fI Kk IJ E. Een correspondent van de Pol. Corr. meldt dat hij ooggetuige is ge weest van een gevecht in liet Rhodope-gebergtc lussclten dc opstandelingen en de Russische troepen, llij schrijft daaromtrent het volgende: Een dorp, in een dal tnsschen twee hooge bergtakken gelegen, was door ongeveer 800 Pomaken bezet, terwijl 2 compagniën van het Russische infanlcrie- regiment Damborski. onder aanvoering van kapitein MieriefT. aanvallers waren. Na te vergeels getracht te hebben de opstandelingen door geweer vuur te verdrijven, gingen de Russen tot den aanval met de bajonet over. doch tot tweemalen toe werden zij door het snelvuur der opstandelingen teruggedreven. Eindelijk kwam voor de Russen een bataillon infanterie met twee stukken berggeschut versterking opdagen, waarop de opstandelingen, waarschijnlijk inziende dat verdere tegenstand vruchteloos zon zijn, ingoede orde en op handige wijze van de voordeelen van het terrein gebruik ma kende, in het gebergte terugtrokken Het gevecht duurde ongeveer2% uur; de Russen hadden 15 dooden en 22 gewondenterwijl 11 gesneuvelde opstandelingen gevonden werden en de gewonden door hunne kameraden blijkbaar medegenomen waren. PER TELEGRAAF. KONSTANTINOPEL20 Mei De Russische gezant heeft de Russische kolonie alhier ten gehoore ontvangen In zjjne rede gaf hij de hoop op vrede te kennen, maar men mogt zich toch geen illusiën maken, daar de toestand nog altoos gespannen was. ST. PETERSRURG, 20 Mei. De Ag. Russe noemt het berigt der Engel- sche bladen over een ultimatum van Rusland aan de Porte ten aanzien van de ontruiming der vestingen ongegrond en waarschuwt tegen opzettelijk uitgestrooide ontrustende geruchten. Vooral op dit oogenblik, nu de onder handelingen tnsschen de kabinetten strekken om te geraken tot een uit voerbare oplossing der moeijelijkheden, behoort men ieder incident te ver mijden, dat de pogingen, om kalmte en verzoening te weeg te brengen, zou kunnen verijdelen. LONDEN, 20 Mei. Sir Northcote verklaarde in het lagerhuis in antwoord aan den heer Ashleby, dat de regering pogingen aanwendt om den wapen stilstand tusschen de Turken en de opstandelingen op Candia te handhaven. Lord Hartington stelde vervolgens dc resolutie over het bezigen van Indische troepen voor. WEENEN. 20 Mei. De Pol. Corr. bevat het volgend berigt van Rucharest, gedagteekend 19 Mei: Het geheele Rumeensche leger maakte op bevel van den vorst eene beweging voorwaarts naar het oosten langs de Karpathen. Uit Konstantinopel, onder dagteekening van den 18de° Mei, heeft de Pol. Corr. het berigt, dat den 17dtD Mei de Russische troepen San Slefano ver lieten zonder echter de legerplaats op te breken of het hoofdkwartier op te heffen. Zij deden een demonstratie in zuidelijke rigting tegenover de Turksche stellingen. Terwijl zij hunne hoofdmagt naar het noordoosten zonden, verbreidde zich het gerucht, dat de kozakken Perindshikoi zouden bezetten. De Sultan gaf daarop bevel om des noods met behulp van wape nen te beletten dat Perindshikoi bezet werd. Ten gevolge van dit bevel zijn patronen uitgedeeld aan de Turksche troepen langs de geheele linie en zijn verscheidene batterijen naar het noorden gezonden. Zaturdag stonden beide legers zóó vijandig tegenover elkander, dat slechts de geringste aan leiding noodig was om een bloedige botsing te doen ontstaan. Allerwege was het gerucht verbreid, dat de Russen zich meester wilden maken van den Europeschen oever van den Boven-Bosporus. CAIRO, 20 Mei. Vijf schepen met 2087 man infanterie en 245 paarden zijn het Suez-Kanaal binnengekomen. De schepen zijn voor drie maanden gecharterd, terwijl Engeland zich de bevoegdheid heeft voorbehouden om het contract te verlengen. LONDEN, 20 Mei. Lagerhuis. Lord Hartington stelt zijne resolutie voor, houdende alkeuring van het gebruiken van Indische troepen buiten Indië. Hij betoogt dat door deze handelwijze der regering de grondwet geschonden wordt. De minister Beach stelt het insgelijks bekende amendement op de resolutie voor en geeft de hoop te kennen dat liet huis uit vaderlandsliefde de