BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag W Mei J878, ilr", óó8. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door den minister van waterstaat enz. zijn bij den aanleg van Staats spoorwegen benoemd: tot adjunct-ingenieur, B. P. Bilheimer, jhr. M. J. Schuurbeque Boeije, J, A. Roijer en S. G. Everts; en voorts bevorderd; tot bouw- en werktuigkundige 3" kl.de opzigters 3e kl. G. A. M. van Groene- veldt en H. J. Dubourcq; tot opzigter 1« kl.de buitengewone opzigter J. E. Kriens. de opzigter 2e kl. P. P. Scheffelaar Klots, en de buitengewone opzigter H. W. Brouwer; tot opzigter 2e kl., de buitengewone opzigter M. A. van Wadenoyen, de opzigters 3' kl. W. Peters, P. Liebregs, 11. 11. Dansdorp, J. H. van Giessen en J. A. van Nieuwenhoven, en de buitenge wone opzigter J. A. van der Sluis Veer; tot opzigter 3ekl. de buitengewone opzigters J. van Nieuwenhoven en G. J. Raadman. Z. K. H. prins Frederik is heden morgen naar Neuwied vertrokken. Z. K. H. zal in het laatst der volgende week alhier terugkeeren, vergezeld van Hd. dochter 11. K. H. de prinses van Wied, die eenigen tijd in de residentie zal doorbrengen. De hooge raad is heden middag ten 2 ure in algemeene vergadering bijeengekomen tot het opmaken van een aanbevelingslijst, die aan de tweede kamer der staten-generaal zal worden toegezonden ter raadpleging bij de keuze van een candidaat voor den opengevallen raadsheerszetel. ESIGELAVD. LONDEN, 17 Mei. In de city heerscht thans het gevoelendat het onmogelijk is voor Rusland om zich geheel aan de Britsche politiek te onderwerpen. Men meent, dat bij elke schrede, die het Russische kabinet achterwaarts doet, door Engeland twee schreden voorwaarts zullen gedaan worden; dat Beacons- field zoo veeleischend zal worden, wanneer zijne tegenpartij begint toe te gevendat ten laatste Ruslands eergevoel verder toegeven verbieden moet. De Times spoort uit dien hooide de regering aan geen misbruik te maken van de neiging van Rusland om toe te geven. Naar men van Malta meldt, wekt de nieuwe belasting, welke aldaar is voorgesteld, veel tegenstand; eene deputatie werd door den gouverneur ontvangen, en 15000 mcnschen kwamen voor het paleis bijeen, doch gingen weder rustig uit elkander, op de verzekering van den gouverneur, dat zoo veel mogelijk op hunne grieven zou gelet worden. Alle maatregelen waren aldaar genomen voor de landing van 10000 man en 2000 paarden. Graaf Russell bevindt zich in bedenkelijke omstandigheden. Men heelt reeds ten onregte het gerucht van zijn overlijden verspreid. Drie dagen achtereen is er te Oxford gestemd ter verkiezing van een lid van het lagerhuis voor de universiteit, in plaats van den minister [lardy. De conservative candidaat, de lieer Talbot, is met eene meerderheid van 1000 stemmen verkozen. In Lancastershire hebben de ondersteunings-comité's de scholen als kosthuizen ingerigt en geven soep en brood aan vrouwen en kinderen der werkstakende arbeiders. Daarvan wordt in zoo ruime mate gebruik ge maakt, dat, om zulks vol te houden, dagelijks 100 noodig is. De moord in de hoofdstad van Japan op den minister van binnenlaud- sche zaken, Okubo, gepleegd, had plaats tijdens hij zich naar den kabinets raad begaf. Vijf personen, in de zaak betrokken, zijn in hechtenis geno men. Okubo had vele vijanden onder den adel, wegens de door hem met krachtige hand ingevoerde hervormingen. In 1873 vertoefde Okubo eenigen tijd in Europa. FKA1ÏHR1J H. