LEIDSCUE COURANT. DUINWATER. 1878. 1°. 123. ZATURDAG 25 MEL STADS-BE RICH TEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.— franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco y. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant lijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdverlcntiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. RURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat tot het verkrijgen van duinwater voorloopig standpijpen zjjn geplaatst: in de Galgstraat n°. 18, bij J. VAN TONGEREN, aan de Korte Langegracht n*. 32, bij C. KLAMER, aan de Langebrug n°. 14, bjj A. VAN 1NGEN; en dat geen duinwater meer wordt uitgereikt aan de navolgende pompen: aan het Galgewater bjj de Siads-Timmerwerf, aan den Ouden Singel bij het Fokkestraatje, aan den Ouden Singel bij de Scheistraat, en aan de Aalmarkt bij het Telegraafkantoor. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 24 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dal dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9-12 uren. de PASPOORTEN! voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1873, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 Mei 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 24 Mei. De faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de rijks universiteit alhier heeft bekend gemaaktdal het admissie-examen zal wor den afgenomen op Maandag en Dingsdag den 17J'" en 18'1'* Junij aanst. i Belanghebbenden moeten zich vóór den 10UD Junjj met naauwkeurige opgave van voor- en toenamen aanmelden bjj den pedel P. J. Oostveen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar cene gewone vergadering houden. De geneeskundige staats-commissie heeft gisteren tot arts bevorderd de heeren A. Njjkamp, med. doctor, en J. 11. Bijstra, oflicier van gez. Voor het l"e gedeelte heeft zij toegelaten den heer P. J. Kintz. Bij de acte-examens voor het lager onderwjjs te 's Hage werden giste ren geëxamineerd voor de acte in de Fransche taal 4 candidaien, die allen werden toegelaten, namelijk mej. C A J Born, A. Dike, M. E II. Schille- mans, uit 'sHage, en C. A. Ilavelli, uit Scheveningeii. Voor de acte als hulponderwijzeres onderwierpen zich 14 candidaten aan het examen; 2 wer den afgewezen en 12 toegelaten, mej. M. Bccht, L. S. E. de Blaauw, C. W. Goninck Liefsting, A. C. Croiset »an de Kop, G. E. Dillen, T. E. Iloven, M. C. Potters, A. E. Reeder, R. Swaab, P. M. Verwoert, M Wigleven, allen uit 'sHage, en G. Stellenaar, uit Rotterdam. De algemeene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal Dingsdag 13 Augustus te Amsterdam gehouden worden in het kerkgebouw der Remonslr. geref. gemeente, onder voorzitting van den heer W. F. Loman. Uit de punten van beschrijving blijkt dat op de voor de tweede maal uitgeschreven prijsvraag //over armverzorging" 17 antwoorden zjjn ingekomen. Hoewel er sommigen onder zijn, die over het onderwerp belangrijke bijzonderheden en beschouwingen bevatten, kan aan geen enkel de eer eener bekronning worden waardig gekeurd. Het hoofdbestuur stelt voor geen der antwoorden te bekroonen, en daar hel resultaat thans ten tweede maal nul is, den uitgeloofden prijs van ƒ1000 weder ter beschik king te stellen van den onbekenden gever. Ook stelt liet hoofdbestuur voor omingevolge den last in 1877 door de algemeene vergadering gegeven over te gaan tot het uitschrijven van een prijsvraag voor veen volkslees boek", dal in boejjendeu vorm de geschiedenis der nijverheid, der kunst en der beschaving hier Ie lande zoo in het licht stelt, dat daardoor de groote voordeelen van den vrede uitkomen legen de nadeelen van den oorlog. Te Amsterdam is eergisteren avond de algemeene jaarlijksche vergade ring gehouden van de maatschappij tot bevordering der bouwkunst, onder voorzitting van den heer J G. vjn Niftrik. Blijkens het door den secretaris uitgebragt verslag bedroeg hel getal leden der maatschappij thans 930. Op de le door de maatschappij uitgeschreven prijsvraag: //Eene synagoge", kwam een ontwerp in, dat bekroond werd met het getuigschrift der maatschappij en ƒ250, en waarvan de ontwerper de heer J. H. Schmitz i'., te Amster dam, bleek te zjjn. Op de 2e prijsvraag: Een abattoir voor eene provin ciestad, kwamen 7 