doel, de bevordering van wederzijdsche achting tusschen burgers en mili tairen. meer en meer moge bereiken. Bij de acte-examens voor hel lager onderwijs te 's Hage werden Zatur- dag voor de acte als hulponderwijzer geëxamineerd 13 candidatcn. Afgewe zen werden 8 en toegelaten 5, zijnde de hh.J. J. Comijs, uit Rotterdam; J. Harlendorp, uit Schiedam; A. Huysmans, uit Rotterdam; A. J. de Mooy, uit Schiedam, en J. Robben, uit Rotterdam. Voor de acte in de Fransche taal werden afgewezen 6 candidaten en toegelaten de hh.: J. A. Mesker, uit 'sllage, I'. H. Boom. uit Rotterdam. In het jaar 1877 is van een totaal getal van 4398 nalatenschappen het regl van successie betaald over eene waarde van 62.565.368. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 5 Mei van Batavia vertrokken. De Torrington, van Batavia naar Rotterdam, is op 4 Mei van Port-Saïd vertrokken. Door het prov. kerkbestuur van Drenthe is tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten de cand. F. H. Herlkens. Naar wrj vernemen, zegt de Ned. Stoompost, is door den minister van waterstaat enz. eene commissie ingesteld, met de opdragt een onder zoek in te stellennaar aanleiding van een tusschen de provinciale besturen van Groningen en Friesland gerezen geschilbetreffende de oplevering Van de nieuwe buitensluis bij de Munnekezijlen in den afsluitdijk van het Reit- diep en bijbehoorende werken. Te Waddinxveen zou Vrijdag morgen zekere A. M. met een dezer dagen aangekocht paard per tilbury naar Leiden rijden. Dit paard, reeds bekend als wild van aard, maakte zulke vreemde sprongen, dat de persoon, die M. vergezelde, hem voorzigtigheid aanried en zelf, uit vrees voor onge lukken, de tilbury verliet. M. legde er toen nog eens de zweep op, waarop het paard zoodanig met de achterpooten te werk ging dat de til bury uit elkander en van M. een been werd stuk geslagen. -Z. M. de koning heeft gisteren te Amsterdam de godsdienstoefening bijgewoond in de Nieuwe kerk, onder het gehoor van ds. Pli, J. Hoedemaker, die lot tekst zijner rede had gekozen Colloss. Ill vs. 3. Ten half twee ure bragt Z. M. een bezoek aan de diergaarde en later had er een diner ten hove plaats van 22 couverts. Betreffende hel vertrek van de Willem Barendsz. op gisteren meldt het Hbl. het volgende: De lJkant van Amsterdam bood een verrassend schouwspel. Uitgelokt door het prachtig schoone weder, hadden duizenden zich derwaarts begeven, om den uitlogt van de Willem Barendsz. te zien. Van de Oosterdokssluis tot aan de groote steigers aan den Weslerdoksdijk en zelfs nog verder op den Spaarndammerdijk tot aan Tivoli krielde het van voetgangers en rijtuigen. Het water toonde een tafereel, het penseel van een Willem van de Velde overwaardig. Eene menigte vaartuigen, van allerlei afmeting, roeide en zeilde heen en weder om het schip uitgeleide te doen. Aan ecu der Westerdoksteigers lag de Antilope, overdekt met vlaggen en met een muziekcorps aan boord. Met deze boot zouden de studenten de Barendsz. naar IJmuiden vergezellen. Tegen half twee waren allen aan boord en klonken de toonen van het Io vivat, waarop de boot den steven wendde naar de Oosterdokssluis. Weinig tijds daarna, te 2 uur ongeveer, kondigde het geschut aandat de Barendsz. het dok had verlaten en spoedig verscheen het ranke scheepje op sleeptouw van eene kleine stoomboot en omstuwd door de Antilope en andere stoombootenmet eene onafzienbare reeks roei- en zeilschepen. Onder luide hoezee's en de fanlares der muziek gleed het statig langs de talrijke menigte, saluerende met de vlag, en spoedig daarop was het bij de Zaandammer spoorwegbrug uit het gezigt. Van avond blijft de schooner nog te IJmuiden en morgen zeilt hij uit. Zaturdag avond had aan de spoorbrug nabij Weesp een der brugwach ters, belast met het inhalen der seinlichten, het ongeluk, even na het passeren van