resolutie verwerpen zal. Dit amendement wordt met een groote meer derheid aangenomen en daarna wordt de zitting geschorst tot morgen. BERLIJN, 20 Mei. De bondsraad heeft heden na beraadslaging van een nur het ontwerp van wet betreffende de sociaal-democratie aangenomen met uitzondering van 6. LONDEN, 20 Mei lloogerhuis. Lord Selborne vestigt de aandacht op hel bezigen van Indische troepen huiten Indië in vredestjjd zonder toestem ming van het parlement. Hij noemt dezen maatregel onwettig en inconsti tutioneel. Lord Cairns verdedigt de regering. Lord Cardwell en lord Gran ville gi-pten haar. Lord Beaconsheld zegt dat de regering thans genoodzaakt is te zwijgen, omdat, zweeg zij niet. de belangen van den staat'in gevaar zouden gebrast kunnen worden, lie regering heeft niets anders ten doel gehad dan hel verzekeren van Eugelands standpunt in het belang van den vrede en de vrijheid van Europa, en dit oogmerk tracht zij alsnog te be reiken. Deze verklaring werd toegejuicht en hiermede was het incident afgeloopen KONSTANTINOPEL20 Mei. Een opschnding is veroorzaaktdoordien de hier vertoevende vlugtelingen den Sultan in het paleis een verzoekschrift wilden aanbieden. De policie kwam tusschenbeide en de rust werd her steld. INGEZONDEN. De duinwaterleiding te Leiden. Raad aan toekomstige Studenten. Voor een paar dagen had de feestelijke inwijding plaats van eene der beste instellingen waarop Leiden kan bogen. Vooral van een hygiënisch standpunt beschouwd, verdient het door den raad genomen besluit, deze stad van duinwater te voorzien, den grootslenlof. Men zal gerust zonder de minste overdrijving kunnen staande houden, dat de algemeene gezondheidstoestand daardoor aanmerkelijk zal verbeteren, wat door goed gehouden statistieken dan ook later wel zal blijken, en al zouden we niet durven beweren dat men eene epidemie daardoor zal voor komen. zoo bestaat er toch groote waarschijnlijkheid voor de vooronder stelling. dat in zulk een tijd minder groot getal offers zal worden geëischl, dan vroeger gebeurde. toen Leiden berucht was door zijn slecht drinkwater. Dat vochtigheid van den bodem en 't gebruik van slecht water de sterflelijsl onrustbarend vermeerderen, is gemakkelijk te bewijzen. Zelfs beslaat er, volgens Bulil, een treurige analogie tusschen de mortaliteit in Miinchen en tien stand van het zoogenaamde grondwater. Immers had deze geleerde opgemerkt, dat de sterfte afnam, indien de kolom van dit grondwater hoog was, zoodat de gassen door eene hoogere kolom water moeijelijker uittra den, terwijl bij lagen stand juist het tegengestelde werd waargenomen. In de inaugurcele oratie van prof. Rosenstein, noemde de hoogleeraar ccne plaats in Groot-Brittannië, waar men de tuberculose had verbannen door de drainage van den vochtigen bodem. Even zoo goed en nog veel sterker speelt het drinkwater zijne rol. Ik ben zelfs niet ongeneigd te geloovcn, dat het bijna uitsluitend gebruik van regenwater de provinciën Friesland en Zeeland voor groote rampen in cholera-epidcmieën heeft behoed, en verwijs, met betrekking hierop, tot het geringe getal aangetasten in anders niet voor den gezondheidstoestand gunstig bekende plaatsen, terwijl een treurige ervaring, in 1866 te Gro ningen opgedaan, indien men mij ten minste naar waarheid heeft verteld, mijne meening nog meer kracht"geeft. Men zou daar hebben opgemerkt, dat bjjna allen door cholera zijn aangetast, van de bewoners der Heere straat, die water gebruikten uit een groote gemeenschappelijke pomp. Indien men de moeite wilde doen en eens eene wandeling door Leiden maken, dan zou men tot de conclusie komen dat het getal putten, die voor de gezondheid schadelijk drinkwater bevatten, dat der brnikbaren ontzet tend overtreft Het constateereu van dit feit is zeer gemakkelijk, omdat, na voorafgegaan wetenschappelijk onderzoek, alle schadelijke putten met dit brandmerk zjjn geteekend, op last van het bestuur dezer stad. Het is dus een onschatbaar voordeel dat in dien treurigen toestand voor zien is door de duinwaterleiding. Men zou denken dai iedereen dit naar