LËIDSCI1Ë COURANT. WOENSDAG 22 MEI, 120, STADS-BERICHTEN. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. De LouratU ver schijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f'3.3b, franco p. p. f 3.85, liet verstag a j zonder lijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de eapeditiekosten. Afzonderlijke nomrntrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prjjs der Advertentiëu is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1853 en. voor zoover zij zich tusschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1844-1852) hunne verplichting om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezon derd) ten Raadhuize. lusschen 9 en 4 uren, terwijl op den l"™ Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zijdie zich niet vóór dat tjjdslip hebben doen inschrijven, bjj ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad lot eene geldboete verwezen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24""» October 1867 (Gem.-blad. n°. 12); Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verordeningbenoemd is: tot Heer der gebuurte n". 23 of n". 5 van wijk VI de heer H. VAN ROMBURGH, thans Raad dier gebuurte, ter vervanging van den heer H. J. Giezen aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend tot Baad dier gebuurte de beer J. A. RODBARD, in de plaats van den heer H. Van Romburgk; tot Raad der gebuurte n*. 25 of n». 7 van wjjk VI de heer J. CHRISTIAANSE in de plaats van den heer B. Van Beek, die overleden is; lot Raad der gebuurte n°. 39 ol van wijk IX de heer B. BAKKER, in de plaats van den heer W. Bergers, die de gebuurte verlaten heeft en aan wien als zoodanig een eervol ontslag is verleend. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 21 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Mei. Door den gemeenteraad zal Donderdag aanst. behandeld worden eene voordragt van burg. en weth. betrekkelijk de policie. Burg. en weth. meeneu datnu ten gevolge van de gewijzigde wetgeving op de reglerlijke organisatie en het beleid der justitie, de commissarissen van policie ontheven zijn van de waarneming van het openb. ministerie bij de kantougeregteiide tijd is gekomen om eene reorganisatie iu te voeren. Ook meeneu zij dal eene regeling der policie onder ééncn commissaris iu vele opzigten te verkiezen is boven de tegenwoordige inrigting. Dientengevolge stellen zij voor: i' aan den eersten commissaris van policie, zoodra hem door Z. M den koning een eervol ontslag uit de dienst zal zyn verleend, een wachtgeld toe te kennen van ƒ1200 per jaar; 2* hun collegie te magtigeu om de noodige maatregelen te nemen ten einde de betrekkingen van eersten en tweeden commissaris van policie worden opgeheven en de jaarwedde van den commissaris van policie worde vastge steld op ƒ2200; 3» te besluiten dat zal worden aangesteld een vierde bezoldigde inspecteur van policie op eene jaarwedde van ƒ400. -- Voor de post- en telegraaphdienst in Ncderl. Indië wordt verlangd een adjunct-inspecteur. Deskundigengenegen zich op den voet en met de voor- deelen en verpligtingen, omschreven in het kon. besluit van 30 October 1877, als zoodanig aan de dienst in Nederlandsch Indië te verbinden, kunnen zich tol en met 20 Junij aanst., tot hel deelnemen aan een vergelijkend examen hij gezegeld request tol het dep. van koloniën wenden. Bij de acle-examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden giste ren voor de acte als onderwijzeres in de handwerken geëxamineerd 14 can- didalen; 9 werden algewezen en 5 toegelaten, namelijk mej.wed. F. Rik- kers, geb. Broekhöyzenuit Voorburg, voor nut; C. M. A. Gabry, uit Bos koop, voor nut en smaak; P. G. Klinkenberg, uil 'sllage, voor nut en smaak; A. M. A. Matlhijs, uit 'sllage, voor nut, en M. Meijers, uit 's Hage, voor nut en smaak. Het hoofdbestuur der Iloltandsche maatschappij van landbouw heeft zich, overeenkomstig het besluit der algemeene vergadering van den 24de» April, tot de tweede kamer der staten-generaal gewend met eenige opmer kingen omtrent het wets-ontwerp tot herzieniug der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Het stoomschip Madura is op 17 Mei te Batavia aangekomen. De Foorwaarts is op 18 Mei van Batavia naar Nederland vertrokken. Te Rotterdam is