PEK TELEGKAAF, iSurgcvHjbc ütiiuö. mi uit Noord-Amerika ontvangen hebben. Gelukt dit, dan zal men de akkers, welke daarmede zijn bezaaid, naauwkcurig doen onderzoeken. De Kiiln. Zeit. deelt de volgende bijzonderheden mede betreffende den generaal Trepoff, vroeger hel hoofd der polieie te St. Petersburg, op wien Vera Sassoulitsch een moordaanslag pleegde. De generaal had den naam van een zeer eerlijk ambtenaar en dientengevolge ook onbemiddeld te zijn. Van zijne ouders had hij geen vermogen geërfd en juist wegens zijne on omkoopbaarheid stond hij bij den keizer in hooge gunst. Toen nu de be kende moordaanslag op hem gepleegd was en de geneesheeren hem aanrie- deneene badplaats te gaan bezoekenliet de keizer zich zekeren avond de opmerking ontvallen, dat hij zijnen trouwen dienaar gaarne in staat zon stellen, den raad der geneesheeren op te volgen. De oude prins Sou- j woroff. die dal boorde, verzekerde toen, dat generaal Trepoff juist dien dag zijn testament gemaakt en daarbij over drie milltoen roebels beschikt had. De keizer sprong verontwaardigd op met de woorden: Ook hij dus een schurk!" Weldra was het algemeen bekend, dat generaal Trepoff in on genade gevallen was en die omstandigheid voornamelijk schijnt tot de vrij spraak van Vera Sassoulitsch te hebben medegewerkt. De keizer echter begreep toen, dat hij iets doen moest om te toonen, dat men zijne ambte naren, in ongenade of niet, niet ongestraft vermoorden mogt en gaf daarom bevel Vera Sassoulitsch weder in hechtenis te nemen en verhoogde generaal Trepoff in rang, TT V üi K IJ E. Naar men uit Ivonstantinopel aan de Daily News meldt zou de Sultan niet vast in den zadel zitten en zou hij reeds afgezet zijn, indien de Russi sche troepen niet in de nabijheid waren. Er zou zelfs eene krachtige zamenzwering tegen zijn persoon bestaan, die tot uitbarsting zou komen bij het eventueel vertrek der Russen. De correspondent van dat blad schrijft verder het volgende: De zooge naamde opstand der Muzelmannen in Bulgarije is ten einde. Er was nooit een opstandomdat er in die Muzelmansche districten geen Russisch gezag was, waartegen men in opstand kon komen. De geheele zaak was het gevolg van het overschrijden der Bulgaarsche grenzen door Turksche marau dears om te plunderen. De verslaggevers der dagbladen zijn volslagen op een dwaalspoor gebragt door de officiële rapporten, die door den heer Layard en de Porte aan hen werden medegedeeld. Een van die verslagge vers kent den heer Layard goed genoeg en had zich niet door hem moeten laten bedriegen. Waarschijnlijk zal hij voortaan wijzer zijn. Iedereen hier weet hoe buitengemeen ongeloofwaardig Layards bronnen van inlichting zijn, gelijk ook zjjne regering weet hoe weinig vertrouwen zijne rapporten verdienen. In tegenspraak met het bovenstaande meldt de correspondent van de Times omtrent den opstand dat rondom Haskioi, in welk district 21 Moha- medaansche dorpen vernield werden, voortdurend gevechten plaats hadden. De opstandelingen daalden westelijk van Haskioi wel is waar nog niet in de vlakte al, doch de Pomaken van het Kridschma-dal hadden zich met hun hoofdcorps kunnen vereenigen en alle bergpassen bezet De hoofdmagt der opstandelingen bedraagt, eenige verstrooide benden niet medegerekend naar men zegt 30000 man, en vele Grieken voegen zich bij de opstandelin gen. Een Russisch corps is uit Sofia tegen hen opgerukt. Osman-pacha, die bij zijne terugkomst te Konstantinopel zeer vereerd werd, wordt thans schandelijk verguisd. De pacha's, die tijdens den oorlog rustig in Ivonstantinopel bleven, nemen het hem hoogst kwalijk, dat hij Plewna nog niet langer verdedigde. Men noemt hem een gek en idioot. Sommigen zelfs spreken van verraad. OOST-I ND I E. BATAVIA. 