te doen plaats hebben. Tot dusver bestond er alleen een kladje papier, waarop v. d. L. erkende den grond voor /"1000 verkocht ie hebbenterwijl over de verdere bewoordingen daarvan tnssehen partijen strijd bestond. De koepor gal aan de bovenbedoelde sommatie geen gevolg, bewerende dat die krachteloos was. wijl zij alleen uitging van den verkooper en niet van diens mede-erfgenamen. Zijnerzijds liet de notaris R. bijna 2 jaren daarna den verkooper sommeren om bij notaris K. de overdragt te passeren. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven dagvaardde de kooper den heer v. d. L. en diens mede-erlgenamcn »a brefdélai" voor de Uaagscbe regtbank, om door deze zich te hooren veroordeelen lot het passeren der overdragt. De mede- erfgenamen verklaarden bij conclusie eenvoudig geen belang bij de zaak te hebben en zich dus aan het oordeel der regtbank te refereren, terwijl de heer v. d. L. reconventioneel ontbinding van het koopcontract met schade vergoeding vroeg wegens wanpraestalic des koopers. Deze zaak werd heden bepleit en mr. A. AYm Jacobson, die voor den eischer optrad, trachtte aan te toonen dat deze niets had aan eene overdragt. daar v. d. L. alleen en daarom niet in verzuim was toen hij aan diens sommatie geen gevolg gaf. Derhalve kon ook diens tegenvordering niet worden toe gewezen, ook niet op grond dat de heer D. op den grond gebouwd had, daar dit niet verboden was. Mogt de regtbank meenen dat de kooper wèl in verzuim was, zoo vroeg deze als //délai de grace" nog twee dagen om zijne verpligling na te komen. Mr. Jac. van Gigch trachtte namens den heer v. d. L. aan te toonen dat van dezen alleen gekocht was en de eischer dus met de mede-erlgena mcn niets te maken had. Derhalve door niet aan de eerste sommatie des gedaagden gevolg te geven, was hij in verzuim en niet-ontvankelijk in zijne actie, terwijl de tegenvordering moest toegewezen worden. Dit zou ook moeten, daar de eischer op den grond gebouwd had, hetgeen de gedaagde aanbood te bewijzen dat verboden was. Mogt de regtbank den eischer een «délai de grice" verleenen. dan zou hij daardoor eene veroordeeling in de proceskosten niet kunnen ontgaan. Morgen, Donderdag, hoopt een hooggeacht stadgenoot een zeldzaam feest te vieren. De grijze B. J. van Hove zal alsdan het voorregt ge nieten, dat hij gedurende een tijdvak van 70 jaren als decoratie-schilder aan den llaagscben schouwburg verbonden is. Reeds op 16-jarigen leeftijd betrad hij de kunstenaarsloopbaan, waarop hij thans op 86-jarigen ouder dom met groole voldoening den terugblik vestigen mag. BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. EHGEL41KO. LONDEN, 7 Mei. Iu eene vergadering van het anti-oorlogsbond der boerenarbeiders, onder leiding van Joseph Arch gehouden, is protest ingediend tegen de staatkunde der regering. De aanwezigen verbonden zich omindien de houding der regering tot oorlog leiden mogt, bij hunne kameraden al hun invloed aan te wenden om hen terug te houden van dienst te nemen. Aan de city van Londen is onlangs door een zekeren heer Mitchell eene som van 60000 vermaakt. Het plan is, dit geld te besteden tot het bouwen van een groole meisjesschool, en tot het maken van eene drij vende zweminrigting in den Theems. De firma Corbett en M. Clymont, aannemers te Londen, heeft hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 1,500,000 doch het tekort schijnt niet meer te zullen bedragen dan 100,000 a 120,000 1. De firma is eigenares van meer dan 1000 huizen, wier waarde varieert van 500 tot 8000 Van deze huizen zijn sommige hypothecair verbonden, andere nog niet voltooid. De huurwaarde van de voltooide huizen wordt geschat op 50000 M Enkele der voornaamste crediteuren wenden pogingen aan om een schikking te treffen. Dezer dagen is door den bevelhebber der Engelsche troepen in de Kaap kolonie medegedeeld dat van het leger van den Zulu-koning Cetawayo 2000 man met achterladers waren gewapend. Item vroeger door de Engel- schen geleverd. Men meldt dat een tijger, door