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van onderwijs, de heer Rardotix, een voorstel ingediend tot liet stichten van een schoolmuseum vooral met het oog op het lager onderwijs. Hij deelde verder mede, dat de regering de leiding van een ondeewijzerscongres op zich had genomen; dit congres zal bij gelegenheid der wereldtentoonstelling plaats hebben. De commissie van enquête naar de oorzaken van het kwijnen der nijverheid hoorde dezer dagen de industriëlen uil Normandië; deze drongen aan op een verhooging der invoerregten op katoenen garens met 60 pCt. om ook de Amerikaansche en Engelsche concurrentie te belasten. De vlaggen, die den l!leD Mei, ter gelegenheid van de opening der ten toonstelling, van de particuliere huizen te Parijs uitgestoken warenwa ren tot dusver van de daken en uit de vensters blijven wapperen. Maar den 16den Mei zijn zij ingehaald wegens den verjaardag van het optreden van het kabinet de Broglie-Fourtou. Het doodvonnis, onlangs tegen den communist Garcin, wegens zijn aandeel in den moord van de 2 generaals in 1871, uitgesproken, is ver anderd en hij is thans tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Hij is meer dan 70 jaar oud. Te Orleans is eene inschrijving geopend tot het weder-oprigten van het /^monument expiatoire, ter ecre van Jeanne d'Arce, dat aldaar lot in 1793 aanwezig was op de plaats, waar zij hare overwinning op de Engel- schen behaalde. Men wil hierdoor eene manifestatie aan den dag leggen tegen het eeuwfeest van Voltaire. Men wil ook welen dat mgr. Dupauloup in den senaat eeiie interpellatie zal rigten betreffende bedoeld eeuwfeest. Men heeft slechts langzaam kunnen voortgaan met wegruimen van het puin in de Rue Béranger, want telkens slaat de vlam nog uit de puin- hoopen. Hel is niet aan te nemen dat er nog levenden ouder zijn. Wie niet verbrand of verpletterd is, zegt een der bladen, moet door de massa water, die er op geworpen is, verdronken zijn. Men vermoedt dat er in het geheel nog een veertigtal lijken onder zijn bedolven. De «Caisse commerciale" te Lisieux heeft hare betalingen gestaakt, het passief bedraagt twee millioen. Een van de directeuren heeft zich van kant gemaakt. ITALIË. Op 15 Mei verleende de Paus een officieel gehoor aan Bedros-effendi, den bijzonderen zaakgelastigde van den Sultan, om den Paus geluk te wen- schen met zijne verheffing op den apostolischen zetel. In antwoord op het adres van gelnkwensching, betuigde de Paus zijn dank voor de welwillende gevoelens van den Sultan, dien hij allen voorspoed toewenschte. De Paus betuigde ook zijne erkentelijkheid voor de bescherming van de vrijheden der Christenen in Turkije en gaf de verwachting te kennen, dat deze bescher ming zou voortduren niet alleen, maar zelfs zon uitgebreid worden, tot welzijn van het rijk. Later had Bedros-effendi een bijzonder gehoor bij den Paus en ontving van dezen het grootkruis der orde van den H. Gregorius. DUITICHLAND. Door den keizer is op een adres, hem namens der Berlijnsche univer siteit door eene deputatie aangeboden, het volgende geantwoord: Dat ik in het eerst niet zoo aangedaan was, lag hieraan, dat ik niet wist dat het op mij gemunt was. Eerst later is mij dit helaas gebleken, en door de verklaringen der getuigen is het ook bevestigd dat de aanslag tegen mij gerigt was. De man blijft nog wel ontkennenmaar dat helpt hem niets. Wie zóó wegloopt, heeft geen gerust geweten. Dat hij beweert, zich te hebben wilien doodschieten omdat er van regeringswege niets voor het volk gedaan wordt, is louter een bewijs van volslagen onbekendheid met alle bestaande toestanden. Ik zal mij de daad van dien éénen man ook niet te zeer aantrekken, daar ik heb gezien dat het verderf toch nog niet bij de massa mijns volks is doorgedrongen. Alleen uiterste partijen kunnen zoo iets ondernemen. Wel is waar, behoud ik een smartelijken indruk, maar die ruimschoots wordt opgewogen door de innige vreugde over de ontelbare bewijzen van