BUITENLANDSCHE BEBIGTEiN. Op de aanslaande tentoonstelling van zuivelbereiding te Apeldoorn, op 5, 6 en 7 Junij zal practise!) werkzaam zijn de beer D. Giibel, directeur der zuivelscliool te Flensburg, met hijhebbend vrouwelijk hulppersoneel. In Doniawerstal, Friesland, is in eene vergadering van de 13llc afd. der maatschappij van landbouw besloten 75 beschikbaar te stellen als te ge- moctkoming in de reiskosten enz. aan drie landbouwers en twee hunner vrouwendie als algevaardigden de tentoonstelling te Apeldoorn zullen be zoeken, met het doel om kennis te nemen van de Deensche zuivelbereiding. Te Meppel is Zaturdag avond een timmerman plotseling doodgebleven, ten gevolge van overmatig gebruik van sterken drank. Zaturdag 11. was de heer W. J. Coopmans, hoofdonderwijzer te Broek, bij Jouregedurende 65 jaren als zoodanig werkzaam. De president der pl. schoolcommissie, leden van hel gemccniebesluur en tal van onderwijzers uit Doniawerslal en Haskerland braglen den jubilaris hunne gelukwenschen. Des namiddags kwam de inspecteur van hel lager onderwijs in Friesland, vergezeld van den schoolopziener in het 7lle district, in het feestlokaal, om namens den minister van binnenlandsche zaken mede te deelen, dat het Z. M. den koning behaagd had, den jubilaris eene gratificatie van ƒ100 toe te kennen. Bij den Vrijdag gehouden verkoop der domeingoederen, behoord heb bende tot het klooster van St. Agatha, is verkocht voor 133.460, waarvan aan den heer Lups, te Velp, voor 60500, aan pastoor Smits, te Uden, voor 70260 en aan Jongendijkte Cuykvoor 2700. In het geheel is nu reeds verkoeht voor 329,154. Eenige Belgische heeren, met een pleizierjagt dezer dagen uit Antwerpen tot uitspanning te Bath gekomen, wilden zich tegen den avond huiswaarts begeven en roeiden met hun eigen boot naar het jagt. Door een ongelukkig toeval sloeg de boot om en geraakten 2 hunner te water. Een der dren kelingen redde zich op het jagtterwijl de andere, op het punt van zinken met de boot der commiesroeijers van een anders zekeren dood werd gered. Sedert 1 Mei hebben de Berg-Markische, de Bheinische en de Köln- Mindener spoorwegen hun tarief voor reizigers in alle vier de wagenklassen met 20 pCt. verhoogd. Het wets-ontwerp tot vaststelling van nadere wettelijke bepalingen LONDEN, 6 Mei. Onder leiding van «the Eastern-Question Assotiacion is aan dc koningin een petitie ingediend, waarin adressanten aan H. M. te kennen geven, dat niet de oproeping van de reserven, doch alleen een conferentie of congres de beste waarborg voor den duurzamen vrede is. Zij verzoeken de koningin, haar invloed aan te wenden, opdat die conferentie of dat congres spoedig bijeenkome. De petitie draagt 1700 onderteekeningen, waaronder die van een aantal hooggeplaatste personen. - De heer Stanhope, vice-minister voor Indiëheeft in eene redevoering in den schouwburg te Birkenhead de regering verdedigd en dc oppositie van vijandschap legen de regering beschuldigd. Voorts heeft hjj beweerd, dat lord Beaconsfield op dit oogenblik hooger dan ooit bij de natie staat aangeschreven, en in het licht gesteld, dat de regering eenvoudig verhin deren wil, dat Turkije geheel onder de magl en den invloed van Rusland koine. De regering zon de traclatcn handhaven, al stond zij alleen. Zoo zij alleen mogt blijven staan, dan had de houding van den lieer Gladstone, die lot wantrouwen jegens Oostenrijk opwekte, daaraan zeker schuld. De politiek der regering achtte hij volstrekt niet in strijd met de zorg voor een goed bestuur van de Christelijke bevolkingen in Europeesch-Turkije en strekkende tot handhaving van Engelands eer en belang. llobart-pacha, Engelschman van geboorte, in dienst van de Porte, is te Londen aangekomen. Hij is belast met het overbrengen van een eigen handig schrijven van den Sultan aan koningin Victoria. Uit Philadelphia meldt men aan de Londensche Times, dat de geheim zinnige