MHD8CHE COURANT. VRIJDAG 3 MEI. \T0. 104. ST A OS- BKR ICIIT EPL lilNNKiNLAtVDSCHE BK liIGTEN im lie i,iiravt verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is p<-r vieren/rel jaars f3.franco p. p. ƒ3.50, mei kei Verslag der Ihu/delwgcri ran den Gemeenteraad f3.35, franco p. f 3.85. liet verslag af somler lijk is ver krijg haar voor f 2.50 's jaars, huilen dei expedilieknslen. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents. De prijs der Advcrl.eniifn is van J- 4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. tzzcnzhzsins' taamtasuaaXtbasxatzaerj* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brongen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Singel- brug bij tie voormalige Marepoort voor Rij- en Voertuigen zal GESLOTE]® zijn op Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag den 7denf gstcn, Qden en lOden Jlci ek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 Mei 1878. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Bi LEIDEN, 2 Mei. De bij het 4" reg. infanterie teruggeplaatste 1' luitenant F. J. G. Wirtz is ingedeeld bij hel garnizoen alhier. De minister van financiën heelt bekend gemaakt, dat, ter benoeming van landmeters van het kadaster, in de laaiste helft der maand Jnlij e. k. op nader le bepalen das, te 'sGravenhage een examen zal worden gehou den Die tot liet examen wenscht te worden toegelaten, kan zich vóór 15 Jnnij e. k tol den minister wenden. De commissie voor de geneeskundige staatsexamens heeft bevorderd tot arts de hh. A. G li. van Genderen Stort en T. 11. Roessing van Iterson. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan den lieer S. J. .iuda. Rij de aele-examens voor het lager onderwijs te 's llage werd gisteren de acte in de Fransche taal verleend aan de hip.: J A. van Driel, uil Kat wijk; G. P. den Hollander. B. Labruyère en C. Slaal, uit Leiden. Voor de acte in de wiskunde deden voldoend examen de hh.-: li. L. van Benthem, uit Voorburg; G. N. Kruisheer en J. L. A. van Poelje, uit Gouda. [Per telegraaf.) Voor de acte in wiskunde zijn heden toegelaten de hh. Benjert, de Groot, van der Steen cn Vermaas, uit Leiden. Hel stoomschip Prinses Amnlia, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 30 April van Suez vertrokken. Door het prov kerkbestuur van Zuidholland zijn de hh. Wesselhoers en Kotideuburg, cand. in de theologie, tot de evangeliebediening bij de Ned. lierv. kerk toegelaten. De koninklijke goedkeuring is verleend op de statuten van de vereeni- ging «De vrije gemeente", gevestigd te Amsterdam, en deze als reglspersoon erkend. In liet daartoe betrekkelijk stuk wordt o. a. ook in overweging genomen, dat hel niet de bedoeling der verzoekers is bij de oprigting der vereeniging als een kerkgenootschap te worden aangemerkt Op 30 April en 1 Mei is te Amsterdam, onder voorzitting van d'. J. A Böhringcrde jaarlijksche vergadering van moderne theologen gehouden. 102 personen waren tegenwoordig. Over aan de orde gestelde punten werd eenc levendige discussie gevoerd. Vooris heeft de vergadering met bijna eenparige stemmen hel volgende votum uitgebragt: 1". Overwegende, dat bij de synode, blijkens het besluit der vergadering vau 1877, de wensch bestaat oin veler gemoedsbezwaren op te heffen; 2°. Overwegende, dat zoowel bij de confessionelen als bij vele modernen ernstige bezwaren bestaan tegen de wjjzc, waarop de synode dal doel tracht te bereiken; 3°. Overwegende, dat elke poging om eene kerkleer vast te stellen en verbindend te verklaren, strijdt met den geest van het protestantisme; 4". Overwegende, dat velen zich reeds van de Ned. hervormde kerk heb ben afgescheiden en meerderen zullen volgen; 5». Overwegende, dat alleen wettelijke regeling der hier en daar reeds bstaande partijgroepeering in staat is rust en vrede in de kerk le bewaren en te bevorderen; verklaart zij dat, naar hare innige overtuiging, geen andere oplossing der kerkelijke quaestie mogelijk is, dan door toekenning van zelfstandig heid aan de verschillende fracties in de gemeente, met behoud van het kerkverband." Door hel Nederl. werkliedenverbond //Patrimonium" (vaderlijk erfdeel) is, in zake onderwijs, aan den koning het volgend adres gezonden: «Met vcrschuldigden eerbied en betuiging hunner onveranderlijke Irotiw en aanhankelijkheid aan uw doorluchtig stamhuis, wenden de