, zitting zal houden op Maandag 3 Junij e. k. en volgende dagen te Groningen. Bij de actc-exameos voor het lager onderwijs te 's Hage onderwierpen zich gisteren 14 candidate» aan het examen voor de acte in de handwer ken; 7 werden algewezen en 7 toegelaten, als: rnej. M. Bekking, voor smaak, H. J. Labrijn, voor smaak, J W. Langeveld, voor nut en smaak, L. J. Quispel, voor nut, W. Stam, voor smaak, en A. J. J. Wilhclmie, voor nut, allen uit Rotterdam. Voor het examenont toegelaten te worden als kadet aan de kon. mil. academie te Breda, dat zal gehouden worden in Julij a. s.hebben zich nu reeds 215 adspiranten aangemeld. Blijkens een bq het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië. van 26 dezer, is de expeditie tegen de Balaks van Toba beëindigd en zijn de troepen teruggekeerd met achter-- laling van eene voorloopige bezetting in Silindoeng. In het tijdperk van vier weketi, 21 April lot 18 Mei 1878, zijn, blij kens bij het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast: in Noordbrabant 1 rund; tu Zuidholland 76 runderen; in Friesland 7, in het geheel 84 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 88 runderen door die ziekte aangetast Tot directeuren van de militaire scholen zijn benoemd: bij die te Kampen, de kapitein J. T. T. C. van Dam va» Isselt, van hel instructie- bataillon; bij die te 's Hertogenboschde kapitein W. Bannier, van het 5* reg. infanterie, en bij die te Delft, de kapitein P. J. Te Winkel, van het 3C reg. vesting-artillerie. Naar -men verneemt bestaat bij den minister van oorlog het voornemen om het algemeen depót van discipline, de zoogenaamde strafdivisie van hel leger, op te hellen. De manschappen, die bij het depót zijn ingedeeld, zul len successiveljjk naar hunne regimenten teruggezonden worden. In het ver volg zullen de soldaten, die zich aanhoudend slecht gedragen, eenvoudig met een briefje van ontslag uit de gelederen worden verwijderd. Het stoomschip Overijssel, van Rotterdam naar Batavia, is op 26 Mei te Port-Said aangekomen. Men meldt uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn er 16 Noordzee-visschers met zeer ongelijke vangst aangekomen, welke besomden van ƒ40 tot /430 in 10 lot 12 dagen reis. De aanvoer van versche viscli was de laatste 14 dagen zeer schraal wegens onstuimig weer. en den ver- reu afstand der visscherij bij Borcum. Door curatoren van het gymnasium te Briclle is aan den gemeenteraad voorgesteld genoemde inrigting van onderwijs met het einde van dezen cur sus op te heffen. Te Haarlem heelt gisteren de proefrid op den tramway plaats gehad. De rid voldeed goed. Heden zou de weg voor het publiek opengesteld worden. In het Spaarn bjj de spoorwegbrug is gisteren opgehaald het lijk van een schipper, wonende aan de Zaan. die sedert Dingsdag vermist werd en vermoedelqk beschonken te water is geraakt. De man laat eene vrouw met 4 kinderen na. Bij hem werd eene som van ongeveer ƒ600 gevonden. Te Amsterdam is gistereu de 300e verjaardag van de vestiging der hervorming en va» de stichting der Waalsche gemeente aldaar in de och- lend-godsdieiist-ocleniug herdacht door d'. F. H. Gagnebin, die tot tekst van zijne toespraak had gekozen Rom. XIII, v. 12: "De nacht is voorbijge gaan enz." Alle plaatsen in de Groote kerk der Waalsche gemeente waren bezet en de plegligheid werd verhoogd door de verdienstelijke uitvoering van eenige godsdienstige liederen door een uitgelezen koor. In de verschil lende kerken der herv. gemeente aldaar is Zondag in de godsdienstoefening insgelijks de 26' Mei 1578 herdacht. Gisteren ochtend is een reiziger 