den laatslen trein naar Amsterdam, van de brug in het water te vallen; alle aangewende pogingen tot redding, door de spoorwegbeambten, zoomede de spoedig ingeroepen geneeskundige hulp bleken te vergeefs te zijn. Te Zaandam is eene commissie voor de feesten ter gelegenheid dei- opening van den spoorweg van Zaandam tot Amsterdam ijverig bezig met hare toebereidselen. De burgerij is uitgenoodigd hare belangstelling te toonen door het uitsteken der vlaggen. Des middags en des avonds zal een concert in de open lucht gegeven worden. De Spoorstraat zal worden ver sierd en geïllumineerd. Acrobaten, goochelaars, draaimolens, kramen en stalletjes krijgen gratis staanplaatsen. Des avonds ten 10 ure zullen de feesten besloten worden met concert en bal. In de vorige week is aemeld, dat te Apeldoorn eene vrouw gedeelte- j lijk verbrand werd gevonden in hare woning. Daar men in hare woning noch geld, noch kostbaarheden, die zij wel bezat, gevonden heeft, is het i vermoeden gerezen, dat er een misdaad in het spel is. Het geregt zal het lijk doen opgraven en den vermoedelijken dader, dien men reeds op het oog heeft, doch die voorlvlugtig schijnt, zien op te sporen. Te Hardenberg is Vrijdag nacht brand ontstaan in de woning van een winkelier aan het Almelosche Kanaal. In weinig tijds is het huis met den geheelen inboedel en eene aanzienlijke partij winkelgoederen eene prooi der vlammen geworden. De bewoners moesten ongekleed het brandend perceel ontvlugten. De Gr on. C. deelt liet volgende mede: Op den tweeden Paaschdag, 1 ongeveer ten 12 uur, zaten te Kalk wijk (gemeente Hoogezand) in een her berg eenige personen, nl. een zekere Nieweg, zijne beide zonen (bekend onder den naam van »de dollen"), een persoon, die in liefdesbetrekking staat tot N.'s dochter, en eindelijk nog iemand, genaamd J. Grashuis, zich te «amuseeren" onder het inzwclgen van bedwelmende dranken. Zooals ge woonlijk, bleef ook hier het noodlottig gevolg cener braspartij niet achter wege, want na eenige oogenblfkkcn werd de lot nog toe naar het scheen geheerscht hebbende harmonie tusschen bovengenoemd gezelschap verbroken. Er ontstond namelijk twist, waarom is niet met zekerheid bekend, tus schen Nieweg en Grashuis. Deze twist werd zoo hevig, dat er een gevecht moet zijn ontstaan, waarhij laatstgenoemde zulke wonden bekwam, dat hij terstond na het gebeurde zijn bewustzijn verloor, in welken beklagtnswaar- digen toestand G. geleefd heeft tot Zaturdag morgen, voortdurend in een staat van verstandsverbijstering verkeerende, toen hij, vermoedelijk aan de gevolgen van de ondergane mishandeling, overleed. Grashuis was een 65-jarig grijsaard, werkzaam op de fabriek der firma Boon, Mcleman C". te Hoo gezand en een ijverig werkman, de eenige steun zijner bijna blinde dochter. Bedoelde Nieweg is Zondag avondgeboeid naar Winschoten overgebragt en aldaar in verzekerde bewaring genomen; het andere drietal bevindt zich nog in vrijheid. In de vorige week hebben in verschillende streken van Zeeland zware onweders gewoed, waardoor veel schade werd aangerigt. Zoo woedde er boven de gemeente Lamswaarde en omstreken een zwaar onweder, verge zeld van stortregen, hagel en orkaan. De orkaan was zóó hevig, dat bij verscheidene landbouwers groote verwoesting werd aangerigt; de schuren zijn uiteengerukt, de daken ruim 100 M. ver weggeslingerd en muren als het ware omgewrongen en vezet. In de gemeente Koewacht sloeg de blik sem bij den landbouwer Breyhaert in eene schuur, welke, met het zich daarin bevindende stroo en eenige mudden aardappelen, eene prooi der vlammen werd. 