PER TELEGRAAF, Men meldt uit Padang van 6 April: Aan boord van liet stoomschip Stad Haarlemeergisteren zonder mailpapieren uit Nederland alhier aange komen heeft kort voor zijn komst hier ter reede een treurig ongeval plaats gehad. Pen l9le° dezer geraakte er iets onklaar aan de machine en sprong kort daarop de stoomkraan, ten gevolge waarvan de stoom met groote kracht uit den ketel ontsnapte en de machinekamer in een oogwenk in een gloeijenden oven herschiep. Twee der dienstdoenden bij de machine hebben het ongeval met den dood bekocht, terwijl twee anderen in deer- niswaardigen toestand in het militair hospitaal alhier zijn opgenomen Eenige dagen geleden lag een praauw-pintjalang in de nabijheid van een der Pagei-eilanden ten anker. Het schip was geladen met stukgoede ren bestemd voor den handel op zekere Rustplaatsjes, 's Avonds bemerkte de bemanning tot haar grooten schrik, dat een groot aantal praauwtjes, waarin zich ruim 100 gewapende Pageijers bevonden, op de pintjalang af kwam, deze van alle kanten besprong en de bemanning, bestaan uit 8 per sonen, overmande en knevelde. Vervolgens werd de pintjalang van alles beroofd wat tot de gading der roovers behoorde en verlieten dezen daarna het schip. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ingenieur le kl. bij den waterstaat G. van Houtenaan den controleur lc kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura W. H. S. van Woning; aan den hoofdonderw. aan de openb. 2e lagere school te Soerakarta J. Valk; aan den len commies ter algem. secretarie F. H. L. E. Meeng; aan den adsist.-resident van Soekapoera H. F. Ledeboer; aan den 2en commies bij het depart, der burg. openb. werken A. Kayser. Ontslagen: eervol, de resi dent van Djokjokarta A. J. B. WaltendorfF. Benoemd: tot gouverneur van Sumatra's Westkust, de resident der Padangsche bovenlanden II. B. Canne; tot resident van Djokjokarta, de hoofdambtenaar op non-activiteit mr. S. C. H. Nederburgh; tot resident van Bantam, de adsist.-resident van Tangerang mr. J. P. Metman; tot officier van justitie bij den raad van justitie te Pa dang, de president van den raad van justitie te Makassar mr. L. II. E. Croes; tot omgaand regter in de 4C aid. op Java en Madura mr. H. Wichers; tot lid in den raad van justitie te Soerabaija, de subst.-officier van justitie bij dat collegie jhr. mr. F. J. van Beyma thoe Kingma; tot controleur le kl. bij liet binnenl. bestuur op Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit E. Pino; tot adsist.-resident van Soekapoera, de controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura F. Maijortot controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura G. A. Schouten; tot notaris le Bodjonegoro, de cand.-notaris J. A. van Hamel; bij den wa terstaat en 'slands burg. openb. werken, tot opzigler le kl., de opzigters 2e kl. C. van Wijk en J. Pasmantot opzigter 2e kl.de opzigters 3e kl. W. Westmaas, A. Legerstee en G. A. van de Pol; tot opzigter 3C kl.de tijdel. opzigters C. L. van Woesik, C. D. J. van Overvcst en A. A. Schram en de klerk bij het depart, der burg. openb. werken Iï. J. de Rooy. Voor- loopig opgedragen: de waarneming van het ambt van vice-president van den raad van Ned. Indie, aan het oudste lid van dien raad, den heer 11. W. Andrée Wilteus. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, onder toeken ning van den titul. rang van luit.-kolonelde majoor der art. A. C. H. Winter; de burg. schrijver 4C kl. bij de mil. administr. J. C. Jacobsz. Departement van marine. Benoemd: bij de fabriek voor de marine en hel stoomwezen te Soerabaija, tol baas-bankwerker, de baas van den stel- winkel G. W. A. Hamel; lot baas van den stelwinkel, de machine-opsteller M. F. van Schaik; tot machine-opsteller, de vaste werkman O Dunkerbeck. LONDEN, 17 Mei. In de tweede edilie van de Times komt eene dépêche voor uit Pera, van gisteren, meldende dat hel Russische leger voorwaarts is gerukt lot stellingen, die vier kilometer nader bij Konstantinopel zijn. Dit heelt de bezorgdheid doen toenemen. Verscheidene bewegingen der Russen zijn vooruit aangekondigd. Zij strekken alle om de massa der Rus sische strijdmagt nader bij Konstantinopel te brengen. Het gerucht loopt, dat de Russische ambassadeur een ultimatum aan de Porie heeft overhan digd. Hoewel ernstige pogingen zijn aangewend om de Porie over te halen tot aandringen op het terugroepen der Britsche vloot uil de Marmorazee, is tot dusver geen enkele beslissende slap in die rig ting gedaan. BERLIJN, 17 Mei. De Post en de Nat. Zeit. melden, dat de minister van eeredienst en ouderwijs