den Maharadja van Djohorc aan Raf- fles-instituut gezonden om opgezet te worden, zooveel strychnine heeft geslikt, als genoeg is om 160 volwassen menschen te doen doodvallen, en nog na de kvur 3% uur vrolijk en wel heeft doorgebragt. Uit New-Yrrk meldt men dat de bekende wapenfabrikant Remmington zijne betalingen heeft gestaakt. Het passief zou 1 millioen, het actief 4 millioen bedreigen. Van het laatste zou echter weinig te regt komen. De voornaamste debiteuren zijn Egypte en Mexico. FRANKRIJK. Zondag 11. hebben op een achttal plaatsen de verkiezingen plaats ge had voor de kamer van afgevaardigden, ten gevolge van de vernietiging van even zoovele verkiezingen onder het vorige ministerie gedaan. De uitslag is geweest dat twee conservative!! en zes republikeinen zijn gekozen. De meerderheid iu de kamer heeft thans weder hare vroegere getalsterkte van 363 bereikt. De maire te Marseille heeft eene verordening uitgevaardigd, waarbij de processiên in die stad verboden worden. De bisschop heelt alle pastoors in het bisschoppelijk paleis tot eene vergadering bijeengeroepen, en er is besloten dat hij zich naar den prefect zou begeven met verzoek de veror dening nietig te verklaren. Men leest in den Moniteur daaromtrent: Algemeene verontwaardiging, behalve in radicale kringen, wekt te Marseille het besluit van den maire, waarbij ale soort van processiên verboden worden. Vooral de kleinhande laars en neringdoenden worden door dit besluit ernstig getroffen, daar zij van die processiên een niet onaardig profijt trekken. De maire heeft blijk baar de vrijdenkers naar de oogen willen zien. maar daarbij de talrijke belangen van de groole meerderheid der burgerij uit het oog verloren. Op de tentoonstelling is de aandrang van liet publiek, om de door den prins van Wales ingezonden verzameling te zien, buitengewoon groot Reeds is een der groole spiegelruiten, die de diamanten afsluiten, stuk gedrongen. Min heeft nu maatregelen genomen om hel publiek op een afstand te hou den. Zondag II werd de tentoonstelling zeer druk bezocht, liet gebruik van rolstoelen is weder zeer in zwang, zoodat het moeite kost er een mag- tig te worden. Om te voldoen aan de menigvuldige aanvragen naar ge wone stoelen, heeft men er reeds 10000 doen plaatsen. Zondag nacht zijn er nog vier treinen met 76 waggons aangekomenmet goederen voor de verschillende afdeclingen. Onder de beschuldigingen en verwijten, waarmede door de anti-republikei nen de tentoonstellingscommissie en de regering overladen worden, is een tot het onderwerp van een uitvoerig artikel in de Jssemblée Nat. gekozen. Adrien de Ia Valette, de schrijver, acht het onvergeeflijk, dat de tentoon stelling geopend werd zonder eenige godsdienslplegtigheid, zonder dat de bijstand Gods is ingeroepen, de zegen des hemels over de onderneming is afgesmeekt. //De republikeinen van 13 December hebben gemeend", zoo leest men o. a.»dat het met de waardigheid van een vrij en herboren volk overeenkwam, niet de knie te buigen voor het Opperwezen, niet de vrije-gedachte te vernederen door de erkenning van een wezen boven den mcnsch verheven." Hij stelt daartegenover de handelwijze van een Robespierre, die, ook in de maand Mei, geheel Parijs op het Champ de Mars riep, om zich neder te buigen voor het Opperwezen, om zijn bestaan te verkondigen, zijn bescherming in te roepen//maar de erfgenamen van de Montagnards en van |de Girondijnen hebben, in 1878, bewezen dal zij sterkere vrijgeesten zijn dan hunne voorgangers", zegt la Valette, die zich om zijn land schaamt voor de vreemde prinsen, zoowel wegens het loochenen van kerk en godsdianst als wegens het aanheffen van den kreet //leve de republiek!" in tegenwoor digheid van leden van vorstelijke familiën, zelfs van toekomstige souve- reinen. Vooral op den prins van Wales moet die onverschilligheid, die vijandigheid van de Fransche republikeinen voor en tegen de godsdienst een smartelijken indruk gemaakt hebben, op hem, zoo gewend aan de gebrui ken van strenge