liefde en gehechtheid, die mij niet slechts uit mijn vaderland zijn ten deel gevallen, maar zelfs uit de verstgelegenlandstreken alwaar ik niet had kunnen denken dat zulk eene belangstelling jegens mij bestond. Ik ben dankbaar aan Godin wiens hand wij allen staan. Wan neer wij van llem afwijken, wauneer wij den grondslag der Christelijke liefde verlatendan zijn zulke feiten als het thans gebeurde geen wonder. De Christelijke godsdienst is de grondslag en bodem, waarop wij moeten blij ven slaan. Het was niet de eerste maal dat mij zoo iets is overkomen. Het is alsof geen der groote souvereine" y Europa daarvoor bewaard blijlt. Ook mijn broeder zaliger is datzeltue gebeurd. God de Heer heeft echter alles ten beste geschikt. Nogmaals, hartelijk dank, mijne heeren. Gij hebt mij ten hoogste verblijd. U, heeren studenten, verzoek ik, mijne woorden aan uwe medestudenten over te brengen. Ik dank n! Het leggen van den onderaardschen telegraafkabel tusschen Berlijn, Frankfort en Straatsburg is thans tot Schriesheim tusschen Weinheim en Heidelberg gevorderd. 600 werklieden zijn hiermede bezig. Te Hanover is Woensdag avond in Tivoli, ter viering van de geluk kige redding des keizers, een monster-concert gegeven, dat door omstreeks 8000 personen bezocht werd. De stads directeur Rasch hield eene redevoe ring, waarin hij in krachtige bewoordingen den aard van het feest schetste en eindigde met eer. toast op den keizer, welke met een daverend driewerf hoera bezegeld werd. In de kalkbranderij van Vionnet, te Monthey, in het Zwitsersche kan ton Waadlland, is een werkman, ten gevolge eener sterke uitstrooming van steenkoolgas, te midden van zijn arbeid doodgevallen Zijn patroon, hem te hulp willende snellen, onderging hetzelfde lot. De dochter van den patroon, op haren vader toeloopende, insgelijks; waarna ook een tweede werkman, die ter redding toeschoot, levenloos nederstortte. TURKIJE. Prins Lobanofl, de nieuwe Russische ambassadeur, bevindt zich reeds te Konstanlinopel. Na een onderhoud met den minister van buitenl. zaken, j heeft hij zich naar generaal Todtleben te San Stefano begeven. Uit Pera meldt men aan de Köln. Zeit.: De Sultan heeft zijn par ticuliere domeinen van Alemdagh in Klein-Azië ter beschikking van de vlugtelingen gesteld en aan een commissie de verdeeling van de gronden onder hen opgedragen. Inmiddels komen er hier dagelijks meer vlugtelingen aan. Zij schijnen zich nog al in hun lot te schikken. In de straten spelen de kinderen met hun eigenaardige spelletjes; de jongelieden drentelen in groepjes de winkels voorbij en staren de daar uitgestalde heerlijkheden aan, terwijl de mannen, de hemel weet hoe aan pijpen en tabak gekomen, voor de koffijhuizen zwijgend zitten te rooken en de voorbijgangers aan te kijken. Heelt er hier of daar een uitdeeling van brood plaats, dan trekt met de in lompen gehulde bende vlugtelingen een nog tweemaal grootere troep woeste honden naar de deur van het huiswaar ieder zijn aandeel in den maaltijd in ontvangst neemt. Het meest trekken de aandacht de groepen gevlugte j vrouwen en kinderen. O O ST-ITOIE. BATAVIA, 11 April. Betreffende den llattak-oorlog ontvangt men geen gunstige berigten uit Padang. De Sum.-Cour. meldt dat reeds 300 bajonettenonder bevel van den majoor-commandant van het 16de bataillon van Padang-Padjang in aantogl zijn om, versterkt met ecnige artillerie en drie. officieren van het 15de bataillon, zoo spoedig mogelijk naar Siboga te vertrekken. Het Bat. Hbl. meldt het overlyden aan boord van de Torrington, in de nabijheid van Pinang, van mevr. van Rees, echtgenoot van den oud- vice-president van den raad van Ned.-lndië.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5