waarde zou schatten en zich van goed water voorzien. Maar. zooals altijd en alles, ondervindt hier ook weer deze nuttige instelling tegenwerking, en terwijl onomstootelijk bewezen is dat bijna nergens goed, ja alleen op zeer enkele uitzondering na, overal zeer slecht drinkwater gevonden werd, hoort men onderscheidene burgers nu brutaal weg, door egoïsme en misplaatste zuinigheid gedreven, dezen leugen vertellen dat ze goed water hadden en daarom geene leiding lieten aanleggen. Vooral is dit het geval bij velen, die aan studenten kamers verhuren. Bij eenig nadenken vindt men spoedig waar de schoen wringt. Dezelfde speculatie-geest op het ruim van hart en beurs zijn der aankomende studenten, zal wel bewerken dat de panden, die verhuurd wordenop kosten der jongelui moeten worden verbeterd. Evenzoo goed als men hier op vele kamers op deze wijze verkregen gaslei dingen ziet, evenzoo goedkoop hoopt men hier nu aan de duinwaterleiding te komen. Men zal er zich niet tegen verzetten als mijnheer voor zijne kosten eene leiding wil doen aanleggen, en bij vertrek van den bewoner verhuurt men de kamer aan een ander, die dan een twintig gulden meer moet betalen, omdat er ook een aparte leiding bij is, die echter aan den verhuurder geen cent gekost heeft. Thans echter gaat deze redeneering zoo gemakkelijk niet op, indien de studenten niet zoo belachelijk zijn zich te laten exploi- teeren. Voor een jaar of 4 geleden waren hier kamers te weinig, tegen woordig eerder te veel, en het vroeger ongehoorde geval doet zich nu her haaldelijk voor dat kamers niet verhuurd worden. De burgerij moet dus een weinig voorzichtig zijn in liet stellen van wetten. Omdat ik overtuigd ben dat de duinwaterleiding de grootste weldaad voor Leiden is, die zeker meer nut zal doen dan alle apotheken te zamen in staat zjjn aan te brengen, en omdat ik met de leidsche toestanden wel be kend ben en verder der aankomende jongelingschap een warm hart toe draag, heb ik het plan opgevat een raad te geven, die in korte woorden oeconomisch, hygiënisch, ergo doeltreffend kan heeten. Hij luidt aldus: «Geen student hure kamers bij menscheu, aan wier buis geen duinwater leiding is aangebracht". Gaarne zoude ik aan mijne meening en raad publiciteit gegeven zien en verzoek alle bladen, die mijne zienswijze deelen, in hunne kolommen een klein plaatsje voor deze regelen af te staan. Leiden, 21 Mei 1878. B. W. SCHULTETUS AENEAEMed. Doet'. A I) V E U I E N T 1 E ÏN. Bevallen van eene Dochter J. KOKXHOORN VAN LEEUWEN. Leiden, 21 Mei 1878. Bevallen van eene Dochter E. VERWER VAN WENSEN. Leeuwarden, 21 Mei 1878. Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw HAGEN TICHLER betuigen hun dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij dc geboorte van bun Zoon. Hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van onze hartelijk geliefde Moeder. Uit aller naam, Leiden, 21 Mei 1878. R FUIK. De Ondergeteekcnde heeft de eer aan Ouders en Voogden te berichten dat zij voornemens is ld Aug. a. s. alhier eene HOST- en DAG SCHOOL te openen voor meisjes uit den beschaafden stand, P. G. Pro spectussen zijn op franco aanvrage verkrijgbaar. Wed. A. SÖlINCfEN, Oirschot, N. B.Mei 1878. Leendertz. Tot het geven van inlichtingen hebben zich bereid verklaard De Dames: A. DONKER, Directrice der 11. B S. voor Meisjes te Groningen. A M. L BIRNIE, Hoofdonderwijzeres te Groningen. W. VERBEEKHoofdonderwijzeres te Arnhem. A. .1. W. RENSSEN, te Sappemeervoorm. Hoofdonderwijzeres te l.eiden. De Heeren: D'. H. E. MOLTZER, Hooglceraar te Groningen. S. BLAUPOT TEN CATE, Inspecteur van 't L. O. te Groningen. J. C. VETHAKE, Schoolopziener te Arnhem. Dr. J. W. A. RENSSEN, Schoolopziener en Directeur der H. IJ. S. Ie Sappemeer. N. O. LAMBREGHTSEN VAN RITTHEM, Wellt. te Middelburg. 0. .1. DAMME, gep. Kapt. t. zee, te Middelburg. W. L. RIEIIM, Pred. te Plaai dingen. E. J. F. VAN DISSEL, Pred. te Stratum (bij Eindkoren). II. J. VAN NOÜllUYS, Pred. te Oirschot. J. N. G. SÓHNGEN. lnstiluteur te Oirschot.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3