godsvrucht in zijn land. //De haat tegen de geestelijkheid, de verachting van de godsdienst, het vergif van de godloochening zullen de republiek dooden", zegt de la Valette. De nieuwe policie-maatrcgel, om van alle bekende of vermoedelijke dieven een portret te nemen, wordt op de tentoonstelling zeer uitgebreid loepast. Van alle landen zijn zulke portretten naar de Parijsche policie gezon den, die bij aankomst van eiken trein er het oog op houdt, ol ook perso nen aankomen, die volgens haar //album" verdacht zijn. Zoojja, dan worden zij van hun eerste schrede af gevolgd, om bij den eersten diefstal aange houden te kunnen worden. Dank zij dien maatregel zijn dan ook in de laatste dagen drie behendige zakkenrollers gearresteerd. Een echter, die, op heeler.daad betrapt, door een agent bij den arm werd gegrepen, trok door een behendige zwaai zijn overjas uit, liet die in de handen van den agent en ontsnapte in het gewoel. De Engelsche bijbelgenootschappen hebben aan den ingang van het Trocadero tenten opgeslagen, waar de Bijbel verkocht en het Nieuwe Tes tament voor niet uitgereikt wordt. Te Parijs zijn twee jongens, waarvan de oudste veertien jaren oud, in hechtenis genomen, van wie de een, bij een geldwisselaar in dienst, iemand eene portefeuille had weten te ontfutselen, met 200,000 fr. aan waardepapieren. De jongste had getracht een gedeelte daarvan voor hen te gelde te maken, hetgeen lot de ontdekking van den diefstal aanleiding gaf. Op den Schach van Perzië is een aanslag gepleegd, toen hij zich uit zijue hoofdstad wilde begeven om te Sjakzade Abdoelazim, een bedevaart plaats bij Teheran, te gaan bidden. Des ochtends had die misdadige poging plaats gehad, en vóór de zon onderging hadden tien der meest schuldigen hunne straf reeds ontvangen, liet hoog militair geregtshof had hen ter dood veroordeeld, en de vorst, die gereed was zijn land voor eenigen tijd te verlaten om Europa te gaan bezoeken, durfde in dit geval den schuldigen geen genade geven, uit vrees dat dan de oproerige secle (die der Bahis) waartoe zij behoorden, daardoor aangemoedigd zou worden in haar verzet tegen de openbare magt. Een groot aantal anderen ontvingen een duchtige bastonnade en een gevangenisstraf voor korter of langer tijd, naar de mate van hunne deelneming aan het gepleegde feit. Sï U I 'f C Sï I, X X I». De heer Schneigans, lid van den rijksdag voor een der Elzasser kies districten, zal in het huis de volgende interpellatie indienen: //Heeft de regering het voornemen een wetsontwerp tot regeling van het hooger on derwijs in EIzas-Lotharingeii bij den rijksdag ter tafel te brengen?" Bij de indiening van deze interpellatie zal de heer Schneigans de noodzakelijk heid van dergelijke wet in hel licht stellen, door de mededeeling, dat in Elzas-Lotharingen geen andere wettelijke regelingen op dit stuk, namelijk het hooger ouderwijs, bestaan dan de voormalige Fransche wet. Het ge volg daarvan is. dat het bestuur op zeer willekeurige wijze handelt en een toesiand is ontstaan, waartegen alle Dititschc leeraren, maar tot heden te vergeefs, hebben geprotesteerd. De commissie, door den sledelijken raad van Berlijn benoemd tot het voorbereiden van de keuze eens nieuwen opperburgemeestersheeft hare taak aangevangen met de discussie over de geldquaes'ie. Na eenig debat werd bepaald dat ais bezoldiging zou worden voorgesteld 30,000 mark. De volgende zitting zal zijn gewijd aan het stellen van candidaten. In Mecklenburg-Schwerin hebben verscheiden landbouwers erwten uit Noord-Atnerika ontvangen, op vroeger gedane bestellingen, dewijl de quali- leit daarvan zoo bijzonder goed is. Een hunner heeft daarin twee kevers gevonden, die door hem aan hei ministerie van binnenl. zaken zijn over gemaakt, ten einde die te onderzoeken. Hei is gebleken, dat het werkelijk coloi ado-kevers waren. Van regeringswege worden nu pogingen aangewend om te ontdekken wie de overige landbouwers zijn. die dergelijke petilvruch-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2