ondergetee- k en denbesluurdcren van het Nederl. werkliedenverbond - Patrimonium" (vaderlijk erfdeel), allen mannen die met hunne handen het brood voor vrouw en kinderen verdienen, zich-tol den troon van uwe majesleit. Wjj komen, Sire! voor onze kinderen pleiD n. Evenals U. M. en Ur. M». kinderen zijn onze kinderen gedoopt in den naam van den drieeenigen God, en hij dien doop hebben wij plegtig beloofd aan onze kindepen een Christelijke opvoeding te zullen geven. Dal nu kunnen wij niet, Sire! indien wij geen Christelijke scholen voor ons volk krijgen. Uwe Majesteit bedenke loeh dat wij den ganschen dag aan onzen arbeid zijn en de opvoeding van onze kinderen grootcndeels op de school plaats heelt. Naardien er nu weder een wetsontwerp is ingediend om dit verkrijgen van een Christelijke school voor onze kinderen nog moeijelijker te maken, komen wij eerbiedig, maar met ooimoedigen aandrang. Uwe Majesteit smeeken ont Uwer Majesleits regering ons een wet te doen geven, die onze kinderen niet langer van den Heere Jezus scheidt en van de iraditicn onzes volks vervreemdt. Uwe Majesleit gelieve toch te bedenken dat wij ons deel niet uitsluitend in deze wereld hebben, en dus de ellendigsten van alle menschen woeden, indien wij onzen kinderen ook nog het deel van den hemel zouden be moeilijken. Mede is een adres gerigt aan de tweede kamer, waarin hei zeilde wordt verzocht. Door wijlen mcj. A. Vastwjjk eh door wijlen den heer J. van Veggelcn zijn legaten gemaakt aan het Oranje-Weeshuis le tluizeu, door de ecrsle een ad ƒ1000, door dat laatstgenoemde een ad ƒ200. Te Hillegersberg is eergisteren avond een alleenwonend man, die zich meermalen aan misbruik van sterken drank schuldig maakt, in brand gej raakt, doordien eene petroleumlamp, terwijl hij die wilde aansteken, stuk- sprong en de brandende petroleum zich aan zijne kleederen mededeelde. De man liep naar builen en maakte gerucht; eene buurvrouw schoot toe en aan deze gelukte het de vlam te blussclien. De man heeft echter deerlijke wonden hekomen. Te Gorinchem is eergisteren nacht brand uitgebarsten in het pakhuis van den heer dn Croo waardoor het gebouw en de daarin geborgen kollij, p. m. 400 balen, een waarde van ongeveer 25000 vertegenwoordigende, een prooi der vlammen waren. Bij het diner, dat eergisteren op het paleis te Amsterdam plaats had, hebben de commissaris des konings in Noordliolland, baron lloëll, en de burgemeester, jhr. mp. den Tex, Z. M. den koning geluk gcwensehl met het aanstaande huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, met prinses Maria van Pruissen, waarop Z. M. met erkentelijkheid antwoordde en verklaarde zeer ingenomen te zijn met het huwelijk van zijnen broeder, aan wien hij innig gehecht was. Z. M. gaf daarbij den wensch te ken nen, dat het strekken mogt zoowel tot het Nedcrlandsche volk. Zaturdag zal Z. M. den eersten sicen leggen voor de nieuwe kweek school voor de zeevaart, en daarna een bezoek brengen aan de Willem liarentz. Zaturdag avond heelt liet gewone bezoek aan den schouwburg plaats, bij welke gelegenheid het blijspel van den Dtiilschen schrijver Julius Posen: «De Citroenen" zal worden opgevoerd. Te Amsterdam vereenigde zich gisteren, den gedenkdag van het 40-jarig j heslaan der diergaarde aldaar, ten huize van den heer Westerman de leden der commissie, die zich ten doel had gesteld, den velen vereerders van den onvermoeiden directeur gelegenheid le schenken hem een zigthaar blijk hunner hulde en waardering en vriendschap «an te bieden. De geschenken bestaan uit een marmeren beeld (een lezend kind) van prof. Tarquini tc Rome; een prachtwerk, waarin .de overblijfselen van Pnmpeji zijn beschreven en afgebeeld en een schilderij van mevrouw Rnnner-Knip te Brussel, voor stellende eene schilderschool. Deze huldeblijken waren vergezeld van een album met de nauien der deelnemers. Nog een andere verrassing was den heer Weslerman weggelegd. Uit de verschillende bestunrderen der Europesche diergaarden had zich insgelijks eene commissie gevormd, om een blijk le geven van hunne levendige belangstelling en hartelijke toegenegenheid voor hun grijzen ambtgenoot te Amsterdam. Dat ecrehlijk hestaat uil een om- j vangrijke zinnebeeldige groep in edel metaal. Onder de verdere hem ver- geluk van zyncn broeder als van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1