gedenkteeken is vervaardigd uit Bollendorfer zandsteen en bestaat uit eene naald, rustende op een vierkanten voet met treden van arduinsteen, en is in bet geheel 7% meter boog, omgeven door een sierlijk ijzeren liek van zeer fraaije teekening, prijkende met de symbolen van den landbouw. Op het bovengedeelte van bet monument is het familiewapen aangebragt en op het voetstuk is op wit marmeren plaat de aanleiding en de bcteekenis van het monument vermeld. Te Slikkerveer is Vrijdag II. de kiel gelegd voor een ijzeren schroef- stoombarge Volharding t\". 7, voor rekening der Leidsehe stoombootmaat schappij //Volharding", te Leiden. De machinerie wordt vervaardigd bij den heer B. Wilton, fabrikant te Rotterdam. Burg. en weth. van Amsterdam hebben bij den raad ingediend eene ontwerp-verordening, regelende de inrigting der policie. Volgens dat ont werp zullen voor de handhaving der openbare orde in de hoofdstad zoowel bij dag als bij nacht werkzaam zijn: twee hoofdcommissarissen van policie. wier werkkring nader zal worden geregeld, 5 commissarissen van policie aan de sectiën, 12 inspecteurs 1' klasse, 21 inspecteurs 2® klasse. 1 inspec teur 1® klasse voor het voerwezen, 2 inspecteurs 2® klasse voor het voer- wezen, 17 brigadiers150 hoofdagenten, 200agenten l®kl., 250agenten 2® kl. Volgens bet Hbl. is de in dat blad gedane mededeeling omtrent de familie van Oordt, waarvan de leden allen op denzelfden dag verjaarden, het gevolg geweest eener fopperij. Naar men uit Texel meldt is dezer dagen door een visschcr, bij het ophalen van zijn net, een vest gevonden, waaraan een loodsenplaat bevestigd was. Volgens hel daarop voorkomend nommer, moet deze plaat hebben toebe hoord aan den loods S. Verberne, die met den loodskotter n°. 8 in den storm van 31 December II. is vérgaan. Men meldt uit Vroomshoop: Donderdag 11. verbrandde een keet met al het huisraad, bewoond door D. Brink, terwijl een kind van drie jaar te bed was en jammerlijk omkwam. De moeder had zich vóór 20 minuten van hare keet verwjjderd, en behalve het jongste nog twee kinderen, een van 5 en een van 7 jaren, achtergelaten om, zoo als men dal in deze streken noemt, op het huis te passen. Een stokersjongen op eene stoomboot, te Sneek te huis behoorende, die eenige maanden geleden zware brandwonden had bekomen, doordien hij b(j de machine in slaap was gevallen, is thans, na 34 weken groote smarten te hebben doorgestaan, overleden. Men meldt uit Berrta: Woensdag in den laten avond hadden drie jongelieden voor een hunner een kist van Winschoten gehaald met een wa gen. De eigenaar der kist nam daarop plaats om het paard te besturen. Nu hadden zij op hun reis zich te goed gedaan aan jenever, waarvan het gevolg was, dat niet ver van hun bestemming, te Beerta de voerman van de kist tuimelde op den weg. Het paard, dat nu zonder leiding was, raakte al spoedig uit bet spoor, waardoor ook een ander van den wagen viel. De eerste is kort na den val overleden, terwijl de ander bewusteloos tehuis werd gebragt en. naar men verneemt, buiten gevaar moet zijn. De derde kwam er goed af. De doode zou over eenige dagen in het huwelijk treden en moet anders een oppassend man zijn geweest. 's GRAVENHAGE, 27 Mei. Aan den kapitein ter zee H. B. Kip, gouverneur der kolonie Curacao, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Z. K. If. prins Frederik is uit Neuwied op het Huis de Paauw terug gekeerd. In den loop dezer week wordt Ifd. dochter, de prinses van Wied, met hare kinderen alhier verwacht. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen ver schillende ontwerpen, waaronder dat tot vaststelling van nadere bepalingen omtrent den ijk en het gebruik van weegwerkiutgen en dat lot onteigening van percelen van den spoorweg Zaandam—Hoorn. Bij de behandeling van het laatste ontwerp verklaarde de minister dal het ontwerp Hoorn-Enk- huizen afhing van den uitslag van het onderzoek of Enkhuizen als eindpunt kon worden aangenomen. Het ontwerp Sneek - Leeuwarden kon niet inge diend worden dan na den afloop eener opname van het nieuwe tracé over Bolsvvatd. Voorts interpelleerde de heer de Jonge over dtn aanbouw van het museum te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken ver- klaarde dat de geraamde kosten van een millioen met 100 percent zullen 1 worden overschredenten gevolge van de uitbreiding van het oorspronkelijk j< ontwerpwelke wijzigingen door zijn voorganger op advies der commissie van rijksadviseurs waren goedgekeurd. In 1883 rekent men dat het museum gereed zal zijn. Na protesten van de hh. de Jonge en de Jong, over deze aanzienlijke overschrijding, is de interpellatie gesloten. Morgen zijn andere j ontwerpen aan de orde. Na eene ziekte van weinige weken is alhier overleden de heer mr. j Abraham de Pinto. deken der orde van advocaten, landsadvocaat, ridder j der orde van den Nederlandscben Leeuw, lid van den Haagschen gemeente raad. Het was hem niet gegund heden zijn 68c levensjaar in te treden, llij was een man van even groote bescheidenheid als grondige geleerdheid. Vooral een man van onvermoeide werkzaamheid en bewonderenswaardige vlugheid. Als ui legger van al de wetboeken, die in 1838 werden ingevoerd, heelt hij de akademi.-che jemid in de beginselen van het stellig Nederlandsch rest, ingeleid en viel hem het voorregt te beurtdat de meeste zijner hand boeken meermalen zijn herdrukt; ook in die werken, hoe populair hunne bestemming moest.zijn, blonk de scherpzinnigheid en fijnheid van redeneer- guve uit. welke in zijn bekroond akademisch proefschrift over den regtsge- leerdc Callistralus werden bewonderd. Als pleiter was hij onnavolgbaar door puntigheidsoberheid en zeggingskracht: vol vernuft en kwinkslag, wist hij zorgvuldig te vermijden dat zijne woorden ooit een tegenpleiter kwetsten. Als deken der orde van advocaten handhaafde bij bij iedere ge legenheid de regten der balie met klem en waardigheid. Het stoffelijk overschot van den overledene zal morgen op de begraafplaats der Portngeesch-Israëliten aap den Scheveningschen weg ter aarde worden besteld. Bij de opening van de heden gehouden zitting der burgerlijke kamer van het geregtsliof alhier heeft de vice-president, mr. J. Spoor, in herinne ring gebragt het gevoelig verlies, dat de 'sGravenhaagsche balie thans lijdt door den dood van haren honggeschallen deken, mr. A. de Pinto. Hulde brengende aan zijne nagedachtenis deed de spreker de uitstekende bekwaam heden uitkomen van hem, dien hij onder de beste regtsgeleerden van ons va derland rangschikte. De heer P. J. van der Burgh, de oudste procureur bij het geregtshof, vertolkte hierop den voorzitter den dank der balie voor de hulde aan de nagedachtenis van haren hooggeachten woordvoerder ge bragt. Hij geloofde dat die hulde allezins verdiend was en gaf de verzeke ring dat ook bij de balie de nagedachtenis van den overledene steeds in eere zal blijven. Ook het openb. min.bij monde van den adv. gen. mr. Gregory, sprak mede eenige treilende woorden van hulde ter herinnering van den man, die zich bijna een halve eeuw aan de regtspractijk had gewijd. Het zal 1 Junij a. s. 50 jaren geleden zijn, dat de gemeentelijke bad- inrigting te Scheveningen werd geopend. Naar men verneemt bestaat het voornemen dezen dag van wege het gemeentebetuur door een gemeenschap- pelijken maaltijd te herdenken. Het diner zal waarschijnlijk 6 Junij e. k. gegeven worden. In den afgeloopen nacht is in het water aan den Zwarteweg het lijk gevonden van een manspersoondie blijkbaar reeds eenige dagen in de vaart had gelegen. BUITEN LANDSCHË BEBIGT ENGELAND. LONDEN, 26 Mei. De heer Gladstone heeft eene deputatie ontvangen van Scholsche gees telijken, vertegenwoordigende de vereenigde