PER TELEGRAAF, Aan het College van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Leiden. maakt, zullen zij aan de vertegenwoordiging worden overgelegd. Intus- sclien, er zijn vertrouwelijke mededeelingen onder, wenken, die niet voor j openbaarmaking vatbaar zijnomdat zij het geheim zijn van anderen. Als de stukken overgelegd worden, zal; men zien dat Frankrijks eer en belangen goed in het oog zijn gehouden. De regering verlangt dat haar de dag worde overgelatenwaarop de bescheiden openbaar gemaakt en de discussie er over aanvaard kan worden. Dit zal vóór het einde der zittting kunnen geschieden en de minister maakt zich sterkdat de kamer alsdan hare goedkeuring zal schenken aan de door de regering gevolgde staatkunde. Tegen den ingang van het tentoonstellingsgebouw op het Trocadero is een "Evangelical hall" ingerigtom er gedurende de tentoonstelling pre dicatiën en confe'rences te houden. Die zaal is Woensdag plegtig geopend onder voorzitterschap van sir H. Verney. Tegenwoordig waren lord Shaf tesbury lord Kinnaird de heer Cowper Temple, de Revs. J. Davis, W.Arthur, F. MorauR. M'Call, voorts Monod, de Pressensé. pater Gavazzi en vele andere protestantsche leeraren. De voorzitter herinnerde dat hij reeds zestig jaren Frankrijk kende, dat hij ook in 1832 te Parijs was, toen de cholera er woedde en de hertogin de Broglie en andere protestantsche dames toonbeelden waren van zelfopoffering. Hij sprak verder van de groote beteekenis der vriendschap tusschen Engeland- en Frankrijk en- van Frank rijks onmisbaren invloed op de Europesche beschaving en kunst. Lord Shaftesbury wees op de gelukkige uitkomsten, die van eene inrigting als de tegenwoordige gedurende de tentoonstelling van 1867 verkregen waren, toen omstreeks 100,000 personen de predicatiën, enz. hadden bijgewoond. Toen had Guizot de volgende merkwaardige woorden gesproken: "Nu eerst kan men zeggen, dat in waarheid de godsdienstige vrijheid in Frankrijk een aanvang neemt. Na lord Shaftesbury spraken nog verscheidene anderen. De predicatiënenz. zullen dagelijks in de zaal gehouden wordenmeest in het Fransch en Engelsch, doch ook in andere talen. De zaal kan om streeks 600 personen bevaten. In de Engelsch-Indische afdeeling der tentoonstelling trekt zeer de aandacht een kostbaar tapijt, dat ongeveer 300 jaar oud is. Het is in oud- Persischen stijl met een schitterend rooden grontf, overdekt met blaauwe, groene en gele tulpen. De rand is groen. De waarde wordt geschat op ƒ10000. In de verzameling van den prins van Wales is eene shawl voor handen, waarop de platte grond, huis voor huis, van de hoofdstad van Cashmir geborduurd is. Ten einde vreemdelingen, die de tentoonstelling bezoeken, gelegenheid te geven om in het centrum van Parijs neutrale salons te vinden, waar elke natie zich te huis kan gevoelen, heeft het bestuur van denCercle deFOpéra eenige bepalingen vastgesteld, die het voor vreemdelingen gemakkelijk ma- ken, gedurende hun verblijf in de Fransche hoofdstad lid van de genoemde sociëteit te worden. Zij moeten daarvoor lid zijn van de eene of andere bekende, beschaafde sociëteit in hun vaderland en door den voorzitter daar van, hunnen ambassadeur of hunnen consul worden aanbevolen en vóór 10 Junij van hunnen wensch doen blijken aan bet secretariaat van den Cercle de l'Opéra, 25 Rue de la Paix. Ambassadeurs, consuls, hoofden van gezant- j schappen, presidenten en bestuurders van sociëteiten, hoofdredacteurs van groote buitenlandsche dagbladen kunnen zich als eerelid van den Cercle voor den tijd van hun verblijf te Parijs doen inschrijven, zonder dat zij eene ballotage behoeven te ondergaan of contributie behoeven te betalen. In de leeszalen van de genoemde sociëteit zullen de voornaamste couranten van alle landen der wereldalsmede telegrammenter lezing liggen en tolken, die alle talen spreken, worden kosteloos ter beschikking van de vreemdelingen gesteld. DVIT8CHLAND. Men verneemt dat graaf Schuwaloff, op zijne reis naar St. Petersburg, zijn weg neemt over Friedrichsruhe, in Lauenburg, de tegenwoordige ver blijfplaats van prins