5 April. Naar men verneemt zijn bij het binnenlandsch bestuur de benoemingen geteekend van de hh. H. D. Canne, resident der Padangsche Bovenlanden, tot gouverneur van Sumatra's Westkust, mr. S. C. H. Nederburgh, oud resident van Cheribon, wiens verlof binnen eenige maanden afloopt, tot resident van Djokjokarla, en mr. J. I'. Metman, adsislent-resident te Tange rong, tot resident van Bantam. Door de Bataviasche bladen is rondgezonden een exemplaar van een verzoekschrift aan de tweede kamer der staten-generaal. Het betreft de in Nederland aanhangige plannen tot heffing van nieuwe belastingen alhier. Naar aanleiding van de tegenwoordige verwikkelingen in de Buttak- landen zal hel Roode Kruis met de over enkele dagen vertrekkende boot hel noodige voor de expeditionnaire troepen daarheen verzenden Door den gauverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den len commies op het bureau van den gouverneur van Sumatra's West kust F. Helbos; aan den ambtenaar op non-activiteit P. C. Croon; aan den ingenieur 2* UI. bij den waterstaat A. D. J. Grocnemeijer. Benoemd: tot 1commies op hel parket van den proc -generaal bij het hooggereglshof van Ned. Indie, de griffier bij den landraad te Soerabaija C. W. Doevc; tot opzigter 3C kl. bij den waterstaat, A. van der Waag; ter algem. secretarie: tot referendaris, de hoofdcommies R. M. H. Ileuveldop; tot 2'° commies, de 3* commies L. B. Weiter; tot 3C" commies, de klerk H. M. Wollrabe. Goedgekeurd: dat door den directeur van binnenl. bestuur, gedurende de maand Februarij 1878, bij het binnenl bestuur op Java en Madura zijn ge plaatst: in de resid. Samarang, de adspir -controleur J. A. M Bake; in de resid. Pekalongan. de adspir.-controleur C. Mac Gillavry. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land. aan den majoor der inf P. E. J. 11 van Dompseler; aan den lrD luit. der inf. A. Aeilkeoia. Ontslagen: eervol, de meesterknecht-smid-vuurwerker bij den art.-conslr.-winkel le Soerabaija .1. Th. II. lloefsmit; de burg. schrij ve!1 4C kl. bij het wapen iter genie J. S. Daijers. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tot mil apotheker 1'' kl.de mil. apothekers 2kl. J. A. it. Erkelens (thans met verlui in Nederland) en II. ltolff. Benoemd: bij den ari.-constr.-winkcl le Soerabaija, lol opzigter over den timmermanswinkel en de houtbewerking, de onder-opzïgter 1' kl. over die werkplaats D. A. Eindhouttot onder-opzigler 1" kl. over den timmermanswinkel en de hout bewerking, de onder-opzigler 2e kl. over die werkplaats A. Coomans. 's GRAVENHAGE8 Mei. Door Z. M. zijn benoemd: bij het 4de regiment infanterie tot Init.-kolonel majoor Ilardenbcrgvan het corps; tot komman- danl van het 2Je reg. veld artillerie de luit.-kolonel Speelman van het Is" reg. LONDEN, 7 Mei. In het lagerhuis heeft de heer Chamberlain aangekon digd, dat hij eene resolutie zal voorstellen, strekkende tot veroordeeling van de staatkunde en de krijgszuchtige maatregelen der regering, en om te verklaren dat eene eervolle en vreedzame oplossing van het geschil het best zou bereikt worden door overeenstemming met de mogendheden en eene vrijmoedige uiteenzetting van de in het Stefano-tractaat verlangde wijzigingen. De heer Pym zal een adres voorstellen, om tol de kroon het verzoek te rigten dal de bijeenkomst van een congres der zellstaudige Europesche mogendheden te Londen verzekerd worde, ten einde de beste middelen te beramen tot handhaving van Europa's algemeen belang en van de onschend baarheid van verdragen. PARIJS, 7 Mei. Op de soiree hij den minister van buitenl. zaken, giste ren gehouden, trok zeer de aandacht het langdurig onderhoud, dat de prins van Wales en de kroonprins van Denemarken met Gambetta hadden. ST. PETERSBURG, 7 Mei. De Ag. tiusse, nogmaals terugkomende op de mededeelingen van den alhier gevestigden 7V/ues-correspondent betreffende voorgewende concessiën van Rnslands zijde, wijst er op dat de regering van den Czaar steeds verzoeningsgezind is geweest. Rusland was steeds tot concessiën geneigd, en heeft nooit het Stefano-tractaat als zijn laatste woord beschouwd. De moeijelijkheden zijn hieruit voortgekomen, dat aan de andere zijde eene even verzoenende gezindheid ontbrak. Inmiddels kan de thans heerschende onzekerheid niet lang meer duren. De huidige gedachtenwisseling is reeds eene verbetering en eene wezenlijke aanduiding van