LEIILSCHE €0 It A i\ T. 1878. MAANDAG 2J MEI STADS - BERICUTEN. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BliNNENLANDSCIIE BERIGTEN. !\:o. 118. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. /3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaarsbuiten de expedilokosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cenls. By deze Courant behoort een Byvocgsel. Oproeping van de Verlofgangers der Nationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN Gezien liet besluit van den Heer Commissaris des Ronings in de provincieZuid-HoIIand van den 171"11 April 1878, A. N». 1120 (2de Afd.), Provinciaalblad N°. 41, hou dende regeling van hel onderzoek der verlofgangers van de Militie te land Roepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente gevestigde verlofgan gers der Militie te land van de lichtingen van 1874, 1875, 1876 en 1877, die vóór den 1'"° April 1.1. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteldmet uilzon dering alléén van hen, die casu quo in de maand Juni e.k. in werkclijken dienst moeten komenom te verschijnen in het Invalidenhuis [ingang door de Kop- penhlnksteeg aan de zijde der llooglandsclie Kerkgracht), ten einde door den Heer Mditie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 18741, 1875 en 1876, op Zaterdag den 1*"° Juni 1878, des voormiddags te negen uren, en die behoorende tot de lichting van 1877 op denzelfden dag, des namiddags te een uur; in uniform gekleed en voorzien van kleeding- en uitrusting-stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrokken verlofgangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bepaald, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, ordelijk te gedragenen alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbe palingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), daar ongeregeldheden als anderszins, zoolang de manschap pen in uniform zijn gekleedworden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant van den 20,len en den 275"° Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. leiden, 18 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. RURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen uit, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter Inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te meldenzich daartoe alsnog te vervoegen ten llaadhuize op Dinsdag den 21'"° Mei e. k.'s voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrij ving op den 1,1<D Juni aanstaande worden gestolen en dal zijdie zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bjj ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door tien Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Rurgemeester en Wethouders van Leiden, V. d. RRANDELER, Rurgemeester. Leiden, 18 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 Mei. Wij vernemen met genoegen, dat twee van de vier bas-relieis, die het gedenktecken van Leidens Ontzet zullen versieren, onlangs in de fabriek van de heeren Enihoven te 's Gravenhage in brons gegoten en uitstekend geslaagd zijn. Het eene stelt het gevecht bjj de schans van boshuizen voor, het andere de uitdeeling van brood en haring. Beide stukken worden door deskundige beoordeelaars zeer geroemd en versterken onze verwachting, dat het gedenkteckenwaarvan het model reeds zoo algemeene goedkeuring mogt verwerven, inderdaad onze vadcrlandsche kunst tot eer verstrekken en een waar sieraad van onze stad zijn zal. De beide andere bas-reliefs, de eedaflegging der officieren en de dankzegging in de St. Pieterskerk voor stellende, zjjn door den heer Koelman in pleister nagenoeg voltooid, en zullen nog in den loop van dit jaar gegoten worden. Men ziet, dat de arbeid met goed gevolg voortgezet wordt voor zoover de beschikbare hulp middelen toelaten. Jammer, dal daaraan nog ahijd een deel blijft ontbre ken, en dat de belangstelling onzer landgenoolen in dit zoo hij uitstek vaderlandsche kunstwerk zich zoo zelden meer door ruime gillen openbaart, zoodat de commissie alleen door hel oploopen der renten het einddoel moet trachten te bereiken Iniusscheii is het bedrag, waarover zij le beschikken heeft, nu