handelingen van Rusland in Amerika bij toeneming de aandacht wekken. Ofschoon volgens de beginselen van het volkenregt de operatien van Rusland tot aan eene oorlogsverklaring geoorloofd mogen zijn, verbiedt echter de Amerikaansche neutraliteitswetuitdrukkelijk het toerusten van expeditien tegen mogendheden, welke met de Vereenigde Staten in vrede leven, welke bepaling herhaaldelijk is toegepast ten aanzien van op touw gezette expeditien naar Cuba of Centraal-Amerika. De onzijdigheidswet verklaart, dat ieder, die binnen de Vereenigde Staten eenig schip wapent of poogt te wapenenof medewerkt tot de uitrusting of wapening van een schip met het doel om dat in dienst eener vreemde mogendheid te doen kruisen legen eene andere, met de Vereenigde Staten in vrede verkeerende mogendheid, door zware straffen kan worden getroffen. Blijkens eene in New-York openbaar gemaakte officiële opgave zijn gedurende het jaar 1877 in die haven aangekomen 97221 reizigers, van welke 42685 burgers of inwoners der Vereenigde Staten waren. Na aftrek van deze laatsten heeft het aantal der in 1877 te New-York aangekomen landverhuizers 54536 bedragen.- Onder de 54536 immigranten van 1877 waren de volgende natiën het sterkst vertegenwoordigd: Duitschers 17753, Ieren 8221, Engelschen 6652, Zweden 3710, Oostenrijkers 3333, Italianen 2831, Russen 2391, Denen 1601, Noorwegers 1485, Schotten 1400, Zwitsers 1323, Franschen 1221 enz. Te Minneapolis, in den Staat Minnesota, zijn ten gevolge van eene gasontploffing in eene meelfabriek veertien personen omgekomen. De in deze en andere in brand geraakte fabrieken aangerigle schade beliep 1,500,000 dollars. FRANKRIJ K. Bij den senaat is door eenige repnblikeinsche leden een voorstel van wet ingediend, ten doel hebbende wijziging van art. 340 van hel burger lijk wetboek, ten einde het onderzoek naar het vaderschap in sommige gevallen toe te laten. De voorstellers bepalen echter, dat het onderzoek alleen kan ingesteld worden door het kindof in naam van het kind. Zes maanden na de meerderjarigwording van het kind vervalt het regt tot onderzoek, en gedurende de minderjarigheid kan het slechts geschieden op advies van een familieraad. De opening der tentoonstelling is nagenoeg in alle oorden van Frank rijk feestelijk gevierd. Die opening is eene groote nationale manifestatie geworden en dit geheel en al door de bevolking, want de autoriteiten heb ben zich er niet in gemengd en hoogstens eenige openbare gebouwen verlicht en met vlaggen versierd. Te Lyon, Bordeaux, Marseille, Rouen, Havre, Rijssel, Rennes, Nantes, Amiens, Reims, enz. werden concerten gegeven, optogten gehouden, werd gevlagd en geïllumineerd, en van de meestesteden van den tweedeu rang kan hetzelfde worden gezegd. De clericale bladen, vooral de Univers, hebben met verachting gespro ken over de tentoonstelling en hare plegtige opening. De Monde maakt echter daarop eene uitzondering. Het Parijsche volk, zegt dat blad, vierde kennelijk den eersten triomf der republiek; maar het wijst er tevens op dat die partij, zegedronken, zich reeds meester van de toekomst acht en dit acht het onbezonnen. Juist omdat de republiek niets meer van hare vijanden heeft te vreezen. heeft zjj hel meest te duchten van hare vrienden, wantin Frankrijk sterven alle regeringen door zelfmoord. Alle hebben hare tpen van overwinning en begoocheling gehad, en meer dan eenig andere is de republiek, door hare staatkundige beginselen en sociale begrippen, blootge steld aan het gevaar om in een catastrophe onder te gaan. De Engelsche inzenders bij de tentoonstelling hebben een feestmaal aangeboden, waaraan ook de minister van koophandel en landbouw en de senator Kranlz. commissaris-generaal, deelnamen. Verder zaten aan de eeretafel: de hertog van Sutherland, de hertog van Newcastle, lord North- brook. de hertog van Manchester, sir Richard Wallace, lord Delisle en dr. Lyon