BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. boden. Hat vaandel is keurig bewerkt. Op een donker fluweelen grond prijkt een zilveren Minervalieeldmet bovenschrift: //Civium Universitatis Collegio", en met onderschrift: Virgines Anistelodamenses 8 Maii 1878". Op de cene zjjde is het Amsterdamsche wapen en op de andere zijde dat der universiteit van Amsterdam aangebragt. Eergisteren avond is te Amsterdam op een Engelsche hark. liggende in het VVeslcrdok. brand ontslaan, die aan de lading, meerendeels uit katoen bestaande, nog al schade heeft berokkend. Men vermoedt, dat de brand aan kwaadwilligheid is loc te schrijven. Te Kampen heeft men het treurig berigt ontvangen dat de le luite nant J. J. Vriemoet ürabbe te Atchin, ten gevolge van moeraskoortsen, is overleden. Uit AVolvega meldt men dat eergisteren avond de trein naar Leeuwar den door hel verkeerd staan van een wissel op een zijspoor geloopen en tegen 5 ledige wagens gestooten is. I»e machine en de veewagens zijn be schadigd. De reizigers hebben geen letsel bekomen. Onder Ellen is Dingsdag avond een persoon door den trein naar Em merik overreden. Men gelooft hier aan zelfmoord te moeten denken. Omtrent den moord, te Groningen gepleegd, deelt de Gr on. Cour. nog het volgende mede: Een ontslagen kolonist, die reeds herhaaldelijk in han den der justitie is geweest, eens gedurende een tijdvak van 5 jaar, kwam voor eenige weken hier ter stede aan, medebrengende hetgeen hij met veel inspanning in de bedelaarskolonie had oververdiend. Hjj ontmoet hier de beruchte Johanna Boelens. en knoopt intime kennis met haar aan. De zuur verdiende penningen worden eerlijk met haar gedeeld en tot zoover gaat alles goed; doch het geld raakt op en nu wil zij van hem niets meer welen, maar vervolgt hare vorige ongestadige levenswijze. Na den geheelen avond met hem te hebben doorgebragt en het laatste geld te hebben ver teerd. verlaat zij hem onverwachts en geeft aanleiding tot jaloezie. Nu hij zich zoo bedrogen vindt, besluit hij zich op afdoende wijze te wreken, en toen hij haar later weer op eene afgelegene plek ontmoet, besluit hij haar maar dadelijk van kant te maken. Hjj grijpt haar aan, neemt zijn zak doek. slaai dien om haar hals en tracht haar te worgen. Zij verweert zich wanhopig, doch hare krachten schieten bij de zijne te kort. De moordenaar schopt en trapt de vrouw waar hij haar maar treffen kan, den zakdoek steeds uaauw om haar hals gespannen houdende, en lang kon op deze wijze de worsteling niet duren. Hare krachten begaven haar en zij zeeg neer. De moordenaar had zijn doel bereikt, verwijderde zich en begaf zich ter ruste alsof er niets gebeurd ware. Eenige voorbijgaande personen ontdekten het vrecsselijk misvormde lijk, en gaven van hunne bevinding kennis aan twee policie-agentendie zij in de lladdingestraat ontmoetten. De flinke houding ook van deze agenten moet tol de spoedige ontdekking veel hebben bijgedragen. Op den 6d dezer is onder de gemeente Huybergen op twee plaatsen brand ontstaan in de bosschen van de hh. Dochez uil Bergen-op-Zoom en van Eupen le Antwerpen. Aanvankelijk was de oorzaak van die branden onbekend, doch thans is het aan de te Bergen-op-Zoom gestationeerde marechaussees mogen gelukken, de vermoedelijke daders aan te houden. Het zijn twee broeders, knapen van 14 en 16 jaar, die als rondventers den omtrek afloopcn. Zij zijn naar Breda vervoerd. Op den spoorweg tusschen Lier en Eindhoven werd dezer dagen uit eene bezending muziekinstrumenten eene klarinet ontvreemd. De muziek liefhebber, een remmer op een der treinen, is gevat. Men schrijlt uit Parijs o. a. aan het Hbl.: De Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling is nagenoeg gereed. Nog wordt gearbeid aan de Indisëhe pyramidale iropee. die, wat vorm en opstelling betrelt, tegenvalt door de minder gelukkige keuze der grondkleurenwaarop de voorwerpen rustën, en wil wat eentoonig van uiterlijk is, doordien onderscheidene, uit In'dië tot sieraad