Bismarck. Hij schijnt dus vooraf met den prins eene conferentie te willen houden. Omtrent het in de lucht springen van de buskruidfabriek te Spitzen- dorf, niet verre van Hamburg, meldt men nader dat 15 a 18 personen worden vermist. Zelfs te Kiel heelt men de uitbarsting gehoord. Te Barm- stadt sprongen gesloten deuren eensklaps open en de grond dreunde derwijze, dat de bewoners der plaats ijlings hunne woningen verlieten, om zich in veiligheid te stellen. In andere rigting heeft men den slag op 16 mijlen afstands vernomen. Overal heeft men in de beneden den wind gelegen plaatsen groote schade geleden, die aanmerkelijker is, naar gelang men digter bij de plaats des onheils komt. In de nabijheid van Hamburg dreunde de grond dermate, dat meubelen van hunne plaats werden geschoven en andere wankelden. Volgens den Soldatenfreund leeft te Bromberg nog een van de soldaten van Frederik de Groote. Hij heet Stanislaus Bogniewski, heeft onder den groolen koning in diens laatsten regeringstijd gediend in het le artillerie regiment te Berlijn, en is thans 117 jaren oud. Hij is arm en leeft van een klein pensioen uit het landweerfonds. Naar ligchaam en geest bevindt de veteraan zich nog vrij wel. RUSLAND. Naar het voorbeeld der regtbank fvan gezworenen te St. Petersburg, in de zaak van Wera Sassulitschheeft die te Odessa een vonnis geveld dat algemeen opzien verwekt en voor de regering hoogst onaangenaam is. Twee boerenRatusny en Ivapustinwaren beschuldigd van propaganda te hebben gemaakt voor de secte der Szlundislen. Bij bet regtcrlijk onderzoek bleek, dat bijr.a de geheele bevolking der dorpen Ignatowka en Ossowa tot die secte behoorde en Ratusny bij haat* de kerkelijke fuuctiën verrigtte. Volgens de wet moest hij en moesten met hem al zijne aanhangers worden gestraft met verbanning naar Siberië; maar de gezworenen hebben hen allen vrijgesproken. TURKIJE. Op Candia zijn de opstandelingen thans geheel meester; slechts ves tingen worden nog door de Turken bezet. Naar men uit Konstantinopel aan de Daily News meldt, bevatten de laatste contracten voor het leveren van proviand aan de Russen de bepaling dat de aflevering te Adrianopel moet plaats hebben, dus niet meer te San Stefano. Hit Bucharest wordt gemeld, dat op uitnoodiging der Russisch-Turksche commissarissen vier hoofden der opstandelingen naar Philippopel gekomen waren, om onderhandelingen over de staking der vijandelijkheden aan te knoopen. De Turksche commissarissen zouden verklaard hebben, dat hunne instructies niet verder reikten dan om de Mustehafiz en andere soldaten uit het vroegere leger van Suleiman-pacha, die zich onder de opstandelingen mogten bevindente bewegen de wapenen neder te leggendoch dat zij volkomen passief tegenover de andere opstandelingen moesten blijven. Ter regtvaardiging dezer instructie beriep men zich op het tractaat van San Stefano, volgens hetwelk hel gebied, waarover de opstand zich uitgebreid heeft, niet meer aan de onmiddellijke souvereine magt van den Sultan onderworpen is. Prins Milan van Servië heeft geweigerd het doodvonnis te bekrach tigen, onlangs door den krijgsraad wegens zamenzwering geveld tegen den voormaligen minister-president Topolo, tegen luit.-kolouel Jefrem Markovitch en hunne medcpligtigen. Dit moet het gevolg zijn van den drang, welke door de diplomatieke agenten van Engeland, Rusland, Frankrijk, Italië, Duitschland' en Oostenrijk is uitgeoefend. BERLIJN, 10 Mei. Schuwaloff is van Friedrichsruhe heden namiddag hier aangekomen. Hij zal een bezoek afleggen brj von Biilow, en reist heden avond' door naar St. Petersburg. St. PETERSBURG, 10! Mei. De Ag. Russe zegt dat de in omloop zijnde lezingen omtrent de voorstellen, welke graaf Schuwaloff overbrengt, niets zijn dan vermoedens; evenzeer zijn natuurlijk de uitleggingen- in de dag bladen over die verschillende lezingen van zuiver hypothetischen aard. De Russische regering zelve draagt nog geen kennis van de voorstellenwelke graaf Schuwaloff aan hare beoordeeling zaf onderwerpen. Had graaf Schu waloff die per telegraaf of op eenige andere wijze naar St. Petersburg over gezonden dan zou zijne reis doelloos geweest zijn. Dit geeft echter in geenen deele aanleiding om minder hoop op eene vreedzame oplossing te koesteren. WEENEN10 Mei. Uit St. Petersburg wordt aan de Pol. Corr. gemeld, dat de luit.