in eene vergadering van belangstellenden in het huldeblijk aan Z. K. II. prins Hendrik besloten zich aan te sluiten bjj de hoofdcommissie te Amsterdam, tot het aanbieden van een nationaal huldeblijk. Te Rotterdam hadden zich eergisteren vier kinderen op een afgesloten land achter den Holdijk begeven, om bloempjes te plukken. Onder dit be drijf geraakten zij in eene achter biezen verscholen sloot. Op hun hulpge schrei daagde spoedig hulp op. Drie van de vier kinderen werden gered, doch een vierjarig knaapje werd dood opgehaald. Omtrent den brand te Zaandjjk deelt het llbl. o. a. nog het volgende mede: De brand ontstond in den nacht van Zaturdag op Zondag te ruim 2 uren, op een scheepstimmerwerf, misschien ten gevolge van onvoorzigfig breewen daags te voren. Aangewakkerd door een flinke bries uit het westen deelden de vlammen zich mede aan de kosterswoning van de her vormde kerk, welke met die kerk spoedig in vlam stond, een lot dat de toren deelde. In Zaandjjk en de omliggende gemeenten was natuurljjk de «eheele bevolking, kort na het uitbreken van den brand, die een zeer on- heilspelend aanzien had, op de been. Een twaalftal spuiten, waaronder twee van de plaats zelve, rukte snel aan en werd in werking gebragt, maar wat baatte het betrekkelijk geringe bluschvermogen dezer spuiten tegen de kolossale vlammendie door den wind krachtig voortwoedden. Gelijktijdig met de kerk. die ongeveer 10 meter van de werf stond, vlogen eenige houtloodscn iu brand, gelegen aan den overkant van de sloot, die langs de werf loopt, op een terrein waarop levens onderscheidene wonin gen. een fabriek van gereedschappen voor oliemolens enz. stonden, die allen een prooi werden van hel vernielend elementwaardoor Ie zamen met het reeds genoemde 21 kadastrale perceeleu zijn vernieldwaarvan slechts enkele bewoonde huizen. Toen de brand een ernstig karakter had aangenomen seinde de burgemeester van Zaandijk om hulp naar Amsterdam, welke nagenoeg legen half vjjf in den morgen ter kennis werd gelnagt van de brandweer, met last uit te rukken. Auderliall uur later kwam de Jan tan der Hegden, bemand met een twintigtal officieren en manschappen en onder persoonlijk bevel van den commandant der brandweer ter plaats aan. tip dat oogenblik was hel werk der vernieling, zooals dat nu door de ruïne te zien is. reeds geschied, maar groot gevaar bestond voor een aantal be woonde gebouwen, die iu de onmiddellijke nabijheid lagen, en ouder den wind, van een in volle vlam slaanden hooiberg. De brandweer liet het nathouden der puiuhoopen aanvankelijk aan de Zaandsche collega's over eu rigtle twee straalpijpeu op den hooiberg, concentreerde daar het vuur en bleef lot één uur in den namiddag onafgebroken bezig om het hooi uit elkander te werken en alle verdere gevaar te voorkomen. Het bedrag der schade, vooral door het verbranden van de kerk en den toren, eene groote hoeveelheid beukenhout en machineriën, is nog niet met eenige zekerheid te bepalenmen spreekt van 2 ton. Te Utrecht had Zondag II. in de Jacobi-kerk, onder leiding van d«. Verhoeff, eene tredende plegtigheid plaats. De doop werd bediend aan een Noefoorsch meisje van den stam der Papoea's, dal door den heer J. L. van Hasselt', zendeling vaii Nieuw-Guinea, w as medegebragt. Uit kind was vroeger uit de handen van roovers vrijgekocht door den Dnitschcn zende ling, den heer Frans Mosclie. eersten echtgenoot van de tegenwoordige cchtgenoote van den heer van Hasselten werd naderhand als lid van zijn gezin door den beer van Hasselt overgenomen. In den avond van Zaturdag was dit meisje, nu omstreeks 17 of 18 jaar oud, ten huize van d*. Ver hoef!, in tegenwoordigheid van den zcndingsdirector d". Looijcu en den heer van Weede van Dijkveld, ouderlingen, als lidmaat aangenomen en daarna bevestigd. Omdat zij zich in de Hollandsche taal niet voldoende koude uitdrukken, werden de vragen en antwoorden gedaan in het Ma- leisch, en door den heer van Hasselt voor de drie genoemde heeren vertolkt. —Het ongeluk, dal te Arnhem plaats had bij het exerceren van lecruten, heeft zich, naar thans gemeld wordt, volgenderwijze toegedragen: Onder de exercitie-patronen, die aan de recruten waren uitgedeeld, was een losse

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1