ontwerpen in. Bekroond werd dat van den heer A. Brans, te Rotterdam, die ook het accessit dezer prijsvraag verwierf. Op de 3« prijsvraag: «Eene afsluiting van eene wandelplaats in eene groote stad, kwamen 9 ontwerpen in. Bekroond werd dat van den heer H. Hendriks Kramer, te Leeuwarden. De afdeelingen te Amsterdam, Arnhem, Leiden, Rotterdam, Utrecht, 'sHage, Zwolle en Schagen verkeeren over het algemeen in bloeijenden toe stand. Alleen de afdeeling Delft liet niets van zich hooren. De geldmiddelen der maatschappij verkeeren in gunstigen toestand. Als plaats waar de 33* algemeene vergadering zal worden gehouden werd Utrecht aangewezen. Rij monde van den heer H. P. Vogel bleek, dat de commissie, aan wier zorgen het ontwerpen van plannen werd opgedragen ter bevordering van bouwkundig onderwjjs, er naar streeft de gegevens le verzamelen om met kracht te kunnen aandringen op het stichten van een rijksleerschool voor de bouwkunst te Amsterdam in vereeniging met de akademie van beeldende kunsten. Voorts wisselde de vergadering van gedachten over de levens, kracht van en het slandptini dat de maatschappij tot bevordering der bouw kunst in Nederland inneemt. Eenstemmig verzette de vergadering zich tegen de ongunstige meening daaromtrent door den heer Gosschalk uitge sproken, en het bleek dat de hh. Vogel, Bergsma, Leliman, van Niftrik e. a., vergelijkende wat door dergelijke vereenigingen op het gebied der bouwkunst in het buitenland gewrocht wordt, voor Nederland en voor deze maatschappij veeleer tot eene verblijdende slotsom kwamen. Te Buitenzorg (Ned.-Indie) is overleden de gepens. generaal-majoor der infanterie E. C. C. Steinmetz, gouvernements commissaris bij de Javasche bank. Te Aarlanderveen heeft het vleesch van 30 afgemaakte verdachte melk- en kaïrkoeijcnonteigend voor 7372, bij publieken verkoop, met inbegrip vau vijftien rautsoenpenuingen voor de accjjns-, zegel- en registra- tieregteuopgebragt 2000,13, zijnde circa 1/3 meer dan waarop het was seschat. De huiden zijn, na desinfectie, uit de hand verkocht aan eenen liuideiizonier voor 182,59, zoodal, dooreen gerekend, elk rund heeft opge bragt 92.75. Zondag avond roeide een van de in den Rriel in garnizoen liggende torpedisten van den op de rivier liggenden schokker naar het havenhoofd, om den schipper terug te halen, die aan wal was gegaan. Hij kon het hoold niet bereikenmaar dreef met zware eb naar zee. Terstond werd hiervan kennis gegevenen haastte de le luit. Rovers zich met een andere sloep om den verlorene le gaan zoeken. Ofschoon deze tot 's nachts 1 uur zijn ontdekkingstogt voortzette, moest hjj onverrigterzake terugkeeren. 's Nachts om half drie is daarop de kapitein-kommandant van Houtum op nieuw met een vlet naar zée gegaan, en is het dezen na veel moeite ge lukt den zwerveling te vinden aan den Rozenburgschen oever tegenover Steenebaken. Hij was daar in een rielbroek gedreven, waaruit hjj niet meer wist weg te komen. Te Rockanje is eergisteren het woonhuis, schuur en wagenhuis vau den landbouwer van der Ban een prooi der vlammen geworden. De bouw gereedschappen en eene hoeveelheid tarwe gingen mede daarbjj verloren. - Uit Amsterdam werd dezer dagen gemeld dat een door den curator in het faillissement van een voortvlugtigen meelhandelaar met het toezigt over een meelpakhuis belaste knecht was gevangen genomen wegens diefstal van dat meel. Gisteren had zich die 28-jarige man benevens een schuiten voerdersknecht van denzellden leeftijd voor de arrond -regtbank aldaar des wege te verantwoorden. De beide delinquenten erkenden hun schuld. Tegen den eerste eischic dc substituut-officier een cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar, legen den tweede eene van 180 dagen. Door de policie te Amsterdam is op de vischmarkt in beslag genomen een zoo kunstig nagemaakte rijksdaalder met het borstbeeld van koning Willem III en het jaartal 1858, dat slechts het gemis van het gewone rand schrift en een blaauwe tint het geldstuk van een echt onderscheidt. Het Hbl. meldt: Jan van üort, verpleegd in het oudemannenhuis van de diaconie der herv. gemeenteviert 24 Mei zijn 95'° verjaardag. Zjjn zoon. Jan van Gort, zal dan tevens het vourregt smaken den dag te her-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1