-generaal prins Galizin, ter vervanging van generaal Trepoff, tot chef der politie te St. Petersburg benoemd werd. PARIJS, 10 Mei. In de zitting van den senaat stelde de heer Buffet eene motie voor, om het wetsontwerp betreffende den aankoop van spoorweglijnen naar de commissie te verzenden. De minister Freycinet verklaarde, dat de regering zich niet met deze motie kon vcreenigen, waarna zij door deu senaat verworpen werd. PARIJS, 10 Mei. De senaat nam het wetsontwerp betreffende den aan koop van spoorwegen aan. BERLIJN, 11 Mei. Graaf Schuwaloff maakte gisteren zijne opwachting bjj den keizer en vertrok des avonds ten elf ure naar St. Petersburg. BUDA-PEST, 11 Mei. Heden is in het huis van afgevaardigden door de commissie voor de financiën een goedkeurend advies uitgebragt overde voor- dragt betreffende het dekken van het crediet van 60 millioen. BERLIJN, Mei. Toen de keizer met de groot-hertogin van Baden heden namiddag ten half vier ure van een rijtoer naar het paleis terugkeerde, werden onder de Linden verschei dene revolverschoten op den keizer gelost. De keizer is onge deerd gebleven. De dader is aangehouden, alsmede een ander persoon, die hem wilde bevrijden. INGEZOlfDEN. De twee door u benoemde nieuwe leden voor de Gemeente-Commissie, de heeren Kuenen en Krabbe, hebben volgens de Leidsche Courant van heden, om voor hen geldende bezwaren, voor die benoeming bedankt. Hoeveel achting aan deze beide heeren ook in de gemeente wordt toegedragentoch heeft hunne benoeming bij velen in beide richtingen een zeer pijnlijken indruk gemaakt, omdat die hef gevolg was van de verwerping van twee zoo niet eerwaarde, dan toch geeerde leden der Gemeente-Commissie, die periodiek moesten aftreden, namelijk de heeren J. van Lith en J. van Benten. Wat was er op die heeren aan te merken dat zij, in plaats van, met algemeene stemmen, met een eervolle herkiezing vereerd te worden, door eene meerderheid! met eene smadelijke verwerping in het aangezicht wer den geslagen, tot groote ergernis der minderheid en der niet-aanwezigen? Moet niet de geheele gemeentewelke richting men ook is toegedaanmet dankbaarheid erkennen de vele en goede diensten, door die beide heeren zoo belangeloos aan de gemeente bewezen? Was niet de heer van Lith een zeer kundig en ijverig lid in de Commissie voor Fabricage, en heeft ook hij niet met de meeste liefde zijn tijd en zijne krachten gewijd aan de restauratie onzer kerkgebouwen enz.? Werd de heer van Benten niet, als secretaris der Gemeente-Commissie, in hare vergaderingen geacht en be mind voor de ijverige en nauwkeurige wijze, waarop hij dezen moeilijken, lastigen en veel omvattenden post vervulde? En deze beide mannen wer den door li verworpen, niet om aanmerkingen op hun persoon, hunnen ijver of hunne geloofsovertuiging, maar uit onedele beginselen, die toonen dat men, ook onder den naam van rechtzinnig, niet vreemd is aan de leus: het doel heiligt de middelen! Van vele kanten zijn u de afkeuringen over uwe handelingen reeds ter oore gekomen en daarom is het bedanken der heeren Kuenen en Krabbe voor u eene uitkomst, om bij beter en nader inzien te trachten goed te maken, wat door u ten gevolge van misleiding bedorven is. Doet amende honorable bij de heeren van Lith en van Benten en her stelt daarna beide heeren in hunne eer De beide richtingen der gemeente zullen er zich over verheugen, daar gij thans bij de aanstaande stemming een bewijs van afkeuring van allen le wachten hebt. Een belangstellend lid der gemeente, geen partijman. Leiden, 11 Mei 1878. AKADE1IIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den lldtn Mei de heer J. F. Ph. Ilers, geb. te Ilerkingen, in de genees kunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over vergroeiin gen tusschen vrucht en placenta en hare gevolgen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6