Presbyteriaansche en Vrije kerken en de Congregationalisten. Zjj kwam hem een adres overhandigen tot betuiging van sympathie wegens zijne houding ten opzigte der Ooster- sche quaestie. De 7000 man Indische troepen, die naar Europa zijn gezonden, kosten bet rijk, aan transport van Indië naar Malta en extra-onderhoud aldaar, 750,000 dat is ruim 100 de man. Aan bet arsenaal te Chatham is berigt ontvangen van de admiraliteit, dat hel niet noodig is de wapening der gepantserde vaartuigen met zooveel spoed te voltooijen als bevolen was. Een apotheker te Londen is voor den regter geroepen wegens het ver- koopen van een arsenik-houdend violet-poeder, aan het gebruik waarvan de dood van een zuigeling wordt toegeschreven. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebragt, dat door dit poeder kortelings niet minder dan der tien kinderen het leven verloren hebben. De burgemeester van Blackburn had een bemiddelend voorstel gedaan, namelijk dat de gezellen 10 pC.t. reductie van loon voor den tijd van drie maanden aanvaarden en op die voorwaarden het werk hervatten zoudenmet dien verstande, dat na verloop van deze drie maanden onderzocht zou wor den, of eene terugkeering tot het vroegere loon, in verband met den toe stand der nijverheid in het algemeen en met dien van de katoenspinnerij en weverij in het bjjzonder, mogelijk zon zijn. Dit voorstel werd aan eene stemming onderworpen de scholen gaven voer dien dag vacantie en de lokalen werden in stembureaux herschapen. Er waren twee bussen; een wit balletje gold voor en een rood balletje legen. De stemming duurde 10 uren. Hel voorstel tot hervatting der werkzaamheden werd met eene meer derheid van 12144 stemmen verworpen. Nood en gebrek worden intusschen bij den dag hooger. F K A IV H It IJl H. Het Journ. off. bevat twee besluiten, waarbij vergunning gegeven werdt voor twee internationale congressen, in het Trocadero-paleis te houden, liet eene. van den ÏO11®" tot den 20'1 Junij, over landbouw, hel andere, van den 25"1'» tot den 27slcn Junij. over de unificatie van de nummering der gareus van allerlei aard. Het Journ. des Déb. wil weten dat de reis van graaf SchuwalofT een allergunstigst resultaat heeft gehad; Rusland stemt er in toe dat het verdrag van San Stefano aan het congres onderworpen wordt; alle mogendheden traden toe; de eerste bijeenkomst zal op den llde0 Junij te Berlijn plaats hebben. De Schah van Perzië zal omstreeks den ÏO1®" Junij te Parijs komen, waar hij eene maand zal blijven. Zijn gevolg bestaat uit een twintigtal personen, onder welke de ministers van buitenlandsche zaken, van oorlog en justitie. De Univers meldt, dat een zeker aantal katholieken, tot voorlichting der Parijzenaars, die dagelijks misleid worden door de dagbladen, welke hunne bewondering beluigen voor Voltaire en daardoor de godsdienst ho nen, besloten hadden op de muren van Parijs eenige citaten uit Voltaire's werken aan te plakken, maar de prefect heeft geen vergunning willen geven tot het aanplakken dier citaten. Reeds is gemeld dat zich een vrouwen-comité heelt gevormd om, naar aanleiding van den 30s1"1 Mei, den sterfdag van Jeanne d'Arc, een nationale inschrijving te openen tot oprigling van een monument voor de heldhaftige dochter uit het volk. die Frankrjjks geluk heelt gered, en om bet bestaande standbeeld met kransen te bedekken. In de onderteekeningenalphabetisch gesteld, vindt men tussclien de namen van burggravinnen, gravinnen enz. die van //dames de la balie." De commissie wordt gepresideerd door herto gin de Chevreuse; Moreau dame de la halle, is de voorlaatste en markiezin I R. de Villeneuve Bargcmon. de laatste onderleekenaarsler. De bouwvallen in de rue Bérauger te Parijs zijn thans geheel opge ruimd en doorzocht, zoodat alle lijken (14) gevonden zijn. De schade aan

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2