geklommen tot 19342 48%. Dankbaar wordt daarbij melding gemaakt van eene gift van 14.87, aan de commissie ter hand gesteld door den heer Corts, als opbrengst eener collecte, door eenige fabriekarbeiders gehouden. Nog 5 a G duizend gulden schieten er te kort, om het werk te vollooijen. Mogt menigeen zich opgewekt gevoelen om de commissie in hare bemoeijingen te blijven steunen. In onze stad hebben velen zich met terwoon gevestigd na de inzameling der gelden, en zeker zullen ook dezen gaarne tot verwezenlijking van het schoone plan willen medewerken. Maar ook huilen Leiden zal men wel willen erkennen, dat het hier niet eene uitsluitend Leidsche zaak, maar eene algemeen Ncderlandsche geldt; want Leidens Ontzei is de bevrijding van Nederland geweest en het gedenk tecken behoort van de dankbare hulde der gtheele natie te getuigen. De heeren M. de Vries, voorzitter, J. A. F. Goebergh, secretaris, A Opbotst en G. J. Gorts, penningmeesters, en al de verdere leden der commissie, blijven zich gaarne belasten met de ontvangst der bjjdragen, die men voor dit doel zal willen afzonderen. Andere dagbladen, die de zaak ook eldets mogtcn willen aanbevelen, zouden de commissie ten zeerste verpligten. üi or den secretaris der algemeene synode wordt Ier algemeene kennis gebragt, dat plaats, dag en uur, waarop de van wege de Nederlandsche hervormde kerk voor de universiteitssteden lot hoogleeraren in de godge leerdheid benoemde predikanten door hel van eene redevoering hunne betrekking zullen aanvaarden, naar frésluii van het moderamen der synode, voor zoo veel noodig met vergunning van hh. curatoren der uni versiteiten en in overleg met de hh. rectorcs magniflei, bepaald zijn als volgt De hh. M. A. Go»szen en dr. J. G. R. Acqaoy te Leiden in het groot auditorium der universiteiteerstgenoemde den 27s"», laatsgenocuide den 28'"° Mei a. s.telkens des namiddags le tw ee uur. De heer E H. Lasonder te Utrecht in het wegens vertimmcring van het groot auditorium der universiteit voor soortgelijke plegtighedcu gebruikte kerkgebouw der Waalsche hervormde gemeente den 29,l,:" Mei a. s. des namiddags te een uur. De lib. dr C. P. Hofstede de Groot en dr. E. F. Kruyf te Groningen in het groot auditorium der universiteit, eerstgenoemde den 31slt» Mei. laatst genoemde den 1' Junij a s.telkens des namiddags te twee uur. K. C Door de policie alhier is proccs-vcrbaal opgemaakt tegen de 15-jarige G. M. en vrouw K.eerstgenoemde wegens misbruik van vertrouwen eu laatstgenoemde wegens opligting. Reiden hebben reeds eene veroordeeling als ter zake bovenbedoeld ondergaan. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgcnomeiien bedroeg gedurende deze week dageljjks van 56 tot 72 volwassen personen en 12 lot 16 kinderen. Blijkens een hij hel dep. van kolonién ontvangen telegram is den 16"° dezer de Staatsspoorweg van Soerabaija naar Pasoeroean voor het publiek verkeer opengesteld, in tegenwoordigheid van den gouverneur-gene raal van Xederl. hut ié. Rij dc aclc-examens voor het lager onderwjjs te 's llage deden giste ren voor de acte in de gymnastiek 6 candidaten examen; 4 werden afge wezen en 2 werden toegelaten, te weten de heeren G. P. Meulendijk, uit Rotterdam, en J. M. Thierry, uit Voorburg. llet sloomschip Conrad is op 9 Mei te Batavia aangekomen. Door ds. G. van Herwaarden, pred. le Dordrecht, en d'. J. II. L. Roozemeyer, pred. te Middelburg, is het beroep naar de Ned. Iierv. gemeente te Arnhem aangenomen. Te Rotterdam had gisteren de aanbesteding plaats voor de concessie tot het aanleggen en exploiteren van tramwegen. Volgens de voorwaarden moesten de gegadigden op hunne inschrijvingsbilletteii vermelden, welk bedrag zij bereid zijn in de gemeentekas te storten, als bijdrage in dc kos ten van verandering of verbetering, die de gemeente, ten gevolge van den aanleg van tramwegen, op eenige stralen zal moeten maken. Onder die bepaling zijn ingediend de volgende inschrijvingen: It. van Wjjk Sc C°.te Rollet dam. 50010.80. James Fortescue Harrison, lid van het liriisch par lement, le Londen, ƒ52350. Ikrvieu Guillanmeron C».te Parijs, en

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1