PER TELEGRAAF. NEDERLANDSCHE TOONKUNSTENAARS-VEREENIGING. aannemelijke vooorslellcn van Rusland aanvaard hecfl en dal voor eene overeenstemming tnssehen Engeland en Rusland waarschijnlijk de eerste grondslagen verkregen zijn. Wel keul men Ruslands aanbiedingen nog niet maar volgens verschillende teekencn heelt Rusland in de hoofdzaak toege geven met name in eene belangrijke beperking der grenzen van Bulgarije. Uit Carlsruhe wordt gemeld, dat men daar het voornemen heeft, aan de groothertogin bij haar terugkomst in die stad een schitterende ontvangst te bereiden, als bewijs van liefde en dankbaarheid, wegens de gezegende afwending van het gevaar, waarin zij met haar vader, keizer Wilhelm, verkeerd heeft. Te Peslh is den 21,,eD Mei hel doodvonnis voltrokken aan den roover- hoofdman Slephan lloszadie met zijnen broeder Julius in Januarij jl. een dubbelen moord gepleegd had en kort daarna in handen der justitie gevallen was. Zijn broeder werd tot 20 jaren kerkerstraf veroordeeld. Op het schavot verzocht Rosza vergunning, het woord tot de omstanders te rigten en toen hij die verkreeg, vroeg hij van zijne medeburgers vergifTenis, de hoop uitsprekende, dat God hem, daar hij diep berouw gevoelde, eveneens vergeven zou. Zijn laatste woord tot de omstanders was: «God zegene u". Een verzoek om gratie, door zijnen verdediger tot den keizer gerigtwas afgewezen. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt betreffende de mislukte zamenzwering nog gemeld, dat het aantal dooden en gewonden van hen, die onder aanvoering van Ali Suavi in den tuin van het paleis zijn binnendrongenongeveer 40 bedraagt, dat ten gevolge van eene huiszoeking in Alvi Suavi's woning nog verscheidene personen aangehouden werden, en dat de ex-sultan Murad, die betuigt geheel onkundig van de zaak geweest te zijn, naar een vleugel van een paleis des Sultans overgebragt is, Het verhoor der gevangenen leverde het bewjjs, dat het meerendeel met het doel van Ali Suavi's onder nemen onbekend was. Een Turksch comité van Turksche fondsenhouders heeft een memoran dum gezonden aan de vertegenwoordigers van de mogendheden te Konstan tinopel, ten einde er op aan te dringen, dat de regten der fondsenhouders worden ontzien en beschermd. Hel voornaamste der aangevoerde argumen ten is dat het vertrouwen, hetwelk men stelde in de Turksche fondsen, zijn meesten grond vond in de omstandigheid, dat de integriteit van het Turksche rijk door drie Europesche mogendheden was gewaarborgd. Op deze mogendheden rust nu ook de pligt om hendie op grond van deze ze kerheid aan Turksche leeningen deelnamen, te beschermen. 's-GRAVENHAGE. 24 Mei. Tot raadsheer in hel gereglshof alhier is benoemd de heer mr. van I.ilaar, thans raadsheer in het geregtshof te Amsterdam. PARIJS, 23 Mei. Volgens berigt uit Perpignan hebben een vijftigtal per sonen de Spaanschc dorpen in Jnnquera's omtrek afgeloopen, onder den kreet: «leve de federale republiek!" Zij hebben een douanen post ontwapend. KONSTANTINOPEL, 23 Mei. In den afgeloopen nacht is het grootste gedeelte van het paleis van den Sultan algebrand. Ook de gebouwen van het ministerie van justitie en van den raad van state weiden vernield, maar het ministerie van builenlandsche zakenhet groot-viziraat en de archieven zjjn gered. Hel is onbekend hoe de brand ontstaan is. Men vermoedt door een ongeluk. Re Russen veranderden weder van stellingen; zjj rukten aan alle kanten een weinig voorwaarts, zonder echter den neutralen kring te overschrijden. Zonder ophouden gaat de loczending voort van een ver bazende hoeveelheid materieel. BERLIJN. 