gezonden voorwerpen, in onbehagelijken niet voor tentoonstelling geschiktcn toestand zijn aangekomen. Onze schilder Ch. Rochussen heeft het toezigt op het arrangement en wordt daarin bijgestaan door den heer W. Voute, adsistent-resident van Bali op wachtgeld. Beiden wijden al hun tijd aan de spoedige gereedkoming van deze, uit het oogpunt van ver scheidenheid en volledigheid, merkwaardige inzending. Onze publieke werken nemen een groote plaats in. De heer van Kerkwijk heeft daaraan veel moeite en zorg besteed. Behalve de likeur- en jeneverstokers, Hajenius en andere sigarenfabrikanten, de fabriek van van der Made, een diamantslijperij en eenige drukkerijen, de Twcntsche- en de dekensindustrie, eenige fabri kanten aan de Zaan, munt de meerderheid der Nederlandsche inzendingen niet uit door bijzonderen smaak. Dit oordeel is niet te kras. Er is weinig of geen werk gemaakt om het ingezondene in een behagelijk lichttestellen. Onze bloembollen zijn uitgebloeid; de Nederlandsche tuin is, dank zij de pogingen des heereu Galeslootprachtigevenals de collective landbouw- inzending. en het karakteristische huisje van Lucas Bols, waarin de andere week 3 meisjes, op zjjn Noordhollandsch uitgedost, likeur zullen schenken. In het calé Hollandais kan men lleineken's bier en Hollandsche kaas krijgen; anders doet niets zien dat men in een Nederlandsche kolonie is. Oostenrijk, Engeland. Rusland. Turkije deden dat veel beter; in hunne calés komt het nationaal karakter geheel uit. Hulde zjj gebragt aan den heer A. W. Stor tenbeker, die het meeste werk der tentoonstellingscommissie te Parijs heeft gedaan, met ijver, voorkomendheid en minzaamheid, en dat is in zulk een chaos niet gemakkelijk. Een jaar lang was hij met de omvangrijke voor bereiding werkzaam. Zijn neef, de schilder Stortenbeker, heeft de nationale groepen op schitterende wijze gerangschikt. Die groepen oefenen nu reeds een groote aantrekkingskracht uit. Niemand zal ook lof ontkennen aan onzen consul-generaal, den heer Martin Coster, die, als commissaris voor de Nederlandsche afdeelinggroote diensten aan de inzenders en aan Nederland heeft bewezen en nog bewijst. 's GRAVEN1IAGE 10 Mei. De heer A. H van Iddekingethans ontvanger der directe belastingen te Diever, is benoemd tot ontvaugcr derzelfde middelen te Mijdrecht c. a. Rlijkens een bij het dep. van marine oni vangen telegram is de oefe ningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, den 14den April jl. te Curasao aangekomen. Met den toestand van den minister de Roo van Alderwerelt schijnt het, naar men met leedwezen verneemt, achter uit te gaan. In de laatste dagen heeft de patiënt, die, gelijk men weet. tot dusverre, ofschoon zeer veel smarten lijdende, den ganschen dag zich met de behandeling en het nazien van alle zaken bezig hield, weinig kunnen verriglen. In dezeu toe stand is den patiënt door zijne artsen ten sterkste aanbevolen voor een paar maanden rust te nemen en zich naar het buitenland te begeven. Men wil weten, dat de minister dien tijd te Nizza zal doorbrengen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over hel ontwerp tot verhooging der Indische begrooting voortgezet en geëindigd. De minister van koloniën verdedigde de voordragt op grond van de noodwendigheid der Indische spoorwegen, die niet afban- kelijk moeten zijn van den minder goeden flnanciëlen toestand. Zijn streven was overigens de versterking der Indische middelen. De nederzetting door eene Engelsche compagnie op Borneo behoefde geen ongerustheid le baren. De zaak bleef de aandacht der regering bezighouden. De minister was het eens met den heer Fransen van de Putte, dat geen aggressive politiek in Atchin moest worden gevolgd. Maandag voortzetting der beraadslagingen over art. 1aanleg var, twee spoorlijnen op Java. De heeren m" J. J. L. baron van Fridagh en W. D. Bosch hebben in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat afgelegd. BELGIË. Door de kamer van vertegenwoordigers is aangenomen een