3e kl. tusschen Schagen en Noord- scharwonde uit den spoortrein geklommen en vervolgens op den weg teregt- gekomen. De man is ernstig verwond naar Schagen vervoerd. Naar men aan de üeld. C. mededeelt was het late gereedkomen van de reddingbootbij het vergaan van het schip op de Razende Bol aan de volgende oorzaak toe te schrijven. Toen een der havenwachlers den boots man van de reddingboot had gewaarschuwd, spoedde deze zich om het noodige aantal roeijers bjj elkander te krjjgen. Hij vond echter b(j dc meesten weifeling of onwil. Zij, die de bemanning van de reddingboot hadden uitgemaakt bij de stranding van het stoomschip Nardlyset, meen den dat hun een aandeel toekwam van de aanzienlijke som, die voor be doelde weduwen en de gewonden bij die redding was bjjeengebragtde uitkeeriiig aan de beide weduwen wraakten zij niet, maar zij kauden zich niet vereenigeu met de belangrijke onderstandsgelden, die aan de verwonden was en nog wordt uiigereikt. Alzoo was naijver hel motief voor hunne weigering om de schipbreukelingen ter hulpe te snellen. Met vrij wat moeite gelukte het, het noodige aantal roeijers bijeen te krijgen. Eer de boot te water lag. was er bijna een uur verinopen en acht menschenlevens werden in dien tiisschentijd het ofler van blinden naijver. liet U. D. deelt thans nader het volgende mede omtrent den te Hou- len gepleegdcn moord: Het slagtofler, iu leven vrachtrijder van beroep, te j Houten woonachtig, heette H. van Rcenen. De beide vermoedelijke aanran ders, polderwerkers van beroep, heelen Brouwers en Winkel Op Zondag avond 19 Mei ontstond tusschen die drie personen in een herberg een woordenwisseling, waarbij Brouwers van Reencn een slag in het gelaat toe- bragt. Men kwam lusschenbeideen deze eerste scène eindigde met het zoogenaamd afdrinken van den twist. Omstreeks half elf werd de herberg door deze drie personen verlatenzij sloegen gezamenlijk den weg in nay Houten. Ongeveer een kwartier of twintig minuien daarna werd van Re'e- nen door een polderwerker in een mishandelden toestand gevonden aan den weg, zonder pet. Op de uitnoodiging van dien polderwerker om met beqi mede te gaanweigerde hjjeerst wilde hij zjjn pet zoeken. Daarna moét i van Reenen op nieuw ontdekt zjjnin een nog veel deerniswaardiger toe stand door drie andere polderwerkers. Brouwers en Winkel lagen een groot eind verder in het gras; zij werden óf door dien eenen polderwerker, óf door die drie in kennis gesteld met den toestand van dien man, waarop - zij niet veel antwoord gaven. Den volgenden avond, omstreeks half acht, werd den stationschef aan de Lunetten kennis gegeven, dat er een man in een sloot lag, 6 a 8 minuten van daar verwijderd. De policie werd in kennis gesteld, en de stationschef haastte zich om zich persoonlijk naar die plek te begeven, te meer omdat hij vernam, dat men het lijk in het water liet liggen. Voor hem uil gingen over den spoorweg een spoorbeambte en twee onbekenden, van welke laatsten hij de hulp inriep om den drenkeling uit het water te tillenwaartoe zij zich terstond bereid toonden. Die beide onbekenden waren Brouwers en Winkel. Het lijk was dal van II. van Reenen, niet uiterlijke kenteekenen van mishandeling. Geholpen door een derde haalden zij, met groote kalmte, het lijk op het drooge. Zij kenden dien man niet, zeiden zij, hetgeen niet wegneemt, dat Winkel reeds den volgenden avond werd gearresteerd. Brouwers ging op dc vlugt en is eerst later in hechtenis genomen, i Eergisterenbij aankomst van trein 18 uil Arnhemviel te Utrecht

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1