PER TELEGRAAF. MUSIS SACRUM. :van extra-toelagen aan den president der republiekde ministers en de la gere, ambtenaren gedurende de tentoonstelling, liij de tweede lezing van •het wetsontwerp tot reorganisatie van den generalcn staf werden artt. 1—4 aangenomen. Art. 5, betredende de instelling van een commissie van hoofd officieren, werd door den minister van oorlog bestreden en ten slotte met 136 legen 125 stemmen verworpen. De heer Gambella heeft het voorzitterschap van de bcgrootings-com- missie aanvaard, met eene rede. waarbij hij zich o. a. aldus uitliet. Twee hoofdgedachten zullen ons bij ons werk besturen. Vooreerst moet het ons ter harte gaan, uiels te verzuimen wat de grootheid, den voorspoed en de -ontwikkeling van ons dierbaar vaderland kan bevorderen; vervolgens moe ten wij er naar streven om zooveel mogelijk den druk te verligtendie op de belastingschuldigen rust en de nalatenschap is van de tegenspoeden van het keizerrijk. In elk geval zullen wij trachtende ontwikkeling van de groote belangen des lands met een juiste schatting van zijn werkelijke hulpbronnen te verbinden. De taak, ons opgelegd, is thans gemakkelijker; de toestand doet zich onder bemoedigender uitzigtcn aan ons voor. Wij staan tegenover ministers, die al ons vertrouwen bezitten en onder wie men mannen vindt van groote bekwaamheiddie den maatstaf voor hun bevoegdheid gegeven hebben in de betrekkingen hun opgedragen. De kamer, dit inoeten wij thans vooral in het oog houdenheeft altijd van haar vast voornemen doen blijken om aan de weerbaarheid van Frankrijk alles te schenken wat noodig is om haar tot volkomen ontwikkeling te brengen. Doch hier is het van belang, de bepaalde grens niet te buiten te gaan en, alles toestaande wat noodig is, getrouw te blijven aan bet groote beginsel, waaromtrent de regering, de politieke mannen en hel land zelf bel eens zijn, te weten dat Frankrjjk uitsluitend een werk des vredes en der ver zoening beoogt. Op dat standpunt ons plaatsende, gaan wij tot het onder zoek van den toestand van Frankrijk over, zooals die zich bij de ingediende begrooting voordoet. Men verzekert thans dat Gambetta, op de jongste soirée van den minister van buitenl. zaken, niet het onderhoud heeft gehad met den prins van Wales, dat de Courr. de Paris heeft openbaar gemaakt. Gambetta is eenvoudig den prins van Wales voorgesteld, nadat deze het verlangen daar toe had te kennen gegeven. Te Parijs is eene nieuwe afdeeling van mej. Leighs zendingshuis ge opend, in de Mornystraat, niet ver van het Trocadero. Aldaar zijn ka mers gehuurd ten behoeve van jonge Engelsche vrouwen en meisjes, die bjj de tentoonstelling dienst doen. Zij zullen er den avond in goed gezelschap kunnen doorbrengen, bijbellezingen bijwonen en in moeijelijkheid met raad en daad worden bijgestaan. Lord Shaftesbury hield bij de opening eene toespraak, waarin hij over de noodzakelijkheid van inrigtingen ais deze uitweidde en mej. Leigh lof toezwaaide wegens al wat zij ten bale barer vrouwelijke landgenooten deed. Twaall jaren geleden, meldt de Soleilverliet de lieer C., een koop man te Parijs, ten gevolge van allerlei tegenspoeden die stad, ten einde elders het geluk te beproeven. Hij verzamelde in Australië een groot vermogendoch verzuimde iets van zich Ie doen hoorenzoodat zijne lamilie hem voor dood hield. Dezer dagen kwam hij terug, om vooral zijne hoogbejaarde moeder in de vruchten van zijnen voorspoed Ie doen deelcn. Hp was echter onvoorziglig genoeg haar te willen verrassen en de oude vrouw, op het punt van haar doodgewaand kifid te omhelzen, zakte van aandoening ineen en gaf den geest. DVITICIILAAD. Volgens de Prov. Cnrr. zal hel huwelijk van prins Hendrik der Neder landen met prinses Maria vermoedelijk in Augustus worden voltrokken. In