23 Mei. In den rijksdag werd het wetsontwerp tegen socia listische woelingen voor de eerste maal gelezen en de verdere beraadslaging daarover tot moreen verdaagd. De redenaars der conservative Duitsche rijkspartij spraken vóór. de redenaars van het centrum, van de Forlschrilts- partij en Bcunigsen. namens de nalionaal-liberale partij, spraken tegen het ontwerp. De laatstgenoemde verlangde strenge toepassing der bestaande wetten en verklaarde dat zijn partjj bereid was. zoo noodig in de herfst- zitting, de behulpzame hand Ie bieden, wanneer in de bestaande wetgeving leemten bleken te beslaan. In den loop der beraadslaging kwam ter sprake het verzoek om ontslag van den minister van eeredienst. Eulenburg verklaarde hoop te koesteren, dat de minister zou aanblijven. Re socialisten lieten eene verklaring voorlezen, volgens welke zij niet aan de beraadsla ging, maar wel aan de stemming zullen deelnemen. WEENEN. 23 Mei. Aan de Pol. Uorr. wordt uit Belgrado geschreven, dat de minister van oorlog, ten gevolge van de toezending van subsidiën uit Busland, aanzienlijke bestellingen deed voor het occupatie-leger. ST. PETERSBURG23 Mei. De toestand van Gortschakofï is in zoover beter dat de pijnen minder hevig zijn en de zieke nu en dan het bed kan verwisselen met een ziekestoel, maar iu de zwellingen en de zwakte is geen verbetering. IgnatielT', die ook ziek was. is herstellende. LONDEN, 23 Mei. Lagerhuis. Re resolulie-llarlington wordt verworpen met 347 tegen 226 stemmen, dus eene meerderheid van 121 voor de rege ring. Het amendement van den minister Reach wordt zonder stemming goedgekeurd. LONDEN, 24 Mei. liet kabinet onderzoekt lieden de voorstellen, welke Schnwalofl' uit St. Petersburg heeft medegebragt. De Standard zegt. dat de zaak nog niet geregeld is, maar dat. bijaldien geen omstandigheden zich voordoendie hel bijeenkomen van hel congres beletten, men bevinden zal dat de elementen tot een vergelijk tusschen Engeland en Rusland verkregen zijn, daar Rusland zeer belangrijke conces- siën gedaan heeft. De .Horning Post meldt dat Schuwaloff overbrenger is van Rtislands bereidverklaring aan Engelands wenschen te gemoet te komen en een alge meen plan van verzoening vast te stellen. De Russische regering weigert het te San Stefano gesloten vredestractaat te vernietigen, maar is bereid dit verdrag tol een onderwerp van beraadslaging in het congres te maken. PARIJS, 23 Mei. De kamer van afgevaardigden heeft heden vernietigd de verkiezing van den heer de S.iint-Paul. een der hoofdbewerkers van den 10 Mei. BERLIJN, 24 Mei. Hel handelsverdrag met Rumenië zal niet bij den rijksdag in behandeling worden gebragt. Bij het onderzoek der commissie heeft men er niet toe kunnen komen om de bedenkingen tegen de behan deling jder Duitsche Joden in Rumenië weg te neuien. PENANG, 24 Mei. Er heeft eene botsing plaats gehad tusschen het Hol- landsche stoomschip Foormaarts en het stoomschip lihedice, nabij kaap Mttka. De Foorwaarts is gestrand; de passagiers zijn ontscheept. PKOGKAMMA VAN IIIUXIEKVITVOEKINCEN. Musis Sacrum. Zondag 26 Mei, ten 2 ure, door de Stafmuziek van het 4' lieg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. le Afd.: 1. Louisen-Marsch, Grentzius; 2. Ouverture "Tempelweihe", Keler-Bcla; 3. «Oceana j Walzer, Chantley; 4 "La Bénédiction des Poignards", Schröder. 