Plaifair. Daar van verschillende zijden klagten zijn ingekomen tegen de afzet terijen, die de vreemdelingen van de koetsiers te Parijs te lijden hebben, heeft de prefect van policie strenge maatregelen genomen tot vervolging en bestraffing van allen, die zich ten koste van het publiek schuldig maken aan onbeschaamde handelingen, of hoogere prijzen eischen, dan op hun tariei vermeld zijn. Tusschen de afgevaardigden de Maillé, van dc regtcr-, en Laisant, van de linkerzijde, heeft er een tweegevecht plaats gehad, omdat de Maillé in de kamer de leden der commissie van onderzoek naar de verkiezingsprac- tijkentot welke Laisant behoort «fraudeurs", genoemd had. Graal de Maillé werd ligt aan den arm gekwetst. Van de 5 voor eenigen tijd te Parijs in hechtenis genomen personen wegens deelneming aan de internationale, verschenen Zaturdag 2 voorde regtbank: Costa en Pedoussant. De eerste is veroordeeld tot 2 jaren, de tweede tot 13 maanden gevangenisstraf, voorts elk tot 560 fr. boete. Zij blijven bovendien, na het verstrijken van hunnen straftijd, elk 5jaren onder het toezigt der policie. ITALIË. Te Genua is een gezantschap aangekomendat de koning van Birma aan koning Humbert heelt afgezonden, om hem met zijn troonsbestijging geluk te wenschen. Aan het hoofd van dit gezantschap slaat de minister Pangel Wem Dang Mers. die te Parijs zijne studiën heeft voltooid, aan de betreffende den ijk en het gebruik van weegwerktuigen slaat, blijkens het antwoord van den minister van waterstaat op het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent deze wets-voordragt, geheel op zich zelf en heeft ten doel, de met betrekking tot den ijk van weegwerktuigen gerezen moeijelijkheden uit den weg te ruimen, ten einde te gemoet te komen aan de oogcnblikkelijke behoefte van het openbaar verkeer. Om niet vooruit te loopen op de algemeene herziening, die, volgens de wet op de malen en ge- wigten, voor 1 Januarij 1880 moet plaats hebben en waarvoor de minister bezig is bouwstoffen te verzamelen, acht hij niet raadzaam thans eene wijziging van de strafbepalingen in overweging te nemen. Van de gegeven wenken zal te zijner tijd gebruik worden gemaakt. De minister vindt geene reden om voor de decimale bascules den waarborg te ontnemendie in den ijk gelegen is. Hij acht het niet raadzaam alle weegwerktuigen ook van de meer nieuwe zamenstelling in het verkeer toe te laten. 's GRAVENHAGE7 Mei. Tot adjunct-commies bij het dep. van binnenlandsche zaken is benoemd de heer mr. L. A. Bijbau, advocaat te Goes. Z. M. de koning zal 13 dezer van hier naar het Loo terugkeeren. De door den minister van financiën benoemde commissie, bestaande uit de hh. jhr. Ver-Huell, H. Witte, L. P. Zocher en den inspecteur der rijks- beplantingen heeft over het Haagsche Bosch rapport uitgebragt. De com- missie meentdat de tegenwoordige ongunstige toestand van het bosch aan de drie volgende oorzaken moet toegeschreven worden: 1°. dat een tijdige verjonging ten eenenmale verzuimd is: 2°. dat er gebrekkig en niet tijdig werd gedund en 3°. dat de gesteldheid van den grond op vele plaatsen van dien aard is, dat zij een normale ontwikkeling der wortels verhinderde en daardoor o. a. ook aanleiding gaf tot het veelvuldig scheef- en omwaaijen der hoornen Zij stelt middelen tot verbetering voor. Het rapport eindigt met eenige algemeene opmerkingen, die van groote ingenomenheid met het Haansche Bosch als natuurmonument getuigen en de commissie hoopt dat de plaats zal behouden worden, waar de schilders hun studiën voortzetten, de dichters inspiratie zoeken en waar het schoonheidsgevoel der bezoekers in de school der na'uur wordt gekweekt. Als een bijzonderheid meldt men, dat onlangs in één nacht door één Scheveningsche visschersschuit 1000 groote tongen gevangen werden, die gemiddeld tegen 20 cents per stuk zijn verkocht. ENREIiANR.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2