de oflicieuse Post worden bijzonderheden medegedeeld aangaande de viering van het huwelijk. De bruiloft zal vermoedelijk worden gevierd te Charlotlenburgwaar indertijd diezelfde plcgtigheid heeft plaats gehad, toen de grootouders en later de ouders der prinses in het huwelijk zjjn gelre den. Bij die gelegenheid zal alle uiterlijke praal, op verzoek van den bruidegom, zooveel doenlijk worden vermeden. Het aantal gasten, die deel zullen nemen aan de bruiloft, zal hoogstens tweehonderd zijn. In de dagbladen wordt medegedeeld dat de keizer, toen hij de geluk- wenschingen van het ministerie ontving wegens het mislukken van den moordaanslag, ongeveer het volgende heelt geantwoord: «Dit is nu de derde maal, dat er op mij geschoten is. Hoe ontroerend en bedroevend dat ook is, vind ik toch troost in de deelneming der bevolking, die zich van het eerste oogenblik zoo levendig geuit en mij zeer veel goed gedaan heeft. Men mag zulke dingen in geen enkel opzigt te ligt opnemen. Ik heb in dertijd, toen ik lid van het ministerie was. op de gevaren gewezen, die uit den invloed der toenmalige, den slaat vijandige rigtingen moesten voort komen. en mijne vrees is door het jaar 1848, helaas! bevestigd. Thans wederom en in verhoogde mate is het de laak der regering, te zorgen, dat de revolutionaire elementen niet de overhand krijgen, leder minister moet daarvoor bet zijne doen. Vooral komt het er op aan, dat de gods dienst niet voor hel volk verloreu gaat. Dal te voorkomen, is nu de voornaamste taak." Volgens de IVordd. /lUg. Zeit. heeft Hödel bij het voortgezet verhoor op het laatst eene andere tactiek gevolgd. In plaats van ie ontkennen dat hij op den keizer had aangelegd, heeft hij gezegd: «Als ik op den keizer heb geschoten, dan ben ik op dat oogenblik niet bij mijn verstand geweest want was ik bij tnijn verstand geweest, dan zou ik iedereen, op wien ik bad gemikt, ook hebben getroffen." Ook meldt het blad, dat hij te Leip zig, ingevolge uitspraak van het«Polizeiamt", wegens dielstal gestraft is met de roede en dat te Nanmburg eene regferlijke vervolging tegen hem is ingesteld wegens majesteitschennis en vervalsching in geschrift. Men verneemt dat de heer Vohwiukel, burgemeester te Niersteinin hel groothertogdom Hessen, is vermoord. TUKKMK. - Men meldt uit Bucharest dat de Russen hun marscli tegen liet in klein- Wallachije bijeengetrokken Rumeensche leger gelijktijdig uit het oosten eu uit liet zuiden voortzetten; de van Kroonstadt door den Törzburg-pas naar Piteschti loopende weg werd door de Russen bezet, terwijl ook te Widdin Russische troepen bijeengetrokken worden. Runieensch-Bessarabië is reeds geheel door de Russen bezet. De Rumeensche agent te St. Petersburg, de heer Ghika, die op het oogenblik te Bucharest vertoeft, zal wel niet meer naar zijn post terugkeeren, daar de onderhandelingen wegens de Russisch- Rumeensche overeenkomst afgebroken zijn. Terwijl dus te St. Petersburg pogingen in het werk gesteld worden om den vrede tusschen Engeland eu Rusland te bewarenzjjn de Russen in Rumcnië en nog wel iu vredestijd bezig een van Engelands aanstaande bondgenooten magteloos te maken, zonder zich aan het tractaat van Parjjs of aan de door Rusland in April van het vorige jaar met Rumenië gesloten overeenkomst maar eenigzins te storen. MADRID, 15 Mei. De gouverneur-generaal van Cuba is alhier aangeko men. Hij heeft de ministers zeer bevredigende ophelderingen gegeven. BLACKBURN, 15 Mei, 'savonds. Sedert den ochtend is de orde onge stoord gebleven. De menigte houdt de straat bezet, maar toont vrees voor de soldaten Eenige personen zijn in hechtenis genomen. DARNLEY, 15 Mei. Heden avond werd hier een vergadering van werk lieden gehouden, die zeer rustig was. Later overviel de menigte het huis van een der leden van het gemeentebestuur, waar zij de glasruiten inwierp. Een gebouw werd in brand gesloken. De burgemeester kondigde de wet tegen de zamenscholing af en uit Manchester is militaire magt ontboden. PARIJS, 15 Mei. Sedert i ure heden ochtend zjjn soldaten der genie be zig met het weghalen van de dooden en gewonden onder de pninhoopen van het in de lucht gesprongen fabriekgebouw in de rue-Bérenger. Men vermoedt dat 30 personen er onder liggen. Tol op dat oogenblik. 