's GRAVENHAGE6 Mei. Tot rijks-ontvanger te Bath is benoemd de heer P. Altena, thans te Terschelling. Z. M. de koning is heden middag met het gevolg, dat HD. gedurende zijn verblijf in Amsterdam begeleidde, uit de hoofdstad alhier teruggekeerd. Z. K. H. prins Alexander verwelkomde Z. M. aan het slation van den Holl. spoorweg. Naar men verneemt zal Z. M. zich eerstdaags weder naar het Loo begeven. De ministers van justitie, van financiën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden aangenomen, met 30 tegen 2 stemmen, het ontwerp van wet tot onteigening voor den spoorweg Amersfoort—Nijmegenen verworpen, met 25 tegen 9 stemmen, het wets ontwerp tot wijziging der wet van 1854 betrekkelijk de bedelarij. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na discussie, ver worpen met 49 tegen 8 stemmen de bekende motie van den heer van Kerk wijk, in zake het contract met Rotterdam en eveneens, met 49 tegen 8 stemmen, de gewjjzigde motie van den heer Borgesius. Donderdag zijn de ontwerpen betreffende de verhooging der Indische be grooting, geldleening en successiebelasting aan de orde. Het rapport over het Haagsche Bosch, uitgebragt door de commissie, den 16dt» Nov. 11. door den minister van financiën benoemd, is verschenen. De commissie heeft in een uitgewerkt voorstel de middelen aangewezen, welke, naar hare overtuiging, moeten strekken om het Bosch in zijn gewaardeerd karakter in stand te houden. Dv. 's Gr.) BUÏTENLANDSCHE BERIGTEN. EWdEIiASTD. LONDEN, 4 Mei. Aan de Daily News meldt men van Malta: Tot dusver zijn geene kwartieren voor de troepen uit Indië gereed gemaakt; op het eiland wordt een onderzoek tot dat doel ingesteld. Daarbij worden groote moeijelijkhe- den ondervonden, tenzij bebouwd land genomen worde. Het onbebouwde land is rotsachtig en het is onmogelijk er tenten te plaatsen. Eene plaats, welke men heelt uitgekozen, is de renbaan; maar het is daar ongezond. Te Birmingham is mede eene groote meeting gehouden om te protes teren tegen de oorlogs-politiek der regering. Gedurende het bijeenzijn werd een schrijven ontvangen van graaf van Shaftesbury, waarin deze o. a. zegt: Ik keur van harte de meeting goed, waardoor gij protesteert tegen den dreigenden oorlog. Een billijke oorlog is reeds vreesselijk, doch een onbil lijke is een zonde, die niet te beschrijven is. De door de meeting aange nomen besluiten verklaren, dat er geen voldoende redenen bestaan voor het niet-bijeenkomen van het congres, en laken de oorlogzuchtige manifestatiën der regering. De heer Goldsmit, liberaal afgevaardigde voor Reading, is, ten gevolge van een treurig toeval, in den ouderdom van 71 jaren overleden. Bij het uitstappen van den trein bij het Waterloo-station te Londen struikelde hij, viel op de rails en werd door de raderen van den nog niet geheel slilstaanden trein zoodanig gekwetst, dat hij weinige uren daarna den geest gal. De Engelsche verslaggevers bij de opening der Parijsche tentoonstelling gewagen met veel lof van het llaarlemsche monster-tulpenbed. De Daily Telegr. was er over verbaasd, hoe de schade, aan de tulpen door de aan de opening voorafgegane stortregens veroorzaakt, in weinig uren tijds dooi de Hollandscbc tuinlieden was hersteld geworden. FKANKR IJ li. Volgens de departementale bladen is de opkomst van het territoriale leger, dit jaar voor de eerste maal onder de wapenen geroepen, in alle op- zigten bevredigend. De houding en de stemming der manschappen worden zeer geroemd. In de XlXe Siècle ontwikkelt de heer Edmond About het denkbeeld om aan allen, die medegewerkt hebben tot het doen verrijzen der tentoon stel! ingspaleizen, aan de arbeiders van het Champ de Mars en het Trocadero, als bewijs van erkentelijkheid, een banket aan te bieden. Aan die men- schcn, die een zigt- en tastbaren vorm hebben gegeven aan de wederge boorte van Frankrijk, is men, ook na hel hun uitbetaalde loon, iets schul dig. Waren die werklieden twintigduizend, dertigduizend of zelfs vijftig duizend in getal, men zou te Parijs en in de departementen zonder moeite

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2