verzoenende gezindheid. Na de op Zondag verwachte komst van Schuwaloff zal de toe stand denkelijk nog helderder worden. LONDEN, 8 Mei. Graaf Schuwaloff is gisteren naar St. Petersburg ver trokken en heeft vooraf een onderhoud met lord Beaconsfield gehad. De ochtendbladen zeggen dat de reis van den gezant feitelijk eene vredezending is. Hij zal de zienswijze der Brilsche regering duidelijk doen kennen en trachten eene schikking te bewerken. PARIJS, 7 Mei. De kamer van afgevaardigden heeft besloten tot toelating van den heer tlavriucourt en tot niet-toelating van den heer Luppe. PARIJS, 7 Mei. Uit zekere bron verneemt men dat de /'Banque de Paris" en de /'Banque des Pays-Bas" eene nieuwe Russische leening willen sluiten, doch van haar voornemen hebben afgezien ten gevolge van een officieusc op merking van de Fransche regering. PARIJS, 7 Mei. In een depeche van de commissie ter waarneming van den doorgang der planeet Mercuriusin Californië, wordt gemeld dat de waarneming volkomen gelukt is en 78 photografische afbeeldingen ge- maakt zijn. De gravin van Parijs is van eene dochter bevallen. De Univers meldt dat Veuiilot Zalurdag jl. een langdurige audiëntie bij Leo XIII gehad heeft. De Paus zeide hem, dat de kerk onmisbaar hare drukpers moet hebbenwenschte hem geluk met de diensten door den Unit ers aan de kerk bewezen en schonk zijnen zegen aan alle mede-arbeiders van dat blad en aan hunnen arbeid. MUNCHEN. 7 Mei. Paus Leo XIII heeft aan den nuntius alhier per tele graaf zijne tevredenheid betuigd over 's konings keuze met betrekking tot de benoeming van den nieuwen aartsbisschop. Deze heeft heden eene au diëntie bij den koning gehad. NEW-YORK, 6 Mei. De New-York llerald bevat een depêche uit Buffalo, meldende dat de fenians toebereidselen maken om, ingeval van oorlog tus- schen Rusland en Engeland, een inval in Canada le doen. ST, PETERSBURG, 8 Mei. Het Journ St. Petersb. meldt: Lobanoff' ver trekt heden naar Konstantinopelom den gezantschapspost over te nemen. De bladen verwachten van de reis van Schuwaloff' eene verbetering van den toestand. Van 2 tot en met 8 Mei 1878. BEVALLENC. Suykerland, geb. van Santen. Z. A. Riel, geb. Keizer, Z. J. Bekooy, geb. van der Nat, Z M. van Eek. geb. Heikoop. Z. J. van Rossen, geb. Fontein, Z. C. M. de Haas, geb. van den Burgh. 11. Keere- weer, geb. Baars. D. -- C Speel, geb. Wijsman, D. C. van Wijk, geb. Arnol- dus, D. F. C. van der Meer, geb. Rietbergen, Z. - M. Kuilers, geb. Sommeling, 1). E. Mooten, geb. Bossert, M. K. Langebroek, geb. Biegstraaten, Z. C. Breedeveld, geb. van den Burgh, D. G. Stakenburg, geb. Pieket, D. P. van der Mark. geb. de Ridder, D. L. van den Berg, geb. Singeling, Z. ,1. Se- lier, geb Stol, D. C. Olgaar, geb. de Blaauw, D. M. van Eyk, geb van Dam, D. C. Bink. geb. Webber, Z. GEHUWD: A. Kruit, jm. en C. Jasperse, jd. J. Sierag.jm en 11 .1. Hey- koop, jd. A. Mombet-g, jm. en J. Vavier, jd. D. Kruit, wed', en J Laman, jd I. I.eget. jm. en J. Fortrie. jd. - P. T Hooft, jm. en A. Kooreman, jd. F. A. M. Schamper, jm. en M. J. P. Peelers, jd. J. de la Bije, jm. en S. M. Beu- link, jd. H. Verver, jm. en E. C. Roman, jd. J. D. J. Nifiiweiihuis, jm. en J. P Dieben, jd. M. de Bruin,jm. en C. W. Nieuwenhurg, jd. OVERLEDENC. P. Baert, geb. Lezwijn, 69 j. - J. van Trijflèl, Z., 6 m. L. Maas, wed". J. C. Ruitenbeek, 75 j. T. A. Fruin, 59 j. J. Kipperman, 51 j. W. J. Stouten, 1).. 4 m. C. M. Goebertus, D., 2 m. - E. M. Wouter- lood. geb. de Lange, 45 j P. Lancel, 34 j. A. P. Kienen, D.. 15 m. J. van lvordelaar, 52 j. A. Cammau, Z., 1 m. J. P. Sloos, Z., 1 j. A. P. J. C. Keuls, D., 18 j. S. Timp. Z.. 17 m. P. J. J. H. Eswilder, Z„ 22 m. J. Kwestro, geb. Stiva, Z. levenl. 11. A. Fuik, geb. de Bruin, 67 j.J.M. van Dishoeck, 40 j. Ak&»ENIE-XIEllV'L PROMOTIE AAN DE I.E1DSC11E UNIVERSITEIT. Den 8S,C0 Mei de heer P. J. M. van Waijcnburg, geb. te Amsterdam, in de reglen. na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Eenige opmer kingen omtrent de artt. 773776 r. K.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3