2* Afd.: 5. Marche »l'Aigle", Kinsbergen; 6. Liederen: a. "Am Meer", Schubert; b. "Alsace et Lorraine", Chretins; 7. Potpourri "La Dame Blan che", Buyssens; 8. Grand-Galop, Lehman. ADVEKTENT1EN. OndertrouwdC. BONGER en Receptie 29 Mei. J. M. DROS. Mevrouw VAN DISHOECK VAN DRIEL betuigt bij deze haren dank voor de vele bewijzen van deelneming, gedurende de langdurige ongesteld heid en na het overlijden van haren geliefden Echtgenoot ondervonden, zoo wel van binnen als buiten de stad. Leiden, 24 Mei 1878. Voor de vele hartelijke bewjjzen van deelneming, mij betoond bij het overlijden mijner Echtgenoote CORNELIA PAULINE LEZWIJN, betuig ik aan familie, vrienden en bekenden, ook namens mijne kinderen, mjjnen welmeenenden dank. Leiden, 25 Mei 1878. Jb. BAERT, Med. Doctor. PROGRAMMA'S der UITVOERINGEN op 30 en 31 Mei 1878, te 's Gravenhage, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. ^A. Donderdag 30 Met (Hemelvaartsdag), des avonds te zeven uren, onder leiding van de verschillende Componisten: 1. Symphonie van Fr. Gernsheim Botterdam2. "Leiden's Glorie", Cantate voor koor, sopraansolo en orkest, gedicht van Mr. J. E. Banck ('s Gravenhage), mu ziek van Richard Hol (Utrecht)-, 3. "Ilubens-canfate" voor koor (knapen- en gemengd koor) en groot orkest, gedicht van Julius de Geyter, mu ziek van Peter Benoit (Antwerpen). De sopraan-solo in n\ 2 door Mejuffrouw A dol fine Biemans, uit Antwerpen. Ruim 250 Dames- en Heeren-dilettanten uit de residentie, hebben met de meeste bereidwilligheid de uitvoering; der koren op zich genomen. Een honderdtal knapen zal bo vendien in de Rubens-cantate meezingen. B. Vrijdag 31 Mei, des middags ten éen uur: Ochtendconcert met mondelinge Voordracht: 1. "Het Nederlandsch als taal voor den zang", Voordracht door Dr. E. D. Pijzei (Amersfoort)-, 2. Trio voor Piano, Viool en Violoncel van Carl Krill (Zeist), bekroond door de N. T. V., voorge dragen door den Componist en de Heeren G. Veerman (Utrecht) en J. Giese (D en I/aas)-, 3. Zang (Mej. A. Biemans): Liederen van G. A. Heinze en C. van der Linden; 4. Solo voor Viool (G. Veerman): Romance van Frans Coenen en Suite van Frans Ries; - 5. Solo voor Piano (Carl Heymann): Fantaisie op. 15 van Franz Schubert; 6. Zang (Mej. A. Biemans): drie Liederen van W. F. G. Nicolaï; 7. Solo voor Piano (Carl Heymann): Fuga, Bach; Barcarolle, Chopin, en Elfenspiell, Heymann. PRIJZEN DER PLAATSEN: a. Voor de twee Uilvoeringen te zamen, benevens de Generale Repetitie: Zaal of eerste Balcon ƒ3.99, Tusschengalerij 3Bovengalerij 2; (hiervoor zijn plaatsen te bespreken ad 25 Cents op Dinsdag 28 Mei, van af tien uren). b. Voor den eersten dag afzonderlijkZaal of eerste Balcon f 2.99Tus schengalerij ƒ2.59, Bovengalerij 1.50 (hiervoor plaatsen te bespre ken ad 10 Cents op Woensdag 29 Meivan af tien uren); c. Voor het Ochtend-concert afzonderlijk: Zaal of eerste Balcon 1.19, Tusschengalerij 1Bovengalerij f 0.75 (plaatsen te hesdreken Woens dag 29 Mei, van af tien uren). De leden der Verecniging, die op vertoon van hun diploma kosteloos toe gang hebben met éen Dame tot de generale repetitie en de beide uitvoerin gen, kunnen plaatsen bespreken ad 10 Cents op Maandag 28 Mei, van af tien uur; insgelijks de inteekenaren, op de voorwaarden hierboven onder a en b vermeld. Op 30 Mei (Hemelvaartsdag) vertrekken te 11.15 Evtra-Treinrn naar Delft, Schiedam en Botterdam, alsmede naar F oorschoten en Leiden. Zij, die alsnog lid wenschen te worden, gelieven zich aan te melden bij den Heer W. F. NICOLAÏ. tirarenhage Veenkade 14.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3