in het midden der vorige week, alzoo nog vóór den aanslag op het leven des keizers, zijn ontslag heeft aangevraagd. De aanleiding tot dien stap schijnt gelegen te zijn in zuiver kerkelijke aan gelegenheden der evangelische kerk. De Post berigtdat Pruissen bij den bondsraad een wetsontwerp heeft ingediend, waarin deze tijdelijk, en behoudens latere goedkeuring van den rijksdag, wordt gemagtigd tot het nemen van maatregelen tegen de socia listische woelingen. ST. PETERSBURG, 17 Mei. Schuwaloff schijnt er in geslaagd te zijn den Czaar te doen begrijpen, dal het Rusland's belang is aan Europa het meerendeel der concessiën te doen, die Engeland vraagt. Bijgevolg schijnt de bijeenkomst van het congres verzekerd, ondanks de te Konstantinopel gerezen moeijelijkheden. LONDEN, 17 Mei. Zitting van het lagerhuis. De minister Hicks-Beach deelde mede, dat hij op de resolutie van lord Hartington het volgende amendement zal voorstellen: "Het Huis, van oordeel zijnde dat de grond wettige conlröle van het parlement betreffende het werven en bezigen der strijdkrachten door de wet en door de onloochenbare bevoegdheid van het Huis, om de aangevraagde gelden te weigeren of toe te staan, voldoende gewaarborgd is, acht het onnoodig en nutteloos zijne goedkeuring aan eene resolutie te schenken, welke het gevolg zou kunnen hebben de regering in den tegenwoordigen toestand der buitenlandsche aangelegenheden te ver zwakken." Door de ministeriëlen werd dit amendement luide toegejuicht. De minister Cross verklaarde dat van geen nieuwe ongeregeldheden te Lancaster berigt ontvangen was en het gerucht omtrent het verbranden van een tweede fabriek zich niet bevestigd heeft. Het parlementslid Stanford stelde eene motie voor tot afkeuring van de benoeming van kolonel Wellesley tot secretaris van ambassade te Weenen, met voorbijgang van tal van andere ambtenaren. De regering verdedigde deze benoemingde motie werd ten slotte met 250 tegen 83 stemmen ver worpen. BLACKBURN, 17 Mei. De grootste fabriekbezitters hebben de door den mayor voorgestelde transactie van de hand gewezen en handhaven hun vroe ger besluit. Men vreest voor nieuwe ongeregeldheden, als dit besluit bekend zal worden. JASSY, 17 Mei. Russische troepen bewegen zich in sterken getale in de rigling naar den Donau. LONDEN, 18 Mei Daily Neics meldt uit Konstantinopel van gisteren: Generaal Todleben heeft aan de Porte eene nota gezonden, houdende: 1° aanvraag van Sehumla, Varna en Batum te ontruimen en het Turksche kamp bij Maslak op te heffen; 2° verzoek om vergunning Buyukdero te bezetten. De ministers en de generaal waren gisteren vergaderd om over deze Rus sische eischen te beraadslagende Sultan presideerde. Heden wordt de dis cussie voortgezet. Waarschijnlijk zal de Porte niet toegeven. BLACKBURN, 18 Mei. De ongeregeldheden zijn niet herhaald geworden. MANCHESTER, 17 Mei. De hoofdcommissie uit de fabrikanten in de katoendistricten van hel Noorden en Noord-Oosten van Lancashire hield heden een bijeenkomst, waarin besluiten werden genomen, krachtens welke de fa brieken geopend zullen worden, zoodra de werklieden in de hervatting van den arbeid toestemmen met een vermindering van 10 pet. van het loon. Tevens zal hun worden medegedeeld dat de commissie bereid is met de werklieden in overleg te treden na verloop van drie maanden, als wanneer de uitkomsten der nu te maken veranderingen en schikkingen bekend zullen zijn. Nemen de werklieden dit voorstel aan, dan zal Dingsdag a. s. een definitive regeling tol stand komen. Men gelooft dat zij zullen aannemen. PARIJS, 17 Mei. De Temps wil welen dat bet voornemen bestaal de haven van Batum tot een soort van onzijdige plaats te maken, waar alle natiën toegang hebben. Het blad meent overigens te kunnen verzekeren dat Rusland besloten heeft de meeste van Engelauds eischen in te willigen, evenals het Oostenrijk tevreden heeft gesteld. Dientengevolge verwacht men dat het congres weldra zal bijeenkomen. IXGE7,ONT)E\'. liet geluksdevies: "Wo gewinnt man jedes Mal? Bei MINDUS MARIENTHAL!" heeft zich door talrijke winsten, o. a. de voor korten tijd getrokken premie van 242,400 mark, eene zoo groote bekend heid verworven, dat allen liefhebbers van het spel de firma MINDUS MARIENTHAL ten zeerste wordt aanbevolen. Blijkens de annonce in het nommer der Courant van heden heeft er spoedig weder eene verloting plaats, voor welke genoemde firma originele loten verzendt, waarop in het bijzonder opmerkzaam wordt gemaakt. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. 0

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6