3 ure namiddag, zijn vjjf dooden en 23 gekwetsten gevonden. Twee huizen, het eene van drie, het andere van vier verdiepingen, zijn geheel vernield; vele andere zjjn min of meer beschadigd. Een kist met monsters gewerenvan Southampton gekomen en gisteren te Havre ontscheept als transilogoed, van N^ew-York naar St. Petersburg. werd door de Fransche commiezen aangehouden en naar Southampton te ruggezonden ter beschikking van de Engelsche overheid Aartshertog Albrecht van Oostenrijk is heden ochtend bier aangekomen. PARIJS, 15 Mei. Men zegt dat heden ochtend eene poging lot brand stichting in het tentoonstellingsgebouw op hel Champ-de-Mars is gedaan. Een met petroleum gevulde zware ballon, die waarschijnlijk ook ontvlam bare stollen bevatte, werd tegen het gebouw geslingerd; gelukkig echter viel hjj bjj de lokalen van den commissaris-generaal neder, zonder te barsten. Juiste berigten ontbreken. AÜVEKTENT1EN. Ondertrouw d Leiden, 16 Mei 1878. A. J. KRABBE, Luit. t. Zee l9tc kl., en II. T. KRABBE. Receptie 26 Mei. Heden overleed, in den leeftijd van twee en tachtig jaar, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer HENDRIK MULDER. Leiden, 15 Mei 1878. De Wed. H. C. MULDER, Stamji'lee. liet Bestuur maakt bekend, dat, ingevolge Art. 13 van het Reglement, van af Zaterdag 18 Mei 1878 tot Zaterdag 25 Mei 1878, beide dagen des avonds te acht uren, er in het gebouw der Vereeniging gelegenheid zal zjjn om te stemmen voor twee Bestuursleden, ter vervulling der vacaturen, ont staan door periodieke aftreding. De door het Bestuur opgemaakte aahbe- velingslijst is in hel locaal aangeplakt. Namens het Bestuur. Leiden. 16 Mei 1878. C. H. P. KLAVERWIJ DEN, loco-Secretaris. Heer Heden had ik het genoegen van den Wel-Edelen Zeergeleerden Doctor WAP het volgende schrijven te ontvangen. Te Delft, den 1 Mei 1878. Zeer geachte Heer BREETVELT! Ter gelegenheid van mijn tweé-en-zeventigste geboorteverjaardagfeest, voel ik mij gedreven tot het volbrengen van een erkentelijkheidspligt ie uwen opzigte. door, nameljjk, hulde te brengen aan de onwaardeerbare dienst, mij bewezen door de voortreffelijke Watten Okbshaubblns), in uwe fabriek vervaardigden die. zonder eenigen twijfel, op den naam van GEZONDHEIDgWATTEN alle aanspraak maken mogen. Ik ten minste heb er den heilrijken invloed onbetwistbaar van ondervon den, in den afgeloopen winter, ter genezing eencr pijnlijke en verontrustende beenwonde, die mij maar al te lang vreeslijk kwelde en nu, eindelijk, ge bukt heelt voor de heelende kracht uwer aanhoudend toegepaste Watten. (Was geteekend)Dr. WAP. Ik wenschte op dit bericht de aandacht van het publiek te vestigen, tevens verzoekende, wel Ie letten op de echte soort, alle oiiderteckend door A. JIK EET VELT Az. Verkrijgbaar a 30 Cents per pakje in de bekende Dépots, bij: N. J. SANDERS Gz.. Leiden, Haar lemmerstraat. BEUZEMAKER O., Leiden, Viscb- markt. VV. A. MONTAGNE&ZOIM, Leiden, Nieuwen Rijn. Mej. de Wed.' ROSMAN Gouda. F. A. G VAN DEfllGouda. A. KALI.ING, Alpben. C. B. VERHEUL. Ottdewater. J. VAN DORP. Soetermeer. W. LIGTHELM. Voorburg. A BOTS, Nieuwkoop. 11. G. PISTOOR, Noordwijk. F. N. DE WITT, Noordwak a/Zee. E. VAN MANSUM, llilleirom. S. J.'POTII. Haarlemmermeer. J. GOUDKADE. Boskoop.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3