wets ontwerp, betreffende het gebruik der Vlaamsche taal in zaken van admi- nistraliven aard. liet bestaat uit twee artikelen, waarin het volgende bepaald wordt. In de provinciën Antwerpen, West- en Oost-Vlaanderen, Limburg en in hel arrondissement Leuven zullen de kennisgevingen en mededeelingen van rijks-ambtenaren aan het publiek, hetzij in het Vlaamsch, hetzij in het Duitsch en Fransch worden opgesteld. Bedoelde ambtenaren zullen met de gemeenten en particulieren in het Vlaamsch briefwisseling houdentenzjj dezen anders verlangen of zeiven in het Fransch geschreven hebben. In het arrondissement Brussel zal deze briefwisseling eveneens in het Vlaamsch worden gevoerd, indien de betrokken gemeenten of particu lieren zulks verlangen of zeiven zich van deze taal bediend hebben. Ken nisgevingen en mededeelingen van wegc rijksambtenaren worden ook in dit arrondissement als bovenvermeld is opgesteld. ENfiELAND. LONDEN, 9 Mei. Lord Carnarvon heeft te Newbury een nieuw raadhuis ingewijd met eene korte redevoering, waarin hij o. a. gezegd heeft, wel te weten, dat velen zijner vrienden met leedwezen gezien haddendat hij gemeend had zjjn ontslag als minister van koloniën te moeten nemen. Hij kon daarom trent echter niets anders zeggen dan dat hjj geloofde, dat zij steeds meer zouden gaan inzien hoe hij, in zijne positie en met zijne overtuigingen, als eerlijk man geene andere gedragslijn kon volgen. 1200 geestelijken der Episcopale staatskerk hebben mede het protest onderteekend, waarin een oorlog met Rusland als doelloos en verkeerd ver oordeeld wordt. Darwin, Froude, de schilder Burne-Jones, de dichter Morris, Carlyle, lord Shaftesbury en Spurgeon zijn de eerste onderteekenaars. De Daily Telegraph verklaart, dat enkel onpractische wezens zulk een protest onderteekenen, en dat het volk, al hoopt het nog op vrede, zich toch langzamerhand vertrouwd heeft gemaakt met het denkbeeld, dat Enge land weldra een oorlog op groote schaal kan gaan voeren. Volgens dit blad is Engeland van de overwinning zoo goed als zeker. Uit Engeland zouden 70000 man, uit Britsch-Indië 70000 man gezonden worden. Onmid dellijk zouden in Engeland 100,000 soldalen meer geworven worden, en hetzelfde zou in Indië worden gedaan. In Engeland zijn zoovele ambachts lieden buiten werk. dat de regering, als zij voldoende soldij biedt, juist zoovele recruten kan krijgen als zij wil. Ook moet niet vergeten worden dat de Russische troepen in hoedanigheid ver beneden de onze staan, zegt het blad. Aan de Times wordt gemeld dat keizer Alexander, sedert de ziekte van prins Gorlschakofl, zijn eigen minister van buitenlandsche zaken ge worden is, zoodat de thans van Rusland uitgaande laatste poging om tot oveneenstemming met Engeland te geraken het gevolg is van 's keizers eigen initiatief. SchuwalolT werd sedert eenigen tjjd te Sl. Petersburg be schouwd als iemand, die al te gunstig jegens de Engelschen gezind was, maar nu de Czaar hem in zijn vertrouwen schijnt genomen te hebben, is dat gevoelen verdwenen en wordt graaf Schuwaloif als de heraut des vredes beschouwd. Van eene andere zijde meldt men nog: Men moet in het oog houden, dat de tegenwoordige Russische gezant bjj het hof van St. James een bij zondere vriend van den vredelievenden lord Derby genoemd kan worden. Derby en Schuwaloff' begrepen elkander en het is aan geen twijfel onder hevig, of Schuwalofl is in alle opziglen uitstekend op de hoogte van den toestand. Men beschouwt hem dus als een vertrouwbaren en bevoegden tolk van beide partijen, wanneer hij voor zijnen keizer verslag over Britsche toestanden en inzigten moet uitbrengen. De gezant aanvaardt de taak op zijn eigen verlangen en het ligt voor de handdat hij die moeijeltjke laak niet zou aanvaard hebben, ware het niet. dat hij zelf het wenscheltjke er van inzag om aan zijne regering klaren wijn te schenken. In Lancashire neemt de werkstaking in de katoendistricten toe. Men

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2